1 toezwaaide; maar juist daarom betreur ik liet te meer dat men dien man uit dat vak, waarin wij zoo weinig' geschikte mannen hebben aan te wijzen, verwijdert om hem te stellen op eene plaats, waarop het nog in de hoogste mate problematiek is of bij iets van het vele presteeren kandat we van een gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië mogen verwachten." Benoemingen en besluiten. onderscheidingsteekenen. Vergunning verleend aan den trompetter F. Graefenhayn, zich schrijvende F. Graefenhainvan het regiment veld-artillerietot het dragen der Duitsche medailleingesteld ter herinnering aan den veldtocht tegen Frankrijk in 1870 en 1871. hooge haai) van adel. Eervol ontslag verleend, op verzoekaan mr. W. baron van Goltstein als lid van den hoogen raad van adel. rechterlijke macht. Eervol ontslag verleend, op verzoekaan mT. P. van Bemmelenals rechter in de arrondissements-rechtbank te Leiden. muntcollege. Aangewezen de heer mr. L. W. A. Besier, referendaris bij het muntcollege, om gedurende het jaar 1875in geval van afwezigheid van een der leden van het muntcollege, diens plaats te vervullen bij de behandeling der onderwerpen, bedoeld bij de artt. 3, 7 en 10 der wet van 1 Juni 1850 (Staatsblad n° 25). belastingen. Opgeheven de ontvangkantoren der directe belastingen en accijnsen te de Bilt c. a. en te Werkhoven c. a., zoo als die thans bestaantoegevoegd aan het kantoor der directe belastingen en accijnsen te Maarssen c. de gemeente Maartensdijk; te Zeist, de gemeenten de Bilt en Bunnikte Wijk bij Duur stede c. a., de gemeenten Werkhoven en Odijk; gelaten de kantoren der directe belastingen en accijnsen: te Maarssen c. a., onder het voortdurend beheer van den tegenwoordigen titularis, F. J. C. van Weel, en te Zeist c. a., onder het voortdurend beheer van den te genwoordigen titularis M. A. F. H. Philipseen benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Wijk bij Duurstede c. a. G. J. Buekcrs, thans ontvanger te Werkhoven c. a- Benoemd tot surnumerair bij de administratie der directe belastingenin- en uitgaande rechten en accijnsen, C. C. A. M. Dominicus, te HellevoctsluisJ. H. H. Eel- singh, te Delfzijl; B. Ribbink, te ZutfenR.U.Mesdag, te DoetinchemE. Hamstrate ZoltkampD. Schindler, te Roosendaal; E. J. J. V. Genet, te Rotterdam; L. W. van der Kuyp, te Dordrecht; jonkhe'cr S. Trip, te Assen; jonkheer J. Hora Siccama, te Lonnekeren G. H. W. A. Lautcn, te Rotterdam. posterijen. Benoemd tot commies der posterijen van de tweede klasse A. Mullerthans commies derde klasse. Eervol ontslag verleendop verzoekaan R. W. Twiss, al» surnumerair der posterijen. leger. Tijdelijk op pensioen gesteldop verzoek, de lp luitenant der kavalerie A. H. Metelerkamp, thans op non-activiteit en dat pensioen, ingevolge art. 23 der wet van 28 Augustus 1851 (Staatsblad n°. 129), ver leend voor den tijd van vijf jaren ad ƒ300 's jaars. Overgeplaatst de 2* luitenant A. H. Stadnitski, van het wapen der infanterie, thans op non-activiteit, in rang en ancienneteit bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indië. Onderwijs, De benoeming van den heer NT. Beets tot hoogleeraar in de godgeleerdheid wordt te Utrecht door sommigen met genoegendoor anderen met groot leedwezen ver nomen. Die van de eerste- meening zijn, roemen, gelijk natuurlijk is, de aangename voordracht en manieren, de uitgestrekte belezenheid en de letterkundige ver diensten van den benoemde. De afkeurende partij brengt hier tegen in dat de heer Beets, als dichter en letterkundige in ons land zoo goed bekend, als .theoloog of kerkhistoricus een onbekende grootheid is, terwijl het hem op 61jarigen leeftijd wel niet mogelijk zal wezen zich een nieuw vak naar belmoren eigen te maken. Zij beschouwt daarom de benoeming als een bewijs of van armoede aan candidaten of van groote lichtzinnigheid in de vervulling van dergelijke gewich tige betrekkingen. Allerlei namen waren te Utrecht voor de vacature genoemddoch aan den schrijver van „Camera Obscura" en „Gwy de vlaming" had niemand gedacht. De gemeenteraad van Deventer heeft, uit vrees dat de heer J. Oostingleeraar in het Hoogduitsch aan de hoogere burgerschool aldaar eere benoeming naar Amersfoort zou aannemen, besloten zijne jaarwedde met f 200 te verhoogen. Tevens is eene herziening van de traktementen der andere leeraren in het voor uitzicht gesteld. Aan den heerH. Smidingh, onlangs eervol ont slagen als hoofdonderwijzer te Groningen, is bij gelegen heid van zijn vijftigjarigen dienst, door den inspecteur namens de regeering een geschenk aangeboden, bestaande uit de Cosmos van Humboldt en een boek van professor Schleiden: „de plant en haar leven". Het bestuur van het provinciaal onderwijzersgenootschap schonk hem bij gelegenheid van zijn 25jarig secretariaat een prachtigen armstoel. ficmengdc bciichtcn. De heer Lakemanvan Zierikzeeheeft Dinsdag in de vereeniging „Onderling Nut" te Dreischor een oorspronkelijk tooneelspel „de Vondeling" genaamd, voorgedragen. Zoowel het stuk als de voordracht worden zeer geroemd. Te Rilland is het zoogenaamde nieuwjaarwenschen door den gemeenteraad verboden. In plaats daarvan zijn door eene commissie gelden verzameld om eene extra-uitdeeling aan de armen te doen plaats hebben. De ontvangst daartoe moet, volgens een bericht, in de Nieuwe Rotterdamsche courant, ongeveer f 600 bedragen Tussclien Steen wijle en Rotterdam is een gelieele spoorwegwagen met hooi zoek geraakt en eerst na elf dagen teruggevonden. De treurige zaak van mevrouw van der Kouwen schijnt, als de Tichborne-quacstie in Engeland, bij ons te lande telkens weer op het tapijt te moeten komen. Het Handelsblad meldt thans wedermet volkomen zeker heid, dat een tamelijk gesleten obligatie Chicago North- Western, waarop met potlood geschreven staat: mevr. van der Kouwen, geleverd is door een handelaar in effecten, die de potloodwoorden niet gezien had, aan een zijner collega's, die de woorden wel zag en daarom de opmerkzaamheid van een ander er op vestigde. De politie werd met de ontdekking in kennis gesteld, en zij heeft dadelijk een onderzoek begonnen. De vraag is nu welke beteekenis aan dit feit, dat men een effect ontdekt heeft dat wellicht eenmaal in het bezit der vermooide geweest is, gehecht moet worden. Omtrent de viering van Amsterdam 's zesde eeuw feest verkeert men in de hoofdstad zelve in twijfel. Er bestaat een giftbrief van Floris V, gedateerd 27 October 1275, waarin gesproken wordt van de „lieden van Amstelredamme." Op dezen datum meende men aan vankelijk feest te kunnen vieren; doch nu brengt de heer Dusseau in herinnering dat de stad eerst in 1300 onder Guy van Avennes stadsrechten verkreegzoodat men met het herinneringsfeest eigenlijk nog 25 jaren dient te wachten. Bij het aanstamd taal- en letterkundig congres te Maastricht zullen geen openbare feesten van wege de gemeente gegeven worden. De gemeenteraad heeft hiertoe besloten op voorstel van den heer J. de Geyter te Antwerpen namens de regeling-commissie van het vorige congres. Echter zullen de te Maastricht bestaande sociëteiten en vercenigingen het niet laten ontbreken aan feesten en andere gelegenheden om den congres-le den het verblijf in de stad aangenaam te maken. Uit Hilversum wordt gemeld dat de eerste serie der leening van 100,000, voor de oprichting van het herstellingsoord „de Trompenberg" aldaar, volteekend en het tot stand komen der zaak alzoo verzekerd is. Zes jaren geleden verging op de Zuiderzee een vischsehuit van Urk. Bij de laatste storm is dit vaar tuig weder in zijn geheel uit de diepte te voorschijn gekomen en op het droge geslagenwaar het thans gesloopt is. De Noordsche brik Mariquihnadie reeds vóór drie maanden met eene lading hout uit Friederichstadt naar Amsterdam bevracht werd en als verloren beschouwd werd, strandde den 19.pn dezer bij Katwijk. De be manning, bestaande uit den gezagvoerder, zijne dochter en zeven matrozen, werd door de reddingboot afge haald en in het dorp opgenomen. Later slaagde men er in het schip met den vloed over de banken te krijgen, zoodat het nuvan masten en tuig ontdaandie men heeft moeten kappen, bij eb geheel droog ligt. De inventaris en de lading worden geborgen. Per telegraaf wordt ons uit Brussel gemeld, dat onder de arbeiders van bijna alle steenkolenmijnen in België een grève is uitgebroken. Niet minder dan 400 arbei ders zijn te Brussel aangekomenwaarvan de koning een vijftigtal op het paleis heeft ontvangen. Te Gent is overleden de dichter Frans Rens voor zitter der maatschappij van Nederlandsche letterkunde en geschiedenis: „De taal is gansch het volk" en van het Willemsfondsredacteur van het veertiendaagsch letterkundig blad de „Eendracht"en van het „Neder- landsch letterkundig jaarboekje." Een grijsaard van 74 jaren te Landcrrouat (Frank rijk) is door het hof van assises van het departement der Gironde veroordeeld tot levenslange gevangenis straf, wegens moord, den 31en Augustus jl. gepleegd op zijn zoon. Hij had met dezen dikwijls onaange naamheden en op den dag der misdaad hadden zij weder twist gehad over een boor. De oude man ging toen een geweer halenlaadde het en keerde naar zijn zoon terugdie in zijne smidswerkplaats bezig was een wagenrad te smeden. Toen hij zijn vader in dreigende houding voor zich zag staanliep hij op hem toe, ont blootte zich de borst en riep hem toe: „Durf je me dood te schieten?" Eenige oogenblikken lat< doodelijk getroffen, neder. De moordenaar overtuigde zich nog eers slachtoffer werkelijk dood was en zeide verv< de buren, die waren toegesneld: „Ik heb geen berouw over hetgeen ik gedaan heb. I minste éen canaille minder. Ik had hem al ten doodschieten." Ook voor de rechtbank toonde de misdac teekenen van berouw. De rechtbank heeft verzachtende omstandigheden aangenomen en tot. de doodstraf veroordeeld, terwijl de dw uithoofde van zijn hoogen leeftijdingevolg in gevangenisstraf is veranderd. Verkoopingcn en aanhesfeding Door de Rotterdamsche handelsvereenig gisteren aanbesteed de onderbouw van een huizen aan de Noordzijde der entrepothaven op Ingekomen waren 17 inschrijvingen, onder opmerken die van den heer F. K. Ozinga burg, groot f 489,000. Hoogste inschrijver de Velde te Papcndrechtvoor f 615,000 inschrijver Engel en van Krevelen te Rottei f 429,999,99. Dinsdag is aan liet ministerie van binn< zaken aanbesteed de verbetering van den I schen waterweg en het met 450 meters zeew lengen van den zuidelijken dam op den Hoel land. Minste inschrijvers zijn de heeren A. en te Sliedrecht en Dordrecht, voor 595,000. 1 inschrijvingssom was f 799,800. TTliernaartraettTStaiMS. 23 Dec. 's av. 11 u. 37 gr. 24 's morg. 7 u. 30 gr. 's midd. I u. 31 gr. 's av. Staten-generaal. EERSTE KAMER. Zitting van Donderdag 24 December. Per telegraaf De kamer heeft de wet op de middelenb wetsontwerpen tot afstand van grond voor der bij Feijenoord en tot vaststelling der begro Ommersclians aangenomen, en vervolgens de barer werkzaamheden op den llcn Janua avonds bepaald. TWEEDE KAMER. Aan het rapport van de commissie van vers ten in zake het verbod van den burgeme 's Hertogenbosch om de operette „das Paris op te voeren, ontleenen wij het volgende: Bij het inzien van het besluit van den bui trekt het al dadelijk de aandacht dat daa enkele feitelijke overweging voorafgaat en meester bij net uitvaardigen van het verboi enkel beroep op art. 188 der Gemeentewet meend te kunnen volstaan. Het besluit laat< in het onzekere of de burgemeester de opvc meer genoemde operette in strijd achtte met bare orde, dan wel met de zedelijkheid, voor verstoring der openbare orde, vrees met de zedelijkheid strijdige vertooning (o tafereelen), dan wel enkel de inhoud van liej stuk den burgemeester tot het uitvaardige verbod heeft geleid. Voor een juiste apprei de handeling des burgemeesters komt ons da volledige kennis der omstandigheden en moti tot het verbod aanleiding hebben gegeven, lijk voor. Vooral ook, omdat de genoemd! in bijna alle groote steden van ons land n; werd* opgevoerd zonder dat het openbaar tusschenkomst in het belang der openbare or lijkheid noodig achtte, en dus de burgemi schijn althans van willekeurig te hebben niet heeft ontgaan. Maar bovendienzoo a der gemeentewet (hetgeen wij nog niet zo< toegeven) den burgemeester de bevoegdheid t dergelijke preventieve maatregelen te nen schijnt tegenover zulk een uitgestrekte bevoejj den aard der zaak toch de verplichting te het verbodsbesluit behoorlijk met redenen t< den. Zoo niet, dan ware bij art. 188 der get aan den burgemeester de onbeperkte uitoefi een tooneelcensuur toegestaan, die nimmer doeling van den wetgever kan hebben gelegen in overeenstemming zoude zijn met den vr geest onzer grondwettige instellingen. Wi daarom der vergadering het nemen van een op het voorliggend adres te moeten ontraden zij niet door de regeering zal zijn ingelich de omstandigheden en motieven, dip den bur; tot het uitvaardigen van het mcergenoem hebben geleid. Aan de regeering zal dan tevens de gelege gegeven aan die inlichtingen haar beschouwii de zaak toe te voegen en aan de kamer mee len, of de voormelde handeling van den bui- van 's Hertogenbosch haar soms ook aanleie gegeven hem daarover opmerkingen te maker De commissie stelt alzoo voor het adres afschrift van dit verslag te verzenden naar d ter van binnenlandsche zaken, met verzoek o tingen. De kamer heeft zich met dat voorstel verei

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2