MIDDELBURGSCHE r 30i. Zaterdag 1874. COURANT. 19 December. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg 18 December. Bij besluit van gedeputeerde staten van Zeeland, op genomen in het provinciaal blad n° 130, is de gemeente Hontenisse, met wijziging van het besluit van 16 October jl.dat genomen is ter uitvoering van art. 7 der wet van den 4PU December 1872overgebracht van de 3° naar de 4» klasse der gemeenten, waarin eene gelegenheid moet worden ingericht tot opname en ver pleging van lijders aan besmettelijke ziekten. In het provinciaal blad van Zeeland n° 129 is opge nomen eene circulaire van gedeputeerde staten dezer provincie aan burgemeesters en wethouders -der gemeen ten houdende opgave van het aandeel der gemeenten in dc kwade posten op de grondbelasting, dienst 1871, en op dc personeele belasting, dienst 1871/72. Bij besluit van heden is aan den adjunct commies lc klasse ter provinciale griffie van Zeeland den heer L. H. Cadet, op verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag verleendmet dankbetuiging voor de bewezen diensten, in te gaan den le Januari a. Opgave van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het postkantoor Middelburggedu rende de 2" helft der Maand November 1874G. van Dier, Breda; wed. J. Vermeulen, idem; C. Broerse, Emden; C. van de Weg, Rotterdam; wed. H. J. de Grecf, idem. Door den heer G-. A. Vorsterman van Oijen uit Aardenburg werd Woensdag avond te Vlissingen in de zaal op de Groote markt eene lezing gehoudenwelke door een vrij talrijk publiek werd bijgewoond. De spreker behandelde achtereenvolgens deze drie onder werpen Het trouwen en nog veel andere zaken. .De kermis. Het burgerlijk wetboek, voornamelijk met betrekking tot het huwelijk. De gave van den heer Vorsterman van Oijen om zijne gedachten in een aangenamen en bevattelijken vorm te kleeden, is te bekend om er hier over uit te weiden. Zijne voordracht, waarin ernst en luim elkander afwis selden, voldeed dan ook algemeen. Men schrijft ons uit Veere: „Door eenige ingezetenen alhier is de Belgische vischsloep „de Burgemeester" aangekochtmet het doel die van Veere te laten varen. Met het oog op den toekomstigen bloei van ons stadje, is van dezen „Burgemeester" iets goeds te verwachten. Qui de una dicil de altero non neg at" De Staats-courant van heden bevat de wet van 3 dezer tot regeling van het beheer der gelden, bestemd voor de voltooiing van het vestingstelsel. Volgens bericht uit Londen is de telegrafische ge meenschap met Java over Singapore hersteld. Dr. A. Capadose, een bekend strijder voor de Christelijk-historische richting, is overleden. Zijne be kwaamheden zoowel als zijn bekende weldadigheidsziu zullen zijn dood tot een smartelijk verlies voor velen doen zijn. De heer C. Lucas, lid van het Fransche instituut heeft, naar aanleiding der aanneming van de motie der heeren van Eek en Brediuseen brief aan den voor zitter der tweede kamer gericht, waarin hij aan onze vertegenwoordiging en aan het Nederlandsche volk in het algemeen zijne hulde betuigt met het oog op drie onderwerpenaan wier bevordering hij zijn leven heeft gewijd, namelijk de verbetering der gevangenisstraffen, de afschaffing der doodstraf en de beschaving van den oorlog. Den len Januari a. zal te Groningen de Coöpera tieve vleeschhouwerïj haar werkzaamheden aanvan gen. net gebouw voor de broodfabriek aldaar wordt den 23en dezer aanbesteed. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den 2cn luitenant H. van Hogendorp, van het regiment veldar tillerie, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 3e klasse der orde van St. Stanislas, hem door Z. M. den keizer aller Russen geschonkenen aan J. Th. Hoflandmede-eigenaar en administrateur der landen Pamanoekan en Tjiassem, residentie Krawang (eiland Java), tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van ridder der koninklijke orde van Cambodja, hem door Z. M. den koning van Cambodja geschonken. kabinet van schilderijen. Op de meest eervolle wijze ontslag verleend, op verzoek, aan J. Z. Mazel, als directeur van het koninklijk kabinet van schilderijen, te 's Gravenhageen aan P. E. H. Praetorius, als lid en voorzitter van den raad van bestuur van 's rijks museum te Amsterdam en over het paviljoen „Welge legen" te Haarlem, aan beiden onder dankbetuiging voor de vele en langdurige diensten, door hen in die betrekkingen bewezen. rechterlijke macht., Benoemd tot advocaat-fiscaal bij het hoog militair gerechtshof mr. M. S. Pols, thans auditeur-militair in de eerste militaire afdeeling te 's Gravenhage. belastingen. Eervol ontslag verleend aan m<\ A. F. baron Sloet van Zwanenburg uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Apel doorn, behoudens aanspraak op pensioen. Onderwijs. Volgens den Utrechtschen studenten-almanak voor 1875 zijn aan de hoogeschool te Utrecht 528 studen ten ingeschreven, waarvan 155 in de rechten, 46 in de wis- en natuurkunde, 26 in de letteren, 80 in de geneeskunde en 200 in de godgeleerdheid studeeren. Bovendien studeeren nog 21 der ingeschrevenen aan andere hoogescholen. Het gebrek aan onderwijzend personeel is in Drenthe zoo groot dat, met toestemming van gedepu teerde staten en den schoolopziener, te Taarlo aan het hoofd der openbare school een kwee keling geplaatst is. Landbouw. In de samenkomst van afgevaardigden met de com missie uit de Hollandsche maatschappij van landbouw, die Dinsdag jl. te Amsterdam gehouden werdis be sloten tot de oprichting der vereeniging „het Neder - landsch rundvee-stamboek," en werden benoemd tot leden van het voorloopig bestuur de heeren H. F. Bultman, dr. L. Mulder, P. F. L. Waldeck, V. Schol ten van Aschat en C. J. v. d. Oudermeulen. Verschil lende toezeggingen van geldelijke bijdragen werden staande de vergadering ontvangen. Weldra zal eene circulaire verzonden worden om de belangstelling dei- landbouwers voor de zaak opnieuw op te wekkenwaarna eene algemeene vergadering der leden gehouden zal worden. Koloniën. Bij beschikking van den minister van koloniën, van den 14en December is de hulponderwijzer C. J. F. Gaillard gesteld ter beschikking van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië om te worden benoemd tot onderwijzer der derde klasse voor den dienst daar te lande. Kunstnieu ws. Les absents ont tort. Dit spreekwoord lag ongetwijfeld op de lippen van velen die gisteren avond het eerste concert van de Middelburgsche muziekvereeniging in dit seizoen bijwoonden. Voor een 50tal dames en 70 a 80 heeren traden als solisten op de heer D. Brom berger, pianist en muziekdirecteur te Goes, en de heer Polard, tenorzanger uit Stettinthans geëngageerd bij de Hoogduitsche opera te Rotterdam, welke beide solis ten den onverdeelden bijval van het publiek verwierven. Inzonderheid en in zeidzame mate was dit het geval met den heer Bromberger. Omtrent de voortreffelijke voordracht, uit 't hoofd, van al de stukken van zijn met zorg gekozen programma zullen wij niet in bijzon derheden treden, en indien wij Beethoven's prachtig concert n° 5 in es dur het glanspunt van den avond noemen, dan willen wij daarmede volstrekt niets tc kort doen aan al het andere wezenlijke kunstgenot ons ge schonken; maar alleen onze onverdeelde hulde brengen aan den nog jeugdigen artist, eensdeels voor de keus vau dat stuk en anderdeels voor dc onberispelijke ver tolking van dit kunstgewrocht, de voortreffelijkste en geniaalste misschien van alle voor klavier geschrevene eompositiën. Dit schoone nommer op het programma mocht beschouwd worden als eene waardige hulde, ge bracht aan den grooten meester, wiens geboortefeest (17 December 1770) juist dezen dag herdacht werd. Mocht de heer Bromberger zich in de onverdeelde aandacht, en warme toejuichingen van zijne toehoorders verheugenhetzelfde kan gezegd worden van den ande ren solist, den heer Polard. Begaafd met een zeer krachtig en schoonklinkend tenorgeluid weet hij dit ook op meesterlijke wijze aan te wenden zoowel in den opera- als in den liederen-zang. De voordracht der aria's uit Méhul's „Joseph" en Mozart's „Don Juan" deed den geroutineerden operazan ger kennen terwijl wij in de voordracht der twee liederen aan 't slot eene nauwgezette opvatting en voorbeeldig duidelijke uitspraak der woorden bewonderden. Beide solisten, met warmte teruggeroepengaven ieder nog een extranommer ten beste, waarvoor hun de dank van het publiek toekwam en ten deel viel. Ook het orkest komt een woord van lof voor den goeden afloop van dit concert toe. De „unvolendete Symphonic" van Schubert en de ouverture „Anaeréon" van Cherubini waren blijkbaar met zorg bestudeerd, werden goed uitgevoerdmet aandacht en belangstel ling aangehoord en zelfs met eenige warmte toege juicht. De lang niet gemakkelijke en alie aandacht vor derende begeleiding van het piano-concert liet hier en daar aan netheid en zuiverheid te wenschtn over, wat trouwens na slechts éene repetitie wel eenigszins te ver ontschuldigen is. Een bijzonder loffelijke vermelding verdienen echter de hoorns, die vooral in 'teerste allegro hun partij uitmuntend speelden. Aan het einde van dit verslag voelen wij ons ge dwongen te herhalen wat wij aan 't begin schreven. Les absents ont eu tortDe afwezigen en zij waren vele hebben zeer veel genoegen en kunstgenot ge mist, en zij die tegenwoordig hadden kunnen zijn maar wegblevenom redenen ontleend aan eene ontijdige en voorbarige appreciatie, z ij hadden inhoogemate ongelijk. Van het weinig vleiende dat er voor de jengdige muziekvereeniging in gelegen is, dat, nu zij van twee nieuwe orkeststukken de eerste uitvoe r ing annon ceert, de zaal nauwelijks voor een derde gevuld is geweestzullen wij liever zwijgen. Gemengde berichten. Op het terrein bij de loskade achter de werf der Commeroie-compagnie alhier is een aanvang gemaakt met .de afbakening van eene kolen-bergplaats ten be hoeve van den heer H. J. Dronkers, wien daartoe bij besluit van den gemeenten ad van 21 Augustus jl. een gedeelte terrein tot wederopzegging ten gebruike is afgestaan. De Belgische bladen melden dat een Deensch matroos van een Engelsch vaartuig in den nacht van Zaterdag op Zondag jl. op de reede van Vlissingen met een der schecpsbootenwaarin hij een ham, eenig scheepsbeschuit, wat drinkwater en een paar stukken zeildoek geladen hadzich van boord verwijderd heeft, waarschijnlijk met. liet voornemen om naar Antwerpen terug te keeren. Het schijnt echter dat de vluchteling door het hevige stormweder naar zee is gedreven, want. Dinsdag morgen werd op de hoogte van Westkapelle en Zoutelande, in het felst van den storm, door bin nenkomende stoombooten een kleine boot gezien, waarin een man aan het roer gezeten was. Tengevolge der onstuimige zee viel er echter niet. aan te denken om het vaartuigje te naderen. Sedert heeft men van den vluchteling niets meer vernomenzoodat hij waarschijn lijk den dood in de golven zal gevonden hebben. De Nederlandsche maatschappij van nijverheid heeft den minister van binnenlandsche zaken twee tabellen aangebodenbevattende gekleurde afbeeldingen van alle vogels, die door het vernielen van ongedierte nuttig zijn voor den landbouw. De maatschappij heeft den minister in overweging gegeven van deze tabellen bij het onderwijs te doen gebruiken. Te Arnhem heeft men in het genootschap Physica de mislukte spiritistische voorstelling nog eens herhaald. De toerendoor de „mediums" vroeger verrichthet iu de handen klappen en muziek maken, terwijl men hen vastgebonden had, het rondloopen, terwijl aeaan wezigen meenden hun voeten vast te houdendat alles werd, in 't donker natuurlijk, door den heer Cattie, leeraar aan de hoogere burgerschool, met het meeste succes nagedaan. Tliernaoiiii eters tand. 17 Dec. 's av. 11 u. 35 gr. 18 's morg. 7 u. 34 gr. 's midd. 1 u. 36 gr. 's av. 6 u. 34 gr.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1