bebouwen met woningen geschikt voor minder gegoede burgergezinnen. Daar het terrein gevraagd werd zonder de bepaling van iL verplichte bebouwing, welke verplichting her haaldelijk door den gemeenteraad als beginsel bij afstand van grond is aangenomen, hebben wij voornoemd be stuur medegedeelddat wij bezwaarlijk een gunstig voorstel omtrent hun verzoek aan u konden indienen. Tengevolge hiervan heeft het bestuur zijn verzoek nu zóo gewijzigd, dat het vraagt het terrein op de schetskaart blauw gestreept gcteekend, of zooveel meer of minder als zal blijken noodig te zijn voor den aan bouw van tien woningen, onder voorwaarde, dat het in den loop van 1875 zal bouwen vijf huizen, terwijl het een tijdsverloop van drie jaren daarna verlangt om de andere woningen te bouwen. Mocht aan deze voorwaarde niet worden voldaan, dan komt de grond voor zooveel die dan niet met af gebouwde huizen is bezet, met al wat daarop aard- of nagelvast is zonder schadevergoeding aan de gemeente terug en is de koopprijs verbeurd ten bate van deze. Daar de geprojecteerde bouw geschieden zal op een terrein dat een achterstraat zal vormenkomt het ons voordat de plaats zeer goed geschikt is voor wonin gen, als die, welke beraamd zijn. De voorwaarden zijn gelijk aan die, welke onlangs aan den heer Fokker gesteld zijn en de prijs van /0.40 per M1 hoewel niet hoog, mag vooral voor de eerste ondernemers eener aanbouwing en met het oog op de loealiteit aanneme lijk gerekend worden. Wij stellen u daarom voor het verzoek op de ge noemde voorwaarden toe te staan, onder nadere goed keuring van gedeputeerde staten van Zeeland, met machtiging aan burgemeester en wethouders in het con tract alle zulke bepalingen op te nemen, als dooi den gemeenteraad bij het bouwen van huizen op het terrein bij de Ioskade bereids zijn vastgesteld en op den voorgenomen bouw van toepassing kunnen zijn. Ook dit voorstel wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd. Wordt vervolgd.) Belgische brieven. Brussel 13 December. Wij zullen dus ook een meusch- en vredelievende schijnvertooning gaan maken! De tweede kamer der staten generaal in Nederland zal het genoegen hebben te zien dat de Belgische kamer haar voetstappen drukt enna eenige uitvoerige politiekemctaphysische en humanistische redevoeringen, het voorstel van de heeren Couvreur van de uiterste linkerzijde en Thonissen van het rechtereen trum aanneemtwaarbij de wensch wordt uitgedrukt dat voortaan internationale geschillen aan de uitspraak van' een scheidsgerecht zullen worden onderworpen. De voorstellers verlangen daarenboven, dat voortaan in ieder tractaathetwelk door de Bel gische regeering zal worden geslotendie wensch dei- wetgevende macht uitdrukkelijk zal worden vermeld. En dan? Op mijn woord-, dat is alles. Men zal het voorstel, dat tamelijk onschuldig is, aannemen, en de voorstellers zullen met Titus zeggendat hun dag niet verloren is geweest. Ziehier hoe ik ej over denk. Een jaar of vijftien geleden, vóór den Oostenrijksch-Pruisi- schen oorlogkon men zich verbeelden dat het denkbeeld van een gouden eeuw geen bepaalde hersenschim was. De publieke opinie scheen inderdaad de groote mogend heden voor te gaandie in het geheim hun kleine oorlogen hadden en afmaakten. Het was een tijdvak vruchtbaar aan congressen van allerlei soort en aan internationale fee-den. Men was half dronken van vrede en liefde en men was oprecht. Men wees met schrik het denkbeeld van broedermoordende oorlogen van zich af en herhaalde op allerlei-wijzen, in alle talen en in alle tongvallen dat de volken broeders waren. Thans zijn die philanthropische droomen vervlogen. In zijn uitstekend gedacht en geschreven boek over den oorlog had Proudhon, de scherpzinnige logicus, over die droombeelden van de Bernardins de St. Pierre der XIXe -eeuw reeds gezegd„De groote gebeurtenissen hebben plaats gehad zonder den wil der menschen. De openbaringen der wijsbegeerte hebben aangetoond, dat oorlog een geessel is, maar tevens een noodzake lijke macht in de menschelijke maatschappij, dat hij de niet te ontwarren Gordiaansclie knoopen doorhakt en groote, onvergankelijke zaken schept." De eenheid van Duitschland en de eenheid van Italië zijn de twee groote gebeurtenissen van de tweede helft der XIXe eeuw, die slechts door den oorlog konden worden verkregen. En bij de verkregen ondervinding van den laatstverloopen tijd, bij de vreeselijke voor uitzichten die thans bestaan, nu geheel Europa in het ijzer is gehuld en zelfs het vreedzame Zwitserland onder de bescherming van zijn bergen en gletschers zich genoodzaakt ziet een ijzeren wapenrusting aan te schaffen tegen een mogelijk gevaar, gelooft men den loop der dingen te kunnen tegenhouden en te kunnen belet ten, dat de elkander vijandige natiën zich andermaal op elkander storten en elkander verpletteren, men gelooft, zeg ik, den oorlog die vroeg of laat zal uit barsten, door Platonische uitspraken te kunnen be zweren Inderdaad het is alsof men wilde beproeven den opko menden vloed der zee door een dam van zand tegen te houden. Maar zal men mij tegenwerpen wat kwaad is daarin gelegen Mijn antwoord isdat het altijd een kwaad is illusien op te wekken. De volken moeten, indien zij op de hoogte van de rechten en verplichtingen willen zijndie hunne souvereiniteit hun oplegt, er zich aan gewennen den toestand in het aangezicht te zien en zich rekenschap te geven van de werkelijkheid. Wij leven in een eeuw van ijzerlaat ons dit niet vergeten en de aandacht der schildwachten niet afleiden door bedriegelijke en tot onachtzaamheid leidende ver tooningen die niets nalaten dan rook. seriijdtniim Het barkschip Stad Middelburg gezagvoerder L. P. de Vries, is gisteren te Rotterdam gearriveerd. Dc Engelsche stoomboot Waver ley heeft bij het binnenvaren van den Nieuwen Rotterdamschen waterweg- twee ongelukken gehad. Maandag avond binnenkomende, zag de gezagvoerder te vergeefs naar een loods uit, wilde echter met het avondgetij opstoomendoch ge raakte, door onbekendheid met het vaarwatermet zijn schip op de West. Op de gedane noodseinen werden de reddingboot cn vervolgens twee sleepbooten ter assistentie gezonden. Zes man der bemanning sprongen op de reddingboot over, doch de andere opvarenden wilden het stoomschip niet verlaten. Dinsdag avond te zes uren gelukte hetna omstreeks 40 last graan over boord te hebben geworpen het schip weder vlot te krijgen. De boot was gelukkig dicht gebleven. Dienzelfden avond kwam de Waverley echter in aanvaring met een ter reede liggend schip waardoor dit laatste eenige avarij bekwam. Het stoomschip heeft de reis vervolgens naar Schiedam voortgezet. lantekrirhten. Graanmarkten enz. Oostburg 16 December. De graanmarkt was heden weder ruim voorzien van tarwe en gerst, terwijl ook de aanvoer van paardenboonen en haver grooter was dan in dc laatste weken. Voor tarwe, paardenboonen, haver en erwten bestond goede vraagdoch van gerst waren alleen de beste partijtjes te verkoopen tot vorigen prijsterwijl gewone en afwijkende soorten lager moesten worden afgegeven. Al de andere artikelen waren prijs houdend. Er werden verkocht: Tarwe enkele f 9.25, voorts f 9, 8.50, 8.25 a ƒ8; rogge 7.75, ƒ7.50 a 7.25wintel-gerst ƒ7, 6.75, ƒ6.50 a ƒ6.25; zomer- gerst ƒ6.40, ƒ6.25 a 6; haver /5, 4.75 a 4.50; paardenboonen 8.70, ƒ8.50 a 8.25; erwten ƒ10.75, ƒ10.50, ƒ10 a ƒ9.50. Middelbdrg, 17 December. Heden was de aanvoer uit Walcheren en uit het overig provinciaal gedeelte niet groot. Jarige Walchersche tarwe weinig gezocht en alleen voor consumtie tot vorige prijzen gekocht. Puike en mindere nieuwe dito prijshoudend. Nieuwe Zeeuwsche dito zonder verandering. Rogge prijshoudend, Wintergerst in puike soort 0,25 hooger. Puike Wal chersche zomergerst minder gezocht en flauw prijshou dend betaald. Zeeuwsche zomergerst als genoteerd verkocht. Puike Walchersche witteboonen, met afne- menden aanvoer en weder vraag voor 't buitenland voor de puiks te soort werd voor een enkel monster 0,25 hooger betaaldmindere soort vond geen afnemers. Puike Walchersche bruineboonen prijshoudend. Dito paardenboonen blijven begeerd tot vorige prijzen, de meeste houders wilden hooger. Dito groene erwten goed van kook, gevraagd en slechts 0,25 minder losgemaakt. Koolzaad wordt eender genoteerd. Jarige Walchersche tarwe 9,50. Puike nieuwe dito 9,40 middelmatige qualiteit ƒ8,90 a ƒ9,15; nieuwe Zeeuwsche dito 9,25 rogge bij uitslijting 8; puike wintergerst 7 a 7,25; dito Walchersche zomergerst 6,75Zeeuwsche dito 6,25 verkocht puike Walchersche witteboonen 15 en voor een enkel partijtje is 15,25 betaald; dito bruineboonen 12.25 a 12.50; dito paardenboo nen 8.75 besteeddito groene erwten op de kook 11.50 gekochtwinterkoolzaad 11raapolie 33, patentolie 35, lijnolie f 35.50 per vat op zes weken, a comptant 1 lagerharde lijnkoeken 14, zachte dito 16 per 104 stuks. gemiddelde marktprijzen. Yersche boter 1.30 a 1.40. Eieren per 100 stuks 5.80. Pr(fzen van Effecten Amsterdam, 17 December. Mederlaud. Certific. Werkelijke schuld. 21 pet. 61 f J dito dito dito 3 731 dito dito dito .4 96^ Aand. Handelmaatschappij 41 133| dito exploitatie Ned. Staats: p. 110 België. Certificaten bij Rothschild 21 Frankrijk. Inschrijvingen3 dito5 Rusland. Obligatiëu 1798/1816 5 1021 dito Hope C°. 1855 6® serie 5 89| dito 1000 18645 lOlI dito L. 100 1872 5 97 Loten 18665 2961

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 5