BUITENLAND. Algemeen Overzicht. tegenwoordigd waren 2619 aandeelen, werd met alge- meene stemmen besloten het bestuur te machtigen: 1°. De exploitatie van de sectie Glanerbeek-Gronau over te nemen op nader te bediscussiëren voorwaarden. 2°. Op de voorwaarden der concessie van de Staats spoorwegen de exploitatie te aanvaarden der sectie Zevenbergen- Zwaluwe. 3". De 2® serie, groot f 3,500,000, der leening 1872 naar mate der behoeften uit te geven. Naar aanleiding van een ingezonden stuk in het Handelsblad, dat ook door andere bladen overgenomen is, over de lijfstraffen bij de marine moeten wij eene opmerking in het midden brengen. De schrijver, R. W. G. A. Vonk, gepasporteerd matroos 2® klasse, verhaalt daarin dat hij omstreeks 1836 een matroos eerst 24 slagen op last van den officier der wacht en later nog 40 slagen van den schipper zag krijgen, omdat hij eene vlag niet naar behooren geheschen had. Later kreeg de schrijver zelf 56 slagen wegens het opdrinken van water, dat voor de adelborsten be stemd was. Bij eene andere gelegenheid werd hij ge straft met 72 slagen, wegens het ophangen van een zwabbertje onder de statietrap. Wij willen de waarheid dezer feiten, door den naam des schrijvers gestaafd, niet in twijfel trekkenofschoon ze iederdie met onze tegenwoordige marine be kend is, ongeloofelijk zullen voorkomen. Na de ver zachting welke de strafwetten voor de marine, bij de wet van 28 Juni 1854 (Staatsblad n° 96), hebben onder gaan en bij het strenge toezicht dat tegenwoordig door de hoogere marine-autoriteiten op de strafregisters der schepen gehouden wordt, zijn zulke straffen voor zoo luttele vergrijpen geheel onmogelijkafgescheiden nog van den weerzin, die bij onze tegenwoordige zee-offi cieren tegen het, meer dan onvermijdelijk noodig is, toepassen van lijfstraffen algemeen bestaat. Onnoodig te zeggen dat wij met deze opmerking geen partij wenschen te kiezen voor het behoud der lijfstraf fen. Die straffen zijn in strijd met den geest onzer eeuw; zij houden het gehalte onzer aangeworven wor dende schepelingen op een lager peil dan anders het geval zou zijn; zij zijn een ergernis voor de officieren die ze moeten opleggen en zullen dus, hoezeer de afschaffing met moeilijkheden gepaard zal gaanuit onze wetboeken moeten verdwijnen. Maar men ver- warre vooral het oordeel over deze quaestie niet door overdrijving of door het ophalen van feiten uit een vroeger en afgeloopen tijdperk onzer zeemacht. Wie onze marine in de laatste twintig jaren gekend heeft, zal toestemmen dat gevallen, als die welke de schrij ver in het Handelsblad mededeeltop onze oorlog schepen ongehoorde zaken zijn. Benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon dr. J. van der Scheer, gepensioneerd officier van gezondheid 1® klasse te Leeuwarden. De Staats-courant van heden bevat de wetten van 3 December jl.houdende aanwijzing van de middelen en inkomsten ter goedmaking van de uitgavenbegre pen in de begrooting van Nederlandsch-Indië voor het dienstjaar 1875 (hoofdstuk I. Middelen en inkomsten ïn Nederland); en van 22 December jl.houdende vast stelling van de hoofdstukken I en II en Vila der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1875. Benoemingen en beslnlten. raad van state. Benoemd tot lid van den raad van state J. J. Hasselman, met ingang van 15 dezer. belastingen. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan J. Blaauboer Az. uit zijne betrekking van ontvan ger der directe belastingen en accijnsen te Beemster c. a.behoudens aanspraak op pensioen. consulaten. Erkend en toegelaten als consul-generaal van Monaco te 'sHage, op den voet van Nederlandsch onderdaan, J. A. A. Mutsaers. politie. Benoemd tot commissaris van politie te Hoorn A. Hegthans adjunct-hoofdinspecteur van politie te Utrecht. MixisTERiEELE departementen. Benoemd tot commiezen bij het departement van justitie L. E. T. Anderegg, J. Strang en mr. A. Teixeira de Mattosthans adjunct commiezen bij genoemd departement. marine. Eervol uit den zeedienst ontslagen, op ver zoek, de luitenant ter zee 1® klasse L. C. Holtzapffel, en bevorderd tot kapitein-luitenant ter zee le klasse jonkheer J. H. P. von Schmidt auf Altenstadt; tot luitenant ter zee 1® klasse de luitenants ter zee 2® klasse F. J. Beekman en P. C. Pabst; en tot luitenant ter zee 2® klassede adelborsten 1® klasse jonkheer S. B. Ortt, C. Moll en A. Seret. Onderwijs. Volgens de Standaard is te Gorinchem een hulp onderwijzer aan eene openbare burgerschool voor jon gens door den gemeenteraad, op ingekomen klachten van ouders, voor zes weken geschorst omdat hij aan de kinderen allerleiniet tot het gebied van het onder wijs behoorende, en ergernis opwekkende dingen in prentte, zooals: dat het dwaasheid was aan eene hel te geloovendat er geen hemel bestond enz. De hulp onderwijzer diende daarop eene vraag om ontslag in, dat door den gemeenteraad verleend werddoch zonder de gebruikelijke bijvoeging „eervol." Kerknieuws. De heer P. C. van der Horst, predikant bij de Nedcrduitsche hervormde gemeente te Gorinchemis beroepen te Wemeldinge; de heer E. J. van Wisse- lingh, predikant te Antwerpen, naar Stavonisse, en de heer C. Itogge, predikant teRetranchement, naar Waterlandkerkje. Koloniën. Bij beschikking van den minister van koloniënzijn de hoofdonderwijzer H. W. Praasterink en de hulpon derwijzer W. Hiemstra gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indiëom te worden benoemd tot onderwijzer der derde klasse voor den dienst daar te lande. Gemengde berichten. Met ingang van heden wordt de gasfabriek te 's Gra- venhage van gemeentewege geëxploiteerd. De prijs van het gas blijft echter, tot veler teleurstelling, onveran derd. Eergisteren nacht is de oranjerie van den baron van Pallandt te Keppel totaal verbrand. Niets is ge red zoodat de geheele verzameling kostbare planten, oranjeboomen en heesters door de vlammen is verteerd. Te Amsterdam is de wagenbestemd om het personeel van de brandwacht te vervoerenbij een branddie Dinsdag middag uitbrakin de gracht ge gleden, maar gelukkig op het ijs blijven staan, zoodat de manschappen ongedeerd hem konden verlaten. Toen de wagen op de plaats van den brand kwam, was deze reeds gebluscht. Een predikant uit Friesland heeft zich als student aan de hoogeschool te Utrecht doen inschrijven om in de rechten te studeeren. Een ander uit Drenthe heeft aldaar zijn propaedeutisch examen in hetzelfde studie vak reeds gedaan. De hoogleeraar P. Harting te Utrecht heeft een prijs van f 2009 in het concours Monthyon médécine et chirurgie) over het jaar 1873 van de academie van we tenschappen te Parijs ontvangen. In Amerika is de philantroop Ezra Cornell gestorven, een man die zich uit diepe armoede door eigen energie tot een aanzienlijk kapitalist heeft opgewerkt en zijn naam vereeuwigd heett door de stichting van de Cornell-universiteit te Ithaca in den staat New-York. Hij werd eerst machinist en legde in 1844 de eerste telegraaflijn tusschen Baltimore en Washington aan, vervolgens die tusschen Philadelphia en New-York, New-York en Albany en andere. In het vaste ver trouwen op het succes der telegrafie belegde hij al zijn spaarpenningen in aandeelen van telegraafmaatschap- pijen en verwierf daardoor spoedig een aanzienlijk ver mogen. Ook deed hij veel aan landbouw en veeteelt. Aan de stichting van genoemde universiteit voor per sonen van beide geslachten besteedde hij 760,000 dollars daar de stichting ook van den staat aanzienlijke lande rijen kreeg, die willig koopers vonden, bezit zij thans een vermogen van ongeveer 2 millioen dollars. Te Weenen komt weldra in behandeling het proces tegen Victor Ofenheim, ridder von Ponteuxin, voorma lig directeur-generaal van de Lemberg-Czernowitz- Jassy spoorweg-maatschappij. Uit de akte van beschul diging blijkt, dat de directeur de aandeelhouders en het rijk voor eenige millioenen florijnen bedrogen en bestolen heeft. Omtrent het lot van een deel der bemanning van de Duitsche brik Gustavwaarop door de Carlisten bij Guetaria is geschotenzijn verschillende berichten in omloop. Aan onderscheidene Duitsche bladen is gemeld, dat de kapitein, een stuurman en twee matro zen zich in handen der Carlisten bevinden, doch in be richten uit Bayonne wordt hiervan geen melding ge maakt. Bij den aanvang van het nieuwejaar bevat het Engelsche humoristische blad Punch eene plaat waarop von Bismarck wordt voorgesteld met het nieuwejaar in de gedaante van een zuigeling op den schoot aan welke hij kruit voert, terwijl de Europeesche vorsten deze voedingswijze met blijkbaren tegenzin gadeslaan. Verkooplngen en aanbestedingen. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden, waarop door den commissaris des konings in de provincie Noord-Holland, aan het gebouw van het provinciaal bestuur te Haarlem, op den 7 Januari a. zal worden aanbesteed het driejarig onderhoud van het uitwendige van het rijlcspost- en telegraafgebouw te Amsterdam, zoo mede van de lokalen bij den dienst der telegrafie in gebruik. Thermofaeterstand. 31 Dcc. 's av. 11 u. 20 gr. 1 Jan. 's morg. 7 u. 23 gr. 's midd. 1 u. 27 gr. 's av. 6 u. 25 gr. De nieuwjaarsmorgen van 1875 heeft ons eene ver rassing gebracht, die geheel Europa zal doen verbaasd staan en het met hoop en vrees zal vervullen voor de toekomst: Spanje heeft weder een koning! De zeven tienjarige Alphonsus, prins van Astririë, zoon van de befaamde Isabella II, is tot koning van Spanje gepro clameerd. Met hoop en vreeszeiden wij zal deze gebeurtenis Europa vervullen; met hoop, omdat men van een nieuwen regeeringsvorm een betere orde van za ken verwachthet einde van den burgeroorloghet herstel der financiënveiligheid en rustmet vreesomdat men nog niet weet hoe de verhouding der partijen thans isomdat men met huivering terugdacht aan de regee ring van Isabella, omdat men zich ongerust maakt voor priesterheerschappij en kerkdwang. En de laatst genoemde grond tot vrees blijkt al dadelijk niet ijdel te zijnwant de eerste daad van den jeugdigen prins is geweest zich te stellen onder de bescherming dei- kerk doorper telegraafden zegen van den heiligen vader te vragen en hem de verzekering te geven, dat hij, evenals zijne voorvaderen, de rechten van den hei ligen stoel zal beschermen. Heeft de nieuwbakken koning in zijn jeugdige onbezonnenheid niet berekend welke de gevolgen van deze daad kunnen zijn, hij zal die dan wellicht spoediger ondervinden dan hem lief is, en daardoor het land aan nieuwe gevaren en rampen blootstellen. Weldra zal hij zich bevinden tusschen twee vuren: Bismarck en de jezuïeten, en beiden tevreden te stellen zou gelijk staan met den Gordiaan- schen knoop te ontwarrenwat nog aan niemand is gelukt. Hoe die proclamatie van koning Alphonsus is toege gaan is uit de telegrafische berichten nog niet duide lijk op tc maken. Het schijnt, dat de republikeinsche troepen die tegen generaal Martinez Campaswelke te Murviedo een pronunciamiento ten gunste van prins Alphonsus had geproclameerd werden afgezonden zich bij hem hebben aangesloten in plaats van hem te be strijden. Hij schijnt althans Dondei-dag aan het hoofd van die troepen Valencia binnen te zijn getrokken, waarop maarschalk Serrano onmiddellijk het leger van het noorden heeft verlaten en een nieuw voorloopig gou vernement is geconstitueerd onder presidium van een voormaligen afgevaardigden Canovas de Castillo. Tot ministers zijn benoemd: Castro, voor buitenlandsche zaken; Cardenas, justitie; generaal Jovellaroorlog Salaveria, financiën; Molins, marine; Romero Robledo, binnenlandsche zaken; Orovio, koophandel en Ayala koloniën. Gisteren heeft de ex-koningin Isabella te Parijs een telegram ontvangen van Canovas de Castillo en den gouverneur van Madrid, generaal Primo de Rivera, waarin haar werd gemeld dat de legers van het cen trum en het Noorden en de garnizoenen van Madrid en de provinciën haar zoon tot koning van Spanje hadden geproclameerd. Madrid en alle Spaansche ste den hadden deze proclamatie met enthousiasme begroet en de afzenders verzochten H. M. van deze gebeurtenis kennis te geven aan haar zoonmet wiens verblijfplaats zij niet bekend waren, terwijl zij de ex-koningin met deze overwinningdie zonder strijd en zonder eenig bloedver gieten is verkregen geluk wenschen. Isabella heeft ge antwoord, dat haar zoon zich terstond naar Spanje zou begeven. Zoo is dan de Spaansche republiek waarvan men zich zooveel bad voorgesteldgevallen. Wie weet wat eerlang in Frankrijk geschieden zal? De conferentiën aldaar onder leiding van Mac-Mahon gehouden zijn wel een gunstig verschijnsel; zij getuigen wel voor een meerder streven naar eensgezindheid en overeenstem ming, maar zij hebben nog geen resultaat opgeleverd. De maarschalk schijnt meer naar het linkercentrum over te hellenhij en de beide ministersdie de con ferentie bijwoonden, hebben op de organisatie van het onpersoonlijk septennaat aangedrongen vooral met het oog op de mogelijkheiddat hij voor 1880 mocht overlijden doch de leden der rechterzijde wilden zich daarmede niet vereenigen, en zij meenden dat men de regeling van het gezag tot na 1880 zou kunnen uit stellen. Morgen zullen de onderhandelingen worden voortgezet, zoodat men nog altijd hoopt tot overeen stemming te zullen geraken. Door den dood van Ledru Rollin, in den ouderdom

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 2