r 310. MIDDELBURGSCHE COURANT. Z Donderdag 1874. 31 December. IVieuwjaarswenschcn. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is 3.SO. Tot gemak van diegenen, welke de meer en meer in onbruik rakende nieuwjaars visites en felicitatiën wensclien te doen ver vallen, wordt de gelegenheid opengesteld om in de Middelburgsche courant van 1 Januari 1875 den naam van personen, firma's enz. te doen plaatsen onder éene algemeene advertentie van dezen inhoud: ffBij gelegenheid van het niemvjaar wordt door de ondergeteekenden aannunne vriendenbekenden of begunstigers hun gelukwenseh aangeboden." De prijs voor deze opname is 10 Ceilt per naam. Middelburg 30 December. Door onzen Zierikzeesche medewerker werd in ons nommer van Vrijdag j.1. een hartig woord gesproken, tot bevordering van den in het belang van den land bouw zoo gewenschten afkoop der tienden. Die wen- schelijkheid zelve wordt waarschijnlijk door geen land bouwer ontkend 5 wel eebter zal het menigeen aan de middelen ontbreken om tot den af koop te kunnen ge raken. Een voorbeeld van hetgeen ook in dit opzicht door samenwerking (coöperatie) gedaan kan worden, vinden wij vermeld in een opstel van den heer W. A. Coolen, geplaatst in het Novembernommer van „de Economist", waarvan wij een kort overzicht wenschen te geven, voor meer bijzonderheden naar het zeer le zenswaardig artikel zelf verwijzende. In de gemeente Erp, een klein dorp nabij Veghel (Noordbrabant) bestond, gelijk ook elders, eene soort van vaste afspraak om de tiend, zoo al niet te ontdui ken, dan toch zoo weinig mogelijk daaraan op te bren gen tengevolge waarvan werkelijk niet meer dan ï/20 van het gewas werd geheven. Het domein-bestuur be sloot hieraan een einde te maken en de tiend niet lan ger te doen verpachtenhet liet door middel van huur lingen het tiendrecht streng handhavenen men mocht veronderstellen dat het bestuur der registratie daarmede zoo lang zou voortgaan totdat de coalitie gebroken zou zijn. Toen besloot mendoor den nood gedwongen en ge dreven door den afkeer welken men tegenover de tienden koesterde, de handen ineen te slaan om tot den afkoop te geraken. Bij notarieele akte verklaarden de verschillende landbouwers, groote zoowel als kleine grondeigenaars, voor gezamenlijke rekening gebruik te willen maken van het recht hun bij de wet toegekend „om de tiendpliehtigheid op hun gronden klevende af te koopen en het daarvoor op te nemen kapitaal te amortiseeren." Zij verbonden zich tot dat einde tot het inbrengen der tiendvruchten, welke op hun gronden geteeld werdenteneinde uit de opbrengst dier tiendvruchten do rente en aflossing te vinden van de op te nemen gelden tot betaling der afkoopsom. Voorts werden in die akte besturende vennooten be noemd en de noodige bepalingen gemaakt omtrent het te voeren beheer, de af te leggen rekening en verant woording terwijl in artikel 6 het beginsel der hoofde lijke aansprakelijkheid van iederen vennoot, voor de nakoming der aangegane verbintenissen, uitdrukkelijk werd uitgesproken. Voor de geheele operatie was een kapitaal benoodigd van ruim /l18,000waarvan het aan het domein ver schuldigde gedeelte, ten bedrage van ruim 83,000 in termijnen kon afgedaan worden, mits voor de uitge stelde betaling eene rente van 5 pet. werd vergoed. Van het gemeentebestuur bekwam men een kapitaal groot f 42,500, dat de gemeente Erp bezat ten laste eener kerkelijke instelling, welke, in weerwil der lage rente, bereid was het kapitaal terug te betalen. De gemeenteraad was te zeer doordrongen van het belang, dat de uitsluitend landbouwende gemeente bij de ver nietiging der tienden had, om niet gaarne bereid te zijn het kapitaaltot dezelfde lage rente welke er vroe ger van getrokken werd, aan de maatschappij af te staan. Met deze som werden de particuliere tienden, de onkosten en een deel der domaniale tienden vol daan; waarna de tiend, in haar geheel aan de maat schap overgegaan zijndein 1866 voor het eerst publick verpacht werd. De uitslag bij de verpachting overtrof, bij een mid delmatig gewas, ver de verwachting en bedroeg nage noeg f 7000. „Dit verschijnsel, zegt de schrijver, was niet vreemd. Men had nu bij de verpachting meer vraag, sterker mededinging en minder inzamelingskos- ten. Men kon ook berekenen dat bij geheele aflossing aan het domein van het tegen 5 pet. rente uitgestelde gedeelte der afkoopsomindien het daartoe benoodigde fonds tegen 3 a 4 pc.t. was te bekomen, men jaar lijks /3000 zou overhouden om te amortiseeren, en de tiend dus in betrekkelijk korten tijd zou kunnen zijn vernietigd. „Men opende nu gelegenheid om gelden bij de tiend commissie te beleggen tegen 3£ pet. rente. Uit alle schuilhoeken kwamen de spaarpenningen te voorschijn; de commissie nam elk bedrag, groot en klein, aan, zoodat men spoedig in de gelegenheid was om aan den rentelast van 5 pet, door geheele afbetaling van de afkoopsom bij het domein, te ontkomen. In een tijds verloop van 9 jaren is reeds 22,000 van het genego- cieerde kapitaal afgelostterwijl door vermindering van rentelast in het volgende jaar /4000 kan worden af geschreven." Deze goed gelukte afkoop der tienden heeft te Erp aanleiding gegeven tot de oprichting eener hypotheek bank en van andere nuttige instellingen. Het vertrouwen dergenen die hun geld geleend en er zulke goede ge volgen van gezien hadden, was zoo groot dat zij van geen teruggave wilden hooren. Men is daarom voor nemens om, ook nadat de afkoop geheel zal zijn afgeloopen het bestaan der maatschap te verzekeren en heeft de plannen daartoe reeds besproken. Men is voornemens de bank alsdan ook te doen strekken tot het geven van tijdelijke voorschotten aan leden om vee of mest enz. aan te koopenvoor de terugbetaling waarvan echter allen onderling borg moeten zijn, ten einde de inbrengers van kleine kapitalen, niet door hypotheek gedekteen stevigen waarborg te schenken. „Bij het geven van losse voorschotten op een briefje, merkte een der vennooten op eene vergadering op, dient men goed te weten wat vleeseh men in de kuip heeft: 'tding kan niet te sekuur zijn." Ook is de vorming eener onderlinge brandverzekering, die eener vee-verzekering en de aankoop van eene dorschmachine besproken welke laatste met winst aan de deelhebbers verhuurd zou worden. Hier weder heeft dus het vruchtbare beginsel der coöperatie zich proefhoudend getoond. Van belang is hierbij de opmerking van den heer Coolen dat de landbouwersdie het plan tot deze ouderneming vormden, het woord coöperatie waarschijnlijk bij name zelfs niet kenden. Alleen door den natuurlijken aard der dingen, door de noodzakelijkheid werden zij tot hun heilzaam samenwerken gebracht. Van den minister van financiën, den heer Betzwien voor zijn hulpvaardigheid in deze zaak door den schrijver warme hulde wordt ge bracht, ondervonden zij eene even verlichte als welwil lende medewerking. Overigens was alles de vrucht van eigen werk, eigen overleg. De berekening, die aan de latere hypotheekbank ten grondslag ligt, werd gemaakt door iemand die met de werking van dergelijke banken overigens niet bekend was. „Zoo, zegt de schrijver ten slotteblijkt opnieuw hoe onder eene ruwe schors vaak kiemen verscholen liggen waaruit ontwikkeling en bloei kunnen ontstaan, en tevens hoe juiste economische denkbeelden overal wortel kunnen schieten, waar betweterij en bemoeizucht het goede zaad niet beletten op te komen." Het stoomschip Calanddat Zondag jl. met een diepgang van 47 decimeter van Vlissingen naar Rotter dam vertrok, heeft in den mond der Maas slechts 44 decimeter water gevonden en is dientengevolge heden weder te Vlissingen teruggekeerd. Het schip heeft steenkolen noodig en wacht, op de reede liggende, nadere orders af. In de heden namiddag gehouden zitting van den gemeenteraad van Vlissingen is andermaal aan de orde gesteld het voorstel van den heer Kleijnhens betreffende het adres der Maatschappij tot exploitatie van gronden te Vlissingen. Dat voorstel waar over, zooals men weet, in de zitting van 9 dezer de stemmen gestaakt hebben strekt om aan adres santen te antwoorden„dat de gemeente hij den geregelden en aaneengesloten bouw van straten, begin nende op een in overleg met burgemeester en wethou ders te bepalen punt, op zich neemt, naar gelang dei- behoefte de zorg voor de bestrating, riolecring en ver lichting der voor de circulatie om niet afgestane gronden." Van den heer F. Wibaut en elf andere handelaren en grondeigenaars te Vlissingenis een adres ingeko men waarin op aanneming van genoemd voorstel wordt aangedrongen. Nadat de voorzitter had gewaarschuwd tegen de aan neming van het voorstel, werd dit in stemming gebracht en met 8 tegen 4 stemmen verworpen. Voor stem den de heeren Kleijnhens, Callenfels, Pot en Verkuyl Quakkelaar. Vervolgens kwam in beraadslaging het volgende voorstel van burgemeester en wethouders„dat wat betreft het tweede punt, (namelijk dat hij den afstand der geprojecteerde wegen door dc maatschappijde gemeente zich verbindt om binnen een jaar n a de overgave die te bestratente rioleeren en te verlichten) deze voorwaarde door de gemeente niet kan aangenomen wordenmaar de gemeenteraad be reid is dit onderwerp ter gelegener tijd in nadere over weging te nemen." Dit voorstel is met 8 tegen 4 stemmen aangenomen. De bovengenoemde vier leden stemden tegen. De Staats-courant van heden bevat het verslag dei- commissie, belast met het afnemen van het examen voor Oost-Indisch ambtenaar, vermeld in art. 4 van het koninklijk besluit van 10 September 1864 (Staats blad n°. 93)zoo als het is gewijzigd hij art. 1 van het koninklijk besluit van 30 October 1872 (Staatsblad n°. 106). Ten behoeve van de weduwen en weezen der slacht offers van het ongeluk op de Maas heeft Z. M. den koning aan den burgemeester te Rotterdam de som van f 150 doen toekomen. Door Z. K. H. prins Frede- rik is tot hetzelfde liefdadig doeleinde eene som van /"100 geschonken. Naar Het Vaderland verneemt zal in Januari a. te Amsterdam aan generaal van Swieten een gouden beker worden uitgereikt. ■Benoemingen en besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw mr. B. J. Mulderluitenant-kolo nel kommandant. der dienstdoende schutterij te Haarlem. MiNisTERiEELE DEPARTEMENTEN. Benoemd tot adjunct- commies hij het departement van marine D. J. R. K. Roobol. loodswezen. Benoemd tot adjunct-bouwkundige bij den dienst van het loodswezen, de kust- en oeverver dediging A. C. van Loo, eerste teekenaar hij rijks werf te Amsterdam.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1