PêitpliBÉrft. KUNST-CRITIEK. famMisbmrlïkn. AD VE RTEN Tl ËN. lelieiiilnniimtj}. '~iSTRAGTOVOITOEBIJ. 1.01 K\ STAD IILÏE Trekking 16 December aanst. was doof aan dat oor en schijnt niet genegen te zijn om krachtdadig in te grijpen, of maatregelen voor te stellen ter verbetering. Natuurlijk strekt dat niet om de stemming voor het ministerie te verbeteren, hoewel er nog geen gevaar voor een ministcrieele crisis schijnt te bestaan. Voorloopig is ook Hongarije hiervoor bewaard. Zoo als men weet heeft de minister van financiën Koloraan Ghyczy verschillende financieele hervormingen voorge steld, die bij het in werking treden der nieuwe bc- grooting voor 1875 zouden moeten worden ingevoerd. Tengevolge van den tegenstand, welken die voorstellen nog altijd ondervinden, kon men daarmede niet op tijd gereed zijn, en 0111 nu in de behoeften van den dienst te voorzien had de minister voorgesteld voor het eerste kwartaal van 1875 de begrooting vast te stellen op den grondslag van die voor 1874. I11 de commissie voor het budget werd dat voorstel door de oppositie-partij onder aanvoering van Csengery heftig bestreden omdat de begrooting voor 1874 aanmer kelijk liooger is dan die welke voor 1875 is voorgedra gen en wenschte men daarom deze tot grondslag voor de credietwet te nemen. Met het oog op de daartoe in betrekking staande reorganisation is het duidelijk dat zulks moeilijk ginghet voorstel werd met 11 tegen 4 stemmen verworpen, maar over liet regeeringsvoorstel kon men het niet eens worden. Ir.tnsschen kwam de tijding in omloop dat Ghyczy, die een bijzonder lieveling van den keizer schijnt te zijndoor dezen in eene audiëntie zou worden ont vangen: men vreesde voor een crisis. De.11 volgenden dag verschenen de minister-president von Bitto en de minister van financiën in de vergadering der commissie, wier houding intussehen door de publieke opinie sterk was afgekeurd, en verklaarden zij dat de inwilliging van het regeeringsvoorstel geen overschrijding van de voor gestelde bcgrooting voor 1875 tengevolge zou hebben; met 10 tegen 4 stemmen werd daarop het regeerings voorstel aangenomenzoodat men nu met meer kalmte belasting- en begrooting-voorstellen kan behandelen en liet gevaar voor crisis voorloopig geweken is. Intus sehen is het gebleken, dat de audiëntie bij den keizer wel in verband staat tot den algemeenen financieelen toestand in het Hongaarsche koninkrijk, maar niet tot de hier bedoelde speciale zaak. Op eene conferentie van de Dcak-partij is thans ook met eenparigheid besloten 0111 het regeeringsvoorstel betreffende de begrooting voor het eerste kwartaal van 1875 onveranderd aan te nemen, terwijl de minister van financiën zijne overtuiging heeft uitgesproken, dat het deficit binnen twee jaren geheel zal zijn verdwenen indien men zijne belastingvoorstellen aanneemt. {Ver wig.) Ik eindigde mijn vorigen brief met een onzer jeugdige landschapschilders aan te halenals bewijs dat men in dat genre niet beter slagen kan dan wanneer men zich bepaalt tot het wedergeven van tooneelen, die men sedert zijne kindsheid onder de oogen heeft gehad. Den heer Gabrieluw landgenootvan wien ik reeds met lof gesproken hebmoet ik als tweede voorbeeld noemen. Zoodra hij zijne modellen in België lcie3t komt zijn talent niet tot zijne ware kracht. Een groot land schap uit de omstreken van Hulpe (nabij Waterloo), waarop eenige dieren door den heer dc Haas geschilderd zijn, is in de verte niet te vergelijken met zijne Hol- landsche natuurtafereelen. Gelijk de natuur in verschillende landstreken op ver schillende wijze behoort afgebeeld te wordenzoo is bet ook met de mensckelijke figuur. Men vindt onder som mige Fransche schilders van onzen tijd, die uit de school van Manet, eene zekere voorliefde voor blecke tinten. Zij jagen eene soort van bedriegelijke getrouw heid aan de natuur na, welke op liet eerste gezicht misleidt, cn verzuimen daardoor zoowel de teekening als het koloriet. Een aantal onzer jongere schilders hebben zich door deze verkeerde methode van den weg laten brengen en doen vruchteloos hun best onze bewondering op te wekken voor allerlei flauwe, kleur- looze schilderijen zonder kracht of heerlijkheid. Slechts een enkele, de heer Herrmans, heeft zich het weinigje waarheiddat in de theorie van Manet en zijne geest verwanten gelegen is, weten toe te eigenen, zonder in hunne overdrijving te vervallen. Hij heeft eene een zame weduwe aan het strand der zee geschilderdin welk stuk de massa, licht en luchtdie zijne hoofd figuur omgeeft, althans op hare plaats is. In dit op zicht is hij gelukkiger geweest dan een aantal andere schilders, die door hunne naaperij der nieuwe Fransche manier hun talent verspillen. Vlaamsche en Nederlandsche schilders kunnen niet beter doen dan te blijven wat ze zijn. De heer de Winne wijst hun den weg met een meisjeskop, eene jonge en bekoorlijke blondine, die in fijnheid van tee kening aan Velasquez doet denken en toch zuiver Vlaamsch van opvatting is. Ook de heer Agneesens heeft een uitmuntend portret geschilderd, een jong menschflink van houdingmisschien wat al te flink en forsch voor zijn leeftijd, met welgevulde, mollige handen, die volkomen bij den gcheelen persoon passen. Deze naam, die van Agneesens, is er een welken men in 't oog moet houden. Op de aanstaande tentoonstel ling te Brussel zal men meer van hem hooreu. Twee uwer landgenoten, de gebroeders Oyens, be vinden zich ook op een goeden weg. Hun koloriet is zuiver Hollandscliterwijl hunne teekening en opvatting de geestigheid, de levendigheid en oorspronkelijkheid uwer oude meesters bezitten. Van den een hebben wij een klein paneeltje, een landschapschilder, die in zijn atelier eene schets bezietwelke hij op eene wandeling naar de natuur gemaakt heeft. Dit is een meester stukje. De andere broeder toont in zijne stukken een koloriet te bezitten dat in kracht voor dat van een Jordaens niet onder doet. Onder de zeeschilders bckleeden de lieeren Artan en Bouvier de eereplaats. Van den laatste ontvingen wij een gezicht in volle zee, een helder oogenblik te midden van een regenachtigen hemel voorstellende (een „blinkert" noemen uwe zeeliedengeloof ikzulk eene heldere bui). Dit stuk geeft in den volsten zin van het woord den „voch- tigcm' dampkring weder. Dc heer Artan gaat zeer vooruit wat zijn teekening betreft, eene eigenschap, welke hij vroeger ccnigszins miste. Datzelfde kan van den heer Verwec, den dierenschilcler, gezegd worden. Hij heeft ditmaal eenige goed geteekende cn flink op gevatte koeien geschilderd, welke dc verdienste bezit ten dat do schilder er de photographic, niet bij te hulp heeft behoeven te roepen. Een der koeien, die op den voorgrond staat, maakt eene beweging, welke de be kwaamste photograaf niet zou kunnen wedergeven. Slechts een twaalftal beeldhouwwerken worden in dc Cercle tentoongestelddoch deze zijn toereikend 0111 te bevestigen wat ik bij gelegenheid der Gentsehe tentoonstelling schreef, namelijk dat de Belgische beeld houwkunst eene schoone toekomst te gemoet gaat. Onder onze meestbclovende jongere meesters noem ik den heer van der Stappenvan wien wij een medaillon bezitten, eene zingende jonge vrouw, vol bevalligheid, vol leven en oorspronkelijkheid. Dit kunstwerk mag met recht een waardig voortbrengsel van onzen tijd genoemd wordenen is geen flauwe en gebrekkige na volging van de werken der Grieksche oudheid. Ook bij andere beeldhouwers is diezelfde gezonde richting op te merken, welke den liefhebbers der kunst het beste raag doen hopen. Ik zal niet beweren dat wij een tweeden Benvenuto Cellini, nog veel minder een Michel-Angelo zullen zien opstaan. "Wij zijn gedwongen tot de bekentenis dat het majestueus geniedat in deze onvergelijkelijke meesters woonde en uit hunne werken sprak, verloren is gegaan. In ieder geval echter geven de werken, die wij nu reeds te zien krijgenrecht tot de verwachting dat wij meesters zullen zien opstaan, die in waarheid zonen hunner eeuw genoemd mogen worden. Dat is reeds veel gewonnen. firaaniaarktcn enx. goes, 8 December. Tarwe ruim ter veil. Overige artikelen matig aangevoerd, prijzen in een doen. Rotterdam, 8 December. Ter markt van heden waren aangevoerd 657 runderen, 146 vette, 2 nuchtere kal veren, 339 schapen, 471 varkens en 115 biggen. Run deren le qual. 85, 2e qual. 62; kalveren lc qual. 100, 2e qual. 80; schapen 70 cent. Prpcn van Effectea. Amsterdam, 8 December. Nederland. Certific. Werkelijke schuld. 2* pet. 61$ dito dito dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij dito exploitatie Ned. Staatssp. België. Certificaten bij Rothschild Frankrijk. Inschrijvingen dito Rusland. Obligatiën 1798/1816 dito Hope C°. 1855 6e serie dito 1000 18645 dito L. 100 1872 Loten 1866 Oblig.Hope C°.Leening 1860 Certific. dito Inscript.Stieglitz &C°. 2e a 4 L. Obligatiën 186769 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. Polen. Aand. Baltisohe spoorweg Obl. spoorweg Poti-Tiflis. dito dito Jelez Orel dito dito Charkow Azow Schatkistobligatiën 3 m 4 95-u 4* 187 2* 3 5 n 5 102$ 5 89* 5 101 5 97* 5 295 4* 94* 4- 78* 4 4 82* 6 5 246 4 196 3 129* 5 100 5 t) 102 5 n 4 81* Oostenrijk. Oblig.metal.in zilver Jan./Juli. dito dito April/Oct. dito in papier Mei/Nov. dit dito Feor./Aug. Aand. Nation, bank Schatkistbiljetten Certific. Amsterdam Obligation Buitenl dito Binnenlandsche Obligatiën Inschrijving Alg. schuld Obl. 1Ö68 dito 1873 Amerika. Obl. Vereenigde Staten 1904 dito dito dito 1882 dito dito dito 1885 Illin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. Oblig. Central Pacific Obl. St. Paul Pac. Spw. 1psec. dito dito dito 2esec. Obl. 1863 dito 1865 Hongarije. Italië. Spanje. Portugal. Turkije. Egypte. Brazilië. pet. 65A G5f 61-ft GH 1042 16 11« 46* 41| 78* 72* 97J 96J 102 84* 80* 174 Prijzen van coupons. Amsterdam, 8 December. Metall./" 22.10; dito zilver ƒ23.17*; Div. Eng. per 11.65; Eng. Portugal per-fe. f11.65: Amcrikaansclie dollars (in goud) f 2.38. Amsterdam, 7 December. Metall. f 22.10; dito zilver 23.17J; Div. Eng. per t f 11.65; Eng. Russen per -L f 11.65; Eng. Portugal per f 11.65Frans 555Belg. f 56.; Pruis f 34|Hamb. Russen Bil; Russen iu Z. R. 324; Poolsche per fl. Araeri- kaansckc dollars f 2.38papier f 2.11. Oud-Vossemeer, 5 December 1874. Tot diepe droef keid vau mij en mijne beide kinderen, overleed, heden namiddag mijn dierbare echtgenoot KAREL DORST, na eene korte ongesteldheidin den ouderdom vau ruim 62 jaren. Die den overledene gekend liebben, zullen beseffen wat wij in hem verliezen. NEELTJE IvLEPPE, Wed. Karel Dorst. Voor de vele bewijzen van hartelijke deelneming bij het overlijden van onzen broeder A. W. BEGEMANN, betuig ik mijnen dank. Waterlandkerkje7 December 1874. S. M. BEGEMANN. Voor dc vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij bet ov( rlijden van zijne geliefde moeder Mejuffrouw de weduwe A. C. VROÖNE (Somon), betuigt de onder- geteekende, ook namens zijne broeders en zusters, zijn hartelijken dank. Middelburg, 8 December 1874. G. W. VROONE. DIAKENEN der Evang. Luthersche gemeente ver melden met dankbaarheid dat de jaarlijkschc algeiueene collecte ten behoeve hunner armen, gehouden gisteren den 7cn d. m., heeft opgebracht de som van 238.064. Middelburg, den 8cn December 1874. J. N. HEERüLDT, Pr. Fr. CREDÉ, Sec. De BURGEMEESTER der gemeente Biggekerke, maakt bekend, dat volgens art. 17 der wet van 22 Juli 1873 (Staatsblad n° 116) de ojignaf van de belastbare opbrengst der gebouwde eigen- dommen in deze gemeente van den 5cn December 1874 tot den 5en Januari 1875 op de Secretarie is ne- dergelpgd. De Burgemeester van Biggekerke, J. VERHAGEN. Bij den BURGEMEESTER van Wesikapelle worden ter reclame opgeroepen, de rechthebbenden op 6 onbewerkte Sioïders of «Suffers, lang 13 tot 15 m., en I beslagen dfto, lang 11 m., breed 0.15 cm., allen zonder merken. en verder 4= maal 'sjaars, met prijzen van i00,090; 50,00030,OO© HO,©O© ÏOOO franken, enz. minste prijs francs 10. Origineele loten, zonder nieten, voor Zeeland verkrijgbaar a f 4.50 per lot, bij den boekh. F. B. DEN BOER, te Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3