1° 302 MIDDELBÜRGSCHE laandag 1871 C 01 KA I. 21 December. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per B/m.franco is f 3.£>0. Middelburg 19 December, De minister van koloniën heeft heden in de tweede kamer medegedeeld dat hij bij zijne optreding' reeds eene voorwaardelijke aanvrage van den heer Loudon vond om zijn ontslag als gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië. Daarop is gevolgd een verschil van inzichten tusschen den gouverneur-generaal en den minister, tengevolge waarvan de voorwaardelijke aan vrage in eene onvoorwaardelijke is veranderd. De heer Loudon is dientengevolge op zijn verzoek eervol en onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten ontslagen en in zijne plaats tot gou verneur-generaal benoemd mr. J. W. van Lansborge, thans buitengewoon gezant cn gevolmachtigd minister bij het hof van België. Tot verzending der correspondentie naar Neder - I landseh-Indië bestaat den 26ea gelegenheid met het uit Nieuwediep vertrekkende stoomschip Madura. In de heden namiddag gehouden buitengewone ver gadering van het Middelburgsch departement dei- Maatschappij tot nut van 't algemeen is met 33 stemmen tegen 1 besloten om, ten behoeve der voorgenomen op richting en exploitatie eener bad- en zweminrichting alhier, vanwege het departement een kapitaal van hoog stens f 2000 tot bestrijding der op f 10,000 geraam de kosten bij te dragen, mits het gemeentebestuur- een subsidie van gelijk bedrag toesta en door de inge zetenen eene som van minstens f 6000 renteloos bijeen gebracht worde. Alsnu zal een adres aan den gemeen teraad ingediend en de zaak in de volgende gewone vergadering van het departement nader besproken worden. In het Provinciaal blad van Zeeland n° 133 is opge nomen het door de staten dezer provincie den 7cn November jl. vastgestelde reglement op het beheer der uitwatering van de polders te Biervliet. Op de Donderdag te Amsterdam gehouden vergadering van het Algemeen Vredebond werd besioten een adres van dank te richten aan de heeren van Eek en Brediusvoor de op hun initiatief aangenomene bekende motie. De heer P. Haagsmaoud-consul en oud-gezag voerder, zette bij die gelegenheid een middel tot „paci ficatie der Atchineezen" uiteen. Wij vreezen dat de regeering verplicht zal zijn zich voorloopig aan de beproefde middelen van Beaumont-gewerengetrokken kanonnen en mitrailleuses te moeten houden. Over de kerkhof-quaestie te Strijpheeft de com missie der tweede kamer (de heeren TakSmidt, Kap- peyne, van Kuyk en van der Dóes de Willebois), in wier handen gesteld was het verzoekschrift der inge zetenen met de inlichtingen van den minister van bin- nenlandsche zaken, verslag uitgebracht. De commissie is. evenals de minister, van gevoelen dat de uitspraak over het geschil niet behoort tot het administratief maar tot het rechterlijk gezag. De be langhebbenden kunnen zich tot den bevoegden ambte naar van het ministerie, des noods tot den minister van justitie wenden. Ook zonder aanklacht zal de zaak onderzocht en zoo er termen toe zijn eene vervolging ingesteld worden. De regeering noch de vertegenwoor diging kunnen zich echter de quaestie aantrekken. De commissie stelt alzoo voor de regeering dank te zeggen voor de gegeven inlichtingen. De vergadering van voorstanders der lijkenver- branding zal nog deze maand te 's Gravenhage ge houden worden. Het aantal inschrijvers neemt toe. De eerstvolgende rechtstreeksche verzending van brieven enz. uit Nederland naar Noord-Amerika zal plaats hebben uit Botterdam op Vrijdag 25 in plaats van op Zaterdag 26 dezer. Met het begin van het volgende jaar zal het formaat van het Vaderland vergroot worden, zoncler dat de prijs van het blad ccnige verhooging zal ondergaan. Benoemingen cn besluiten. MILITIE. Overgeplaatst, met ingang van 1 Januari a., de gepensioneerde kolonel C. A. T. Vogelthans militie commissaris in het 3e district der provincie Noord-Hol land, naar het 3n district der provincie Zuid-Holland, en benoemd tot militie-commissaris in bet 3e dis trict der provincie Noord-Holland de gepensioneerde kapitein-luitenant ter zee O. T. Hackstroh. NOTARISSEN. Benoemd, met ingang van 1 Januari a., tot notaris ter standplaats Wijeken M. G. A. Wierts van Coehoorn, candidaat-notaris aldaar. Onderwijs. Eergisteren heeft professor B. ter Haar zijne afscheidsrede gehouden als hoogleeraar aan de Utrecht- sche hoogeschool. Met een dankbaarmaar tevens weemoedig gevoel schetste hij zijn 20jarige ambtsbe trekking aldaar. Des avonds bracht het studentencorps hem eene serenade, waarbij de senaat hem den groet van het korps en van de theologische faculteit overbracht. Herknieuws. Tot predikant bij de V aaische gemeente te Haar lem is gekozen dr. A. Ch. J. van Maasdijk, thans pre dikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente aldaar. De hoogleeraar Kern hield in de deze week gehou- dene vergadering der koninklijke academie van weten schappen (afdeeling taal-, letter-, geschiedkundige en wijsgeerige wetenschappen) eene voordracht over een onderwerpdat hij zelf als een der taaiste punten van vergelijkende taalkunde beschreef. Dit was namelijk de afkomst der woorden honderd en duizend. Door een warnet van Gothische, Slavische, Sanskrieti- sche en andere afleidingen kwam de spreker eindelijk tot het besluit dat het woord duizend afkomstig is van een dat krachtmachtsterkte beduidtmogelijk wel een deel van het leger. De beteekenis van honderd, mede in het Gothisch, Sanskriet en alle Indo-Germaan- sche talen nagespoordis eenvoudig hoeveelheideen tal. De eigenlijke cijferwaarde van beide woorden heeft met die oudste afkomst niets gemeen. Verscheidene schilderijen van waarde, waaronder portretten der vroegere graven van Kuilenburg, de gra ven van Pallandt, behoorende aan het Sint Elisabeths-' gasthuis te Kuilenburg, lagen aldaar op zolders weg gestopt of hingen aan flarden langs de muren. Deze stukken worden thans, op aandrang van den burge meester, te Antwerpen gerestaureerd, waartoe de noodige sommen op de begrooting zijn gebracht. Marine en Seger. De luitenant ter zee 2e klasse J. Haremaker en de officier van administratie 3C klasse J. A. Sonnenberg, beiden laatst behoord hebbende tot de zeemacht in Nederlandseh-Iudië en den 12en dezer in Nederland teruggekeerd, zijn met dien datum op nonactiviteit gesteld. Gemengde berichten. Eergisteren avond bezochten de wagenmaker C. de Jonge en zijne vrouw te 's Heerenhoek een concert dat in de school aldaar gegeven werd, zonder iemand in hunne woning achter te laten. Te ongeveer half 12 thuis komende bemerkten zij tot hun niet germgen schrik dat het achterraam hunner kamer en tevens het zich daarin bevindende kabinet met een beitel opengebroken waren. Bij onderzoek bleek dat een brutale dief van de afwezigheid der bewoners gebruik had gemaakt om eene som van circa 1000 ten hunnen nadeele te ont vreemden, namelijk ruim f 600 aan bankbiljetten (waar van de nommers meerendeels bekend zijn) en ruim f 300 aan rijksdaalders. Gisteren heeft de justitie bij een verdachte eene huiszoeking gedaan en een persoon een paar uren in voorarrest gehoudendoch hem weder op vrije voeten gesteld, daar de huiszoeking tot geen resultaat leidde. Dit is reeds de derde diefstal van geld door middel vau inbraak binnen het jaar in die gemeente gepleegd zonder dat men den schuldige heeft kunnen ontdekken. Omtrent den toestand van het gezin te Haarlem, dat waarschijnlijk door eene thans in het krankzinnigen gesticht opgenomene dochter vergiftigd is, wordt nader medegedeeld dat beide ouders, tengevolge der werking van het vergif, gedeeltelijk verlamd zijn en men ernstig voor hun leven vreest. Naar men verneemt is een gerechtelijk onderzoek ingesteld naar een onlangs te Maastricht plaats gehad hebbend duel. De uitslag is nog niet bekend. Op voorstel van eenige leden van den gemeente raad te Purmerendé heeft de raad bepaald dat het getal zijner zittingen ten minste 16 per jaar zal bedragen. Koning Leopold van België heeft een besluit ge nomen, waardoor hij den dank der wetenschap van alle landen verdient. Bij een brief aan den minister van binnenlandsclie zaken heeft hij uit eigen fondsen voor den duur van zijne regeering jaarlijks een som van 25,000 franken beschikbaar gesteld voor weten schappelijke werken. Gedurende drie achtereenvolgende jaren zal de prijs worden toegekend aan het beste in België door een Belg geschreven werk, over een vijf jaren te voren vastgesteld onderwerp. In het vierde jaar daaropvolgende worden vreemdelingen ter mede dinging toegelaten. Voor de beoorde&ling' zullen, in overleg met den minister van binnenlandsche zaken, jaarlijks zeven gezworenen worden benoemd, en in de jaren waarin de mededinging ook voor vreemdelingen is opengesteld zullen vier buitenlanders in de jury wor den opgenomen. De eerste prijs wordt uitgeloofd tegen 1878 voor het beste werk over 's lands historie. Vcrkooplngen cu aanbestedingen. Ter provinciale griffie van Zeeland alhier liggen ter lezing de voorwaardenwaarop door of vanwege den minister van financiënte 's Gravenhageop den 28cn December a. zal worden aanbesteed liet leveren, berei den tegen bederf, vervoeren en opslaan van palen en schoorpalenvoor dc behoefte van de rijkstelegraaf in 1875. Bij de op jl. Dinsdag te Axel plaats gehad hebbende aanbesteding van het leggen eener keibestrating zijn aannemers geworden: le perceel gemijnd door C. van der Hooft, te Neuzen, voor f 3100; laagste inschrij ver A. van der Beeck te Zaamslag, voor 3160; 2e perceel gemijnd door L. F. Willems, te Selzaote, voor f 9200; laagste inschrijver L. F. Willems te Sêl- zaetevoor 9300. Th er nao ra cte rs ta n kü 18 Dec. 's av. 11 u. 31 gr. 19 's morg. 7 u. 36 gr. 's midd. 1 u. 39 gr. 's av. 6 u. 36 gr ^tatcii-gesicraal. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 18 Secembèr. Nader verslag.) Ingekomen wetsontwerpen 1° houdende bepalingen betreffende de uitvoering der wet op het veeartsenij- kuudig staatstoezicht en de veeartsenijkuudige politie bij het voorkomen van besmettelijke ziekten onder paar- den van het leger2° tot verhooging van hoofdstuk V j der staatsbegrooting voor 1871; 3U tot naturalisatie van A. Bath en vijf anderen. 1 De beraadslagingen werden eerst voortgezet over de

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1