BUITENLAND. Algemeen Overzicht. son, van het 3®, E. H. Waleson, van het 5e, K H. van Swighem, van het 8% J. Hazenberg, van het 3", J. A. Sinninghe en W. G. A. C. Christanbeiden van het 2e, D. W. A. Graichen, van het 7C, benevens G. W. Beekman en B. E. de Vries, beiden van het 2° regi ment infanterie. Benoemd bi] het wapen der cavalerie van het leger in Nederlandsch-Indië tot 2e" luitenant, de wachtmees ters-titulair F. W. M. Costervan het 2een W. F. Stoltenhoff, van het 4' regiment huzarenbenevens de wachtmeesters A. M. Hoogeveen, van het 3° en F. D. E. A. J. M. Rudolph, van het 2e regiment huzaren. Eervol ontslag uit Zr. M'. militairen dienst verleend, met toekenning van pensioen, aan den 2cn luitenant kwartiermeester van het leger in Nederlandsch Indië D. van der Groen. Onderwijs. DT. H. G-. Bakhoven is benoemd tot leeraar in de oude talen aan het athenaeum te Deventer. Aldaar zal tevens een nieuwe leeraar in hetzelfde vak worden aangesteld op eene jaarwedde van f 1600. Volgens het Utrechtsch Dagblad heeft dr. NT. Beets zijne benoeming tot hoogleeraar in de godgeleerdheid tot dusverre nog niet aangenomen. Marine en leger. De luitenants ter zee 2C klasse W. C. P. E. de Klop per C. HoffmanH. H. Hora SiccamaJ. G. Snethlage en J. H. L. J. baron Sweerts de Landas "Wijborgh en de scheepsklerk S. J. A. Deyll, allen laatst behoord hebbende tot de zeemacht in Oost-Indië en van daar in Nederland teruggekeerdeerstgenoemde den 13en en de overigen den 12fn dezer zijn met genoemde tijdstip pen cp non-activiteit gesteld. Gemengde berichten. De aandeelhouders der voor eenigen tijd door brand vernielde stoomsuikerraffinaderij Javate Amsterdam, hebben met groote meerderheid besloten de fabriek niet weder op te richten. Bij een onderzoek van verschillende soorten van karnemelk door de gezondheidscommissie te Deventer is gebleken dat aan vier soorten respectievelijk 1113, 18 c-n 41 pet. water was toegevoegd, üok is aan dezelfde commissie gebleken dat aldaar voor zuigelin gen koe-melk wordt geleverd, die niet geacht kan worden de vereisekte deugdzaamheid te bezitten. Voor de arrondissements-rechtbank te Rotterdam werd gisteren behandeld de zaak van den heer Wende- lincxdoctor in de geneeskunde in België gepromoveerd en te Brussel woonachtig, specialiteit voor de behandeling van kanker, die zonder het bij de wet, voor elders gepro moveerden, voorgeschreven practisch examen te hebben afgelegd te Rotterdamen wel met goed gevolggeprac- tiseerd had. Door den beklaagde is een adres tot den koning gericht om wijziging in onze wetgeving te brengenten aanzien van buitenlandsche specialiteiten. Het open baar ministerie requireerdebij monde van mr. van Hamel, eene boete van f 1 of éen dag gevangenisstraf. De heer S. van Houtenadvocaat te 's Gravenhage, droeg minder eene verdediging dan wel een betoog ten voordeele der in het adres aan den koning gevraagde wijziging der wet voor. Hij vond daartoe zooveel te meer aanleiding nu met andere rijken tractaten geslo ten zijn over de toelating van geneeskundigen, op de grenzen woonachtig. Ook de heer Wendelincx had, op grond dier tractaten, aan de regeering om vergun ning tot practiseeren gevraagd, doch dit verzoek was afgewezendewijl de beklaagde niet geacht kon worden aan de grenzen te wonen. De verdediger ver trouwde dat deze zaak aanleiding zal geven tot het doen van een voorstel tot wijziging der wet. Door de heeren van den Ouwelant en van Harden- broek is concessie aangevraagd voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Utrecht over Gorin- chem naar Antwerpen. Te Alkmaar is sedert 1758 aanteekening gehouden van de wekelijks ter markt gebracht wordende hoeveel heden kaas. Den 19en December 1856 werd 210,987 kilo aangevoerd, zijnde het hoogste cijfer dat tot, dien datum bereikt werd. Den 18eö December jl. bereikte men echter eene hoeveelheid van 247,269 kilo, in 966 stapelswelke van 's morgens 10 uren, toen de markt begon, tot 's nachts half een geregeld werden afgewogen. Bij een bezoek dat door H. M. de koningin gis teren gebracht werd in de Haagsche vereeniging voor koepok-inenting, werd aan de vorstin ook een kindje vertoond dat op een moedervlek achter het oor was ingeënt. Dergelijke vlekken verdwijnen meestal geheel door de kunstbewerking der vaccinatie. Te Grave is eene vrouw, die door bedelen den kost trachtte te vinden en in de laatste dagen niet te voorschijn was gekomen, door haar buren dood te bed gevonden. Daar men geld noch voedsel in de woning vond, acht men het zeker dat zij van honger en gebrek is omgekomen. Een „boer" schrijft uit Heogezaud een brief aan Het Vaderland waarin hij, naar aanleiding der spiritis tische tooneelen te Arnhemverklaart dat hij zelf vol strekt niet bijgeloovig ismaar dat er spoken zijn daarop zou hij een eed willen doen. Tieu jaren is het al geleden dat hij zijn oudsten zoon begraven heeft, en nog altijd ziet liij hem 's avonds, als hij het kerkhof voorbijgaat, in een wit hemd voor hem uitloopen. De dominé zegt wel dat hij zoo dwaas niet mag zijn en niet aan spoken moet gelooven, maar hij gelooft er het zijne van. Verleden week stond nog in de krant dat een boer uit Harderwijk zijn plaats ging verlcoopen omdat het er zoo spookte. Hij wilde nu maar eens weten wat mijnheer Roorda en al de andere heeren, die over de spoken schrijven, er van denken. Die mogen het nu geesten in plaats van spoken noemenmet nog een ander vreemd woord dat hij niet onthouden kan, maar zegt hij, ,,'t blieven toch spon ken." Daarom heeft hij nu aan de krant een brief „schrieven", in de hoop dat de heeren niet denken zullen „'t is iuaor een boer", maar hem een „brijf" terug zullen sturen. Hij teekent zich Pij ter Mans. De zaak van de ex-directeuren der gefailleerde Overijselsche bank zai den 5rn Januari a. voor de arrondissements-rechtbank te Zwolle behandeld worden. Het nieuwe operagebouw te Parijs is gisteren ter beschikking van den directeur gesteld, om het voor de geregelde opvoeringen gereed te maken. Het publiek wordt van dien dag niet meer tot bezichtiging van het gebouw toegelaten. Maandag avond is opnieuw de proef genomen met de verlichting der zaal. De correct ioneelc rechtbank te Saverne (Elzas) heeft den 20en dezer een 300tal jongelieden, die getracht hadden zich aan den Duitschen militairen dienstplicht te onttrekken, alle veroordeeld tot eene boete van 200 tot 300 Thaler, bij wanbetaling op hun bezittingen te verhalen. De veroordeelden behoorden tot de arrondis sementen Saarburg-, Saverne en Molsheiin. Tot opvolger van Guizot als lid der Fransche aca demie van inscription en fraaie letteren is benoemd de heer Georges Perrot. Het nieuwe lid is 42 jaren oud, was achtereenvolgens hoogleeraar te Angouléme, te Orleanste Versailles en aan het Collége Louis le Grand te Parijs. Te Angers is liet dak dor overdekte markt dooi de massa sneeuwwelke daarop gevallen wasingezakt. Daar het ongeluk midden op den dag gebeurde werden een aantal personen ondev de ne derstor ten de stukken bedolvenzoodat een negental hunner meer of minder ernstig gewond en een gedood werden. Te Scutari is do bliksem in een kruitmagazijn geslagen ten gevolge waarvan een aantal huizen inge stort en meer dan tweehonderd menschen omgekomen zijn. Op het Euston-square-station te Londen heerschte Vrijdag avond groote ontsteltenis, aangezien een lui paard voor Liverpool bestemdaan zijn kooi was ont snapt. Na vele ij dele pogingen om het dier te vangen heeft men het doodgeschoten. De directeur van het statistisch bureau der Ver- eenigde stateu van Noord-Amerika schat het kapitaal dat door Europa gedurende de laatste twaalf jaren belegd werd in Amcrikaansche fondsen, ook spoorweg fondsen daaronder begrepen, op 120Dmillioen dollars. TheriansncterstanJi. 22 Dcc. 's av. 11 u. 34 gr. 23 's morg. 7 u. 84gr. 's midd. 1 n. 38 gr. 's av. 6 u. 37 gr. Het vijfde bureau der Fransche nationale vergadering, aan hetwelk het onderzoek der geloofsbrieven van den heer de Bourgoing is opgedragenheeft besloten geen genoegen te nemen met de inlichtingen van den minister van justitiemaar heeft aan zijn rapporteurden heer de Choiseul, opgedragen een rapport te ontwerpen, waarin aan de kamer verlof wordt gevraagd tot het instellen van eene parlementaire-enquête ten aanzien van de verkiezing van den voormaligen Bonapartistischen prefect; zoodra het rapport door de commissie zal zijn vastgesteld, zal het aan de assemblee worden aange boden. Terwijl de commissie deze beslissing nam hielden de bureaux van de drie groepen der linkerzijde een gecom bineerde vergadering om te overwegen of door de linkerzijde eene interpellatie tot de regeering zou worden gericht over hare houding jegens de Bonapartisten. Na te hebben besloten dat daartoe zou worden overgegaan werd de indiening der interpellatie opgedragen aan den heer Goblet, die zich gisteren reeds van die taak heeft gekweten. Hij verzoekt vergunning om de regeering te mogen interpelleeren over de wijze waarop door haar gevolg is gegeven aan haar in Mei jl. opgevat voornemen tot het instellen van een onderzoek naar het comité voor het beroep op het volk. Daar echter het rapport van het vijfde bureau over de verkiezing van den heel de Bourgoing nog niet was aangeboden, besloot de kamerovereenkomstig het verlangen van den minister van justitie, om de discussie over de interpellatie uit te stellen tot zoolang genoemd rapport zou ziju ingediend, wat waarschijnlijk heden is geschied. In gespannen verwachting en met groote belangstelling wordt de discussie over deze quaestie te gemoet gezien, dienaar sommigen bewerenwel op de* val van althans éen minister zou kunnen uitloopenen daar gisteren ook een ministerraad is gehouden heeft het vermoeden allen grond, dat daarin de zaak is behandeld. Omtrent het gerechtelijk onderzoek toch zijn zeer zonderlinge geruchten in omloop. Men verzekert, dat de rechter van instructie Delaliaye aanvankelijk was onderricht, dat het ministerie ongaarne zou zien, dat de afgevaar digden, die tot het comité voor het beroep op het volk behooreniu staat van beschuldiging werden gesteld het zou dan aan de kamer verlof moeten vragen om die afgevaardigden te vervolgen en de meerder heid van 24 Mei 1873 was verbroken. Wat dus te doen? De rechter van instructie trachtte tijd te winnen en vroeg het advies van zijn superieur, die zich weder tot een hooger autoriteit wendde, welke laatste het gevoelen van den minister inwon. Men heeft er toen iets op gevonden. Tegen de afgevaardigden en hoogwaardigheidsbekleedcrs, die leden van het comité warenkan door den heer Delaliaye geene vervolging worden ingesteld; trok men hun aantal van de leden van liet comité af, dan bleven er nog achttien over, die vervolgbaar zijn, maar deze achttien vormen geene vereeniging die ongeoorloofd is. „Welnu zeide de heer Delaliaye, ik zal de niet-ontvaukelijk verklaring uit spreken." Men zou dus de schuldigen in twee catego- riën hebben gesplitst om tot een zoodanige uitspraak te kunnen geraken. Hoewel deze voorstelling door de Gazette des Tribunaux bepaald wordt tegengesproken zal men echter moeten afwachten wat liet debat in de kamer ook hieromtrent aan het licht zal brengen. De weigering van den minister om de stukken over te leggen is in ieder geval een voor liem ongunstig ver schijnsel en zijne hoop is waarschijnlijk slechts geves tigd op de kans, dat de kamer hem eene meerderheid zal verschaffen. In eene zaak als deze is dit echter dubbel twijfelachtigomdat de vertegenwoordiging zeer naijverig is op souvereine rechten en die niet zal willen doen krenken ter wille van een minister. Deze heeft middelerwijl nog een maatregel genomen, die zeer ge schikt is om eenige zwakke en toegevende lieden de oogen te verblinden en gunstig voor hem te stemmen. Hij heeft ni. le Pays, naar aanleiding van een artikel van den heer Paul de Cassagnacdat zeer beleedigend was voor alle anti-Bonapartistisch-gezinde partijen, voor 14 dagen geschorst. De wereld wil bedrogen wor den, zal de heer de Tailhand denken; 't is echter twijfelachtig of hij er in zal slagen de nationale ver gadering ditmaal een rad voor de oogen te draaien. Met bewonderenswaardige kalmte en ernst zet do kamer de discussiën voort over het wetsontwerp be treffende de vrijheid van het hooger onderwijs. Bij de behandeling van artikel I werd een amendement van den heer Berthauld verworpen, waarbij werd verlangd dat ook de private colleges in het openbaar zouden wor den gegeven. Na aanneming van artikel I kwam in behan deling een amendement van den heer Fournier, strek kende om te bepalen, dat vrije instellingen van hooger onderwijs die door drie personen worden bestuurd ten minste éene faculteit zullen hebben met evenveel leer stoelen als een gelijksoortige faculteit bij de rijks- hoogescholen bevat. Hoewel dit voorstel door den heer Laboulaye ernstig werd bestreden werd het met 350 tegen 325 stemmen naar de commissie voor het wets ontwerp gerenvoieerd. Het vermoeden, dat van de zijde van Duitschland voldoening zou worden gevraagd voor het scliieteu door de Carlisten op een Duitsch schip, blijkt reeds gegrond" te zijn geweest. De kommandanten der oor logsschepen Albatros en Nautilus, die Santander ter nauwernood hadden verlatenhebben volgens de Pall Mall Gazette bevel gekregen om in de Spaansche wateren te blijven en voldoening te vragen voor de schending der Duitsche vlag. Met belangstelling zien wij te gemoet van wie die satisfactie zal worden ge vraagd ot hoe men zich die zal verschaften; het zal voor de Duitsche zeelieden niet gemakkelijk zijn om de Carlisten zóo na te komen, dat zij hen desnoods kunnen tuchtigen. Ten aanzien van de ontworpen internationale confe rentie te St. Petersburg tot voortzetting van die welke te Brussel is gehouden over het vaststellen van eenige internationale bepalingen voor tijd van oorlog, heerscht in de berichten der Engelsche bladen eenige tegen strijdigheid. Een telegram aan de Morning post uit Berlijn meldde eergisteren, dat de regeering yan Rus land alle hoop had opgegeven om die van Engeland te bewegen deel te nemen aan de nieuwe conferentie, en gisteren werd in de Times, eveneens door een tele-

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2