1° 309. MIDDELBURGSCHE Woensdag 1874. COURANT. 30 December. NieuwjaarswenSchcu. Toch staan f Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering Tan den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3 50. Tot geraak van diegenen, welke de meer en meer in onbruik rakende nieuwjaars-, visites en felieitatiën wenschen te doen ver vallen, wordt de gelegenheid opengesteld om in de Middelburgsche courant van 1 Januari 1875 den naam van personen, firma's enz. te doen plaatsen onder éeie algemeene advertentie van dezen inhoud «Bij gelegenheid van het nieuwjaar wordt door de ondergeteekenden aan hunne vriendenbekenden of begunstigers hun gelukwensch aangeboden." De prijs voor deze opname is 10 ceilt per naam. Middelburg 29 December, De heden morgen van hier naar Rotterdam vertrokken stoomboot heeft de reis niet verder dan Zijpe kunnen voortzetten en is dientengevolge hier teruggekeerd. De dienst is thans gestaakt. De Staats-courant van heden bevat weder naar ge woonte eene opgaaf van rivier- en ijsberichten. Wij vinden daarin onder anderen vermeld, dat gisteren te Keulen en te Wester voort de schipbruggen zijn weg genomen. Tengevolge van de stremming der scheepvaart tus- schen Rotterdam, en Mallegat is de dienstregeling van den staatsspoorweg tusschen Rotterdam en Dordrecht vervangen door een dienst tusschen Dordt en IJsel- monde per trein en tusschen IJselmonde en Rotterdam per omnibus en schietscliouw via Katendrecht. Ver trek van Rotterdam 's morgens 7.15 en 's namiddags 4.10, en aankomst te Dordt 's morgens te 10.5 en 's na middags te 7 uren. Vertrek van Dordt 's morgens te 10.50 en 's namiddags te 7.40en aankomst te Rotter dam 's namiddags te 1.35 en 10.25. De reis naar Holland via BoxtelUtrecht verdient echter, wegens de doorgaande spoorwegverbinding, de voorkeur. Wij meenen onzen lezers een dienst te bewijzen door een en ander mede te deelen aangaande het algemeen rechtstreeksch bestelgoederen-tarief dat met 1 Januari a. wordt ingevoerd tusschen verschillende sta tions der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen en der Nederlandsche centraal-, Hollandsche ijzeren-en Nederlandsche Rijnspoorwegmaatschappij. Naar alle stations van het Noordernet der staats spoorwegen en de lijn Almelo-Salzbergen bedraagt de vracht van Middelburg per verzending van 1 kilogram 36 centvan 12 kilogram 46 van 23 kilogram 56 van 34 kilogram 66, van 45 kilogram 76 cent, van 510 kilogram van f 1,03 tot f 1,22naar gelang van den afstand, en van meer dan 10 kilogram voor elke 10 kilogram daarboven 37 cent tot 56 cent, naar gelang van den afstand. Naar alle stations van het Zuidernet der staatsspoor wegen en de lijn Roosendaal-Vlissingen is de vracht van Middelburg van 1 kilogram 20 centvan 12 kilo gram 25, van 23 kilogram 30, van 34 kilogram 35 van 45 kilogram 40van 510 kilogram van 40 tot 60 cent, naar gelang van den afstand en van 10 dan meer kilogram voor elke 10 kilogram daarboven van 4 tot 31 cent naar gelang, van den afstand. Naar alle stations van den Nederlandschen centraal- spoorweg is de vracht van Middelburg van 1 kilogram 31 centvan 12 kilogram 39, van 23 kilogram 47, van 34 kilogram 55, van 45 kilogram 63, van 510 kilogram van 87 tot 95 cent, naar gelang van den afstand, en van meer dan 10 kilogram voor elke 10 kilogram daarboven van 34 tot 42 cent, naar gelang van -cj^jmfetand. Naar afle stations van den Nederlandschen Rijnspoor weg is de vracht van Middelburg van 1 kilogram 31 of 33 cent, van 12 kilogram 39 of 41, van 23 kilogram 47 of 49, van 34 kilogram 55 of 57, van 45 kilogram 63 of 65, van o10 kilogram van 82 tot 91 centvan meer dan 10 kilogram voor elke 10 kilogram daarboven van 28 tot 38 cent, alles naar ge lang van den afstand. Naar alle stations van den Hollandschen ijzeren- spoorweg is de vracht van Middelburg van 1 kilogram 2831 of 33 centvan 12 kilogram 36, 39 of 41 cent, van 23 kilogram 44, 47 of 49 eent, van 34 kilogram 52, 55 ot 57 cent, van 45 kilogram 60, 63 of 65 cent, van 510 kilogram van 81 tot 88 cent en van meer dan 10 kilogram voor elke 10 kilogram daarboven van 27 tot 34 cent}, alles naar gelang van den afstand. De minister van binnenlandsche zaken heeft voor liet jaar 1875 tot secretaris bij den geneeskundigen raad benoemd voor: Noord-Brabant en Limburg, dr. E, A. P. van den Bogaert, te Rosmalen: Gelder land en Utrecht, dr. J. G. de Voogt, te Arnhem; Zuid- Holland, dr. C. P. Pous Koolhaas, te 'sGravenhage Noord-Holland, dr. G. A. N. Allebé, te Amsterdam; Zeeland, dr. J. P. Berdenis van Berlekom, te Middel burg; Friesland en Groningen, dr. S. Sr. Coronel, te Leeuwarden; Overijsel en Drenthe, dr. J. A. van Ket- wicli Verschuur, te Deventer. In de Staats-courant van heden is opgenomen de wet van 3 dezer, houdende vaststelling der begrooting van Nederlandscli-Indië voor het dienstjaar 1875 (Hoofd stuk II. Uitgaven in Nederlandsch Indië). De constitueerende vergadering der verecniging voor lijkenverbranding in Nederland werd gisteren mor gen om 10 uren te 's Gravenhageonder voorzitterschap van dr. Egelinggehouden en door een zestigtal perso nen bijgewoond. Op het oogenblik der vergadering waren 501 personen toegetreden. Tot leden van het voorloopig bestuur werden benoemd de zes oprichters en prof. Oudemans te Delft. De statuten zullen wor den ontworpen naar de volgende grondslagen a. Men zal aandringen bij de wetgevende macht op eene wijziging van de wet op het begravenzoodat ook het verbranden van lijken worde toegelaten. b. Men zal trachten juiste begrippen te verspreiden omtrent het begraven eu verbranden van lijken, en c. Men zal trachten, zoodra de wet de vrijheid geeft om de lijken te verbrandenkapitaal bijeen te brengen voor de oprichting van lijkovens. Volgens de statuten zal geen lid der vereeniging ver plicht zijn tot de lij ken verbranding feitelijk over te gaanmaar wenscht men alleen langs den weg der over tuiging door maatregelen die niemand kwetsen kunnen, het beoogde doel te bereiken. Zsodra het getal leden tot minstens 1000 geklommen iszal te 's Hage eene tweede vergadering gehouden worden om de concept statuten vast te stellen. De bij koninklijk besluit benoemde hoofdcommissie voor de wereldtentoonstelling te Philadelphia wordt heden door den minister van binnenlandsche zaken ge ïnstalleerd en vervolgens aan een diner ontvangen. Eene dergelijke officieele installatie heeft vroeger met zulke commission niet plaats gehad. „Eigen haard een geïllustreerd volkstijdschrift^ uitgegeven bij Kruseman en Tjeenk Willink te Haar lem, onder hoofdleiding van den heer H. de Veer, zie daar wat ons bij prospectus en proefnommer wordt aangekondigd. Echt nationaal zal het plaatwerk zijn teekeningen naar de oude en nieuwe Hollandsche schil derschool en tekst van onze voornaamste letterkundigen worden er in toegezegd. De eerste plaat, naar eene teekening van Ch. Kochussen, is goed uitgevallen. Voorts bevat deze aflevering eene teekening en beschrij ving van de zilveren drinkschaal uit de 16e eeuw, die te Vlissingen op liet raadhuis bewaard wordt; eene plaat bij eene novelle van H. de Veer en een paar andere artikelen. Der nieuwe uitgave zij een goed succes toegewensclit Onze Haagsche correspondent schrijft ons het volgende „Toen ik u een paar maanden geleden schreef dat de minister van binnenlandsche zaken de vergunning tot het plaatsen van Thorbecke's standbeeld op de Plaats geweigerd had, werd die mededeeling door de „bevriende pers" tegengesprokenen gezegd dat daar van in elk geval nog niets gebleken was. Zooals meer het geval isdeze tegenspraak was juistmaar ook het tegengesproken bericht was waar, gelijk de uit komst nu bewezen heeft. Ik had bij mijne mededeeling moeten voegenwat men hier vrij algemeen wistdat aan die beslissing eerst openbaarheid zou worden ge geven na den afloop van de behandeling der begrooting in de tweede kamer; ik pleegde daarmee echter geen verzuim, maar liet de bijvoeging achterwege omdat ik haar nog veel kleingeestiger vond dan de reeds uiterst kleingeestige weigering om het standbeeld van een groot manvan wien men in eene zekere fase van zijn leven (want in 1848 zou mr. J. Heemskerk Az. anders besloten hebben) in politieke opvatting verschilde toe te laten. Uit hoe goeds^hron ik dus de dilatoire be paling omtrent de weigering vernamik wilde niet gaarne medewerken om den heer Heemskerk nog die per in de achting van het bezadigde, ik zeg nog niet eens liberale, publiek te doen dalen, en zweeg dus daarvan. „Over de missive aan het Haagsche gemeentebestuur kan ik kort zijn. De minister wilde nu eenmaal Thor becke's standbeeld niet op de Plaats hebbendit vast staande is elk argument te beschouwen als een voor wendsel misschien als een soort beleefdheid jegens den gemeenteraaddie nu eene voor den vorm gemotiveerde beslissing ontvangt. Uit den brief blijkt dit duidelijk. Er wordt alleen in gezegd dat het standbeeld 40 vier kante ellen inneemt, en „dus" de passage over de tra verse zou belemmeren. Maar er ontbreekt hier een schakel in de redeneering, het constateeren namelijk dat de travers werkelijk de vastgestelde breedte niet meer zou behouden, wanneer „daarnaast" 40 el door een standbeeld worden ingenomen. Die schakel ont breekt echter om eene uiterst geldige reden, omdat dit bewijs namelijk niet te leveren is; ook na de oprich ting van het standbeeld zou de traverse hare breedte behouden, en bij voorbeeld nog wel dubbel zoo breed zijn als Veenestraat en Hoogstraatwaardoor ze ook al loopt. „Maar, zooals ik zeg, dit alles maakt niets uit; de minister schijnt nu eenmaal baas over de travers te zijn, en nu de Haagsche gemeenteraad zoo sullig is om hem den baas te laten spelen over de langs de traverse gelegen terreinen, moet men het al heel beleefd in den minister vinden dat hij nog den schijn aanneemt van wezenlijke argumenten aan te voeren omdat hij zeer eenvoudig had kunnen zeggen: ik wei ger de vergunning, omdat ik de vergunning weiger. „De missive van den minister beschouwde ik dan ook alleen als een soort van hors oeuvreeene extra vagantie, waarmee we 't eigenlijk zoo heel ernstig niet nemen moeten. Van dit standpunt gezienver liest het staatsstuk van den heer Heemskerk al liet ergerlijke dat er anders in te vinden zou zijn en komt alleen het koddige in het oog. Twee dingen trekken dan vooral de aandachtvooreerst dat de naam van Thorbecke geene enkele maal in het stuk genoemd wordt. Leest men de missive dan moet men zeggen I dat. die mijnheer Heemskerk dan toch wel een erg be-

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1