Het herstel der monarchie in Spanje. (E-orr^pittók. lijn in pn laux en Grivart, die nog het meest met het linker centrum overeenstemmen, hebben de laatste conferentie die Zaterdag is gehouden, niet meer bijgewoond en men spreekt nu van eene kabinets-wijziging, waar bij de ministers de CisseyMathieu Bodet en de Cumont zouden worden vervangen door de heeren d' Audiffret-PasquierBocher en Batbie, behoorende tot de Orleanistische fractie van het rechtercentrum. Mocht dit bericht dat geen onvoorwaardelijk geloof verdient blijken juist te zijn en werkelijk een dergelijke kabinets wijziging volgen, dan kan het niet anders of de regecring zal nog zwakker worden en niet alleen steun verliezen bij de iegitimisten en Bo- napartisten, maar ook bij de republikeinen. Toen in Februari 1873 koning Amadous de kroon van Spanje neerlegde en naar Italië terugkeerde, werd het les rois a' en vont van Béranger op die gebeurtenis toegepast, 't Is best mogelijk, dat men weldra, niet alleen met het oog op Spanje, zal kunnen zeggende koningen komen terugwant bij den tegenwoordigen toestand in Frank rijk kan men ieder oogenblik verwachten, dat het we der zijn heil zoektniet in het koningschapmaar in het keizerschap van Napoleon IV. Tot nogtoe gaat het den nieuwen koning van Spanje in alle opzichten naar wensch. Het geheele land is op zijn hand; de hoofdstad viert leest; in hare straten wapperen vlaggen en zijn des avonds illuminatiën ont stoken overal weerklinkt de kreet: „Leve de koning!" Dit alles is zeker zeer aangenaam voor den vorstmaar voor het land is het vooral een gelukkig verschijnsel, dat reeds in het Carlistische leger teekenen van ontbinding voorkomenen volgelingen van don Carlos naar de zijde van Alfonsus overloopen. De Carlistische aanvoerders Berritz en Dorregaray hebben don Carlos verlaten en eerstgenoemde is met eenige Carlistische ba taljons onder den kreet van„Leve Alfonsus XII!" Bilbao binnen gekomen, zoodat men algemeen hoop koestert, dat aan het Carlisme de genadeslag is toegebracht, en dit alleen reeds zou een groote zegen van de her stelling der monarchie zijn. Uit alle landen komen ook berichten, dat de mogendheden voor de optreding van Alfonsus gunstig gestemd zijn; zelfs moet hij van sommigen reeds onder voorbehoud voorloopig de toe zegging van erkenning zijner regeering hebben ontvan gen, en zeker is, dat koning Leopold II van België hem per telegraaf persoonlijk heeft gelukgewenscht. In de omgeving van Alfonsus worden dan ook reeds maatregelen genomen om de diplomatieke betrekkingen met de buitenlandsche mogendheden te regelen en hare erkenning te verkrijgen. Donderdag zal hij uit Mar seille, alwaar hij door een Spaansch eskader wordt afgehaald naar zijn land vertrekken om te Valencia te landen. Na eene revue over het noorder- leger gaat hij van daar naar Madrid. Of hij thans zal worden meerderjarig verklaarddan wel of de tijd van zijne meerderjarigheid in November a. zal worden afge wacht en intusschen een regentschap zal optreden is nog eene quaestie waaromtrent weldra eene beslissing zal worden genomen. Om zoo min mogelijk voedsel te geven aan partijschap zou zeker het meest verkieselijk zijn, dat hij terstond werd meerderjarig verklaard. Men verzekert, dat hij het decreet waarbij de ver kiezingen der Cortes zullen worden uitgeschreven nog in Parijs zal teekenen. De vraag is echter of een zoodanige handeling door een minderjarig vorst kan geschieden. Serrano wordt volgens de laatste be richten in Frankrijk verwacht en de door hem jegens de nieuwe monarchie aangenomen houding wettigt wel ecnigszins het vermoeden, dat hij Alfonsus nog in Frankrijk wil ontmoeten; dezer dagen schreef een Spaansch correspondent, dat het egoisme alle hande lingen in Spanje bestuurde, en ook den hertog de la Torre leidde't zal dan ook wel het egoisme wezen dat hem naar Frankrijk drijft. ^Portugal heeft tie eer ditmaal het eerst de parlemen taire werkzaamheden te hebben hervat. Zaterdag reeds zijn de zittingen der Portugeesche kamers geopend met een troonrede waarin verschillende nieuwe wetsontwer pen zijn aangekondigd, o. a. op het lager onderwijs en den aanleg van spoorwegen en andere openbare werken. De gebeurtenissendie zich in de laatste dagen van het vorige jaar in het eenmaal zoo beroemde Spanje, het land der trotsche grande's en zwartoogige donna's, hebben ontwikkeld, hehben over het algemeen een groote verrassing veroorzaakt, daar zij voor hen, die alleen op het tooneel en niet achter de coulissen zien, zeer onverwacht zijn gekomen. Belangrijk is het echter ook nu nog om op te merkendat de uitroeping van Alfonsus XII volstrekt geen daad van oogenbliklcelijke ingevingook niet van wraakneming van een teleur gesteld generaal is, maar veeleer een handeling voort gesproten uit rijp overleguitgevoerd volgens een vast beraamd plangesteund door de publieke opinieen ons vermoeden, dat de jonge koning op dien'grond had kunnen getuigen, dat de tijding van zijne procla meering hem niet had ontroerd, wordt daardoor be vestigd. Vertraging tengevolge van sneeuw en ijs is oorzaak dat wij sommige bladen veel later hebben ontvangen dan gewoonlijk en ziehier wat den 23™ December jl. een correspondent uit Logrono aan de Neue freie Prcsse schreef, die wij thans hebben ontvangen: „Het voor naamste onderwerp van alle gesprekken is het Alfon- sismus. In het leger is de Alfonsistische partij vooral sterk vertegenwoordigd en wint zij dagelijks nieuwe aanhangers. Het noordcrlegerdat tot bestrijding van het Carlismus aan de oevers van de Ebro staat, zou juist het leger zijn om een co'/p cTetat te volbrengen, te meer daar zulk eone gebeurtenis noch in de geschie denis der wereldnock in die van Spanje zonder voor beeld zou zijn. Maar -3e zaak is nog niet rijp. De groote staf, de artillerie, at genie en een deel der caval- lerie zijn over het algemeen sterk voor don Alfonsus, en reeds vóór twee (maanden hoorde ik een officier verzekerendat indien de prins bi, het leger tot koning werd uitgeroepen het zoodanig in geestdrift zou ont vlammen, dat men gerust de Carlistiw>he positiën bij Estella zon kunnen aangrijpenwant <k troepen zou den haar uit alle macht bestormen." De correspondent verhaalt verderdat hev grootste deel der cavalerie en infanterie nog geen lust hadden om Alfonsus op het schild te heffenomdat het luie leventje onder de republiek hen wel bevaltdoch hjj is overtuigddat een- paar bekwame woordvoerders voldoende zouden zijn om geheele regimenten, brigades en divisies met zich mede te sleepen. Wat Serrano betreft, de correspondent vertrouwde hem niet, maar hield het er voor, dat hij in 't geheim voor don Alfonsus ijverde, daar liet eigenlijk een raadsel was wat hij in het leger uitvoerde omdat toch niets kan worden ge daande maarschalk had- herhaaldelijk conferenties met generaal Moriones, die een verklaard republikein is, maar aan wien een even verklaard aanhanger van Alfonsus tot chef van zijn staf was toegevoegd: de generaal Terreros, die waarschijnlijk den schakel tusschen den aanstaanden koning en Morion Cs-moest vormen. Omtrent de bedoelde conferentiën van dezen met den maarschalk was niets bekend gewordenmaar de correspondent was overtuigd dat in Logrono gebeurtenissen werden voorbereid, die voor het land van het grootste belang warenen dat Serrano zich waarschijnlijk een invloed rijke positie onder de aanstaande monarchie zou verze keren, wat echter niet gemakkelijk zou gaan daar de Alfonsisten hem niet vertrouwen en alles zouden aan wenden om van hem ontslagen te worden; dit wist echter de maarschalk ook wel en het was daarom waarschijnlijk dat hij niet zonder degelijke waarborgen tot eene restauratie der monarchie zou medewerken. Een ander correspondent schreef reeds den 16p" De cember aan hetzelfde blad, dat de Alfonsisten toen reeds voorspeldendat Serranoniettegenstaande de groote militaire toebereidselen die werden gemaakt, den oorlog tegen de Carlisten niets verder zou brengen. Hoewel echter de Alfonsistische partij reeds zeer sterk v/as en steeds in krachten toenamscheen zij nog tot geen beslissenden stap te durven overgaan. De heer Cano vas del Casteilo die aan het hoofd van die partij staat scheen nog niet zeker te zijn van zijne zaak en had toen met zijne onderhandelingen bij het leger het gewenschte doel nog niet bereikt. Over het algemeen schijnt zich sedert eenigen tijd de overtuiging in Spanje te hebben gevestigd, dat geen andere uitweg meer mogelijk was dan de herstelling der monarchie met Alfonsus XII tot koning. In dien zin moet zich ook de gouverneur van Madrid Primo de Rivera reeds enkele maanden geleden tegen Serrano hebben uitgelaten, die toen,echter niets van de zaak wilde weten, maar om den gouverneur voor zich te winnen hem de hoogste eereambten zelfs het gouver neur-generaalschap van Cuba aanbood. Primo de Rivera bedankte, en Serrano durfde hem niet verwijderen; vandaar dat in de hoofdstad des rijks geen het ge ringste verzet tegen de proclameering der monarchie heeft plaats gehad, en dat de gouverneur met don tijde- lijken chef van het uitvoerend bewind aan den koning bericht gaf van het gebeurde. Het eerste ministerie van de nieuwe monarchie heeft een vrij onbepaald karakter, doch over het geheel een conservatieven tint. Aan het hoofd staat Antonie Canovas del Castillo, een oud beproefd Alfonsist, con servatief staatsman en bekwaam redenaar, die reeds eenmaal als minister zitting had in het kabinet van O'Donnell, en nog in 1872 onder de regeering van Amadeus openlijk zijne gehechtheid aan de zaak van don Alfonsus uitsprak. In de Cortes van 1868 behoorde hij tot de conservatieve partij en voerde oppositie tegen iederen liberalen maatregel. Gedurende de laatste jaren vertoefde hij veel in de omgeving van Alfonsus, op wiens opvoeding hij een grootcn invloed uitoefende en die dan ook volkomen vertrouwen in hem stelt. Alge meen wordt erkend, dat hij een oprecht vereerder van den constitutioneelen regeeringsvorm is. De minister van binnenlandsche zakenFrancisco Romero Robledois eenigszins meer liberale begrippen toegedaan dan Canovas. Hij was minister onder Nar- vaez en Amadeus en een voorstander der candidatuur van den hertog van Montpensier. Als uitstekend redenaar heeft hij meermalen met succes tegen liberale wetsont werpen oppositie gevoerd. De portefeuille van buitenlandsche zaken werd toe vertrouwd aan een man, wiens optreden in het nieuwe kabinet een gunstige beteekenis kan hebben. Alexandre Castro nl. is een liberaaldie vroeger gezant was bij den pauselijken stoel, maar in wien het Vaticaan op geen vriend of bondgenoot kan rekenen. Dit moge een gun stig verschijnsel zijn, de tijd zal moeten leeren of het de bedoeling van den jongen koning is, die tegelijk conservatief en liberaal schijnt te wezen en een tegen stander van ultramontanisme wordt genoemd, om zijn koninklijke rechten te verdedigen tegen aanvallen van de kerk. De markies de Molins, president der Spaansche aca demie, thans minister van marine, was in 1868 gezant in Londen en met de leiding der politieke opvoeding van den prins belast. Zijn collega voor oorlog, de luiten int-generaal Joaquin Jovellar, was kommandant van het noorderleger en heeft blijkbaar in verbinding met Campos gestaan. Hij heeft zich onderscheiden door de verdrijving der Carlistische benden uit Valencia en Aragoniëen hadwat voor een Spaansch generaal vooral merkwaardig is, nog nooit aan eenpronunciamiento deelgenomen. Pedro Salaverria, aan wien de moeilijke taak is opge dragen voor de zorg der in treurigen staat verkeerende financiën, heeft gedurende vijf jaren diezelfde betrek king onder O'Donnell bekleed, en zal zich thans met weemoed de dagen kunnen herinnerentoen tijdens zijn ministerschap de Spaansche 3 percents effecten op 56 percent stonden, eene hoogte, die zij later nooit meer hebben bereikt. Aan den dichter Lopez de Ayala is de niet minder moeilijke taak voor de zorg der koloniën toeverlrouwd. Hij is de eenige in het ministerie die vroeger eene porte feuille ook die van koloniën, onder Serrano en later on der de regeering van koning Amadeus gevoerd heeft, ter wijl de minister van koophandel en openbare werken de markies de Orovio eene portefeuille onder Narvaez heeft gehad. Ongetwijfeld is het voor den nieuwen minister van koloniën op dit oogenblik van veel belang djit op Cuba een gouverneur isdie terstond de nieuwe monarchie is bijgevallen. Zoodra generaal Concha het bericht ontving dat Alfonsus tot koning van Spanje was uitgeroepenheeft hij ook diens troonbeklimming op Cuba geproclameerd. De minister van justitie einde lijk Cadenasia groot rechtsgeleerde, die bet kadaster in Spanje heeft, ingevoerd. Zooals men ziet levert het nieuwe ministerie een eenigszins zonderling samenstel van personen op, maar die toch allen voor de taak waarvoor zij geroepen zijn voldoende ondervinding hebben opgedaan om voorloopig zekere vastheid aan het bestuur te gevenwelke in de eerste plaats noodig is. Het ingezonden stuk van „een geabonneerde" kan geplaatst worden indien de schrijver zijn n^am aan de redactie bekend maakt. ^ewe. en voi xp Het schip Willem Poolman, heeft bij Deal aan den grond gezeten, doch is afgesleept. Het stoomschip P. Caland is heden morgen vroeg andermaal van de reede van Ylissingen vertrokken om te trachten langs den nieuwen waterweg Rotterdam te bereiken. CiraaRinarktcn enz. Rotterdam, 4 Januari. Uithoofde van de stremming der vaart waren er noch koopers noch aanvoer. Kleinigheden waven als voren van den zolder verkocht. Frij/en van Effenden. Amsterdam, 4 .Januari. Nederland. Certific. Werkelijke schuld. 2} pet. 62^ dito dito dito 3 dito dito dito 4 96} Aand. Handelmaatschappij 4} 133} dito exploitatie Ned. Staat'ssp. 109 Loten stad Rotterdam. „89} dito dito Amsterdam 86 België. Certificaten bij Rothschild 2} Frankrijk. Inschrijvingen3 58} dito j -5 Rusland, Obligation 1798;l816 5 102 j Certific. Inscr. 5e serie Oblig. Hope &C'. 1855 6e serie. 5 88} dito f 1000 1864 5 „101 dito L. 100 1872 5 96} dito L. 100 1873 „95} Loten 1864 Loten 1866 5 306 Oblig.Hope&C°.Leeningl860. 4} Certific. dito4 fnscript.Stieglitz C°.2c a 4 L. 4 Obligatiën 186769 4 824 Certificaten6 53| Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 248 Oblig. dito i 4t dito dito4" 189} Aand. Kiew-Brest 5 dito Baltische spoorweg 3 133 Oblig. spoorweg Potï-Tifiis .5 99} dito dito Jelez-Griasi. 235 dito dito Jelez Orel 5 100} dito dito Charkow Azow 5 Polen. Schatkistobligatiën 4 80} Aand. Warschau Bromberg 4 dito dito Weenen 5 151 Oostenrijk. Oblig. metal.inzilverJan./Juli. 5 65} dito dito April/Oct. 5 65} dito in papier Mci/Nov. 5 61} dito dito Febr./Aug. 5 61 Aand. Nation, bank 3 1020 Loten 1860 5 „591 dito 1864 144} Hongarije. Schatkistbiljetten 6 Oblig. Theiss spoorweg 5 200 Italië. Certific. Amsterdam 5 60} Oblig. Z.-Ital. spoorweg 3 93 Spanje. Obligatiën Buitenl3 22^ dito Binnenlandsche 3 18^ Portugal. Obligatiën3 46} Turkije. Inschrijving Alg. schuld5 41} Obligatiën 1869 6 131 Egypte. dito 1868 7 80} dito 1873 7 74

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 3