bTjTTenland. Het proces-Arnim. over voortdurende traagheid van het domeinbestuiir in de afdoening van zaken en de financieele bekrom penheid van dit bestuur. De heer Blussé en de minis ter van financiën trachtten het ongegronde van die klachten aan te wijzen. Op eene klacht van den heer ▼an Kerkwijk omtrent de tegenwerking) die de afkoop van tienden van het domeinbestuur ondervindt en dat weder in 't bijzonder aan den Springpolder, te Ouddorp, op 't eiland Goedereedeantwoordde de minister dat het hij de openbare verpachting gebleken is dat de bedoelde tiend ettelijke honderden guldens meer heeft opgebracht dan de taxatie die de verkoopers weigerden aan te nemen. De heer Gratama drong aan op eene betere regeling van de traktementen der inspecteurs van de registratie en domeinen. Naar aanleiding van opmerkingen en vragen van de heeren Wintgens en Gratamagaf de minister van financiën te kennen, dat hij bedacht blijft op verbete ring van den toestand in het Haagsche Bosch en dat eerlang eene regeling van de zaak der kloostergoederen van St. Agatha zal worden voorgedragen. De heer van Kerkwijk vestigde de aandacht op eene resolutie van den vorigen minister van financiën, waarbij, met vernietiging van een vonnis van den kantonrech ter, remissie van boeten was gegeven voor eene over reding van de wet op de jacht en visscherijHij meende dat art. 3 van de wet op de ministerieel e ver antwoordelijkheid op den afgetreden minister moet toe gepast worden. De minister van financiën gaf te kennendat de beboete was een pachter van het vischwater, met wiens pachtsom de boete is verrekend geworden. De wet op de ministeerieele verantwoordelijkheid was hier niet toepasselijk. De heer van Kerkwijk bleef het tegendeel volhouden en de heer Godetroi gaf toe dat de zaak hoogst onre gelmatig blijft. Hij waarschuwde tegen voortgang op dien weg, want door de ontheffing der boete was in elk geval de subsidiaire gevangenisstraf op zijde gezet. De minister van financiën constateerde, dat deze ge- heele zaak was afgeloopen toen deze regeering optrad en dat de regeering volstrekt geen plan heeft op den zelfden weg voort te gaan. De kamer heeft thans de artt. 2 tot en met 40 der begrooting aangenomen. ZittiDg van Dinsdag 15 December. Per telegraaf Het door den heer van den Berch van Heemstede voorgesteld amendement, tot toekenning van toelagen aan Christelijk gereformeerde predikanten, werd met 46 tegen 26 stemmen verworpen en de begrooting van financiën vervolgens eenparig aangenomen. De heeren de Bieberstein en Arnoldts hebben een amendement voorgesteldstrekkende om op de begroo ting van oorlog een som van 14.502.54 tot verhoo ging met 10 pet. van de tractement'en der onderofficie ren en manschappen van de maréchausseebehalve de beide opper-wachtmeestersaan wie reeds verleden jaar een tractementsverhöoging van 100 is toegekend. Algemeen Overzicht. De politieke toestand in Frankrijk blijft steeds de zelfde, en 1' Indépendance beige karakteriseert dien zeer juist in deze woorden: volstrekte onmacht der partijen om iets te constitueeren en onmogelijkheid om het status quo te handhaven. Door de verschillende fractiën der rechterzijde, die de meeste regeeringsge- zinde leden tellen, worden voortdurend pogingen aan gewend om eene meerderheid te vormen, doch zonder eenig resultaat. De gematigde rechterzijde tracht de uiterste rechterzijde tot ontrouw aan de instruction uit Frohsdorf te bewegen, terwijl het rechtercentrum aansluiting van het linkercentrum beproelt te bewerken. Beide pogingen mislukken door de standvastigheid waarmede de eene fractie aan het „koninklijke" woord getrouw blijft en de andere haar programma handhaaft. De overeenstemming in de groepen der linkerzijde neemt met iederen dag toe. Hoewel een correspondent uit Parijs verzekert, dat het denkbeeld aan eene ont binding der nationale vergadering terrein verliest en zelfs sommigo leden der linkerzijde er voor huiveren, klinkt dit ongelooflijk als men de redevoeringen leest, die door de presidenten der verschillende fractiën van de linkerzijde worden uitgesproken. Zooals wij mede deelden heeft de nieuw verkozen president van het linkercentrum, de heer Corne, als de politieke geloofs belijdenis van die fractie naar het voorstel-Casimir Périer verwezenen zoowel de heer Albert Grevy (broeder van den voormaligen president der nationale vergadering), als de heer Brisson hebben, bij de aan vaarding van presidentschap der republikeinsche linker zijde en der uiterste linkerzijde, herhaald, dat geen andere keus overbleef dan republiek of ontbinding. Laatstgenoemde heeft dan ook in zijne redevoering uit drukkelijk zijne blijdschap te kennen gegeven over de overeenstemming die tusschen alle groepen der linker zijde bestaaten nu het voorstel-Casimir Périerom de repubiek te vestigen, is verworpen, kan men volgens hem niet anders doen dan ontbinden. Het moge waar zijn, dat onder de gematigde leden van het linkercen trum enkele zijn die tegen ontbinding zijn, de kans om hieromtrent tot overeenstemming te geraken schijnt toch niet gering te wezen. Te midden van die politieke onzekerheid en onder handelingen zou de kamer gisteren een voorstel van het hoogste maatschappelijke belang behandelen, dat een gunstige ontvangst mocht verwachten, n. 1. van den heer Maurice, strekkende tot verbetering der positie van onderwijzers en onderwijzeressen. Terwijl in ons land wordt geklaagd over het lot der minimum-lijders, dat kon worden verbeterd als dé gemeentebesturen wat meer doordrongen waren van de noodzakelijkheid van degelijk onderwijs, heeft men in Frankrijk maximum- lijders, omdat de wet aldaar liet' maximum van het traktement vaststelt, wat natuurlijk nog erger ie. Het voorstel van den heer Maurice heeft in de commissie veel bijval genoten, en zij stelt voor om het maximum te brengen van 700 op 900 franken met de bevoegd heid om dit tot 1000 franken te verhoogen als de ti tularis een getuigschrift van verdienste zal hebben ontvangen. Ter verkrijging van het pensioen wordt voorgesteld om den diensttijd te brengen van 30 op 25 jaren en den leeftijd van 60 op 55. Nu is ongetwijfeld een traktement van 900 franken nog gering, maar daarentegen zijn do bepalingen omtrent het pensioen veel gunstiger en verdient de voorgestelde verbetering in ieder geval waardeering, vooral indien men in aan merking neemt, dat zij, ingeval zij wordt aangenomen, aan het land nog 7 4 millioen meer zal kosten. Die meerdere uitgaaf wil de- commissie dekken door een heffing van ruim 2 millioen aan opcentenspeciaal voor het lager onderwijs, op de 'rijksbelastingen en door 2 opcenten op de departementale en gemeentelijke be lastingen. Yan de zijde van den minister van financiën en de commissie van het budget bestaat oppositie tegen de opcenten op de rijksbelastingendoch daar zij in beginsel voor het voorstel van den heer Maurice zijn, hoopt men dat omtrent de maatregelen van uitvoering de gewenschte overeenstemming wel zal worden ver kregen, en dan mag men Frankrijk geluk wenschen, dat het te midden van zijn toestand van politieken en constitutioneelen crisis een maatregel neemt, waartoe men in landen waar het aan niets anders ontbreekt dan aan parlementaire werkkracht niet kon geraken. Weldra verwacht men in den Duitschen rijksdag het rapport der commissie voor het parlementair initiatief over het voorstel van den heer Lasker, betreffende de arrestatie van den afgevaardigde Majunke. Bij de behandeling daarvan in de commissie heeft de onder secretaris van staat, de heer Friedberg, te kennen ge geven, dat het bevel tot inhechtenisneming door het hof van appèl, zonder eenige tussclienkomst van de zijde der regeeringwas uitgevaardigdop grond van een voorafgegane veroordeeling die in staat van gewijsde was en dat dus het parlement e ene beslissing zou nemen die geheel nutteloos zou zijnindien zij niet alle in stanties had doorloopen. De bedoeling hiermede zal zijndat slechts door de uitvaardiging van een wettelijke bepaling in de quaestie kan worden voorzien, maar dat door een enkele beslissing der kamer geen verandering in den staat van zaken kan worden gebracht. Deze mede- deeling moet vrij wat sensatie hebben veroorzaakt zoodat men nu met nog grooter spanning het rapport der commissie te gemoet ziet. Gisteren heeft, de Oostenrijksche kamer van afgevaar digden, de begrooting voor 1875 afgehandeld en vast gesteld overeenkomstig de voorstellen der commissie van het budget. De Italiaansche regeering heeft een kleine overwinning behaald. Door den heer Sorrentino was nl. beweerd, dat de minister van financiën, de heer Minghetti, bij de vaststelling van een reglement betreffende de belasting op het gemaal eenige bepalingen der wet op die belas ting had geschonden, en naar aanleiding daarvan werd door de oppositie eene motie van afkeuring voorgesteld. De minister verklaarde zich volkomen bereid om het reglement aan een onderzoek te onderwerpen, doch hij ontkende stellig de wet te hebben geschonden en wilde zich met geen andere motie vereepigen dan met die van den heer Fossa, luidende: de kamer, kennis ge nomen hebbende van de verklaringen van den minister van financiën, gaat over tot de orde van den dag. Deze motie werd met 188 tegen 145 stemmen aangenomen, zoodat de regeering eene meerderheid van 43 stemmen had. Gisteren werd het adres van antwoord door eene commissie uit de kamer aan den koning overhandigd, waarbij deze den wenscli uitsprak, dat de nieuwe wet gevende periode vruchtbaar zou wezen aan nuttige wetten. De telegrafische berichten daaromtrent heden ontvan gen zijn al zeer kort, en bepalen zich uitsluitend tot de vermelding van het feit, dat gisteren het openbaar ministerie zijn requisitoir heeft genomen. Gedurende twee en een half uur heeft de ambtenaar van het openbaar ministerie het woord gevoerd en vooral gewezen op de bezwarende omstandigheden bij de door den heer von Arnim gepleegde overtreding. Die omstandigheden bestaan voornamelijk in de aanzien lijke maatschappelijke positie van den beschuldigde en in het groote aantal en het hooge gewicht der door hem achtergehouden stukken. De eisch van het openbaar ministerie luidt: twee en een halfjaar gevangenisstraf. Op vervallenver klaring der burgerlijke rechten van den beschuldigde wilde het openbaar ministerie niet aandringen, omdat het niet wilde aannemen, dat de heer von Arnim had gehandeld met het doel om winst te behalen. Jnpgomten stitliïmr. Kerkelijke bijzonderheden. Van de 21 thans reeds en 2 weldra vaceerende Her vormde gemeenten in Zeeland, is Arnemuiden, waar het ontstaan der gemeente dagteekent van het jaar 1574, achtereenvolgens bediend door 41Aagtekerke, bestaande sinds 1624, door 17; Békerke, sinds 1583, door 24; Domburg, sinds 1574, door 28; Gapinge, sinds 1589, door 33; 's Heerenhoeksinds 1657, door 24; Kats, sinds 1659, door 23; Kattendijke, sinds 1648, door 24; Koudekerke, sinds 1583, door 30; Krabbendijke, sinds 1659, door 20; Nieuw- Sint-Jooslandsinds 1652, door 18; Nieuwvliet, sinds 1659, door 19; Nisse, sinds 1578, door 28; Oostcrland, sinds 1589, door 26; Poortvliet, sinds 1579, door 26; Serooskerke in Schou wen, sinds 1611, door 22; Sir-Jansland, sinds 1659, door 18.; Stavenisse, sinds 1616, door 19; Vrouwepol der, sinds 1618, door 30; Waterlandkerkje, sinds 1659, door 24; Wemeldinge, sinds 1578, door 24; Wissekerke in Noord-Beveland, sinds 1661, door 19, en Zoutelande, sinds 1574, door 34 predikanten. B. Scftijrihuiêir. Vertrokken de schooner Jeane Marie gezagvoerder de Breed, naar Vlissingen. lanMsbmefcten. Graanmarkten enz. Goes 15 December. Bij ruimen aanvoer van tarwe en matigen van overige artikelen bleven de prijzen in een doen. Rotterdam, 15 December. Ter markt van heden waren aangevoerd 850 runderen, 178 vette, 2 nuchtere kal veren, 417 schapen, 437 varkens en 115 biggen. Run deren le qual. 852e qual. 62kalveren l8 qual. 105, 2® qual. 85; schapen 70 cent. Vlissingen, 15 December. Boter ƒ1.35 a ƒ1.40 per kilogram. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 15 December. Nederland. Certific. Werkelijke schuld. 2£ pet. 61-J4 dito dito dito .3 73 dito dito dito 4 96£ Aand. Handelmaatschappij 4£ 134 dito exploitatie Ned. Stuats-p. 109? België. Certificaten bij Rothschild 2£ Frankrijk. Inschrijvingen3 dito5 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 102 dito Hope C°. 1855 6e serie 5 89| dito 1000 18645 lOlf dito L. 100 1872 5 96# Loten 18665 Oblig.Hope&C°.Leeningl860 4£ Certific. dito4 Inscript.Stieglitz&C0.2ea4L. 4 7SJ Obligatiën 186769 4 82£ Certificaten6 53 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 247 Oblig. dito4 195 Aand. Baltische spoorweg 3 130 Obl. spoorweg Poti-Tiflis. 5 99| dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow 5 Polen. Schatkistobligatiën 4 814 Oostenrijk. Oblig.metal.in zilver Jan./Juli. 5 65-,^- dito dito April/Oct. 5 65| dito in papier Mei/Nov. 5 61-^ dit dito Febr./Aug. 5 614 Aand. Nation, bank 3 1041 Hongarije. Schatkistbiljetten 6 Italië. Certific. Amsterdam 5 Spanje. Obligatiën Buitenl3 17 dito Binnenlandsche 3 12 Portugal. Obligatiën3 45fjj Turkije. Inschrijving Alg. schuld 5 414

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3