BUITENLAND. Algemeen Overzicht. zijn dien hij te volgen heeft. Naar sprekers gevoelen is het alleszins billijk en in het belang van hem die óf gronden verkoopt om te bouwenóf zelf bouwt, om zelf te zorgen voor eene goede bestrating, als leidende tot vermeerdering der waarde zijner panden of gronden, terwijl voor de gemeente nog genoeg overblijft om te zorgen voor onderhoud, rioleering, verlichting, politie en dergelijke. Voorts wijst de voorzitter nog op hetgeen de staat gedaan heeft bij den aanleg der nieuwe havenwerken, waar de daarhenen leidende straten door het rijk ge legd zijn en met een zeker kapitaalwaarvan de renten moeten strekken tot onderhoud dier wegen, eerlang aan de gemeente zullen overgegeven worden. Daaren boven is de toestand van de gemeente-financiën zooda nig, dat met de meeste zorgvuldigheid behoort nage gaan te worden welke verplichtingen de gemeente op zich neemt. En dan komt het spreker voor, dat op dit oogenblik de gemeente geen grootere lasten op zich mag nemen. Hij kan en mag dus niet anders advisee- renin het algemeen belangdan het voorstel niet aan te nemen. De heeren de Kruijff en J. I. P. Hector verklaren dat zij van gevoelen veranderd zijn en thans tegen het voorstel-Kleijnhens stemmen zullen. Het voorstel wordt alsnu in stemming gebracht en verworpen met 8 tegen 4 stemmen. Voor stemden de heeren Kleijnhens, Callenfels, Pot en Verkuyl Quakkelaar. Vervolgens stellen burgemeester en wethouders voor, aan adressanten te kennen te geven„dat wat betreft het tweede punt (namelijk dat met den afstand der gepro jecteerde wegen door de maatschappijde gemeente zich verbindt om binnen een jaar na de overgave die te bestraten, te rioleeren en te verlichten) deze voor waarde door de gemeente niet kan aangenomen worden, maar de gemeenteraad bereid is dit onderwerp ter ge legener tijd in nadere overweging te nemen." De heer Kleijnhens ziet in dit laatste voorstel slechts een beleefden vormeen kleurtjeom de geheele zaak af te wijzen. Hij zal dan ook tegen stemmen. Evenzeer de heer Pot, die den loop dezer zaak be treurde hoezeer hij overtuigd was van de goede be doelingen van burgemeester en wethouders en hunne bezorgdheid voor de gemeente-financiën op prijs stelde, al bleef hij ook van een tegenovergesteld gevoelen. Ook de heer Laernoes, hoezeer misschien meer dan een zijner medeleden voor de uitbreiding der stad ge- vie'h tb'.ren 1 et voorstel verklaren als geen éigen.'! aiüv >oru cgeven werd op de vraag: van Vbh n komen? 3' roe. 1. Hector kwam, niet als wethouder maar als raadslid, op tegen het gezegde van den heer Kleijnhens, dat burgemeester en wethouders door hun voorstel slechts „een kleurtje" aan de zaak zouden willen geven terwijl zij zich toch op de financieele omstandigheden der gemeente beroepen hebben. Het voorstel wordt daarop in stemming gebracht en met 8 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen stem den de heeren Callenfels, Pot, Verkuyl Quakkelaar en Kleijnhens. Vervolgens is aan de orde de onlangs verdaagde be- •ndeling van het havenreglement. Het voorstel van den heer Kleijnhens waarover toen a stemmen hebben gestaaktbetreffende de opneming der wijze van storting door den havenmeester-ontvan ger, werd met algemeene stemmen op twee na aange nomen. Tegen stemden de heeren van Uije Pieterse en Ockers. Naar aanleiding van een brief van den havenmees ter wordt, op voorstel van den heer Verkuyl Quakke laar, met algemeene stemmen besloten het tarief voor het haven- en kaaigeld zoodanig te wijzigen, dat vis- schersvaartuigen bij abonnement 25 cent per ton en per jaar zullen betalen. Het gewijzigd tarief van het havengeld werd vervol gens in stemming gebracht en met 7 tegen 6 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Verkuyl Quakkelaar, de Groof, Kleynhens, Ockers, Callenfels en Schraver. Alsnu is aan de orde de artikelsgewijze behandeling der verordening op de invordering van het havengeld. De heer de Kruyff betuigt zijn leedwezen dat in de vorige zitting is afgestemd het voorstel van den heer J. I. P. Hector betreffende de jaarwedde van den havenmeester. Na eenige opmerkingen daaromtrent stelt hij voorhet genomen besluit in te trekken en de jaarwedde van den havenmeester, vereenigd met de belooning als ontvanger der havengeldente bepalen op eene vaste som van 500. De voorzitter geeft te kennen dat ook van den ha venmeester een nader adres is ingekomen, doch hij in overweging geelt eerst de verordening te behandelen en daarna op deze aangelegenheid terug te komen. Dienovereenkomstig wordt eerst de verordening be handeld diena langdurige beraadslagingmet alge meene stemmen wordt goedgekeurd. Daarna geschiedt voorlezing van een nader adres van den havenmeester, den heer P. J. Siegers, die op uit voerig uiteengezette gronden, in verband met zijn 18- jarigen diensttijd, verzoekt dat de raad op het voor hem zoo noodlottig besluit terugkome en hem alsnog in het genot stelle eener belooning meer overeenkomende of naderende tot die waarop hij benoemd werd. De beraadslaging over dit adres wordt geopend in verband met het straks genoemde voorstel van den heel de Kruijff, om den havenmeester, tevens ontvanger der havengeldeneene vaste belooning van 500 toe te kennen. Die beraadslaging was uitvoerig. De persoon van den havenmeester werd, vooral door den heer van Uije Pieterse, op de meest eervolle wijze genoemd en ge roemd als zijnde een accuraat ambtenaar zooals men maar bij mogelijkheid verlangen kan, doch men ves tigde het oog op de betrekking en deze wasmeenden de tegenstanders van het voorstelgeen f 500 waard. De heer Kleijnhens vooral gaf zich de moeite om dit in het licht te stellen en vond te dien aanzien een geestverwant in den heer Callenfels. heeren Verkuijl Quakkelaar, Ockers en Pot ^haarden zich aan de zijde van den heer de Kruijff, wiens voorstel ten slotte werd aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren de Groof, LaernoesKleijnhensvan Uije Pieterse en Callenfels. De heeren J. G. Hector en van der Hijden onthielden zichuithoofde van familiebetrekkingvan de stemming. De voorzitter legt ter goedkeuring over de begrooting voor den MiddelburgVlissingschen rijweg. De heer Verkuyl Quakkelaar wijst er op dat die begrooting in uitgaaf 675 bedraagtterwijl niet minder dan 175 is geraamd voor den secretaris, comparitie- kosten en druk- en schrijfwerk. Hij acht dien post wel wat hoog. De voorzitter verklaart zich bereid bij de commissie voor den rijweg daarover te spreken. Een tweede opmerking van den heer Verkuyl Quak kelaar geldt de post van 3000 voor tolwachterswonin- gen; zijn sinziens zal het wel niet noodig zijn op dien weg, die bijna niet meer bereden wordt, tolhuizen te bouwen. De heer van Uije Pieterse merkt op, dat eerst dan wanneer de concessie zal vervallen zijn en de raad zal te beslissen hebben of hij weder een nieuwe concessie zal aanvragenover de al of niet noodzakelijkheid van het bouwen van tolhuizen een oordeel zal kunnen uit gesproken worden. Bovendien liggen de gelden thans niet renteloos, daar zij op prolongatie zijn uitgezet. De heer Verkuyl Quakkelaar bleef er bij dat hij de noodzakelijkheid ven het bouwen van tolhuizen niet inzag en stemde dan ook tegen de begrooting, die overigens met algemeene stemmen werd goedgekeurd. De heeren J. I. P. Hector en Ockers waren bij de stemming afwezig. Eeclamatiën van de heeren van der Schraaf en Jacobse tegen hunnen aanslag in de plaatselijke directe belas ting op de inkomsten'blijven buiten gevolg, aangezien de kohieren te bekwamer tijd voor een ieder ter inzage hebben gelegen en de tijd voor de indiening van be zwaren verstreken is. Het tweede suppletoir kohier van de zooeven genoem de belasting wordt zonder bedenking goedgekeurd. Naar aanleiding eener nadere missive van gedepu teerde staten van Zeeland wordt op voorstel van bur gemeester en wethouders, geamendeerd door den heer Kleijnhens, besloten tot verandering en verduidelijking der verordening op de invordering van den hoofdelijken oinslag. De voorzitter deelt mededat de uitgaven der gemeentebegrooting voor 1874 alsnog met 7117.85 moeten verhoogd worden. Daar tegenover deze meerdere uitgaven geen meerdere inkomsten staan, stelt hij namens burgemeester en wethouders voor een gedeelte van de inschrijvingen op het groot boek te gelde te maken. Op voorstel van den heer Kleijnhens wordt besloten de behandeling van dit voorstel uit te stellen tot a. Zaterdag. Daar de minste inschrijving bij de aanbesteding voor het bouwen eener onderwijzerswoning f 3300 heeft be dragen en de begrooting slechts 2858.75 bedroeg, stellen burgemeester en wethouders, in overleg met de commissie van fabricage en den gemeentebouwmeester, voor dat werk in eigen beheer uit te voeren. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen on éen na aangenomen. De heer Schraver stemde tegen. Is ingekomen een afdruk van het wetsontwerp tot indeeling van het stroomgebied der Wester-Schelde alsmede van het Sloe en de Schenge, vergezeld van eene memorie van toelichting en kaart. Hierover moet eene commissie uit de ingezetenen worden gehoord, te benoemen door de kiezers van leden voor den gemeen teraad. In verband hiermede wordt een stembureau benoemd, tot leden waarvan gekozen worden de heeren Pot en de Kruijff, en tot plaatsvervangende leden de heeren van der Hijden en Ockers. De zitting wordt alsnu geschorst tot Zaterdag 2 Ja nuari, des namiddags te 1 uur. Gemeenteraad va n Goes. Zitting van Woensdag 30 December. Voorzitter de heer Blaaubeen. Na goedkeuring der notulen van de vorige vergad ring en het doen van eenige mededeelingenwaarondi de opneming der boeken en kas van den gemeenteon vanger op 24 Decemberen het doen drukken en ron> deelen der ontwerp-verordening op het bouwen c afbreken van bijzondere eigendommen, worden de vc gende ingekomen stukken ter tatel gebracht a een adres van C. Hootsmans om hem in eigendo af te staan 7 centiaren gemeentegrondwaarvoor 1 f 25 wil betalen, welk adres wordt gerenvoieerd af burgemeester en wethouders om bericht en raad; b verzoeken van J. van den Broeke en A. van dt Brandt om remissien van hunnen aanslag in den hoe delijken omslag, waarvan de behandeling wordt aa gehouden c een boekgeschenk van W. Swart van het door he geschreven lees-leerboekjeZeeland, dat met dankb tuiging in de boekerij zal worden geplaatst. Alsnu wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomt een voorstel van burgemeester en wethouders tot af- overschrijving op de begrooting voor 1874, teneirn te betalen het aandeel der gemeente in de kwade posti op de grondbelasting 1871 en de personeele belastii 1871/72. Daarna komen in behandeling de verordeningen vo den hoofdelijken omslag, zooals die door de fimancieo commissie zijn ontworpen en ingediend, en allereer die op de heffing. Na eene beraadslaging van ruim 4 uren en de t spreking van vele amendementen wordt die verordenin gewijzigd tengevolge van de aangenomen voorstelle in omvraag gevraagd en vastgesteld met 10 tegen stemmendie van de heeren van Benterghem i Eransen van de Putte. (De heer Callenfels had i vergadering verlaten.) De verordening op de invordering zal in eene avon vergadering behandeld worden. Verkooplngen en aanbestedingen. Burgemeester en wethouders van Middelburg zuil op Vrijdag 8 Januari a., 's namiddags te éen uuri het raadhuis alhier in het openbaar aanbesteden 1° het afbreken van de kleine sasbrug 2° het vegen van schoorsteenen in de voor den ope baren dienst bestemde gemeente-gebouwengedurem het jaar 1875. De voorwaarden liggen voor een ieder ter inzage 1 den gemeente-bouwmeester. Heden is aan het ministerie van binnenlandse' zaken te 's Gravenhage aanbesteed het maken pijlers voor de brug over de Waal bij Nijmegen. Min inschrijver was de heer de Vries, te Bossumv f 844,354. Vhermometerstand. 30 Dcc. 's av. 11 u. 24 gr. 31 's morg. 7 u. 23 gr. 's midd. 1 u. 24 gr. 's av. 6 u. 23 g Terwijl op het Vaticaan reeds eenige dagen de niet jaarsreceptiën een aanvang hebben genomen en dep in vrij goeden welstand de gelukwenschen der ge' vigen ontvangt is in de Duitsche Beichs-Anzeigei circulaire openbaar gemaakt, die den 14p!l Mei 1872 c von Bismarck tot de vertegenwoordigers van Duit land bij de vreemde mogendheden werd gerichtbef fende de houding der regeeringen aan te nemen aanzien van de verkiezing van een opvolger voorP IX. Deze circulaire behoorde tot de stukken dieii geheime zitting der rechtbank te Berlijn bij de bel deling van het proces-Arnim zijn voorgelezen, enj die geheimhouding.heeft, zooals gewoonlijk, aanleif gegeven tot allerlei onderstellingen en verdachtmak Om daaraan een einde te maken zoo wordt ir Beichs-Anzeiger gezegd heeft de regeering besl het belangrijkste van die documenten en waaruit anderen, de']!daarin behandelde zaak betreffende, voortgevloeidopenbaar te maken. De Duitsche re ring en in deze verklaring herkent men weder geest van von Bismarck heeft geen reden or stukken van haar uitgegaan openbaar te maken; Duitschland betreft kan zelfs het meest geheime d ment openbaar worden gemaaktzonder de goede trekkingen met buitenlandsche mogendheden te scha laat staan dan den vrede in gevaar te brengen. 1 wat betreft geheime stukken van andere mogendh» ontvangendaaromtrent is de regeering van Duitsch verplicht de geheimhouding te bewaren, wil zij het vertrouwen door die mogendheden in haar ges schenden. De circulaire van 14 Mei 1872 heeft leiding gegeven tot een aantal depêches van ar mogendhedendie geheim moeten blijvenmaar d. culaire zelf kan zonder bezwaar worden medeged In den aanhef daarvan zegt von Bismarck dat, ho de paus op dit oogenblik een goede gezondheid geniet geen voorteekenen voor een spoedige verandering bes' toch binnen korter of langer tijd een nieuwe verkiezing een paus moet plaats hebben en dat de positie

Middelburgsche Courant | 1875 | | pagina 3