MIDDELBÜRGSCHE C O U R A J\ r. r 295. Zaterdag 1874. 12 December. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. 3De prijs per 3/m., franco is 3.50. Middelburg 11 December. Naar wij vernemen zal, te beginnen met Maandag 14 dezer, van Ylissingen naar Middelburg een personen trein loopen dos morgens te 8 urenmet uitzondering van Donderdags, wanneer hij te 6.55 van Vlissingen vertrekt. Onrustwekkende geruchten liepen gisteren hier ter stede over schade, bij de jongste stormen aan de zeeweringen in den polder Walcheren toegebracht. Zij blijken echter zeer overdreven te zijn geweest. De zeedijk te West- kapelle heeft eenige schade 'geleden doch niet meer dan bij 'andere winterstormen liet geval is. Te Domburg zijn in de stccnen glooiing een paar gaten geslagen en is het rijsbeslagover eene lengte van ongeveer 3000 meters, vernield. Ook aan den nieuwen Schenge-polder is eenige, doch weinig beduidende schade toegebracht. Het waterpeil bereikte daar eene hoogte van 1,8 meter boven gewoon hoogwaterzonder de golfverlieffing te rekenendie op éen meter daarenboven mag geschat worden. Met militaire honneurs werd heden morgen tor aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den adjudant- onderofficier bij net alhier gevestigde depot; van het 3e regiment infanterie J. van Gent. Het muziekkorps der dienstdoende schutterij alhierde korpsen officieren en onderofficieren van het depot, het korps onderoffi cieren der dienstdoende schutterij en een aantal vrij willig volgende militairenvergezeldenmet het gebruikelijke vuurpeloton en een detachement soldaten den overledene naar zijne laatste rustplaats. De slippen werden gedragen door alle adjudant-onderofficieren van het regiment, daartoe expresselijk uit Ylislngen en Bergen op Zoom overgekomenbenevens den adjudant- onderofficier der schutterij. Het lijk werd gedragen door 8 onderofficieren van het depot en 4 van de schutterij. Nadat het lijk in de groeve was nedergedaald nam de luitenant-kolonel P. J. de Vassy het woord en schetste in krachtige taal, die alle aanwezigen tot in het diepst van hun hart trof, de goede eigenschappen van den overledenewaarbij hij ook met een woord het treurige lot der achterblijvende weduwe met hare vier onverzorgde kinderen in herinnering bracht. Na afloop der plechtigheid richtte de genoemde hoofdofficier nog een woord van dank tot de leden der schutterij, die ondanks het gure weder, zich zoo wel willend bij deze treurige plechtigheid hadden aangesloten. Men schrijft ons uit Vlissingen „Dikwijls hoort men hier de klacht dat bij zeeram pen de dienaangaande ontstane verschillen bijna altijd te Antwerpen worden afgedaan en b. v. bij aanvarin gen de schepen, zoo mogelijk, steeds naar Antwerpen worden gesleept. Daarvoor zouden intusschen verschil lende redenen zijn aan te voeren. Ten aanzien van dergelijke zeezaken moet zeker vertrouwen bestaan in den practisclien blik en de ondervinding der personen, waarmede men bij zulke evenementen te Vlissingen te maken heeft. Wat dit punt betreft vernam ik dezer dagen het volgende. Een Fransch schip, met kostbare lading, was eenlgen tijd geleden onder Vlissingen bij zwaar stormweder aan den grond geraakt en werd door twee sleepboofen, waarvan de eene eerst zelf óok aan den grond raakte, met veel moeite afgesleept. Na veel overweging besloten de gezagvoerder van bedoeld schip en de Belgische maatschappijen aan wie beide sleepbooten toebehoorden omdaar zij het oneens waren omtrent het verschuldigde voor de bewezen diensten, de zaak te Vlissingen, in plaats van te Antwerpen, door arbiters te doen uitmaken. De rechtbank te Mid delburg benoemde dan ook op verzoek van partijen drie arbiters die het verschuldigd bedrag voor de bewezen diensten vaststelden op vier honderd vijftig gulden, eene som, welke, met het oog op de bewezen diensten zóo klein is, dat zij door dengene die dit bedrag betalen moet, door den gezagvoerder van het Fransche schip zelf,„belachelijk" wordt genoemd. Het spreekt wel van' zelf dat zulke voorvallen niet zullen medewerken om in den bestaanden toestand hier spoedig verandering te brengen." In de heden namiddag gehouden zitting van den Vlissingschen gemeenteraad is de behandeling van het "adres der maatschappij tot exploitatie van gronden te Vlissingen niet vervoigd, aangezien deze zitting slechts eene voortzetting was van die van jl. Woensdag en dus geen nieuwe zitting, waarin de vernieuwde, stemming geschieden moet. over een voorstel waarom trent de stemmen gestaakt hebben. Met algemeene stemmen is besloten tot afschaf fing van het haven- cn feaaigeld in de marinehaven. Vervolgens is behandeld /le ontwerp-verordening voor de heffing van een haven- en kaaigeld van alle schepen en vaartuigenhoe ook genaamddie in de gemeente havens van Vlissingen binnenkomen. Bij deze veror dening is het tarief verlaagd voor schepen in de Wes terhaven. Tevens is bepaald dat liet abonnement per jaar wordt betaald, onverschillig hoe dikwijls het schip ot vaartuig .de haven in den loop van een jaar aandoet. Burgemeester en wethouders zijn gemachtigd om de buitenhuid van oen der outle gashouders in de gas fabriek te doen vernieuwenwaarvoor plus minus f 3000 zal vereischt worden'. De Staats-courant van heden bevat het verslag dei- commissie, belast met liet afnemen van liet examen vermeld in art. 1 van het koninklijk-besluit van 12 Februari 1874 (Staatsblad n°. 19)waarbij een tijdelijke maatregel werd genomen ter voorziening iu de behoefte aan rechterlijke ambtenaren'in Ncderlandsoh-Indië. Het Nieuws- en advertentieblad van Bergen op Zoom bevat een telegrafisch bericht van zijn Haagschen cor respondent, behelzende dat generaal Weitzel, thans minister van oorlog, benoemd is tot kommandant van het Indische leger. Tc 's Gravenhage is gisteren in 77jarigen ouderdom overleden de oud-hoogleeraar H. Bosscha, door zijne geschiedkundige werken bekend iu 1853 lid der 2e ka mer voor Amsterdamvan 1858 tot 1860 minister van Hervormden ceredienstlater voorzitter en eere-voorzit- ter der vereeniging het Rotxiu Kruis. Benoemingen en besluiten. LEGER. Overgeplaatst de 2e luitenant A. A.C. Har- ting ven het 2e regiment infanteriein zijn rang en ancienneteitbij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indië. ScrknteaiFS. Het aartsbisschoppelijk kapittel van dc oud bisschop pelijk cleresy te Utrecht zal in de volgende week aldaar bijeenkomen tot het kiezen van een aartsbis schop in plaats van wijlen mgr. Loos. Marine en leger. Belangstellenden in ons marine-personeel zullen on getwijfeld met leedwezen vernemen het overlijden van den gepensioneerden vice-admiraal E. G. van der Plaatin 1793 geborenin 1807 in dienst getreden en gedurende bijna een halve eeuw een krachtig deelnemend getuige in schier alle lotgevallen en werkzaamheden onzer zeemacht. Ook als dienstdoend officier der ar tillerie voerde hij in 1832 tegen de Franschen en Bel gen het zwaard. Zijn lijk werd eergisteren op het kerk hof Zuijlen te 's Princenhage bij Breda plechtig ter aarde besteld. De minister van oorlog heeft afwijzend beschikt op een verzoek van den gemeenteraad van Bergen op Zoom om aldaar cavallerie of artillerie in garnizoen te leggen. Kunstuleu trs. Z. M. de koning is voornemens op het paleis het Loo bezijden het schouwburglokaal eene kunstzaal te doen bouwen. Het werk is opgedragen aan den archi tect Eb er son te Arnhem. Mevrouw Kleine, de bekende actrice, blijft nog steeds lijdende. De wond aaa hare hand heeft zich nog niet gesloten, de hand zelve blijft steeds dik en onder den invloed van het ruwe weder lijdt zij aan rhumatisme. Mejuffrouw Mina Kruseman is voornemens aan staanden Maandag eene voordracht te houden in den schouwburg te Utrecht. Rechtzaken. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van Samuel en Sara Bobbe, uit Neuzen, zooals men weet beschuldigd van het in gemeen overlegdes bewust uitgeven van geschriften van koophandelzijnde bankbiljetten der Belgische nationale bankdie valsch waren. Het hof heeft als wettig en overtuigend bewezen aangenomen dat de in beslag genomen bankbiljetten valsch warendoch acht het wettig en overtuigend bewijs niet geleverddat een der beide beschuldigden bij liet bewaren en uitgeven der biljetten dc bewust heid heeft gehad van de valschheid. Het heeft mits dien, met het oog op de stellige bepaling van art. 163 van het wetboek van strafrecht, hunne schuld niet be wezen verklaard en hen vrijgesproken, de kosten te dragen door den staat. De beschuldigden zijn onmid dellijk op vrije voeten gesteld. Gemengde berichten. De stooinbarge n°. 2 heeft heden namiddagbij de afvaart van Vlissingen, averij aan het roer bekomen, zoodat zij is moeten blijven liggen. Weder is de oesterput te Yerseke doorgebroken. Een gedeelte der sluis en de vloer zijn zwaar beschadigd. Een ledige poonschuit van Oud-Vossemeer is Woensdag middag bewesten Wemeldinge tegen den zee dijk geslagen. De beide opvarenden hebben, met hulp van menschen op den wal, langs een touw den oever bereikt. De gewezen Haagsche politie-agent Werson is door het provinciaal gerechtshof van Zuid-Holland we gens manslag tot vijf jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Het Utrechtsch Dagblad bevat eene mededeeling, daarop nederkomende dat de spiritistische kunstena rijen te Arnhem onmogelijk geheel bedrog kunnen wezen. Tegelijk vinden wij in het Vaderland het be richt dat de „spirituecle" Amerikanen ontmaskerd zijn. Bij den heer Heldring aan huis ontstak men op een hunner seances plotseling electrisch licht en toen bleek het dat een der mediums eene gitaar met de hand zwaaide en op die manier muziek maakte. De heer P. Frenkel, uit Utrecht, heeft, dezer dagen te Parijs eene verkooping van antiquiteiten ge houden. Bij die gelegenheid werd voor 5 porseleinen bordjes 999 frankenvoor twee andere dergelijke bordjes, die iets grooter waren600 franken voor 26 schaaltjes, 2275 franken en voor een garnituur kant point de Vent se) 2180 franken betaald. Een spoorwegbeambte is Dinsdag te Maastricht met de hand onder een locomotief geraakt en aan de gevolgen zijner verwonding den volgenden dag over leden. Bij Oud-Beijerland is Maandag een met hout geladen aak midden op de rivier gezonken. Twee der opva renden zijn gered; de derde, een knaap van 14 jaren, is verdronken. Als eene bijzonderheid moet vermeld worden dat de diaconie der hervormde gemeente te Charlois (bij Rotterdam) bedankt heeft voor eene gift van 30 haar aangeboden door eene letterkundige vereeniging aldaar, als opbrengst van eene ten behoeve der armen gegeven tooneel-voorstellingop voorwaarde dat daarvan eene buitengewone uitdceling bij gelegenheid van het Sint Nicolaasfeest zou verstrekt 'worden. De diaconie heeft gemeend in die voorwaarde niet te mogen treden en het geschenk afgewezen. Tliernionscterstand. 10 Dec. 's av. 11 u. 34 gr. 11 's morg. 7 u. 34 gr. 's midd. 1 n. 35 gr. 's av. 6 u. 37 gr. &ta£en-geiicraal. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 10 December. {Nader verslag.) Vóór de gewone pauze had de herstemming plaats over het amendement van den heer Moens op art. 174 der begrooting van binnenlandsche zaken, strekkende tot verhooging van het salaris voor de leeraren dei- bestaande kweekscholen en voor nieuw salaris bij de uitbreiding dier kweekscholen. Het voorstel werd thans verworpen met 37 tegen 34 stemmen. Van de conservatieve partij stemde de heer van Namen vóór. Bij de beraadslaging over de afdeeling kunsten en wetenschappen gaf de minister zijn voornemen te ken nen om ongeveer liet Belgische stelsel na te volgen en een soort van officieele lijst tedocn aanleggen van de monumenten van kunst en wetenschap, die meer speciaal onder de hoede der regceringszorg geplaatst zullen worden. Men zal dan meer methodisch te werk gaan en de aanvragen zullen zoo niet uit. dc lucht komen vallen. Ook verklaarde de minister dat het höoge belang van het teekenondcrwijs op de scholendoor

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1