MIDDELBURGSCHE 1° 308. Dinsdag 1874. COURANT. 29 December. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en l'aasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. JDe prijs per 3/m., franco is f 3 50. Middelburg 28 December, De heden van Rotterdam hier aangekomen stoom boot der Middelburgscke stoomvaartmaatschappij heeft, naar wij vernemen, in de Kil en de Noord veel ijs ont moet. Morgen ochtend zal zij de reis naar Rotterdam aanvaarden en zoover mogelijk voortzetten. De heden alhier gehouden Nieuwjaars-collecte heeft 522.88 opgebrachtterwijl die op 16 December van het vorige jaar bedroeg f 657.90vermeerderd door nagekomen giften met f 12.81. De tegen gisteren avond door het bestuur der Vcree- niging Uit het volk Voor het volk alhier aan gekondigde volksvoordracht van den heer Vorsterman van Oije uit Aardenburg heeit, Uithoofde van onge steldheid van dien heer, geen voortgang kunnen heb ben en is tot later uitgesteld. De sub-commissie voor het Thorbecke-monument te Leeuwarden heeft besloten heden avond eene bijeen komst van belangstellenden te houden, teneinde eene volks-manifestatie uit te lokkeu wegens de door den minister van binnenlandsche zaken genomene beschik king, met betrekking tot de plaatsing van het stand beeld te 's Gravenhage. De laatst ontvangen Indische mailberichten, loo- pende tot 21 November jl., bevatten geen nieuws van eenig belangdat niet reeds langs telegraphiscben weg ter kennis van het publiek werd gebracht. Alleen ontleenen wij aan een artikel in het Algemeen Dagblad van Nederlandsch-Indië de volgende vergelijking tus- schen de soldijen der onderofficieren en minderen van het leger in Nederland en in Indië. Nederland. Indië. Soldaatf 0.32 f 0.33. Korporaal0.43 0.41. Sergeant0.77 0.75. Sergeant-majoor 1.10 1. Adjudant-onderofficier 1.35 1.25. Wij zijn niet in de gelegenheid de nauwkeurigheid dezer cijfers te controleeren. Maar indien ze ook maar ongeveer juist zijn, dan behoeft men zich niet langer te verwonderen dat men moeite heeft in het aanwerven en nog veel meer in het reëngageeren van een voldoend aantal vrijwilligers voor ona Indisch-Leger. De soldaat of de onderofficier is in Indië van oneindig slechter conditie dan hier te lande. Hij vindt bijna geen lieden van zijn stand, met wie hij om kan gaan. Wordt dat nadeel dus niet opgewogen door aanmerkelijk hoog er bezoldiging, dan bezit zijn eervol bedrijf nog minder aantrekkelijks voor hem dan voor den Nederlandschen militair. En wij weten hoeveel moeilijker het ieder jaar wordt om het benoodigde getal vrijwilligers voor Nederland aan te werven! De Nieuwe Rotterdamsche courant bevat eenige Indi sche mailberichten tot den 24fn November. Daaruit blijkt o. a. dat men hoopte in het begin van December den eersten steen voor den vuurtoren op het eiland Bras te kunnen leggen en in October van het volgende jaar het licht te ontsteken. Met verschillende stoomschepen werden weder naar Atchin overgebrachteen veldbatterijhet halve 5e en het halve 10e bataljon. Met de evacuatie van zie ken en gewonden werd geregeld voortgegaan. Bij de vereeniging bet Roode Kruia zijn opnieuw berichten uit Indië ontvangen, waaruit blijkt dat de daar gevestigde afdeelingen nog steeds met ijver voor de zieken en gewonden van Atchin werkzaam zijn. Het aantal gewonden verminderde langzamerhanddoch dat der zieken bleef even hoog. Vrijdag en Zaterdag werd te Amsterdam de algemeene vergadering van het Nederlandsch werklieden verbond gehouden, bij welke zich aansloot het tweede coöperatieve congres. In zijne openingsrede hield de voorzitter van het centraal-bestuurde heer Heldteen warm pleidooi ten voordeele van beter onderwijs der kinderen van werklieden. Hij deelde voorts mede dat het gehalte der arbeidersvereenigingen en het getal der afdeelingen van het verbond toenemen, docb dat do deelneming bi, de massa niet vermeerdert. Tegen dergelijke on verschilligheid moedeloosheid ot wanhoop waarschuwde hij. Ook verdedigde hij het verbond tegen de vaak daartegen ingebrachte beschuldigingen. Het bond ver langt beter onderwijs betere verdeeling van den arbeid, coöperatieuitbreiding van het kiesrechtherziening der belastingenatschaffing der plaatsvervangingmaar het wil geen communisme en is slechts in zoo ver godsdienstloos dat het belijders van alle godsdiensten als leden opneemt. Vervolgens werd eene motie van hulde en dank aan de lieeren van Eek en Bredius aangenomen, wegens hun bekend arbitrage-voorstel in de 2e kamer. Na discussie werd besloten geen afzonderlijk eigen orgaan van het verbond in de pers op te richten. Met 55 tegen 6 stemmen werd eene motie van den heer Perk aangenomen, waarbij het bestuur gemach tigd werd bij de regeering pogingen in het werk te stellen, opdat aan de kinderen van de werklieden ge legenheid worde gegeven om van het middelbaar onder wijs te kunnen profiteeren. Dat men zich van die pogingen niet bijzonder veel voorstelde bleek uit de vervolgens aangenomene motie dat bij de afdeelingen van het bond zal worden aan gedrongen op het vormen van een fonds, teneinde de kinderen van de werklieden in de gelegenheid te stel len van het meer uitgebreid lager onderwijs en middel baar onderwijs gebruik te maken. Nog werd besloten dat door elke afdeeling een bureau van informatie zal worden opgericht ten gerieve van leden van het bond, die werk zoeken of aan wie werk wordt aangeboden. Het voorstel van den gezel Dorlos werd aangenomen strekkende dat de leden van het verbond in hunne omgeving zooveel mogelijk het gebruik van sterken drank zullen beperken. Tegen de wenschelijkheid der bepaalde afschaffing van dat gebruik verklaarde men zich vrij algemeen. In de avondzitting van Zaterdag, die zeer schraal bezocht werd, kwam de quaestie der looneu en die van de vaststelling van den werktijd ter sprake. Nieuwe gezichtspunten kwamen daarbij echter niet voor, ter wijl bij de stemmingen meer dan de helft der weinig talrijke aanwezigen zich onthielden. Eene wet tot regeling van den arbeid werd niet wensehelijk geacht, terwijl de vergadering ten slotte nog de wenschelijk heid der oprichting van een fonds tot ondersteuning van weduwen en behoeftige werklieden uitsprak. In het coöperatieve congresdat Vrijdag middag ge houden werd, deelde de secretaris, de heer Kerdijk, mede dat het jaar 1874 voor de zaak der coöperatie niet nutteloos of vruchteloos is voorbijgegaan. Met algemeene stemmen werd een aangenomen voor stel tot bestrijding van noodige uitgaven in het belang van de coöperatieve beweging, waarmede tevens beoogd wordt een band in het leven te roepen tusschen de verschillende vereenigingen. Tot leden der commissie tot bevordering van de coöperatie werden benoemd de heeren M. Jacques de Witt Hamer, B. H. Heldt, A. Kerdijk, B. ter Haar, O. Rommerts, H. Goeman Borgesius, B. H. Pekelha ring, A. van der Velde en I. K. P. Roos. Ten opzichte der wenschelijkheid van de oprichting van een algemeen magazijn van inkoop voor alle win kel vereenigingen verklaarde de daartoe benoemde com missi e dat, hoe wensehelijk die oprichting ook zijn moge, de mogelijkheid daartoe nog niet bestaat, uit hoofde van het nog niet toereikend aantal winkelver- eenigingen. Als tijdelijke maatregel werd besloten de Rotterdamsche verbruiksvereeniging, onder genot van zeker percentage, op te dragen aan de andere vereeni gingen hare artikelen te leverenalsmede zooveel mogelijk te trachten, bij het doen van inkoopen, de verschillende vereenigingen met elkander in verband te brengen. Omtrent de vereenigingen tot het bouwen van arbei derswoningen werd na discussie de volgende motie aangenomen. „De vergadering spreekt de wenschelijkheid uit van de oprichting van coöperatieve bouw vereenigingen. Die vereenigingen moeten door stortingen gedurende vol doenden tijd een eigen kapitaal gevormd hebben, de hulp van vreemd kapitaal inroepen onder hypothecair verband der woningen en solidaire aansprakelijkheid der leden en met jaarlijksche aflossing. Hei; doel der vereenigingen moet zijn aan hare leden goede wonin gen te verschaffen, hetzij dat de leden persoonlijk eigenaars der woningen wordenhetzij dat de wonin gen het eigendom blijven der vereeniging." Eindelijk werd nog ten opzichte der wettelijke rege ling van den rechtstoestand der coöperatieve vereeni gingen, de volgende motie aangenomen. „De vergadering betuigt hare ingenomenheid met de belofte van den minister van justitie aan de staten- generaal, dat weldra eene wettelijke regeling der coö peratieve vereenigingen aan hun oordeel zal worden onderworpen. Zij verklaart hooge waarde te hechten aan het spoedig tot stand komen dezer wetwelke naar haar gevoelen de hoofdelijke aansprakelijkheid van de leden der coöperatieve vereenigingen behoort te huldigen. Zij noodigt de commissie uit zich in die richting te wenden tot den minister van justitie." De Staats-courant van Zondag en Maandag 27 en 28 dezer bevat de wet van den 1KD dezer tot wijziging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor het dienst jaar 1873; alsmede die van 4 dezer tot kwijtschelding aan F. C. A. Jeekel en D. Brouwer van een j eener den lande toekomende vordering. Het tweede genootschap van Teyler's Stichting heeft als prijsvraag voor het jaar 1875 uit het vak der dichtkunde uitgeschreven: Eene historische verhandeling, waarin de Nederland- sche dichters worden beschouwd en beoordeeld als vertegenwoordigers en woordvoerders van het volk, of van de groote politieke en kerkelijke partijen en richtingenwaarin het volk zich verdeeldevan de opkomst der onlusten tijdens Karei den Vijfde tot op onze dagen. De prijs voor het best en voldoend gekeurd antwoord is eene gouden medaille, ter innerlijke waarde van 400 gulden. Benoemingen en beslatten. diplomatie. Benoemd tot minister-resident te Wash ington jhr. mr. R. A. A. E. von Pestel, tbans raad van legatie bij het gezantschap te Parijs. rechterlijke macht. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan m'. J. H. de Stoppelaar als president der arrondissements-rechtbank te Middelburg, met ingang van 1 Januari a. Onderwijs. Door curatoren en den senaat der Leidsche hooge- school zijn uitnodigingsbrieven in het Latijn en Nederlandsch aan alle buitenlandsche universiteiten verzonden, tot bijwoning van de feestviering bij gele genheid van het 300jarig bestaan der universiteit. kerknieuws. De heer E. Barger, theol. doet. en predikant te Lunteren heeft voor de beroeping naar Koudekerke bedankt. Dlarlne en leger. Naar aanleiding eener aanschrjiving van den minister van oorlog worden naar verschillende plaatsen onder-

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1