BUITENLAND. Algemeen Overzicht. doordachte hervorming terugdeinst, weigert te ge- looven aan het alvermogen van den staat, ook om eene onvolmaakte wereld in eene volmaakte te her scheppen die wordt uitgemaakt voor een mate rialist, voor een zelfzuchtige, voor iemand wien het in waarheid te doen is, niet om den staat binnen zekere grenzen te houden, maar om hem te fatsoeneeren tot werktuig voor zijn eigen belangen. „Gij behoort tot de bourgeoisie satisfaite", roept men hem toe, en wanneer hij er op gesteld is een man van zijn tijd te heeten, dan zou hij zich voor dien „scheldnaam" van burger bijna gaan schamen. Het is de plaats niet, aan het einde dezer be schouwingen over den toestand waarin het -pas geëindigde jaar ons gelaten heeft, dit gewichtig vraagstuk met eenige uitvoerigheid te bespreken Alleen dat het besproken wordt, dat dé apostelen der nieuwe richting, bij woord en geschrift, onder ons zich hooren doen, dat verschijnsel begroeten wij met ingenomenheid. Het ware liberalismedat de rij der hervormingen nimmer als gesloten be schouwt weigert niet ook deze nieuwe meesters zoo mogelijk te leeren. Dat zij het voorrecht be zitten zich vrij te kunnen doen hooren, dat geen vertegenwoordiger van den staat hierzooals elders, komt luisteren aan de deur hunner gehoorzalen of over hun schouder komt loeren in hun studeerver trek, teneinde te waken dat geen leeringen ver spreid Jkorden in strijd met de leeringen van dex'staat, dat danken de nieuwe hervormers yiïtY een goed deel aan het Nederlandsch libera lisme, dat zij thans, als zelfzuchtig en bekrompen, zouden willen doen afdanken. Ook hier zal uit den schok der meeningen, in vrijheid geuit, het licht te voorschijn treden. Zorgen wij maar, ook in het nieuw begonnen jaar, in vrijheid, dat dierbaarst voorrecht van den Nederlander, niet achteruit te gaan! Men schrijft ons uit Zierikzee van den len dezer: „Nauwelijks is de winter begonnen of we ondervinden al dadelijk dat we, evenals wijlen Robinson, op een eiland wonen. De booten hebben haren dienst gestaakt en de posten komen lang over den gewonen tijd aan. Alleen de spoorboot onderhoudt de gemeenschap met het vasteland, waartoe we nu Walcheren en Zuid- Beveland wel kunnen rekenen. Waarom of er toch in tijds geene maatregelen worden genomen om bij vrie zend weer het postpakket voor Schouwen-Duiveland bestemdvan Bergen op Zoom tot Goes of tot Middel burg te laten doorstoomen en het van daar met de spoorbootdie ons toch zcoveel geld kostnaar hier mede te geven is mij een raadselof zou dit inderdaad met onoverkomelijke moeite en bezwaren gepaard gaan De gewone postinkomsten laten toch in buitengewone gevallen wel eenige buitengewone uitgaven toe. „Niet zonder reden herhalen we dan ook de vaak geuite bede: Komt, heerlijke spoorwegen, daalt als een tralienet neder over ons land en versmaadt niet langer den kleinen afstand van Schouwen naar Noord- Brabant." De generaals van Swieten en Verspyck, alsmede de kapitein ter zee van Gogh hebben schriftelijk ge antwoord op de hun door de Vereeniging tot beoefening der krijgswetenschappen aangeboden adressen van hulde aan het Indische leger en de marine. De generaal Verspyck deelt in zijn antwoord mede dat zijne ziens wijze omtrent de leiding der operatiën in Atchin niet altijd met die van den opperbevelhebber overeenstemde. De Stoompost meldt dat bij de peilingen op den 25'n December in den nieuwen Rotterdamsehen water weg bevonden is langs het Noorderhoofd 33 decimeter, in de lijn der geleidelichten 32.5 decimeter en langs de witte tonnen 29.5 decimeter, bij gewoon laag water. Langs het Noorderhoofd, zegt de Stoompost, is dus sinds de laatste opgaaf een decimeter verdroging, maar de aanzienlijke verdieping langs de witte tonnen duidt verbreeding van het vaarwater aan en eene verandering in de richting meer naar het middeii tusschen de dam men, voor de scheepvaart veel beter dan die langs het Noorderhoofd zooals tot dusver. Onder de laatste Indische mailberichten, loopende tot 26 November, komt voor dat tot directeur van het binnenlandsch bestuur met 1 April a. benoemd zal worden de heer Bosscher, thans directeur van onderwijs, eeredienst en nijverheid. „Van den heer Levyssohn Norman, wordt er. bijgevoegd, kan onder dit ministerie geen sprake zijn." Wij meenen te mogen veronderstellen dat indien men in den heer Bosscher een aanhanger van het tegen woordige „remstelsel" in Indië wil zienmen zich bui tengewoon zal vergissen. Als bewijs voor den „meer en meer onrustwekkenden geest onder de Javanen" deelt het Haagsclie Dagblad mede dat een advocaat te Samarangde heer Pieter- maatdoor een zijner bedienden vermoord is. Wat zou het conservatieve blad wel zeggen indien nu eens gebeurde wat vóór een 20- of 25tal jaren te Makassar plaats b«dtoen de gouverneur van Celebesde kolo nel van der Hart, door een bediende op dezelfde wijze vermoord en diens echtgenoote ernstig verwond werd? Toen waren er toch niets dan conservatieve „remmers" op den kolonialen trein maar zij schenen met hun allen niet in staat om den „onrustwekkenden geest" bij dien éenen man in toom te houden! Bij beschikking van 29 December jl., heeft de minis ter van binnenlandsche zaken bepaald, dat met ingang vau 1 Januari jl. bij het rivierbeheer zullen dienst doen de navolgende vaste opzichters: J. L. Weys, 2' klasse, en W. C. van Veen, 2' klasse, thans in het 4e district; J. KouwenbSïg, 2' klasse, Th. Laurentius, 2' klasse, H. J. Weehuizen, 3* klasse, C. J. E.LaFon- tyn 3e klasse, J. P. van Balgooy3e klasse, H. Boe- rée4e klasse en H. de Kiewit4" klassethans in liet' 5e district; J. Verdoorn Rz., 1° klasse, H. Bae- rents3' klasseJ. A. van der Kallen3e klasse, thans in het 6' districtJ. Haringx4e klassethans in het 7e district; J. van der Harst, 2e klasse, thans in het 8e district; O. H. Koorevaar, 4' klasse, thans in het 10' district. Benoemingen en besluiten. ministerieels departementen. Benoemd tot referen daris bij het departement van oorlog, mede in zijne hoedanigheid van rechtsgeleerdede hoofdcommies- rechtsgeleerde bij dat departement mr. J. A. Kramer; tot commies bij hetzelfde departement de adjunct-com mies mr. II. O. P. de Bruijn. teleouaphie. Opgehevenmet ingang van 6 dezer, de betrekking van ingenieur in algemeenen dienst bij de rijkstelegraaflijnen, en mitsdien aan J. J. van Kerk wijk eervol ontslag uit die betrekking verleend, onder dankbetuiging voor de in zijne betrekking tot de rijks telegraaf den lande bewezen diensten. consulaten. Erkend en toegelaten als consul der Vereenigde staten van Columbia te Amsterdam D. C. Ozorio, en zulks op den voet van Nederlandsch onder daan. Onderwijs. Tot leeraar in de Nederlandsche en Hoogduitsehe taal aan de hoogere burgerschool te Amersfoort is benoemd de heer Joh. Leopold Hz. SSarine en leger. Uit Hellevoetsluis wordt gemeld dat de aldaar in garnizoen liggende mariniers bevel hebben gekregen om zich tot een spoedig vertrek naar Atchin gereed te maken. In het jaar 1874 zijn van het koloniaal werfdepot te Harderwijk naar Indië uitgezonden1818 onderoffi cieren en manscliapppen. Daarvan waren 1165 Neder landers; 137 Dnitschers; 251 Zwitsers, 177 Belgen; 76 Franschen7 Luxemburgers 1 Rus1 Pool1 Italiaan; 1 Afrikaan cn 1 Amerikaan. Gedurende dat jaar zijn 2200 personen gekeurd geworden waarvan er 220, dus een tiende gedeelte als ongeschikt voor den dienst zijn afgekeurd geworden. Crcmengde berichten. Uit 's Gravenhage wordt aan de Nieuwe Rotter- damsche courant geschreven dat de nieuwe stedelijke verordening op de openbare dronkenschap aldaar ten gevolge heeft gehad dat op Nieuwjaarsdag veel minder personen zich aan misbruik van sterken drank hebben overgegeven dan anders hot geval was. Het bericht dat een als officier van gezondheid voor het Indische leger in dienst getreden Duitsch ge neeskundige met medeneming der premie, gedeserteerd zou zijn is, volgens het Vaderland, onjuist. De heer E. J. Potgieter, van wiens verzamelde gedichten juist in de vorige week het tweede deel ver scheen is vrij ernstig ongesteld tengevolge eener ziekte aan de ademhalingswerktuigen. De burgemeester van Amsterdam begeeft zich op uitnoodiging van den prefect der Seine naar Parijs, om op Dinsdag den 5n dezer met zijne echtgenoote de opening van het nieuwe opera-gebouw aldaar bij te wonen. Te Thorn (Limburg) is den 28 n December jl. een gedenkteekon voor wijlen den heer P. II. B. Motké, als inspecteur generaal van financiën in Indie te Peka- longan overledenmet bijzondere plechtigheid onthuld. Onder de autoriteiten, die zich bij deze gelegenheid naar het kleine dorp hadden begevenbevond zich ook de heer F. Hoijer, provinciaal inspecteur der belastingen te Middelburg. De echtgenoote van den heer Motley, den beken den geschiedschrijver van den tachtigjarigen oorlog, is den 31ea December te Londen overleden. Tot het nieuwe operagebouw te Parijs behooren niet minder dan 9742 sleutels. De bouwmeester, do heer Garnierheeft deze verzameling in tegenwoordig heid der ministers aan den directeur overhandigd. Reeds verscheidene jaren was in Engeland veel sprake van een philantroopdie aanzienlijke sommen voor liefdadige doeleinden gaf, zonder dat men wist van wien zij kwamen. Hij schijnt thans te zijn ont dekt. Een geestelijke in de diocees van Rochester maakt bekend, dat in de nabijheid van Chersunt een ongehuwd persoon van 80 jaren is overleden, Altwood genaamd, uit wiens boeken blijkt dat hij in het geheel 350,000 pond sterling en in het laatste jaar 45,000 pond sterling heeft weggegeven. Hij heeft meer dan een millioen pond sterling nagelaten en is zonder testament gestorven. Thema «ïsaeteï-sfarsd. 2 Jan. 's av. 11 u. 36 gr. 3 'smorg. 7 n.40gr. 'smidd. 1 u. 45gr. 'sav. 11 u. 39 gr. 4 's morg. 7 u. 42 gr. 's midd. 1 u. 45 gr. 's av, 6 n. 45 gr. Hoewel Spanje voor het oogenblik de hoofden en harten van politici en financiers vervult, en do aan dacht eenigszins van Frankrijk heeft afgeleid, wordt dit toch niet geheel vergeten, maar ziet men met be langstelling het resultaat te gemoet der conferentiën door Mac-Mahon met verschillende partij-hoofden ge houden. Te oordeelen naar de daaromtrent medege deelde berichten kan men het er voor houden, dat zij tot niets degelijks zullen leiden. Geen der partijen heeft iets willen toegeven. De heeren Say, Dufaure Casimier Périer hebben de noodzakelijkheid volgehouden om den republikeinschen regeeringsvorm in te voeren en de wijze te regelen waarop het gezag na 1880 zal worden uitgeoefend. Het rcchtercentrum bleef vasthou den aan het onpersoonlijk septennaat en de gematigde rechterzijde wilde volstrekt niet verder gaan dan het persoonlijk septennaat. De heer Casimier Périer be treurde het, dat ook de gematigde linkerzijde niet was uitgenoodigd om zich op de conferentie te doen vertegenwoordigen. Met onwillige honden is het slecht hazen vangen, en met deze nationale vergadering zal het onmogelijk zijn om tot de constitueering van hot gezag te geraken. Wat zou het baten of de gematigde linkerzijde ook nog vertegenwoordigd ware geweest, nu het niet eens gelukte overeenstemming tusschen het linker- en rech- tercentruin te bewerken, wat het hoofddoel der confe rentiën was. Men weet nu zegt het Journal de3 débats wat die partijen van elkander houdt. Beiden erkennen, dat men, nu de monarchie een onmogelijk heid isalthans tot het einde van het septennaat.aan het land geen definitieven regeeringsvorm mag weigeren. Maar welke zal dat wezen Welzegt de heer d'Audiffret-Pasquier, de republiek voor zes jaren; de zuivere republiekmet een bepaling dat zij na het einde van het septennaat zal worden herzien, zeggen de leden van het linkercentrnm. Het verschil komt slechts neer op de regeling der wijze waarop het gezag na 1889 zal overgaan. Deze willen, dat men de bestaande instellingen slechts tot 20 November 1880 zal vaststellen, gene verlangen dat die instellingen langer zullen duren en dat in de constitutioneele wetten de nationale sou- vereiniteitjvoor de toekomst zal worden geregeld. De leden van het rechter-centrum eischen dat de herziening der regeling reeds nu voor noodzakelijk zal worden ver klaard; die van het linker-centrum daarentegen verlan gen dat die herziening facultatief zal blijven, en dat de zaken zoodanig zullen worden georganiseerd dat eene herziening niet kan plaats hebben zonder revolutie of een belangrijke wijziging in het gouvernement. Indien men het nu hierover eens kan worden, dat de revisie zal worden vastgestelddan blijft nog de quaestie over welk gouvernement in Frankrijk tijdens de revisie zal bestaan. Dit overzicht van het Journal dos débats, dat men aan Léon Say toeschrijft, geeft een kort begrip van de zaken die in de conferentie zijn behandeld. Mac-Mahon had nog wel verzocht, dat de verschillende vertegen woordigers hunne denkbeelden uitvoerig zouden uiteen zetten; waarschijnlijk zal de maarschalk de politiek wel eens hebben verwenscht en het hoofd hem hebben geduizeld bij de haarkloverijen van de politici. Intus- schen is het zeer treurig, dat ook deze poging om tot overeenstemming te geraken en het zal wel de laatste van eenige beteekenis wezen weder door het hard nekkig vasthouden aan eigen begrippen en denkbeelden is mislukten daaraan dc hoogste belangen van het land worden opgeofferd. De hoop, dat Mac-Mahon meer steun zou zoeken in de linkerzijde en dus meer tot de republiek zou overhellen schijnt weder geheel te zijn vervlogen. De ministers Mathieu BodetCaiL

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2