MIDDELBURGSCHE r 299. Donderdag 1874. COURANT. 17 December. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Taasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/rn., franco is f 3.£>0. Middelburg 16 December. ïn de heden namiddag alhier gehouden zitting van den gemeenteraad zijn onder meer de volgende besluiten genomen. Aan mejuffrouw A. M. Harmsen is eervol ontslag verleend als hulponderwijzeres op de school A. Evenzeer, is wegens vertrek naar elders, eervol ontslag verleend aan mr. J. H. de Stoppelaar als archivaris der gemeente, onder dankbetuiging voor de vele en gewich tige diensten aan de gemeente geheel belangeloos be wezen terwijl burgemeester en wethouders voorts zijn uitgenoodigd om genoemden heer, als bewijs van erken telijkheid voor zijne verdienstelijke uitgave van het oud archief,-een passend geschenk aan te bieden. Het verzoek der firma van Zeijlen Decker betref fende de meestoof is, behoudens nadere voorwaarden, ingewilligd. Ten aanzien van het bekende adres der Nijverkeids- vereeniging alhier tot koop van gronden ter bebouwing- met woningen voor minder gegoede ingezetenen is be sloten het verzoek, behoudens nadere bepalingen, toe te staan. Met betrekking tot het adres van de firma Wolter- beek van Baggen c° tot verlenging van het contract ten aanzien der gasfabriek is, zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming, besloten: 1° het adres van de hand te wijzen; 2° burgemeester en wethouders te machtigen met concessionarissenwanneer deze daartoe geneigd worden bevonden, eenc overeenkomst aan te gaanwaarbij bepaald wordt dat de kosten van het leggen van een duiker en van de uitbreiding der verlichting op de loskade en den stationsweg voor 2/3 aan adressanten door de gemeente zullen worden ver goed bij liet eindigen der concessieindien zij na 30 Juni 1882 niet mocht worden vernieuwd of verlengd. Blijkens brief van den hoofdingenieur van den water staat in Zeeland is de Amsterdamscke hoofdingenieur Dirks uitgenoodigd en heeft hij zich bereid verklaard omzooveel in zijn vermogen isdeze moeilijke zaak tot een goed einde te brengen. van het toezicht dat de regeering op de nakoming der tarieven behoort te houden. De gisteren avond alhier gehouden tweede win ter bijeenkomst der Vereeniging Uit het volkvoor het volk was zeer druk bezocht. De belangrijke voorlezing van mr. G. N. de Stoppelaar over twee be roemde Middelburgers, namelijk Lippershey en Zacka- rias Jansende uitvinders van de verrekijkers en het mikroskoop, werd met belangstelling aangehoord. Het zelfde was het geval met de voordrachten van een drietal leden van den door de Vereeniging opgerichten cursus ter oefening in het kunstmatig lezen, de muzi kale uitvoeringen van het muziekgezelschap Accele rando en bovenal met de liederen, die door een 70tal kinderen der school voor minvermogenden, in verband met aan te wenden pogingen tot verbetering van het volksgezang, gezongen en met warmte toegejuicht werden. Z. M. de koning en prins Alexander hebben twee gouden medailles uitgeloofd voor de provinciale ten toonstelling van nijverheid, die in Juni van het vol gende jaar te Breda zal gehouden worden. De heer van Houten houdt in een ingezonden stuk in het Vaderland zijne in de tweede kamer geuite be schuldigingen tegen de notarissen te 's Gravenhage staande. Hij treedt in eene vergelijking tusschen het geen door de notarissen te Groningen en die in den Haag voor hunne bemoeiingen gerekend wordten hand haaft zijne bewering dat de afrekening met een notaris niet slechts de zaak is van den cliënt, maar dat ook de staat op grond van art. 174 van het wetboek van strafrecht zich daarmede heeft te bemoeien. Ten slotte verklaart de heer van Houten niemand persoonlijk lastig te willen vallendoch alleen te waken tegen de ontaar ding eener nuttige instelling en tegen de verslapping De geneeskundige raad voor Gelderland en Utrecht heeft in zijn Maandag te Utrecht gehoudene vergadering met eenparige stemmenop die van den geneeskundigen inspecteur en den adjunct-inspecteur na, die zich bui ten stemming hieldenop voorstel van dr. Penning besloten zich bij adres tot de tweede kamer te wenden, om de aanneming van het aanhangige wetsontwerp betreffende de uitoefening der tandheelkunst te ontra den. De voorsteller toonde aan dat indien bedoeld ont werp tot wet verheven en afgeweken werd van het thans in onze geneeskundige wetgeving gehuldigd be ginsel der eenheid van eischen en bevoegdheid, welke gevorderd worden voor ieder die zich aan eenig deel der geneeskunde wijden wil, wij een grooten stap achter uit zouden doen. .Door dr. van Eeten werd in diezelfde vergadering het feit medegedeeld dat in zijn tuin vier putten waren, alle gevuld met vuil, en daartusschen een welput, welke uitstekend water gaf. Een andere welput, onder zijn huis gelegen, gaf daarentegen bedorven water, ofschoon die door geen riolen of vuile putten omringd was. Op de vraag waaraan die schijnbare tegenstrij digheid toe te schrijven zou zijn, antwoordde de inspec teur dat tusschen de vuilo putten en den goeden wel put een ondoordringbare aardlaag gelegen zal zijn; terwijl voor het overige genoeg gebleken is dat de nabijheid van beerputten zeer nadeelig is voor welputten. De nieuwe serie Studenten-schetsen, geteekend door A. v. H.onder dën titel „Jeugd" bij de firma J. A. Nijboff en Zoon te Arnhem verschenen, is thans voltooid en vormt een bundel van 48 teekeningen in 12 afleveringen. Verschillende tafereelen uit alle tijdper. ken van het studentenlevennu en dan afgewisseld door een blik in de toekomst,worden in deze schetsen voorgesteld. De laatste teekening „De academistad onzer jeugdwaar in al de vroegere, welbekende figuren uit den heerlijksten tijd des levensals knokigerammelende geraamten nog eens op het tooneel worden teruggebracht, maakt den indruk van een geteekend Omnia vanilasdat naar wij hopen in zijn volle misanthropische beteekenis niet de levens opvatting van alle oud-studenten zal wedergeven. Voor het overige achten wij het hier de plaats niet voor eene eigenlijke critiek van het plaatwerk. Alexander v. H. is sedert vele jarenmet zijne verdiensten en gebreken als teekenaar, bij het publiek bekend; zijn laatst verschenen werk zal aan zijne reputatie niets af- of toedoen. Wie belang stelt in alle eenigszins op merkelijke uitingen der Nederlandsche kunstwie be hagen schept in de humoristische voorstelling van tijd perken uit het werkelijke leven, door eene geestige en geoefende hand, weet ook dat hij een bundel teeke ningen van A. v. H., die uiteen typographisch oogpunt keurig uitgevoerd en door den heer Last op steen ge bracht zijn, niet onopgemerkt mag laten voorbijgaan. De telegraafkabel tusschen Singapore en Batavia is gestoord. Zoolang deze storing aanhoudt, worden de telegrammen voor Java en Australië per post naar Batavia en verder per telegraaf overgebracht. Het tarief blijft onveranderd. Benoemingen en beslatten. hooger onderwijs. Benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de hoogescliool te Utrecht d>\ N. Beets. registratie en domeinen. Eervol ontslag ver leend op verzoek, aan D. II. van der Poel uit zijne betrekking van directeur der registratie en domeinen voor de provincie Gelderland, behoudens aanspraak op pensioen en met danbbetuiging voor de getrouwe en goede diensten door hem aan den lande bewezen. rechterlijke macht. Benoemd tot substituut- griffier bij de arrondissements-rechtbank te Amsterdam mr. H. Meinesz, thans griffier bij het kantongerecht te Oldeberkoop. leger. Eervol ontslag verleend uit Zr. Mr. militai ren dienst aan den officier van gezondheid 3e klasse bij het leger in Nederlandsch-Indië A. Cannegieter, met ingang van 1 Januari 1875 en met toekenning van pensioen. ftmderwijs. De hoogleeraar B. ter Haar zal Donderdag morgen te Utrecht zijne afscheidsrede houden. Marine en leger. De luitenant ter zee 2e klasse J. Fichet, laatst be hoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar, wegens langdurig verblijf, den 10en dezer in Neder land teruggekeerdwordt met dien datum op nonacti viteit gesteld. In het door de regeering ingediend wetsontwerp tot wijziging van het onderwijs aan de militaire acade mie te Breda wordt voorgesteld den leeftijd van het toelatings-examen te stellen op 14 tot 18 jaren, zoodat leerlingen van de derde klasse der hoogere burgerscholen daaraan kunnen voldoen, tot welk einde het programma voor het examen ook gewijzigd zal worden. De studie tijd der academie wordt tot vier jaren verlengd. De jaarlijksche toelage zal f 300 bedragen, terwijl de can- didaat zich moet verbinden om gedurende 7 jaren als militair te dienen. Rechtzaken. (Ingezonden.) Het provinciaal gerechtshof van Zeeland deed den 15en dezer uitspraak in eene procedure, welke niet slechts belangrijk was voor de daarbij belanghebbende par tijen, maar ook in het algemeen omdat daardoor eene vraag wordt beslistdie zich in dit gewest reeds meer malen voordeed, en waarschijnlijk ook in het vervolg nog wel meer zal voorkomen. In het zoogenaamd Staats-Vlaanderen schenen vroe ger de notarissen, ook onder vigeur van den Code- Napoleon zich eene min juiste voorstelling te maken van de grenzenwaardoor de bevoegdheid der contrac tanten bij het aangaan van huwelijks-voor waarden werd beperkt. Zoo werden in vele huwelijksvoorwaarden in dien tijd bij het beding van algeheele gemeenschap, en bij benoeming van den langstlevende der echtgenooten tot universeel erfgenaam van den eerststervende bij diens kinderloos overlijden, nog bovendien beschik kingen opgenomenhoe de hij den langstlevenden ster ver aanwezige massa dan zoude verdeeld worden. Veelal werd dan bepaald, dat de geheele massa, samen gesteld uit hetgeen de langstlevende uit eigenhoofde krachtens de gemeenschap bezat, en uit betgeen hij van den eerstoverledene als erfgenaam (vermeerderd met hetgeen hij uit anderen hoofde) had verkregen, in twee gelijke helften tusschen de erfgenamen der beide echtgenooten zou worden gedeeld. Dergelijk beding was een overblijfsel uit het vroeger oud-Hollandsch recht, waar het onder den naam van boedelhouderschap was bekend. Zulk een huwelijks-contract gaf ook aanleiding tot de hier bedoelde procedure; het was in 1832 te Yzen- dijke verleden en bevatte bij het beding van gemeen schap en universeele erfstelling van den langstlevende, bij kinderloos overlijden van den eerste hunner ook deze bepaling: „dat bijaldien de langstlevende der aanstaande echt- genoote kwam te overlijden zonder kind of kinde ren of derzelver descendenten in leven na te laten of weder een huwelijk te hebben gecontracteerdals dan zullen alle de goederen door hem of haar nage laten gedeeld en geërfd worden tusschen de vrienden en erfgenamen a'j hitetiato van den aanstaanden echt genoot Yoor de eene helft, en de vrienden en erfgena men al iniestaio van de aanstaande echtgenoote voor de wederhelft." De man overleed in 1859 kinderloosde vrouw aan vaardde zijne nalatenschap en gedroeg zich als zijne

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1