MIDDELBURGSCHE F 305. Donderdag 1874. COURANT. 24 December. Uithoofde van het Kerstfeest zal Yrijdag avond geen courant verschijnen Meuwjaarsweiischcn. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2tn Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3£50. Tot gemak van diegenen, welke de meer en meer in onbruik rakende nieuwjaars- visites en felicitatiën wenschen te doen ver vallen, wordt de gelegenheid opengesteld om in de Middelburgsche courant van 1 januari 1875 den naam van personen, firma's enz. te doen plaatsen onder éene algemeene advertentie van dezen inhoud: «Bij gelegenheid van het nieuwjaar wordt door de ondergeteekenden aan hunne vriendenbekenden of begunstigers hun gelukwensch aangeboden." De prijs voor deze opname is 10 Cent per naam. Middelburg 23 December. De heer de Stuers zet in een vierde artikel in het Vaderland zijne beschouwingen voort over do venvaar- loozing, welke onder Thorbecke's bestuur of invloed aan de belangen der kunst ten deel gevallen is. Hij verklaart dit met leedwezen te doen op het oogen- blik, nu kleine gebreken met hartstochtelijkheid zwaar gewogen, en groote en blijvende verdiensten vaak te gering geschat worden. Juist nu zou hij over „een der zwakste punten in liet regeeringsbeleid van den groo- ten staatsman" liever gezwegen hebben. De poging der Arnhemsclie courant om de tegenwoordige „agitatie in het belang der kunst" te onderdrukken heeft hem echter tot spreken gedwongen. Onder de voorbeelden van onverschilligheid en kwa den wil onder Thorbecke's bestuur, verhaalt de heer de Stuers ook het volgendedat wijals van plaatselijk belang, overnemen: „Toen in 1850 ten gevolge der gemeentewet in de groote zaal der provinciale staten te Middelburg ijzeren tribunes voor het publiek werden ingericht, welke in wanstaltigheid die van de eerste kamer evenaren, nam men een drietal uitstekende tapisserieën weg, die om verschillende redenen hoogst merkwaardig zijnvooreerst omdat zij uitmunten door fraaie bewerking, vervolgens om dat zij Zeeuwseho zeeslagen uit liet laatst der XVIe eeuw voorstelleneindelijk omdat zij het werk zijn van den be kenden de Macght, een man die tot de Vlaamsch-Zeeuwsche tapisserieschool behoort, waaraandeFranschetapijttabrie- ken en dc manufactuur der Gobelins haar oorsprong te dan ken hebben. Deze drie tapijten werden opgerold en in een vergeten hoek weggeborgen, evenals een vierde tapijt dat in 1873 op den zolder in een ton teruggevonden is. „Dc archivaris van Zeeland, door Thorbecke's circulaires opgejaagd, ontdekte de drie tapijten in een lokaal waar zij gevaar liepen te verstikken en door lengte van tijd te vergaan. Op last van den minister stelde de archivaris iu 1861 pogingen in het werk om die zeldzame stukken te redden en ze voor 'srijks museum te verkrijgen. In dien tijd was "de onverschilligheid der Zeeuwen nog groot genoeg om die pogingen gemakkelijk to doen slagen. Opgetogen van vreugde kondigde de archivaris dit succes aan en vroeg hij waarheen de tapijten verzonden moes ten worden. En wat was het antwoord? „Verzend ze liever niet. Ik had liever dat zij bleven waar zij nu liggen!" „Intusschen waren de behangsels reeds onderweg en aan de vochtigheid hunner veertienjarige verblijfplaats onttrokken. Hen wachtte helaas geen betere toekomst- Ontrold zijn zij nooit geweest dan op de Parijsche ten toonstelling van 1867 en op een der expositiën van Artis. Dat zij sinds 1864 veel geleden hebben, kan ik getuigen waar zij zich thans bevinden, weet ik niet, maar ik vermoed, dat zij bij het Oudheidkundig genootschap te Amsterdam wel zouden kunnen berusten." Wij vertrouwen dat, ouder den toevloed der tegen woordige „agitatie", zoowel dc onverschilligheidwaar mede kostbare kunstwerken uit ons midden weggezon den, als de roekeloosheid, waarmede ze verwaarloosd werdenvoorgoed uit Zeeland zullen verdwijnen. In een ingezonden stuk in het Handelsblad wordt de noodzakelijkheid betoogdwil men van de havenwerken te Vlissingen eenig voordeel trekken, dat de regee ring de spoedige voltooiing der spoorweg-lijn Boxtel Wezel door haar krachtdadige tusschenkomstbevordere. De schrijver vergelijkt de werken, in den staat zooals zij zich op het oogcublik bevindenbij „eene met zorg in orde gebrachte kraamkamer waar de kraam vrouw ontbreekt." Alleen betere verbinding met het buitenland kan aan de werken waarde geven. België zit niet stilde spoorweglij n GladbachAntwerpen zal ons weldra daarvan overtuigen. Zal Holland zich nu het transitoverkeer met Duitschland geheel laten ont glippen of maatregelen nemen om die ramp te keeren De schrijver noemt de lijn BoxtelWezel die de industrieole districten van Duitschland in bijkans rechte lijn over Breda met Vlissingen verbindt, eene geniale opvatting. Hij betreurt liet, ilaarom dubbel dat vol tooiing dier lijn blijft afstuiten op de sectie Goch Wezelzonder welke de lijn weinig of geen waarde heeft.. Het bestuur van den spoorweg heeft alle moge- lijlco moeite gedaan om tot deze voltooiing te geraken, doch het is haar niet gelukt. Waar particuliere kracht in eene zaak van zoo overwegend gewicht tekort schiet, daar meent hij dat de staat tusscheubeide treden en door flinke maatregelen liet algemeen belang redden moet. Dc regeering kan de directie op billijke voor waarden in staat stellen hare lijn te voltooien. Beter ware het misschien, volgens den schrijver, deugeheelen spoorweg tegen gereed, geld over te nemen. De aan deden en obligatiën van den spoorweg staan zoo laag genoteerddat de houders een voorstel om die stukken, bij voorbeeld tegen de helft van den prijs der uitgifte, te verkoopen zeker gaarne zouden aangrijpen. Zonder hierover verder uit te weiden bepaalt dc schrijver zich er op te wijzen dat in den tegenwoordigen toestand noodzakelijk verandering gebracht moet worden. Ook het Ilaagschc Dagblad is over de benoeming van den heer van Lansberg© tot gouverneur-generaal ontevreden. Het zou, in plaats van den heer Loudon, ten minste een tweeden Daendels verlangd hebben om de zaken in Indië (in conservatieven zin altijd) weder in orde te brengen. In de gelederen der conservatieve partij 'zijn de Daen dclsen misschien in overvloed te vinden. De heer Mijerde laatste opperlandvoogd uit dat kamphad anders niet veel van een Daendels, of het moest zijn in zijne ijzeren vastlclcmming aan 'den eenmaal bestegeii Buitcnzorgschen troon. De Staats-courant van heden bevat de wetten van den lpn dezerhoudende bekrachtiging van provin ciale belastingen in Zeeland, Utrecht, Friesland en Overijsel. De verzending der brievenmalen naar NTedoiTandseli- Indie met het stoomschip Madura, aanvankelijk op 26 dezer bepaald, is tot 5 Januari a. uitgesteld. De verzending met liet stoomschip Koning der Nederlan den is op 9 Januari a. bepaald. Als reden voor de weigering om het standbeeld van Tliorbeeke te 's Gravenhago op dc Plaats te lateu oprichten is door den minister van binnenlandsche zaken in zijn daaromtrent tot den gemeenteraad gcriehten brief opgegeven dat de passage op de Plaats niet genoegzaam onbelemmerd zou blijven, indien er een standbeeld werd opgericht, welks voetstuk, volgens op gaaf van burgemeester en wethouders, ongeveer 40 centiaren zou innemen. De kamer van koophandel te Amsterdam heeft beslo ten over de quaestic van den suiker-accijns zich voor alsnog niet tot de regeering te wenden, dewijl de ge voelens daartoe in den boezem der kamer te zeer uit- eenloopen. Dc Rotterdamscke kamer heeft daarentegen in hare zitting van gisteren een ontwerp adres barer commissiegericht tot den minister van financiënna breedvoerige debatten met 12 tegen 6 stemmen goed gekeurd. Iu dit adres wordt er op aangedrongen I1' dat de suiker-conventie niet zal worden hernieuwd 2° dat zal worden overgegaan tot geheele afschaf fing van den suiker-accijns; 3° dat bijaldien die afschaffing onmogelijk is, eene enquête zal worden ingesteld om te geraken tot liet werken in entrepotonder het beding dat de raffinadeur dan volkomen vrijheid van beweging zal erlangen; 4° datindien ook het werken in entrepot niet kan worden toegestaande tegenwoordige heffing zal wor den behouden, met de nooaige wijziging van de details; en 5° dat het in ieder geval noodig is dat in den kortst mogelijken tijd blijke, welke ten aanzien van een en ander de meening is van het gouvernement. De heer Odé te Schiedam, uitgever van „Ons streven", maakt bekend, dat hij tengevolge van de vele blijken van sympathie die hijvooral van de zijde der dag bladpers, ondervonden heeft en de daardoor veroor zaakte toename van het aantal geabonneerdenin staat is gesteld de uitgave van bedoeld weekblad voor vrouwen en meisjes voort te zetten. Rcnocraingca ca besluiten. polderbesturen. Benoemd tot gezworen van den Willempolder (Noord-Be vcland) M. Noovdhoek; tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van den Katsepol- dcr A. Markusse Abzn. en tot gezworen van het water schap Breede Watering, bewesten Yerseke, A. Meijaard. geneeskundig staatstoezicht. Benoemd tot leden van den geneeskundigen raad iu Zeeland, ter vervan ging van de op 31 dezer aftredende en niet herkies bare ledendr. M. J. Bouvinte MiddelburgTh. F. Martin, te Hulst: dr. J. Hazenberg, te Ylissiugen; dr. II. Goemans Jz., te Zierikzee; J. Adam, te Goes; S. G. Nauta van der Grijp, te Zierikzee; mr. A. P. Snouck Hurgronjete Middelburg; en tot plaatsver vangende leden: d". A. P. Fokker, te Goes; d J.Kos ten de Bruyne, te Zierikzee; dr, IJ. Keyzer, te Mid delburg; Th. Pcrsaiit Snoep, tc Kapelle; dr. F. Seel- heira, tc Middelburg; P. M. de Ligny, te Middelburg; W. P. V. Hennequin, tc Sluis; mL J.Snijder, te Veere. BELASTINGEN. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen tc Leerdam c. a. J. C. Kuhl- man Cz".thans ontvanger derzelfde middelen te Waspik c. a. leg r. Benoemd bij het wapen der infanterie van het leger in Nedevlandsch-Indiëtot 2,u luitenant, de sergeanten J. L. Koster, van het instructie-bataljon; A. A. Yeenhuyzen, van het 5R regiment infanterie; D. A. Oklmyzen, van het instructie-bataljon; F. L. Nixvan het 5e, M. C. F. Cayaux, van het lc, J. A. P. Geill en J. W. Sanders, beiden van het 3e, E. T. S. Verhofstad, van het 5e, J. R. Jacobs, van het T- regi ment infanterie; R. Bakkers, van het regiment grena diers en. jagers; H. L. Kusky, van het 6e, W. Lerake, van het 1% J. W. Stoutjesdijk, van het 6°, J. C. C. Six Dijkstra, van het §■'-L. van Haften, van het 6e, J. W. van den Broek, van het 5° O. F. H. Campcu, van het 4e, P. 0. Koopmans, van liet. 8;-, F. C. Tiiom-

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1