officieren gezonden met het doel om manschappen aan te werven voor het Indische leger. Aan deze onder officieren wordt eene dagelij ksche toelage van 2 boven hunne soldij toegekend. Gemengde berichten. Het stoomschip P. Caland, te Vlissingcn in lossing liggende, prijkte eergisteren met een aantal vlag gen ter viering van het vijf en twintigjarig huwelijks feest van den heer W. van der Hoeven president der Rotterdamsch-Amerikaansche stoomvaartmaatschappij. Op den 2en Kerstdag was voor de kinderen der armen-Bewaarschool te Zierikzee een kerstboom opge richt die van een aantal toepasselijke geschenken voor zien was en aan de kleinen groote vreugde verschafte. In de Nieuwe kerk aldaar werden door het kerkelijk koor op denzelfden feestdag eenige liederen gezongen, welke muziek-uitvoering door eene talrijke menigte werd bijgewoond. De machinist van den trein waarmede het jongste spoorwegongeluk bij Warmond heeft plaats gehad, zal, volgens het Vaderland, in den loop der volgende maand te Leiden terecht staan. Het krankzinnige meisje uit Haarlemop wie de verdenking rust hare huisgenooten vergiftigd te hebben, is voor een paar jaren als gezelschapsjuffrouw te Ren- kura in dienst geweest bij zekeren heer N., wiens dochtertje in dien tijd onder bijzondere omstandigheden is overleden. Volgens de geruchten zou de justitie ook naar de oorzaken van dit overlijden een onderzoek in stellen. In een polder nabij Meppol heeft men bij gelegenheid van de her-taxatie der gebouwde eigendommen ook twee woningen getaxeerd, die reeds voor 20 jaren waren afgebroken, maar nog altijd op hot kadaster voorkwamen. Woensdag avond is de sneltrein van Zutfen naar Leeuwarden en Groningen gederailleerd, even voor het station Dedemsvaartgelukkig zonder persoonlijke on gevallen te veroorzaken; alleen trof den passagiers (waaronder de naar huis stoomende eerste kamerleden van 't Noorden) 'tonaangenaam geval dat, daar loco motief en tender en een paar waggons den weg ver sperden een trein uit Meppol moest komen om hen af te halen't geen een vertraging van ruim twee uur tengevolge had. De reizigers van den laatsten trein naar Zwolle moesten eveneens door een trein van daar worden afgehaald. Den volgenden morgen moesten de eerste trein van Zwolle naar het Noorden en de beide eerste treinen van het Noorden naar Zwolle overgeladen worden. Te ruim 10 uren Vrijdag morgen was de lijn weder geheel vrij en 't niet onbelangrijk beschadigde materieel reeds in de loods te Zwolle geborgen. Het ongeval moet geweten worden aan een of ander oogen- blilckelijk gebrek aan den wissel, waarvan echter, zoo als een ingesteld onderzoek reeds bewezen heeft, niet de minste schuld ten laste vau den wisselwachter komt. Zuiphcourant Een staaltje van landsvaderlijke regeering. Bij resolutie van het gemeentebestuur van Zutfenvan den 26 Juni 1700werd aan Gosen Peterseen burgerman, die een paar oude huisjes gekocht had met het voor nemen daar een flink huis voor in de plaats te zetten, verboden zulks te doen, omdat bet onbehoorlijk was voor de eigenaars der kleine burgerwoningen in dezelfde straatdéar „een groot liuisals van een notabele familie" te zien optrekken door Gosen Peters. Daarom werd hem „geordonneert zulks niet te doen, maer te laeten, zo als tegenswoordigis." De Groningsehe courant bevat een verhaal dat aan het befaamde avontuur van Klaasje Zevenster herinnert e-n, tot waarschuwing van anderen, wel pu bliciteit verdient. Een 22jarig meisje te Groningen, op wier gedrag niets te zeggen vielwerd vóór eenige dagen plotseling vermist. De nasporingen der politie, op verzoek der ouders ingestelddeden haar te Zwolle terugvinden juist op het oogenblik dat zij aldaar als publieke vrouw zou worden ingeschreven. Een beleend wijf te Groningen had het meisje door overreding en bemiddeling bijna tot haar slachtoffer gemaakt. Werkoopingen en aanbestedingen. Burgemeester en wethouders van Middelburg hebben heden namiddag op het raadhuis alhier in het openbaar bij enkele inschrijving aanbesteed: a Het verbouwen van de schoollokalen op den Wal, wijk B n°. 60. Hiervoor waren 8. biljetten ingekomen, van de heeren: P. J. van Puffelen, voor f 12,750; C. L. van Sorge, voor 11,998; W. van Uije, voor f 11,493; H. P. van de Ree, voor 11,442; A. Loois, te Ylissingen, voor 11,140; M. K. Jeras Zonen, voor 10,875J. M. van Ditmarsvoor f 10,580en A. Flipse, voor 10,571. Aan laatstgenoemden is het werk voorloopig gegund. b Het onderhoud en schoonhouden van de binnen de gemeente gelegen wandelplaatsen en wegenalsmede van de buitensingels en de begraafplaatsgedurende de jaren 1875, 1876 en 1877. Hiervoor zijn 3 geldige biljetten ingekomen, zijnde 1 biljet, als ongezegeld en niet vermeldende denamen der borgen, ter zijde gelegd. Geldige inschrijvers waren L. de Bakker, vcor 799 50; J. de Voogd, voor f 690 en D. Ta venier voor 650- Aan den minsten inschrijver is het werk voorloopig toegewezen. c Het vernieuwen en onderhouden van de binnen de gemeente gelegen straatwerkengedurende vijf jaren. De drie hiervoor ingeleverde biljetten waren van I. Hubregtse voor 15 cent per M2 met en 13 cent zon der verplicht onderhoudBouwenste Bredavoor 1370/100 cent met en li1/, cent zonder verplicht onder der houd, en A. Douw alhier respectievelijk 11 en 12 cent. Aan den laagsten inschrijver zal het werk ge gund worden. d De levering van de gedurende 1875 voor de ge- meente-fabricage benoodigde bouwstoffen, te weten: 1°. Plaatzand: ingeschreven door R. van Veen voor 80 en door W. van Ouwérkerk voor 69 cent per M3. Aan laatstgenoemden gegund. 2°. Houtwaren: ingeschreven door de heeren den Bouwmeester, Borsius van der Leijé. De bcsliss'^g is aangehouden tot na de berekening van de prijzen der verschillende onderdeelen. 3'. Verfstoffen: ingeschreven door de heeren W. P. van de Kamer en H. J. Hackenberg. Ook hieromtrent is de beslissing aangehouden tot na de berekening der prijzen van de verschillende onderdeelen. 4°. Kalktras en cementingeschreven door de heeren Gébr*. Boudewijnse voor Luikscke kalk 44 cent, Dord- sche tras f 1.45 en Portland cement 8.25en J. Holm voor Luiksehe kalk 50 cent, Dordsclie tras f 1.20 en Portland cement f 4.67. De beslissing zal nader aan de belanghebbenden worden bekend gemaakt. ^Burgerlijke stand. (Van 2027 December.) Middelburg. Ondertrouwd: F. J. de Troije, jm. 26 j., met J. Gilde, jd. 23 j. A. J. Bos, jm. 23 j., met M. de Buisonjé, jd. 23 j. W. Verhulst, jm. 30 j., met A. P. Vos, jd. 22 j. Bevallen: H. M. van Heusden, geb. van Veldhuijsen, z. A. Baljeu, geb. Schoolmeester, d. P. Andriessen, geb. Goedhart, z. II. Luitwieler, geb. Persenaire, z. M. J. Voets, geb. Bos, d. E. Pouwer, geb. Smallegange, z. C. P. de Bruijne, geb. Fanoij, z. M. Dekker, geb. Gies, z. T. Tisserand, geb. de Hamer, d. M. J. Melis, geb. de Bruijne, d. Overleden: A. J. C. van den Borre, z. 4 j. J. van der Paardt, man van T. P. Legerstee, 23 j. A. C. Buijse, d. 76 j. E. M. Wondergem, d. 1 j. C. W. van de Kamer, vrouw van H. Bosselaar, 53 j. O. E. A. van Sonsbeeck, z. 34 j. (Van 1926 December.) Vllssingen. Gehuwd; J. Kortenbant, jm. 23 j., met N. J. Pijl, jd. 19 j.W. de Kok, jm. 25 j., met J» G. van der. Roost, jd. 23 j. Bevallen: R. Hamme, geb. de Beer, z. S. Kou wijzer, geb. Kamerling, z. M. J. Timmerman, geb. Blij, z. E. Ghys, geb. Leenaerts, z. C.. Arendse, geb. Mulder, z. II. M. P. Waltz, geb. Kannegieter, d. M. Labrujere, geb. Botting, z. C. G. Kole, geb. van de Ree, d. C. Mol, geb. Engelaar, d. J. C. van Opbergen, geb. Kamer mans, d. J. M. van Dierendonck, geb. Buijtendijk, d. (levenl.) Overleden: H. T. Louwerse, d. 17 m. J. Jansen, man van C. J. van Giesen, 41 j. J. Craane, wede. van J. de Vries, 84 j. C. Adamse, vrouw van A. Torino, 40 j. Goes. Bevallen: M. T. Rombouts, geb. Schik,.d. P. M. van der Burgt, geb. de Vreugd, z. A. van der Straate, geb. Kramers, z. E. A. Steutel, geb. Dercksen, d. Overleden: M. van der Linde, gehuwd met P. A. Ootegem, 66 j. D. L. Willeboer, d. 4 m. A. Potter, z. 25 j. H. Korstanjc, z.3 w. M. Kouwenberg, z. 17 j. (te Helder). Ihermoraieterstand. 26 Dec. 's av. 11 u. 26 gr. 27 's morg. 7 u. 26 gr's midd. 1 u. 28 gr. 's av. 11 u. 26 gr. 28 's morg. 7 n. 26 gr. 's midd. 1 u. 27 gr. 's av. 6 u. 26 gr. ^taten-gcncraal. EERSTE KAMER. De voorioopige afdeelingsverslagen over de verschil lende hoofdstukken der staatsbegrooting zijn versche nen, alleen de algemeene beschouwingen nog niet. Bij hoofdstuk III (buitenlandsche zaken) werd in een afdeeling de weldra eindigende internationale suiker conventie besproken. Men vroeg welke stappen de regeering zou doen om te voorkomen, dat onze indus trie het slachtoffer worde eener minder juiste uitlegging van die overeenkomst. Het werken in entrepot achtte men het eeuig gezonde stelsel en men vroeg of niet gezorgd- moest worden dat de uitvoering der in dien zin aange nomen finaneiewet met behoorlijke waarborgen worde verzekerd en getracht moest worden het beginsel weder zijds te doen aannemen door de bij de conventie be trokken mogendheden. In een afdeeling drong men hij de regeering aan haar beste pogingen aan te wenden tot het verkrijgen van de afschaffing der surtaxe, in Amerika geheven van onze Indische koffie die uit Nederland wordt ingevoerd. In eene afdeeling vestigde men de aandacht op de groote kostbaarheidwelke de vorming van een bezol digd corps consulaire zou teweeg brengen en op de schade welke het zou kunnen doen aan het behoud vau een krachtige diplomatie. Hoofdstuk IV. Vrij algemeen heeft men met genoe gen kennis genomen van de toezeggingen en denkbeelden van den minister van justitie, betrekkelijk de partieele herziening van onze rechterlijke inrichting en wetgeving, waarbij vereenvoudigingbetere bezoldiging en vermin dering van personeel op den voorgrond zouden staau. Gaarne zou men de vervulling van de toezegging af wachten. In verband hiermede vestigde men de aan dacht op het gewicht van het ambt der kantonrechters en op de noodzakelijkheid al zoo tot verbetering hunner positie. Op onderscheidene onderwerpen van wetgeving, die voorziening vorderenwerd in verschillende afdeelingen de aandacht gevestigd, als: de naamlooze vennoot schappen, de eigendomsoverdracht en het hypotheek stelsel de jacht en visscherijhet notariaat. Sommige leden vestigden de aandacht op het misbruik, dat van kinderen heneden de 12 jaren gemaakt wordt voor veldarbeiden wezen de regeering op dat belang bij een eventueele uitbreiding der wet-van Houten. Omtrent het gevaugenisstelsel vroeg men in eene afdee ling of daarbij niet te veel wordt toegegeven aan een ziekelijke philantropiedie de strafplaatsen voor een maal ontslagen gevangenen aanlokkelijk maakt'? Hoofkstuk V. In twee afdeelingen werd op nieuw de splitsing van het departement van binnenlandsche zaken of althans voortgezette verplaatsing van sommige takken van bestuur naar andere departementen, ter sprake gebracht en het wenschelijke daarvan betoogd. Door sommige leden, hoewel erkennende het nut voor 's lands welvaart van een nietkarig binnenlandsch bestuur, werd echter tegen overmatige opdrijving van het eindcijfer van dit hoofdstuk gewaarschuwd- Inzonderheid wenschte dezen de regeering aan te bevelendat niet te veel worde toegegeven aan de van vele zijden inkomende aanvragendaaronder ook gerekend die: tot verhooging van bezoldiging. Onderscheidene leden dringen op gelijktijdige regeling aan van de militie en schutterijen. De zaak schijnt van te groot gewichtdan dat men zou mogen vree- zen, dat deze regeering, tengevolge van vroeger on dervonden teleurstelling, zich van een aanbieding eener wet op de schutterij zou onthouden. Eenige leden achten het noodig de opmerkzaamheid der regeering te vestigen op zekere openbaargemaakte berichtenvolgens welkeindien zij waar zijnin som mige provinciën schandelijke praktijken zouden worden gedreven door het vleesch en spek van zieke en gestor ven beesten op zekere wijze te bereiden en dan in den handel ter consumtio te brengen. Men vroeg of daar van iets bij de regeering bekend isen zoo ja, of daar tegen de vereischte maatregelen worden genomen De meermalen besproken punten omtrent waterstaats werken worden opnieuw te berde gebracht om ten aanzien van sommige een wenk te geven of een wensch uit te drukken. Met genoegen was geziendat de regeering zoo spoe dig uitvoering had gegeven aan haar belofte van op nieuw de regeling van het hooger onderwijs aanhangig te maken. Omtrent het lager onderwijs wenscht men vrij alge meen thans het stilzwijgen te bewaren; terwijl men vertrouwt, dat de regeering bij hare plannen ten aan zien van het lager onderwijs lgtten zal op de beginse len, door deze kamer bij haar antwoord op de troon rede uitgesproken. Eenige leden, wezen op de noodzakelijkheid der ver meerdering van het aantal hulponderwijzers én wenschten verbetering van de examina voor landbouwonderwijzers, teneinde in afwachting der resultaten van de opleiding aan Duitsche landbouwscholen, in de meer en meer onstaande behoefte te kunnen voorzien. Spoorwegbegrooting. De behoefte aan uitbreiding van bet spoorwegnet werd algemeen erkenddoch het meerendeel der leden, zich van te sterken aandrang willende onthoudenwenschte de plannen der regeering liever met bedaardheid af te wachten. Omtrent de wijze van aanleg van staatswege of door particuliere krachten, met aanwending van subsidiën, openbaarden zich uiteenloopende gevoelens. Onderscheidene leden meenden intusschen dat de grootere lijnenals bv. die welke in verband staan met het internationale net of bv. die van Noord-Holland

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2