zoo verhaalt de schrijver die zich H. teekentwerd de school door den onderwijzer voor onbepaalden tijd eigen machtig gesloten omdat hijvolgens zijne bewering, geen voldoende leermiddelen bezat en te vergeefs daarom gevraagd had. Op eene samenkomst die daarop belegd werd tusschen het gemeentebestuur met den inspecteur en den schoolopziener, werd ook de onderwijzer genoo- digd, doch hij weigerde te verschijnen en werd, wegens die weigering, met 8 dagen schorsing van traktement gestraft. Het onderwijs werd vervolgens, nadat de school gedurende de schorsing door een hulponderwijzer was waargenomen, hervat, doch den 22cn November schreef de hoofdonderwijzer aan den raad dat hij weder de school zou sluiten indien men hem niet zijn vol traktement, zonder korting voor de acht dagen schorsing, uitbetaalde. Die schorsing, schreef hij, erkende hij niet omdat zij hem niet officieel was medegedeeld. Werkelijk werd, toen op dien brief niet binnen 24 uren een vol doend antwoord volgde, de school weder gesloten, tot dat de raad vier weken later den onderwijzer aanschreef dat hij den 28cn December het onderwijs had te her vatten, want dat hem anders zijn ontslag gegeven zou worden. Den 28en December kwam de onderwijzer werkelijk ter schoolmaar alleen om aan de schooljeugd te verkondigen dat er geen school was. De toondien de onderwijzer in deze geheele zaak tegenover het gemeentebestuur aanneemt, moet alles be halve malsch zijn. Volgens den schrijver van het ingezon den stuk heelt de onderwijzer brieven van beklag over vermeende oneerlijke handelingen van het dagelijksch bestuur geschreven aan den minister, den commissaris des konings en aan gedeputeerde staten. Ook moet de onderwijzer verklaard hebben dat hij eene aanklacht tegen hem wil uitlokken om in de gelegenheid te zijn de handelwijze van het bestuur aan het licht te brengen. Het ergste van de zaak is intusschen dat de kinderen door deze oneenigheid herhaaldelijk en geruimen tijd van onderwijs verstoken blijven. Kerknieuws. De heer H. C. van Lindonk, predikant te Ooster beek, heeft voor het beroep naar Vlissingen bedankt. marine en leger. 22 Miliciens van de lichting 1874 hebben bij het regiment grenadiers en jagers met goed gevolg examen afgelegd voor den graad van milicien-onderofficier. Gemengde berichten. Bij het afbreken van een huis te Vollenhove zijn een aantal oude zilveren munten, van de jaren 1570 tot '76, gevonden. In eene 3toombranderij en distilleerderij te Delfs- haven heeft eene ontploffing plaats gehad ten gevolge waarvan drie knechts verwond zijn en een overleden, is. De distilleerketel moest gerepareerd worden en toen men tot dat einde de daartoe bestemde opening, het zooge naamde mangatopendeverspreidde zich zulk eene sterke spirituslucht door het gebouw dat tenge volge van een daar brandend licht de ontploffing plaats had. Van 1 Januari 1875 zal voor de leden der coöpe ratieve verbruiksvereeniging der ambtenaren van den staatsspoorweg te Utrecht het brood geleverd worden tegen 20 cent het kilogram. Dé gemiddelde prijs waar voor het brood daar ter stede verkocht wordt bedraagt 22 cent. Een trein van den Nederlandschen centraal-spoorweg heeft eergisteren weder oponthoud ondervonden door een gebrek aan de locomotief. Naar men verneemt zou van een der wielen de band zijn afgesprongen. In de Leeuwarder courant wordt voor een bedrag van meer dan f 3000 aan prijzen bij hardrijderijen op schaatsen uitgeloofd. Den 4e« Januari zal eene hard rijderij te Sneek plaats hebben, waarbij twee groote prijzen in zilver geschonken zijn door Z. K. H. prins Alexander, beschermheer van de IJsclub aldaar. Den 6™ Januari zal bij Leeuwarden op het ijs een historische optocht gehouden worden, voorstellende den intocht van den stadhouder, graaf Willem Lodewijk van Nassau» in het jaar 1600, na de overwinning op de Spanjaarden bij Nieuwpoort. Voorts zal op dien dag eene groote hardrijderij plaats hebbenterwijl de optocht des avonds bij fakkellicht herhaald wordt. Burgemeester en wethouders van Amsterdam heb ben bij publicatie de ingezetenen herinnerd aan de daar ter stede bestaande bepaling dat, indien de straten glad zijn de bewoners der huizen verplicht zijn den grond minstens twee meter buiten den gevel hunner huizen met asch, zand of turfmolm te bestrooien- De opgangen der bruggen moeten bestrooid worden door de bewoners der aangrenzende hoekhuizen. Tevens worden de ingezetenen verzocht om inzonderheid overal waar omnibussen rijdeneen weinig ruim te strooien, teneinde het rijden voor deze gemakkelijk te maken. In een onzer bladen vond men op den eersten dag van het jaar vermeld dat in de jongste bijeenkomst der Vereeniging tot bevordering der krijgswetenschappen discussiën gevoerd waren over het onderwerp „de An- ti-christ in onze dagen". Wij meenden dat wij droomden. Was de geest van dr. Kuijper in de vereeniging gevaren? Of had de motie-Bredius— van Eek onze krijgslieden zoodanig overtuigd van hunne overtolligheid dat zij besloten hadden hunne strijdkracht voortaan aan de oplossing van theologische vraagstuk ken te wijden? Gelukkig bleek ons bij het verder lezen dat wij met eene drukfout te doen hadden. Het onderwerp der discussiën was: „de artillerist in onze dagen". Voor het provinciaal gerechtshof van Noord-Hol land stonden dezer dagen twee personen terecht beschuldigd van met valsche lijsten, van valsche onderteekeningen en aanbevelingen van predikanten en algemeen geachte ingezetenen voorzienlangs de huizen geld te hebben opgehaald. Ook de algemeene kiesvereeniging te Assen heeft beslo. ten zich bij adres tot den koning te richten, teneinde haar leedwezen uit te drukken over het door den minister van binnenlandsche zaken genomen besluit in zake het Thorbecke-monument. Tevens heeft die vergadering den gemeenteraad van Assen verzocht den Brink aldaar aan te wijzen tot plaatsing van het standbeeld en die plaats aan de hoofdcommissie in overweging te geven. Gedurende het jaar 1874 kwamen te Neuzen 144 stoom of zeilschepen uit zee de haven binnen om aan den spoorweg te lossen of te laden. Daarvan waren 92 voor de te Neuzen gevestigde firma DavidKernkamp en Lumsden. Een arbeider van Kloetinge die Donderdag in de nabijheid van Goes bezig was een boom om te hakken had het ongeluk dat een stuk van den boom hem op het hoofd viel, zoodat hij zwaar gewond naar zijne woning moest vervoerd worden. Door de justitie te Goes is een onderzoek i ngesteld naar de oorzaken van een vermeenden kwaadwilligen brand te Wissenkerkedat echter tot geen resultaat heeft geleid. Engeland schijnt tegenwoordig de wijkplaats voor uitgedreven jezuïeten te worden. Eenige dagen gele den zijn de jezuïeten uit de Braziliaansche provincie Pernambuco verdrevendie zich allen naar Engeland hebben ingescheept. Ook uit Duitschland vertrekken velen naar Groot-Brittannië. De Chineesche regeering wil een leening van 627,675 pond sterling aangaan, die door de opbrengst der inkomende rechten is gewaarborgd. De rente is 8 percent, de koers van uitgifte dor aandeelen 95 pereent. In het proces-von Arnim is hooger beroep aan ge- teekend zoowel door den veroordeelde zeiven als door het openbaar ministerie. Op het graf van Livingstone in Westminster is thans een zwart marmeren steen aangebracht met het volgend opschrift in gouden letters: „Door trouwe reisgenooten van gene zijde des Oceaans overgebracht, rust hier David Livingstone, zendeling, reiziger en menschenvriendgeboren den 19en Mei 1813 te Blantyon in Lancashire, gestorven den 1™ Mei 1873in het dal van Chiltambo in het land Utala. Gedurende dertig jaren van zijn leven heeft hij getracht de inboor lingen van Afrika te beschaven, de geheimen der na tuur te ontdekken en aan den slavenhandel in Indië een einde te maken. Zijne laatste woorden waren: „Alles, wat ik in mijne eenzaamheid kan doen is den zegen des Hemels af te smeeken over allenhetzij Ame rikanen, Engelschen of Turken, die er toe bijdragen om den geesel van den aardbodem te doen verdwij nen." In de Londensche bladen van eergisteren werd melding gemaakt van drie spoorwegongelukkenwaarbij echter geen menschenlevensmaar wel zware verwon dingen te betreuren waren. Zij worden voornamelijk toegeschreven aan den dikken mist, waardoor de machi nisten de seinen niet konden zien. Eenigen tijd geleden was het te Konstantinopel afschuwelijk weer; de regen viel in stroomen neder en daardoor was het verkeer met rijtuigen in de hoofd straat, waar de modder het gaan bijna onmogelijk maakte, zeer levendig. Geruimen tijd liep naast eene equipage, waarin een heer, een bejaarde en een jonge dame zaten, een monnik, die veel gevaar liep in het gewoel te worden overreden. Eensklaps hield het rijtuig stil; de jonge dame opende het portier en ver zocht den monnik uit naam harer ouders in te stijgen, welke uitnoodiging hij dankbaar aannam en op aanwij zing van den heer naast de jonge dame plaats nam. Het bleek dat de familie in het rijtuig in de nabijheid van het klooster moest wezen waarheen de monnik zich begaf, en weldra stond men stil voor het hotel der Duitsche ambassade; de heer was de ambassadeur von Werther in eigen persoon, met vrouw en dochter. Hij wilde niet dat de monnik verder zou loopen, maar liet hem met zijn rijtuig naar het klooster brengen, dat geheel in rep en roer kwam toen de equipage al4aar stil hield. Op zich zelf heeft dit feit zeker al heel weinig te beteekenen, maar het mooiste van de zaak is dat de Parijsche Union uit dit voorval de gevolgtrek king maakt, dat mejuffrouw von Werther katholiek is geworden De Zweedsche hoogleeraar Nordenskjöld is voor nemens zich aan het hoofd van een nieuwe Noordpool expeditie te plaatsendie niet ten doel zal hebben verder door te dringen dan vroeger expedities, maar voorname lijk wetenschappelijke natuurvorschingen te bewerk stelligen. Het internationale aardrijkskundige congres, dat tegen Paschen a. in Parijs zou worden gehouden, is tot Juli uitgesteld, omdat de aanvragen om plaatsruimte voor de bij die gelegenheid te houden aardrijkskundige tentoonstelling zóo aanzienlijk zijn, dat een veel groo- ter lokaal moet worden genomen dan men aanvankelijk had aangewezen. Waarschijnlijk zal de tentoonstelling thans in het Palais de 1' Industrie worden gehouden. De verschillende staten hebben hun meest uitstekende mannen op het gebied der aardrijkskunde tot gedele geerden benoemd. De tentoonstelling zal kaarten, plan ten teekeningenboeken en alle op de aardrijkskunde betrekking hebbende voorwerpen en instrumenten omvat ten. Aan een speciale commissie voor handelsgeographie is opgedragen alle voorwerpen tot dat vak behoorende te verzamelen. Deze verzameling zal bestaan uit plannen, schetsenteekeningen enz. van nieuw ontworpen of reeds in aanbouw zijnde eommunieatie-middelen en nieuwe of verbeterde werktuigenbenevens producten uit vreemde landen, die voor de Europeesche industrie waarde hebben of nuttig kunnen zijn en de voortbreng selen van die industrie welke in vreemde landen ingang hebben gevonden. Dezelfde commissie is voornemens om een tijdschrift voor handelsgeographie uit te geven. Verkowptnger» en aanbestedingen. Bij de aanbesteding van het onderhoud der gebouwen enz. der gemeente Vlissingen gedurende liet jaar 1875, waren de minste inschrijvers voorperceel 1, onderhond der gebouwen, C. Maters te Vlissingen, voor f 580; perceel 2, onderhoud van gebouwen C. Maters voor 1025perceel 3onderhoud van het raadhuis, C. Ma ters voor f 350perceel 4uitbaggeren van 3000 M3 slijk, A. Einders te Breskens, voor 307t cent; perceel 5onderhoud der kaaimurenbruggen enz., A. Monjé voor f850perceel 6, onderhoud der pompen, urinoirs enz., J. Dommisse Jz. te Vlissingen, voor /405; perceel 7, onderhoud der schoollokalen A. Loois te Vlissingen, voor 765perceel 8, onderhoud der Beurs, C. Maters voor f 50perceel 9onderhoud van het schoolameublementA. Loois, voor f 80; perceel 10, de levering van 20,000 machinale Waalstraatklinkerts, P. Monjé te Breskens, voor f 16.74, perceel 11, de levering van 200 M3 plaatzand, A. F. Cramer te Vlis singen, voor f 0.894; perceel 12, het verleggen van 5000 M3 kei- en klinkertstraatJ. Douw te Vlissingen, voor f 0.09perceel 13, onderhoud van plantsoen en wegen, J. Louws te Vlissingen, voor f 50perceel 14, vervoer van materialen, F. Duivekot te Vlissingen, voor diverse prijzen te zamen bedragende f 5.18 voor negen vrachten verschillende soorten; perceel 15, onderhoud der straatlantaarns, P. G. Laernoes te Vlissingen voor verschillende prijzenbedragende te zamen f 0.75 per lantaarn; perceel 16, onderhoud der brandbluschmidde- len, gebr8. Tromp te Vlissingen, voor f 128. Vhermonieterstand. 1 Jan. 's av. 11 u. 25 gr. 2 's morg. 7 u. 33 gr. 's midd. 1 u. 39 gr. 's av. 6 u. 36 gr. Gemeenteraad van Goes. Avondzitting van Woensdag 30 December 1874. Voorzitter de heer Blaaubeen. Afwezig de heer van Eenterghem. De verordening op de invordering van den hoofde- lijken omslag wordt in behandeling genomen. Art. 1 bepaaldedat aan de ingezetenen een aangift- biljet wordt uitgereikt behelzende deze twee vragen. 1° Bedraagt uw belastbaar inkomen meer of minder dan 200? 2° Zoo ja, in welke klasse van de tabel der contri- buabelen behoort ge geplaatst te worden? De voorzitter stelt voor nog twee vragen daaraan toe te voegen, en wel. 3° Verlangt gij in plaats van eigen aangifteambts- halven aanslag. 4° Hebt ge ook meerderjarige kinderen of andere personeneigen inkomsten hebbendebij u inwonen. Over de 3' vraag ontstond eene langdurige discussie, waaraan bijna alle leden deelnamen. De opneming der vraag werd bestreden door de heeren de Witt Hamer, van Hoek, van Swinderen, Busing en Del Baere, op grond, dat daardoor het stelsel van eigen aangifte zou vervallen, en het beginsel, dat in de vergadering van 27 Juli jl. was aangenomen, om vergeworpen. Zij werd verdedigd door de heeren Fran sen van de PuttePompe van Meerdervoort en de voorzitterop gronddat nergens is bepaalddat uit sluitend eigen aangifte zal dienen voor den aanslag in

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 4