van een post van 765,000 voor de verlenging van het zuidelijk hoofd van den nieuwen Rotterdamsclien waterweg, met 66 tegen 3 stemmen verworpen. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. Zondag a. zullen de openbare gebeden voor de werk zaamheden der Fransche nationale vergadering worden gehoudenen het is inderdaad te hopendat zij een heilzamen invloed en een geest van overeenstemming ten gevolge zullen hebben, die thans nog maar al te zeer bij de leden ontbreekt, vooral bij die der ver schillende groepen van de rechterzijde. 'Noch de uiter terste, noch de gematigde rechterzijde, noch het rech- ter-centrum hebben eenig besluit genomen. Men beweert dat de scheiding tusschen het rechter-centrum en de uiterste rechterzijde volkomen is r maar dat tusschen het eerstgenoemde en de rechterzijde volkomen over eenstemming bestaat; met zekerheid is echter noch van het een noch van het ander iets gebleken. De heer de Broglie doet wel wanhopige pogingen om de oude regecringsraeerdcrheid te herstellenmaar zij zijn allen mislukt, terwijl de kans om nog te slagen aanmerkelijk is verminderd na het manifest van den graaf van Chambord; de legitimisten, die over ruim 50 stemmen beschikken zullen zich, na het hen door hun koning gegeven wachtwoord, de regeering niet meer steunen. De Bonapartisten schijnen een eigen plan de campagne te hebben vastgesteld waai mede zij echter geheim zijn. Alleen de groepen der linkerzijde zijn aaneengesloten en wat zij willen is bekend: organisatie der republiek of kamerontbinding. In dien staat van zaken zou meer overeenstemming zeer wenschelijk zijn. Het vermoeden, dat de reactionnaire regeering ter stond gebruik zou maken van het wapen haar dooi den uitslag der gemeenteraadsverkiezingen te Parijs in de hand gegeven wordt maar al te zeer bevestigd door eene medcdeeling in de Soleilvolgens welke de regee ring in de te wachten presidentieele boodschap, zal laten doorschemeren, dat zij wel gedacht heeft over de opheffing van den staat van belegmaar dat tengevolge van den uitslag der gemeenteraadsverkiezingen in radi calen zin te Parijs en in andere stedende meerderheid van den ministerraad zich krachtig tegen dien maat regel had verzet. Mocht deze mededeeling blijken waarheid te bevatten, dan zal daardoor weder niet weinig verbittering worden opgewekt, en de regeering zal liet zich zelve te wijten hebben indien door hare prikkeling de hartstochten te Parijs tot uitersten over slaan. De boodschap is gisteren definitief vastgesteld en zou waarschijnlijk heden in de zitting der nationale vergadering worden voorgelezen. Deze werd gisteren door den heer Buffet geopend met eene rede, waarin hij zijn collega's dank zegde voor het in hem gestelde vertrouwen. Hij erkende, dat hij niet in alle opzichten er in was geslaagd om de moeilijkheden aan zijn taak verbonden te overwinnenhij deed een beroep op de welwillendheid der leden om" hem te steunen in eene zitting waarin quaestiëndie. voor het land van liet hoog9te gewicht zijnbehandeld zullen moeten worden, en hij hoopt, dat de vergadering er in zou slagen den plicht te vervullen die haar is opgelegd. Hierop had de verkiezing plaats van een vierden vice-president. Het rechter-eeutrum handhaafde de candidatuur van den heer d'Audiffïet Pasquier waar mede de gematigde rechterzijde zich had verecnigtl. Hij werd met 288 stemmen verkozen, tegen 261 die op den heer Ram pon van de linkerzijde werden uitgebracht. De heer Duchi.tel is tot zesden secretaris verkozen. Overeenkomstig de vastgestelde regeling der werkzaam heden werd een aanvang gemaakt met de behandeling- van het wetsontwerp betrekkelijk de kaders bij het leger, waarvoor de regeering de urgentie had gevraagd. Na eene rede van den heer du Temple over dit wets ontwerp werd de zitting verdaagd. In de tweede plaats ia aan de orde gesteld hot voorstel van den heer Jaubert betrekkelijk de vrijheid van het liooger onderwijs. Bij de behandeling der begrooting voor de rijkskan selarij is in den Duitschon rijksdaghoewel dan ook zijdelings een belangrijk onderwerp'ter sprake gebracht ni. de inrichting van de rij ksregeering. Door verschillende organen en vooral door do Volks-Zeitung is reeds meer malen op het gebrekkige van de organisatie der rijks- regecring gewezen en zelfs betoogd, dat die eigenlijk niet bestond. Ten aanzien van de afdeeling justitie bij de rijkskanselarij vroeg thans de- heer Laskèr of deze tak van administratie volkomen autonomie bezit. Yon Bismarck antwoordde hieropdat de verschillende bureaux van de kanselarij worden beheerd door mannen die volkomen op de hoogte van hun taak zijn en ook zelfstandig handelentot zekere hoogte zijn zij ook zelf verantwoordelijkhij heeft het recht van veto, dat evenwel de onafhankelijkheid van de hoofden van den dienst niet belemmerd. Hij verzekerde, dat het wel mogelijk is dat de rijkskanselarij later anders wordt ingericht, maar de bestaande organisatie liet niet toe verantwoordelijke rijksministers te benoemen- Dit is juist de grootste grief, die de bovenbedoelde organen tegen den tcgenwoordigen toestand hebben, en vooral mot het oog op ontstentenis van den rijks kanselier zou eene reorganisatie in den aangewezen* zin hoogst wenschelijk zijn. Crises in Oostenrijk-Hongarije. ii. De crisis in de trans-Leithaansche landen van de Oostenrijksch-Hougaarsclie monarchie heeft wel punten van overeenkomst met die welke in Cis-Leithanië heerscht, maar in den grond der zaak bestaat er toch veel verschil. Beide crises zijn van oecouomischen of financieelen aard; in Oostenrijk is zij grootendeels een gevolg van beursspeculatiën en stilstand van handelen nijverheid; in Hongarije daarentegen van den histori- schen toestand; de Hongaren zijn niet gewoon aan het opbrengen van belastingen, die eerst bij de invoering van het moderne regeeringsst.elsel hun zijn opgelegd, en vandaar dat de regeering de grootste moeite heeft om de financiën van het land in evenwicht te houden. Achtereenvolgens hebben verschillende ministers, met meer of minder talent begaafdbeproefd om de finan ciën tc redden. Al hun voorstellen, al hun goede be doelingen hebben steeds schipbreuk gel éden op den onwil van parlement en natie; de vertegenwoordigers steunden de regecring nietdc natie wilde niet opbrengen. Karak teristiek is wat de Neue freie Presse van het Hongaar- sehe parlement zegt: „Het krijgt bijna den schijn alsof de afgevaardigden van de Hongaarschc natie het parle ment meer als een renbaan ter voldoening van eigen eerzucht en van het streven naar macht beschouwen dan als een veld ter oefening in zelfopofferende plichts betrachting-." Dit schijnt inderdaad een heerschende parlementaire epidemie te zijn. De tegenwoordige minister van financiën in Hongarije, de heer Gliyezy, is een van de coryphaeën der oppositie, die geheel onafhankelijk van hetgeen door vroegere ministers was gedaan of voorgesteld alles kon aan wenden wat tot redding van het land noodzakelijk is. Hij greep dan ook met vaste hand naar het eenige middel dat hem als 'tware was aangewezen: hij deed e en beroep op de opofferingsgezindheid van alle klassen der natie en kleedde dat beroep in een concreet en doortastend wetsontwerp. En nu wil men met zijne voorstellen tevens den minister verwerpen onder voorge ven dat men een ander minister en andere belasting voorstellen zal steunen. Wij hebben vroeger reeds die voorstellen besproken en er op gewezen dat, ja de minister veel van de draagkracht van het volk eiselit, maar ook dat dit het eenige middel is om tot beteren toestand te- geraken. Men wil het echter niet aan grijpen; men wil een ander minister en andere belas tingen; die andere minister zal Koloman Tisza zijn, maar welke andere belastingen hij zal moeten voorstellen daarvan heeft niemand nog eenig begrip. De hoofdzaak is dat men den nieuwen last, met hem die dien last wil in het leven roepen, wil ter zijd», stollen. Wat zal echter het lot van den nieuwen minister we zen in zijn pogingen tot de financieele redding van het land? Hij kan niet meer populair, niet meer gezien en vaderlandslievender wezen dan Ghyczy bij zijn optreden als minister was. Diens lot zal dus wel dat van ieder wezen, die de redding van het land zal be proeven. Ieder nieuw minister die nieuwe belastingen voorstelt zal moeten vallenen zoo zal men het invoe ren van lasten uitstellen totdat geen hulp meer mo gelijk is, indien niet in het parlement en in de natie een gcheelc omkeer tot stand komt, en niet ieder ivoor zicli het voornemen opvat alles te doen wat hij tot red ding van het land vermag. Thans is het daartoe nog tijden het parlement moet het voorbeeld geven. De Neue freie presse wijst er op welke de gevolgen zullen zijn indien dit niet geschied. Als de middelen tot redding niet-zijn vastgesteld zoo lang nog het restant der laatste leening .voorhanden is, dan bestaat of geen basis meer voor wel overwogen en energieke besluiten; dan geraakt men in den toestand der eventualiteiten. Een nieuwe-leening zal Hongarije niet meer kunnen sluiten en dan zal, tengevolge van de eergierigheid en dc portefeuillej acht der afgevaar digden, de staatscrisis daar zijn, en het land onder curateele worden gesteldmisschien wel onder een militaire dictatuur geraken. Het is niet alleen in het belang van Hongarije zelf, dat men het zoover niet laat komen maar ook in dat van de andere helft des rijks, daar Oostenrijk in 1867 zijne betrekking tot Hongarije als integreerend deel der monarchie met belangrijke offers geregeld heeft, en waarschijnlijk de financieele ondergang van Hongarije een nieuwe rege ling tengevolge zou moeten hebben. Daarom is het dan ook zeer verklaarbaar dat van dc zijde van Oostenrijk krachtig wordt aangedrongen op aanneming en doorvoering van nieuwe belastingen in Hongarije zonder welke geen enkel ministerie het land kan regeeren. Dit kan niet door een minister alleen worden tot stand gebrachtde vertegenwoordiging en de natie moeten zelf medewerken. Zoolang Honga rije maar een provincie van Oostenrijk was had het weinig lasten en goede inkomstenmaar sedert het een zelfstandig rijk is geworden heeft het nieuwe plichten verkregen die het aanzienlijke lasten opleggen; het heeft die zelfstandigheid gewild, maar als het niet in de be hoeften van een welgeordenden zelfstandigen staat wil voorzien dan moet het weder uit de rij der mogendheden worden geschrapt en eene provincie van Oostenrijk wor den. De stemmen welke in dien zin reeds in Cis-Leithanië worden gehoord mogen voor de Hongaarsche vertegen woordigers wel zooveel waarschuwingen zijn, om den tegenwoordigen minister en zijn voorstellen te handha ven. Als ieder op zijne beurt heureka! roept zonder dat iets wordt tot stand gebracht en het eene ministe rie wordt omvergeworpen om het andere aan de regee- ring te brengen, zullen de trotsche magnaten het zich zelvën te danken hebben zoo hun land zijn zelfstandig heid verliest. Jnwmrdm sfulta. De Nieuwe Middelburgschc courant-van den 28,vn No vember jl. n° 123 meldt, dat van het door mij aange vraagd ontslag bij het gemeentebestuur te Veere uiets bekend is.' Den inzender van dat bericht deel ik mededat hij op het dwaalspoor is. Reeds herhaalde malen is door mij dat ontslag verzocht (zie Middelburgsche courant dd°.;- 22 Juni jl.) niet alleen schriftelijk maar ook mondeling in tegenwoordigheid van alle leden van den gemeenteraad. Wel heeft de burgemeester mij telkens verzoiht op dat besluit terlig te komen, doch ik zal onherroe pelijk mijn woord houden. Wenschende dat hierdoor het uitstrooien van valsche berichten voorkomen worde, en men mij met rust en vrede late levenverklaar ik tevens geen acht meer te slaan op ongeteekende berichten uit Veere in de Nieuwe Middelburgsche courant. Den genehten heer redacteur voor de opname van bovenstaande mededeeling ten hoogste dank zeggende, heb ik de eer te zijn Dr. J. STREHLER. Eenige belanghebbenden bij de geregelde uitvoering van den stoombootdienst tusschen Neuzelen Ylissingen vragenwaaromnu de proviucie over drie stoom- booten beschikthet uur van afvaart van Neuzenop Vrijdag den 4en dezer, is gesteld op des morgens te zes uren, in plaats van op het gewone uur te twaalf uren hetgeen met niet varen gelijk staat, en of bur gemeester en wethouders van eerstgemelde plaats, ten wier behoeve, voor hun bezoek van het provinciaal gerechtshot te -Middelburg op dien dag de wijziging schijnt plaats te hebben, niet meer en beter waren gebaat, alsmede het gewone publiek e u het b r i e- vcnvcrvoei-, indien aan ben dien dag, ook. voor hun terugkeer, eene afzonderlijke stoomboot werd verstrekt. De kostendie evenwel hier niet op den voorgrond schijnen te staan, zouden daardoor wel niet grooter zijn en ieder en alles zoude geriefd zijn eu blijven. CmTföüowkriis. Het ingezonden bericht uit Oostburg kan wegeus plaatsgebrek heden niet opgenomen worden. gmrietebmcft'ta. Ciraanmarkten enz. Oo STB FE Cf2 December. De aanvoer van granen was heden weder ruim en er bestond voor de hoofdartikelen veel vraag. Dc prijzen konden zich daardoor dan ook ten volle staande houden en zijn zelfs in enkele geval len iets hooger geloopen. Bepaaldelijk was zulks het geval met de beste monsters, tarwe gerst en erwten. Betaalde prijzen waren voor: tarwe f 9, 8.75, /8 a ƒ7.50; rogge f 7.50 a f 7.25; wintergerst f 6.90, f 6.75, 6.50 a 6.25; zomergerst 6.70f6.50 a ƒ6; haver f 5.25i f 5 a f 4.50; paardenboonen 8.75 a /8.50; erwten 10.7510.50 a 10. Middelburg-, 3 December. Uit Walcheren was de aanvoer heden kleinen uit 't overig provinciaal ge deelte onbeduidend. Jarige Walcliersche tarwe alleen voor comsumptic gekocht tot vorige prijzen. Puike nieuwe en middelmatige dito onveranderd. Nieuwe Zeeuwsche dito 25 cent hooger.-Rogge voor verbruik prijshoudend. Wintergerst onveranderd. Puike Walcliersche zomer gerst ondervond veel begeerte eu is ruim prijshoudend betaald. Zeeuwsche zomergerst als genoteerd verkocht. Naar puike Walcherschc witte bcioneu bestond zeer veel buitenlandsche vraagde aanvoer was kleiner dan ver wacht werd, zoodat de orders niet geheel konden wor den uitgevoerd, en waardoor ze weder 25 a 50 cent hooger met graagte gekocht zijn. Afwijkende soort had minder begeerte. Puike Walchersche bruine boo- nen hetzelfde. Dito paardenboonen algemeen begeerd en vorige prijzen werden besteed. De vraag naar Wal chersche groene kookerwten was groot, goede kook- soorten worden schaars, waardoor die weder 25 cent hooger zijn gekocht. Koolzaad wordt, 25 cent hooger genoteerd. Jarige Walchersche tarwe 9.50 ILcaald; puike nieuwe dito /9.50, middelmatige qualiteit 9 a 9.25nieuwe Zeeuwsche dito ƒ9.25; rogge 8; puike wintergerst f 7.25; dito Walchersche zomergerst f 6.75 a f 6.80 gekocht; Zeeuwsche zomergerst ƒ6.25 verkochtpuike Walchersche witte boonen volop 14.25 a 14.50 betaald, met veel overblijvende koopers; dito bruine boonen 12.50dito paardenboonen 8.75 gaarne betaalddito groene kookerwten tot f 11.75 genomen; wintel-koolzaad f 11; raapolie f 33, patentolie 35,

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3