BEKENDMAKING. ADVERTENTIËN. Eflgeland en liet pausdom. NiMsftmcliten. Prfizen van Affecten. soa NATIONALE HYPOTHEEKBANK van 66 jaren, hebben de Fransche democraten een van hun oudste leiders en meest bekwame sprekers verloren. Het bericht dat Lasker c. s. zich van de nationaal li berale partij in den Duitschen rijksdag zou willen af scheiden wordt door het orgaan van die partij bepaald tegengesproken, terwijl in organen der Fortschrits partij wordt beweerddat ingeval de bondsraad mocht beslui ten geen uitvoering te geven aan de resolutie-von Ho- verbeck, die partij een voorstel tot wijziging van art. 31 der grondwet zal aanbieden. De National liberal Correspondentz verzekert echter, dat het de bedoeling met de resolutie niet is geweest om thans reeds de daarin bedoelde quaestie uit te maken, maar wel om hierop de aandacht der regeering te vestigen. Het heeft den schijn alsof de nationaal-liberalen zoete broodjes jegens Bismarck bakken en in dat geval zou het voor stel der Fortschritts partij niet veel kans op succes hebben. ii. Bij de beschouwing van het geschrift van den heer Gladstone uit een politiek oogpunt, komt in de eerste plaats de vraag in aanmerking, waarom do schrijver niet vroeger tegen de Vaticaansche decreten is opgetreden, maar eerst thans, nu na hunne afkondiging zooveel jaren zijn verloopen, er in alle landen reeds zooveel over is geschreven, de geheele wereld er door in rep en roer is gebracht en de grootste staatsman van Europa met zooveel kracht den strijd tegen het ultramontanisme heeft aanvaard? Slechts hij, die toen aan het hoofd der Engelsche regeering stond, scheen blind te zijn voor het dreigende gevaar, sloot compromissen met de Ier sche clericalen en dreef door de Iersche universiteits- bill de toegevendheid zóóver, dat een groot deel der liberalen hem de gehoorzaamheid opzegde, en het vermoeden dat hij tot het katholieke geloof overhelde weder verlevendigde. Toen Gladstone later een artikel over het ritualisme schreef, dat hij tot zekere hoogte verdedigde kreeg het vermoeden van zijn katholieke neigingen nieuw voedsel en de clericale bladen ontzagen zich niet te verkondigen, dat die kostbare viseli in het net van den heiligen Petrus was gevangen. Eensklaps echter meldde een telegram uit München dat Gladstone een druk verkeer met Döllinger had aangeknoopt; aanvankelijk hield men dit bericht voor onjuist, doch al spoedig bleek, dat Gladstone inderdaad bij Döllinger was ge- weest en een levendigen omgang met hem onderhield. Nu is het niet waarschijnlijkdat Döllinger rechtstreeks aan de bewerking der brochure van Gladstone heeft deelgenomen, maar wel dat hij grooten invloed heeft uitgeoefend op den gedachtengang van den schrijver, evenals op dien van zijn voormaligen leerling lord Acton. Toen werden verschillende oorzaken voor de veranderde houding van Gladstone opgesomd en werd hem ook verweten, dat hij jegens de Iersche katholieken niet eerlijk was geweest. Daar oneerlijkheid echter een van de laatste fouten is die men den Engelschen staatsman kan ten laste leggen, moet men het er voor houden, dat hij later dan zoovele anderen tot het inzicht is gekomen van de gevaarlijke beteekenis der Vaticaansche decreten, en het is in dat geval een bewijs voor zijne oprecht heid, dat hij zijne vroegere dwaling openlijk erkende en goed maakte. De bijval van alle partijenbehalve van die der ultramontanenwas het loon voor zijn ar beid. De Tory's zoowel als de liberalen brachten den schrijver hunne hulde en vereerden hem alseenweder- gevonden zoon. Men beweerde wel dat eerstgenoemden jegens de brochure vijandig warendoch dat is eene dwaling; zij hadden niets tegen den inhoudmaar wel tegen de opportuniteit van het geschrift en beweerden, dat het eene poging van Gladstone was om zijne positie en die van zijne partij te versterken. De laatste beschul diging is ongetwijfeld den man onwaardig wiens poli tieke eerlijkheid boven allen twijfel verheven is. Wat echter de opportuniteit betreft verdient het op merking, dat Gladstone niet, zooals Palmerston, Peel en andere groote Engelsche staatslieden van vroeger en later tijdden geest der publieke opinie in zijn land terstond begrijpt en doorziet. Ware dit het geval dan zou hij nog aan het bestuur zijnhebben ver meden wat velen van hom verwijderde, en bij de laatste verkiezingen de opheffing der inkomsten belasting niet als zijn hoogste troef hebben uitgespeeld. Hij had geen oor voor de stille maar toch vurige wenschen van het land en kwam meermalen met denkbeelden voor den dag die op zich zelf uitstekend waren en ook flink werden uitgewerkt, maar niet pasten in den heerschenden geest der publieke opinie. In éen woord de oppor tuniteits-zin ontbrak hem en dit werd hem ook, zoowel door conservatieven als liberalen, ten aanzien van zijne brochure verweten. De tijd der verschijning was al dadelijk daarom slecht gekozen, omdat Engeland van iedere groote agi tatie afkeerig was en in de allerlaatste plaats kerkelijke twisten wilde zien opwekken waarvan het meer dan genoeg haden vervolgens omdat sedert de afkon diging der Vaticaansche decreten van de zijde der ultramontanen in Engeland volstrekt niets was gedaan om de theorie van die decreten in praktijk te brengenen het tegen het karakter der Engelsche natie strijdt om tegen eene theorie te velde te trekken. In hoever deze motieven, welke tegen de opportuniteit der brochure worden aangevoerd, opgaan laten wij in het midden. Genoeg zij het te releveeren dat zoowel zijne vrienden als vijanden ze aanvoeren en betoogen, dat hij óf dade lijk als minister tegen de decreten had moeten optre den, óf thans het stilzwijgen had moeten bewaren totdat de ultramontanen zich aan een vergrijp tegen de wetten des lands hadden schuldig gemaakt. In die beide ge vallen zou hij het geheele land op zijne zijde hebben gehad en voor zich hebben gewonnenterwijl zijn tegen woordig optreden hem meer als theoloog dan als staats man kenmerkt, meer letterkundige dan politieke betee kenis heeft en de liberale partij meer nadeel dan voor deel zou aanbrengen. De laatste bewering is eigenlijk het criterium van de op- portuniteits-quaestie uit een politiek oogpunt beschouwd. Op het vaste land was terstond vrij algemeen de opinie dat Gladstone door zijne brochure zich en de liberale partij weder had, gered, het protestantsche Engeland hem weder als zijn leider erkent en de dagen van Dis raeli geteld zijn. Zóo moge de zaak zich uit de verte gezien voordoen, van nabij bekeken heeft zij een ander aanzien. "Wel is het juist gezien, dat hij door zijn optreden tegen het ultramontanisme het vermoeden, dat hij tot het katholicisme overhelde, geheel heeft vernie tigd maar tevens heeft hij de Ieren voor het hoofd gestootenen zonder hen kan Gladstone noch de libe rale partij hopen spoedig eene meerderheid in het lager huis te zullen verkrijgen. Disraeli kan de Ieren missen, omdat hij ook zonder hen op een groote meerderheid kan rekenen, maar Gladstone en zijne partij niet, die zelfs in de beste dagen van hun bestuur zich met de Ieren moesten verstaan, omdat deze bij stemmingen dikwijls den doodslag gaven. Men staat dus voor het rekenkunstig vraagstuk of Gladstone door zijne brochure zooveel protestantsch- Engelsche stemmen heeft gewonnen als hij katholiek- Iersche verloren heeft, of niet In het eerste geval is de terugkeer tot de regeering voor hem en de liberale partij gemakkelijker, in het laatste geval is zij veel moeilijker geworden, en het antwoord kan niet anders wezen dan dat het verlies veel grooter is dan de winst en dat Gladstone op politiek gebied de liberale zaak geen dienst heett bewezen. Misschien komt men later nog tot een ander inzicht en keert de publieke opinie zich ten gunste van Gladstone, maar vooreerst zit althans Disraeli niets minder vast in den zadel dan vóór de verschijning der brochure van zijn politieken tegen stander. Hongarije. Italië. Spanje. Portugal. Turkije. Egypte. Amerika. Brazilië. Schatkistbiljetten Oblig. Theiss spoorweg Certific. Amsterdam Oblig. Z.-Ital. spoorweg Obligatiën Buitenl dito Binnenlandsche Obligatiën Inschrijving Alg. schuld Obligatiën 1869 dito 1868 dito 1873 Obl. Vereenigde Staten 1904 dito dito dito 1882 dito dito dito 1885 Illin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. dito Central Pacific Certific. Chic. N. W. Oblig. Madison Ext. dito Winona-St. Peter dito N. W. Union dito Union Pac. Hoofdl. Obl. St.Paul&Pac. Spw.lcsec. dito dito dito 2esec. Oblig. 1863 dito 1865 6 5 pet. 5 n 3 n 3 n - 19| 3 n 15A 3 T) 46 ij 5 V) 414 6 V) 7 n 80 7 5 V 974 6 96A 6 1004 Y! 87 6 Y) 6 n 7 n 7 n 7 n 7 6 7 7 7 164 44 89$ 5 97 62A 734 96J 133$ Amsterdam, 1 Januari. Nederland. Certific. Werkelijke schuld. 24 pet. dito dito dito 3 dito dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij 44 dito exploitatie Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. dito dito Amsterdam België. Certificaten bij Rothschild 24 Frankrijk. Inschrijvingen3 dito5 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 Certific. Inscr. 5e serie Oblig. Hope C°. 1855 6e serie. 5 dito 1000 1864 5 dito L. 100 1872 5 dito L. 100 1873 Loten 1864 Loten 1866 5 Oblig.Hope&C°.Leeningl860. 44 Certific. dito4 Inscript.Stieglitz&C°.2ea4L. 4 Obligatiën 186769 4 Certificaten6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 Oblig. dito44 dito dito4 Aand. Kiew-Brest 5 dito Baltische spoorweg 3 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 dito dito Jelez-Griasi. dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow 5 Polen. Schatkistobligatiën 4 Aand. Warschau-Bromberg 4 dito dito Weenen 5 Oostenrijk. Oblig.metal.inzilverJan./Juli. 5 dito dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 dito dito Febr./Aug. 5 Aand. Nation, bank 3 Loten 1860 5 dito 1864 102 j 884 1014 306 944 774 774 824 53f 247$ 133 1004 96 65-j-J- 65H 61A 61 Prijzen van coupons, Amsterdam 1 Januari. Metall. 21.874; dito zilver 23.10; Div. Eng. per f 11.574 Eng. Portugal per ƒ11.724; Amerikaansche dollars (in goud) 2.364 Amsterdam, 31 December. Metall. 21.874dito zilver 23.15; Div. Eng. per t f 11.574; Eng. Russen per t II.574 i Eng. Portugal per f. f 11.724Frans 554; Belg. 555; Pruis /34A; Hamb. Russen f 314; Russen in Z. R. f 32]Poolsehe per fl.. 26J; Ameri kaansche dollars f 2.364 papier 2.10. Heden overleed ons jongste kindje ELIZABETH, in den leeftijd van bijna zes maanden. Middelburg, P. TAZELAAR. 31 December 1875. A. M. TAZELAARTamson. De BURGEMEESTER van Oost- en West- Souburg, maakt bekend, dat de opgaaf van de belastbare opbrengst der gebouwde eigen dommen in die gemeente, bedoeld bij art. 17 der wet van den 22en Juli 1873, (Staatsblad 11°. 116), heden, gedurende 30 dagen, in het gemeentehuis ter inzage is nedergelegd. Oost-Souburg, 2 Januari 1875. De Burgemeester voornoemd, PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. De BURGEMEESTER van Ritthem brengt, ter voldoening van art. 17 der wet van den 22en Juli 1873 (Staatsblad n° 116) ter algemeene kennis, dat de opgaaf bevattende de uitkomsten der her ziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen in die gemeente, in de Gemeentekamer aldaar, voor een ieder ter inzage zal liggen, van af den 2,n Januari 1875 tot en met den 30en Januari 1875. Ritthem, den 2en Januari 1875. De Burgemeester voornoemd. J. C. LANTSHEER. te Amsterdam. Bij den ondergeteekende, agent van bovenstaande Bank, zijn inlichtingen te bekomen omtrent het verkrijgen van geld op hypotheek onder billijke voorwaarden, op langen of korten termijn en met gemakkelijke aflossingen. Middelburg. MARIUS FOKKER. De ondergeteekende heeft de eer ter kennis te bren gen van zijne stad- en landgenootendat hij zijnen LA.H.]ïNIIAi\Dl£lj met den 1 Januari IS 75 heeft overgedaan aan zijn schoonzoon J. J. H. D00- RENBOS. Onder aanbeveling van zijnen opvolger, betuigt hij zijnen dank voor het hem gedurende eene reeks van 34 jaren geschonken vertrouwen. Middelburg, den 31en December 1874. M. VOLKRIJK LIEBERT. Volgens bovenstaande advertentie is de liAKEBf- HANDEL van mijn schoonvader door mij overgeno men en zal door mij worden voortgezet onder de firma van M. VOLKRIJK LIEBERT Cie. Mij in het welwillend vertrouwen mijner stad en land genoten aanbevelende, geef ik tevens de verzekering van ten alle tijde te zullen zorgen goed voorzien te zijn, van een ruimen voorraad van die goederendie bij een Lakenwinkel behooren en door de veranderende behoef ten van tijd en smaak verlangd worden. Middelburg, den 31e» December 1874. J. J. H. D00RENB0S.

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 3