BUITENLAND. Algemeen Overzicht, Een moordaanslag tegen von Bismarck. (Ijjorreipottdeiitte. Foe£iijtfiufl£n. llanMabmcIttot. Friesland, GorkumTiel en eenige andere dergel ij ken, vatbaar zijn voor staatsaanlegterwijl de kleinere lijnen, de vicinale wegen of aansluitingsbanenwaarbij het minder op spoed aankomt, hetzij met of zonder subsi die, aan de particuliere krachten kunnen worden over gelaten. "Welke intusschen de beslissing der regeering moge zijn, van meer dan éen zijde werd de wensck uitge sproken, dat die beslissing niet lang moge uitblijven. Op spoed bij de uitvoering van de thans nog onvoltooide werken, inzonderheid te Rotterdam en de lijn Arnhem Nijmegen, meenden sommigen in ieder geval te mogen aandringen. Vóórdat de Belgische kamer van afgevaardigden op reces is uiteengegaan werd door den minister van bui- tenlandsclie zaken een wetsontwerp aangeboden, dat ongetwijfeld ook in ons land de aandacht zal trekken. Het strekt n.l. tot afschaffing der kamers van koophan del. Ook bij ons is meermalen de raison être dei- kamers van koophandel en fabrieken bestreden en, bij haar twijfelachtig karakter en nog meer twijfelachtig nut, op hare afschaffing aangedrongen. De Belgische regeering heeft in Januari 1871 eene commissie benoemd om een onderzoek in te stellen in hoeverre het behoud van genoemde instellingen al of niet wenschelijk is, en dat onderzoek Heeft tot het resultaat geleiddat het behoud der kamers niet noodig is. Zij hebben aan de regeering wel diensten bewezendoch de minister is overtuigddat de inlichtingen door baar verstrekt ook op andere wijze konden worden verkregen; en wat be treft haar nut voor handel en nijverheid, de regeering is verzekerd dat zich vrijwillige vereenigingen van han delaren en industrieelen zullen vormen, zooals zelfs tijdens het bestaan der kamers van koophandel is ge schied die de belangen van hunne aangelegenbeden zullen bespreken en behartigen en ook bij de regeering en de vertegenwoordiging zullen voorstaan, en zelfs veel beter en met veel meer energie dan thans dooi de kamers wordt gedaan. Juist door de opheffing der officieele kamers1 verwacht de Belgische regeering dat zich veel degelijker en werkzamer instellingen zullen vormenwier voorlichting zij desnoods zal kunnen inroepen, terwijl voor speciale gevallen tot de instel ling van een speciale commissie om haar te adviseeren kan worden overgegaan. De stilte en rust der Kerstdagen doet zich vooral ook op politiek gebied gevoelen. „Wij kunnen geen enkel politiek feit uit Frankrijk melden" zegt do Temps en zóo is het bijna q ver al, zoodat de bladen zich groo- tendeels bepalen tot beschouwingen over den bestaan- den toestand of totnabetrachtingen over hetgeen is geschied. En daartoe vinden de Franschc organen gereede aanleiding in de laatste redevoering van den ex-keizerlijken stalmeester de Rouher, waarin hij zijn stellige overtuiging beeft uitgesproken dat het keizer rijk zou worden hersteld wat vooral de. legitimisten en Orleanisten geërgerd heeft. Met verlangen wordt nu de werkzaamheid der commissie van enquête te gemoet gezien, die het recht zal hebbenom van den minister inzage te vorderen van alle stukken betreffende het on derzoek naar liet Comité voor het beroep op het volk en clie alle ambtenaren zal kunnen hooren welke zij verkiest, o. a. ook den prefect van-politie te Parijs, den beer Rénault, een der heftigste tegenstanders van de Bonapartisten. Intusschen vraagt men zich af:.wat zal geschieden als de nationale vergadering weder bare werkzaamheden zal hervattenen terwijl sommigen' nog hopen op eene rccqnstruetie der meerderheid van 24 Mei, laten anderen den moed geheel zakken en ver wijten aan elkande'i-S 'éigenzinnigheid' en persoonlijke belangzucht .de onmacht der vergaderingwaardoor zij ook in 'Januari l'875 wedêr' niets zal kunnen tot stand brengen. Men kan dus niet-zeggen ,-dat Frankrijk on bekommerd de naaste toekomst kan te gemoet gaan; er bestaat nog geen. vooruitzicht dat in het volgende jaar de werkeloosheid van het afgeloopene zal worden vergoed. Het proces-Arnim en Bismarck's bedreiging met ont slag, ziedaar de beide onderwerpen waarop/lc Düitsche organen, en niet minder de Oostenrijksche, nog dage lijks variceren en die grootendeela worden geëxploiteerd tot verheerlijking van den eenig-en man die nog in staat is het nieuwe keizerrijk bijeen te houdende rijkskanselier. Het proces zal waarschijnlijk tot in het hoogste ressort worden voortgezet, want het openbaar ministerie wil hebben 'uitgemaakt of eene vervreemding van documenten slechts plaats heeft door het feitelijk gebruik dat daarvan wordt gemaakt en of officieele zuiver politieke stukken daarom nog niet het karakter van oorkonden bezitten. Mocht de hoogste rechter déze zienswijze zijn toegedaan dan zou, volgens het Tage- blatteene leemte in de wetgeving bestaan die zoo spoedig mogelijk moet wordfn aangevuld. Men kan zich dus op eene nieuwe behandeling van het proces in het volgende jaar voorbereiden. De Pruisische en ook de Duitscho wetgeving heeft nog wel meer en nog grooter gebrekenen met het oog daarop dringt de Volks-Zeitung er ernstig op aan, dat bij gelegenheid van den 25en verjaardag der Pruisische constitutie op 31 Januari a. het bepaalde voornemen zal worden opgevat om voor eene nieuwe Duitsche en Pruisische grondwet te zor gen die eigenlijk slechts in naam bestaan. Blijkbaar met het doel om toch zooveel mogelijk de handelwijze van den rijkskanselier te verdedigen zet de Kölnische Zeitnng uitvoerig uiteen, dat de aanleiding van zijn ontslag om de motie-von Hoverbeck een gevolg is ge weest van het verschillend oogpunt waaruit de zaalc- Majunke door den rijksdag en door den rijkskanselier werd beschouwd. Eerstgenoemde behandelde haar objec tief en zag- daarin niets anders dan de arrestatie van een lid van het parlement, gedurende de zitting en zonder goedkeuring van het parlement. De rijkskan selier daarentegen beschouwde de zaak subjectief en zag in haar in de eerste plaats: - den abt Majunke, lid van liet aan de regeering vijandige rechter-centrum; in de tweede plaats: de verooi-deeling op grond van een jegens den keizer en den rijkskanselier vijandig dagblad-artikel; en eindelijk dat het centrum zich bij de meerderheid aansloot ten gunste van het voorstel- Hoverbeck. Vandaar de verschillende beteekenis dooi den rijkskanselier en den rijksdag aan dc stemming gehecht, die von Bismarck van zijn standpunt aanlei ding moest geven om zijn ontslag aan te bieden. Hoewel door deze beschouwingswijze de houding van von Bismarck eenigszins in een gunstiger licht wordt gesteld, strekt zij toch o. i. evenzeer om het besluit van den rijksdag te rechtvaardigen. Toch schijnt er geen kans te bestaan dat aan de door hem genomen beslissing gevolg zal worden gegevendaar dc keizer en de bondsraaddat wil zeggen von Bismarckniet geneigd zijn om artikel 31 van de constitutie te wijzi gen. Dc souvereiniteit van het parlement beteekent dus in Duitschland nog niets wanneer zij in botsing komt met. de opinie van den rijkskanselier, en juist omdat in het groote keizerrijk éen man alles regeert wordt de toekomst van Duitschland bedreigd door het gevaar, dat het met den dood ran dien man zal uit eenspatten. Voorziening in de financieele en oeconomische aan gelegenheden is het groote wachtwoord voor de Oos- tenrijksch-Hongaarsche monarchie, en na veel poli tieleen strijd kan zij in dit opzicht met meer moed de toekomst tegengaan. De Oostenrijksche begrooting voor 1875, die thans is afgekondigdbedraagt in uitgaaf 381,370,906 florijnen en in ontvang 373,089,899 florijnen, zoodat het te kort 8,281,007, florijnen bedraagt, dat door leening zal worden gedekt. Ongetwijfeld is dit te kort nóg aanzienlijk, maar als men het vergelijkt met dat van liet vorige jaar, toen het ruim 15 millioen was, dan blijkt er toch vooruitgang op goeden weg te bestaan. De betere verstandhouding tussehen liet Hongaarsche ministerie Bitto en de Deak-party geeft, recht tot goede verwachtingen voor de Hervormingsvoorstellen van de regeering, waaronder 'dat 'tot reorganisatie van het binnenlandsch bestuur door decentralisatie en het afschaffen van een groot aantal ambtenaren algemeen een gunstigen' indruk heeft gemaakt. Tengevolge, van de groote hoeveelheden sneeuw blijft de toestand in Spanje stationuair en kunnen geen militaire óperatiën plaats hebben. De aanval der Car- listen op een Duitsche brik heeft aan dé Duitsche •regeering nog geen aanleiding tof officieele stappen ter verkrijging van satisfactie gegeven. In ons nómmer van Donderdag- jL deelden wij de bijzonderheden mede door de Norddeutsche Allgemeine Zeitnng openbaar gemaakt omtrent een in 1873 door zeiveren Duchesne Poncelet in België tegen von Bismarck voorgenomen moordaanslag. In hoeverre de onthullingen van het officieuse Duit sche orgaan juist zijn zal nader moeten worden uit gemaakt, daar de Indépendance van eergisteren raede- deelingen bevat, volgens welke het verhaal van de Norddeutsche Allgemeine Zeitung geheel bezijden de waarheid is. Het Brussolsche orgaan heeft nl. uit Seraing een brief ontvangen onderteekend: Duchesne, waarin deze uit voerig betoogtdat het geheele complotdat door de Duitsche pers als een ernstig geval is beschouwd, niets anders is dan eene mystificatie tengevolge van dron kenschap en dat er geen oogenblik. quaestie is geweest, om uitvoering aan de zaak te geven. De vrees échter om zich zelf aan eéne mystificatie bloot te stellen weer houdt de Indépendance den brief van Duchesne mede te deelenmaar zij verzoekt den schrijver zijne iden titeit te bewijzen om haar de overtuiging te verscbaffe®, dat hij werkelijk dezelfde Duchesne is die in de Nord deutsche Allgemeine Zeitung wordt bedoeld. Intusschen maakt 1' Indépendance een anderen brief openbaar, dien zij tegelijkertijd heeft ontvangen, en die het karakter van een officieel stuk draagt. Aan het hoofd staat „Provincie Luik. Gemeentebestuur van Seraing." De brief is onderteekend door drie wethou ders van Seraing, nl. „S. Paul, wethouder voor het onderwijs; de wethouder L. Benard, en H. Fabry,wet houder voor financiën." Evenwel schijnt de brief niet van liet dagelijksch bestuur afkomstig te wezendaar hij noch door den burgemeester, noch door deu secre taris is geteekend en ook geen nommer van het corres pondentie-register draagt; zoolang echter geen officieele tegenspraak volgt bestaat er geen reden om aan de verklaringen in dien brief afgelegd geen geloof te hechten Daarin wordt uitdrukkelijk geprotesteerd tegen het bericht van de Norddeutsche Allgemeine Zeitung dat aan het gemeentebestuur van Seraing in 1873 door hooger autoriteit inlichtingen zouden zijn gevraagd omtrent het gedrag en de godsdienstige gevoelens van den heer Duchesne Poncelet „die evenzeer als zijne echtgenoote, tot de meest achtenswaardige families van onze gemeente behport." De wethouders verklaren ten stelligste, dat door liet gemeentebestuur op officieele wijze fnooit dergelijke inlichtingen zijn verstrekt en de verantwoor delijkheid om aan de dagbladen de gelegenheid te ver schaffen hen in die zaak te sleepen laten zij geheel voor rekening van hem die de mededeelingen aan dc bladen heeft verschaft. Het ingezonden stuk van „een geannexeerdekan niet geplaatst worden. Het Nederlandsch stoomschip P. Galand, gezagvoer der Deddes, is gisteren avond om vijf uren van Vlis- singen naar Rotterdam vertrokken met 47 palm diepgang. r a u mi a r h t e si enz. Rotterdam, 28 December. Uithoofde der ingevallen feestdagen en het vriezende weder geen aanvoer noch handel. Amsterdam, 28 December. Raapolie op zes weken /33|. Lijnolie op zes weken /29f vaan lüffecten. Amsterdam, 28 December. Nederland. Certifie. Werkelijke schuld. 2% pet. 61f dito dito dito 3 72£ dito dito dito 4 95'f' Aand. Handelmaatschappij 4^ 133 dito exploitatie Ned. Staatssp. 1091 België. Certificaten bij Rothschild 2$ 56 Frankrijk. Inschrijvingen3 dito5 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 102 dito Hope C°. 1S55 6e serie 5 88 dito f 1000 18645 lOOf dito L. 100 1872 5 954- Loten 18665 298" Oblig.Hope C°.Leening 1860 4£ 93 Certifie. dito4 77 f Inscript.Sticglitz&C°.2ea4-L. 4 774 Obligatiën 1867—69 4 821 Certificaten6 Aand. Spoor w. Gr. Maatsch. 5 246 Oblig. dito4 „195 Aand. Baltische spoorweg 3 131 Obl. spoorweg Poti-Tiflis. .5 99 dito dito Jelez Orel 5 100 dito dito Charkow Azow 5 95£ Polen. Schatkistobligatiën4 80£ Oostenrijk. Oblig.metal.in zilver Jan./Juli. 5 64i dito dito April/'Oct. 5 651 dito in papier Mei/Nov. 5 61J dit dito Febr./Au g. 5 61 Aand. Nation, bank 3 1035 Hongarije. Schatkistbiljetten 6 Italië. Certifie. Amsterdam 5 Spanje. Obligatiën Buitenl3 16^ dito Binnenlandsehe 3 11£ Portugal. Obligatiën3 46 Turkije. Inschrijving Alg. schuld 5 414 Egypte. Obl. 1868 7 79i dito 1873 7 n 723. Amerika. Obl. Vereenigde Staten 1904 5 dito dito dito 1882 6 96£ dito dito dito 1885 6 100 Illin. Cert. Amsterdam 85 Oblig. Illinois Redemtion. 6 Oblig. Central Pacific 6 S04 Obl.St.Paul&Pac.Spw.lesec. 7 29£ dito dito dito 2esec. 7 Brazilië. Obl. 1863 44 dito 1865 5* 97

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3