medeplichtige Apfel tot drie javengevangenis8tr.it, ter wijl de vijf Chineesche beklaagden zijn vrijgesproken. De bemanning van bet in zee verbrande Nederland- scbe scbip Susanna Johanna, werd den 17en October te Anjer aangebracht door het Engelsche scliip Derra Gongadhur, alwaar zij gedurende 35 dagen liefderijk opgenomen waren geweest. Omtrent de conversie van gemeentelijk in persoonlijk grondbezit schijnt het, gelijk wij herhaaldelijk voor speld hebbenbijna onmogelijk te weten te komen hoe de bevolking eigenlijk denkt. In de residentie Kedirie heet het dat een aantal dessa's zich voor de verande ring verklaard hebben in Soerabaya zou de bevolking er in 't geheel niet van willen liooren en de resident zelfs opgeroepen zijn naar Batavia om opheldering te geven. Het geheele onderwerp blijft eene rijke bron van tegenstrijdige berichten. CetueRgde berichten. Als eene bijzonderheid wordt uit Zierikzee gemeld, dat drie echtparendie den 28cn November 1849 te gelijk in het huwelijk traden, den 28en November van dit jaar gezamenlijk het voorrecht hadden de zilveren bruiloft te vieren. Een tuinmansknecht, die zich met het beste ge volg reeds voor den baron van Zuijlen en graat van Hogendorp uitgegeven, en op die wijze verscheidene winkeliers bedrogen bad werd dezer dagen door de Amsterdarasche politie als „baron van Ittersum" ge pakt. Onder dien naam bad hij zich bij een jong- mensclidie in de hoofdstad vreemd wasaangesloten, allerlei iukoopen gedaan en zich laatstelijk op een vroo- lijken avond in het theater-van Lier getrakteerd waai de politie de hand op liem legde. De luitenant der huzaren v. A.te Yenlo in gar nizoen, kreeg voor eenigen tijd twist met een burger, liet zich daarbij liet woord „ploert" ontvallendat door den burger met een klap beantwoord werd, en deelde vervolgens, toen deze weigerde met lieui te duelleeren, zijne tegenpartij andermaal eenige klappen toe. Yoor dit laatste feit aangeklaagd, werd de officier door den krijgsraad veroordeeld tot eene boete van 25. De advocaat-fiscaal achtte deze straf te gering en eischte van het hoog militair gerechtshof eene cellu laire opsluiting van éen tot drie maanden. Hij erkende de noodzakelijkheid niet voor den officier om, toen de burger niet duelleeren wilde, hem een pak slaag te geven en verlangde eene strenge straf, juist om een onder officieren hcerschend vooroordeeldat reeds veel kwaad gesticht hadte bestrijden. Het hof vereenigde zich met deze beschouwing en sprak zijne scherpe afkeuring uit over den aan den officier door zijne kameraden gegeven raad om tot eene „han deling van driest geweld" over te gaan. Het nam echter verzachtende omstandigheden aan en veroordeelde den officier tot een maand kamer-arrest zonder aecès. Naar aanleiding van den rit van luitenant Zubo- vits van Weenen naar Parijs wordt medegedeeld, dat koning Johan van Bohemen in 1331 met 8 man in 12 dagen van Praag nar r Parijs is gereden en dus even veel mijlen per dag heeft afgelegd als genoemde luite nant; er wordt echter niet bij gemeld hoeveel paarden bij den rit zijn gebruikt. In Frankrijk zijn tegenwoordig wonderdadige ver schijningen aan de orde van den dag. Volgens l'Eglise libre, die te Nizza verschijnt, nam eenige dagen gele den een priester een paar kinderen bij de hand en noodigde hen uit met hem een heuvel te bestijgen. Toen zij nabij eene kapel kwameu waarin zich een Maria-beeld bevond, verzocht hij hen een oogenblik den weg alleen te vervolgen. Weldra verscheen een geheim zinnig wezen in de gestalte van eene in het wit ge- kleede vrouw met een tot den grond afhangenden sluier. De kinderen begonnen te schreeuwen en wilden vluchten, doch de verschijning sprak hen toe: „lieve kinderen, wesst niet bevreesd, ik ben de koningin des hemtL" en kom om u te verkondigen, dat ik spoedig de stad van de ketters zal verlossen enz." Bevend van angst vloden de kinderen naar huis en verkondigden de mare. Hun vader ging dadelijk met hen terug naar de plaats alwaar de verschijning zich nog bevond in afwachting of geen nieuwsgierigen zouden opdagen. „Wie zijt gij?" vroeg de vader. „Ik ben de koningin des hemelsluidde het antwoord. Hierop gaf de man eenige flinke stokslagen aan de verschijning met de woorden: „Ik moet weten of gij een geest dan wel of gij van vleesch en been zijt", cn nu bleek, dat de koningin des hemels een oude dame was, die verklaarde voor deze comedie te worden betaald en thans ziek ligt van schrik. Verkoopfngen en aanbestedingen. Ter provinciale griffie van Zeelandliggen ter lezing de voorwaarden, waarop door het departement van marine op den 15-n December aanstaande, zal worden aanbesteed het maken en stellen van een ijzeren kust lichttoren, ter vervanging van den kustlichttoren te Scheveningen. Burgerlijke stand. (Van 2229 November.) Middelburg. Ondertrouwd: A. N. van Kappel, jm« 23 j., met M. M. Herrebout, jd. 21 j. S. Snoek, jm- 27 j., met R. Boasson, jd. 29 j. C. Nellen, wedr. 54 j., met M. Verlee, wed'1. 51 j. L. Meeuse, jm. 35 j., met A. van Hemert, jd. 38 j. BevallenE. M. Le Grand, geb. Adriaansen, d. M' Sonius, geb. van Ginhoven, d. A. M. Penuij, geb. Buijs, z. G. M. Kuijpers, geb. Will, d. A. van de Kamer, geb. Matzinger, d. W. Ouderland, geb. van Boma, z. J. Vijgenboom, geb. Janse, z. J. P. Spicsz, geb. Rink- Ier, z. A. Reijnbout, geb. Douw, z. G. P. Radder, geb. Grims, z. J. Heijliger, geb. Geervliet, z. M. C. van Nunen, geb. Meunes, z. P. J. La Brand, geb. Pelle, d. Overleden: P. Labruijere, wed1", van P. de Pagter, 71 j. P. de Buck, d. 19 j. C. van do Ransou, man van J. Schepers, 47 j. H. J. Gooijen, man van S. J. Sier- mans, 30 j. R. Hendrikse, d. 76 j. W. van den Abeele, wcdr. van P. de Jong, 77 j. (Van 212*8 November.) vlissingen. Bevallen: J. M. A. Timmermans, geb. Do.s, z. J. J. Lems, geb. Dommisse, z. E. Swijter, geb. Roborgli, z. A. M. Botting, geb. Hubrecbtse, d. D. P. Jonasse, geb. Vos, d. N. G. Timmermans, geb. deKoff, z. J. van der Meulen, geb. Francke, z. M. Hollestelle, geb. Leijnse, z. S. J. Hector, geb. van de Sande, z. (levenl.) M. Wouterse, geb. Boogaard, d. A. Prince, geb. Lagaaij, z. Overled°nS. de Plaa, vrouw van J. Schaap, 36 j. A. Kole z. 2 j. P. J. van den Bergh, z. 14 m. Goes. Gehuwd: G. Bergervoet, jm. 28 j., met A. C. Proost, jd. 23 j. B. Smallegange, jm. 19 j., met M. de Drcu, jd. 29 j. J. M. de Munck, jm. 25 j., met F. Mul der, jd. 35 j. Bevallen: C. A. Visser, geb. Battij, z. J. Melse, geb. Slabbekoorn, z. J. de Leeuwen, geb. Quist, z. G. C. de Jonge, geb. Verplakke, z. O verledenM. Veekman, wede. vanReijnerus Borgs, 69 j. Zierikzee. Bevallen: M. Arts, geb. Sies, z. A. Ver heul, geb. Vingerhoed, z. C. M. Houdkamp, geb. Muste, z. W. Regoort, geb. de Bie, z. E. Reijnhoudt, geb. de Keijzer, d. Overleden: J. Jacobse, wed', van J. Ochtman, 79 j. J. M. Schock, z. 23 j. A. van Sas, d. 5 m. H. Strijd, vrouw van J. van der Jagt, 60 j. J. Rcijnachte, wedc. van D. Goedegebure, 77 j. Ther mometerstami 28 Nov. 'sav.llu.37 gr. 29 's morg. 7 u. 43 gr. 's midd. 1 u. 49 gr. 's av. 11 u. 44 gr. 30 's morg. 7 n. 46 gr. 's midd. 1 u. 50 gr.'s av. 6 u. 48 gr. &*a4eii-geiieraal. eerste kamer. Zitting van Zaterdag 28 November. Nader verslag.) Onder de aangenomen wetsontwerpen bebooren die tot onteigening ter verbreeding eener waterleiding in den polder Koegors c. a.afstand aan de gemeente Sas van Gent van wegen; bekrachtiging van den ondcr- haudscben verkoop van grond aan J. Kleppe, echtge- noote vanT. Bruijnzeel, te Poortvliet; goedkeuring eener geldlceuing voor Surinameonteigeuing voor de uitbrei ding van het spoorwegstation Neuzen; bekrachtiging van provinciale belastingen. Zitting van Maandag 30 November. (Per telegraafd Verschillende wetsontwerpen, waaronder dat tot ont eigening ten behoeve der aansluiting van de spoorwe gen te Rotterdamalsmede dat tot schorsing der bevoegdheid tot het aanmunten van zilveren standpen ningen, werden aangenomen. Morgen is de Indische begrooting aan de orde. tweede kamer. Zitting van Vrijdag 27 November. (rerv;[g.) Daarna zijn de algeraeene beraadslagingen geopend over hoofdstuk IV (justitie). De heer G. van Niapen wilde verbetering van het cassatie proces. De heeren Schimmelpenninck van der Oije en Verheyen betoogden de noodzakelijkheid dei- bescherming van nuttige vogels en die van uitbreiding der wet op den fabrieksarbeid tot nachtelijken arbeid, die verboden moest worden. De heer Mees ontwikkelde het denkbeeld om de tal rijke punten van wetgeving van bet departement van justitie aan speciale com missiën op te dragen. De heer Gratamaafkeurende dat de vorige regeering zoo mild was geweest in het verleenen van adellijke titelsmeende dat de kosten van het bureau van adel en de genealogische staten niet ten laste van het rijk mogen komen. Diezelfde spreker kwam terug op zijne bekende denkbeelden omtrent het notariaat en gaf een andere wijze van herziening der rechterlijke organisatie aan dan cle regeering beoogde. De heer van Houten stemde daarmede in zóóver overeendat hij aan andere puntendie meer direct de volksbelangen raken, de voorkeur wilde gegeven zien. De spreker roemde zeer de uitvoering, aanvankelijk gegeven aan de wet op de fabrieksarbeidmaar vreesde dat de zaak niet zou bevorder,d worden nu het depar tement van justitie de uitvoering der wet op zich ge nomen had, maar de eventueele uitbreiding der wet geving op dat stuk voor rekening van het departement van binnenlandsche zaken kwamomdat de zaak onder de afdeeling Nijverheid was gebracht. Hij vreesde daaruit botsingen. De heer Messchert van Vollenhoven verlangde pre ventieve maatregelen tegen de vervalsching van levens- emddilen. Zitting van Zate? dag 28 November. (Nader verslag.) De algemeene beraadslagingen werden voortgezet over de begrooting van justitie. De heer Knijper verlangde: 1° herziening van de wet op het krankzinnigen wezen naar aanleiding vooral van het gebeurde met den predikant Laan; 2° inlichtingen omtrent den rechtstoestand der Hervormde kerkin de richting van hare geheele vrijmaking; 3° een Neder- landsch wetboek op den arbeiddat hij een eisch des rechts noemdevoorts noodzakelijk achtte met 't oog op de steeds gevaarlijke woelingen der Internationale. Hierbij trad liij iu eenige oeconomische en politieke beschouwingenten slotte bctoogende in verband met verschillendevooral buitenlandsche geschriftendat hij, zijn eisch stellende, niet geacht kan worden tot de de mocratische partij te zijn overgeloopenmaar veeleer den steun te verdienen (dien liij dan ook inriep) èn van de Christelijk historische richting èn van deRoomsch katholieken èn van dc conservatieven. De heer Godefroi steunde den minister tegen de hee ren Gratama en van Houten in zijn plannen betrekke lijk de partieelc herziening van de rechterlijke organi satie, door vermindering van het getal hove en de daarmede iu verband staande verbetering der rechterlijke bezol digingen. Voorts verklaarde hij zich tegen bet stelsel van speciale commissiën (zooals de heer Mees wilde), voor de voorbereiding der wettenmaar wilde hij daar toe meer gebruik maken van de diensten, die de raad van state kan verleenen. Verder wenschte bij door bet departement van justitie (nu zich eenmaal met de uitvoering der wetvan Houten had belast) aange wezen te zien den invloed van die wet op het school bezoek. Eindelijk wees hij op de toepassing van art. 113 wetboek van strafvordering als middel tot bekorting der voorloopige instructie van strafzaken. De beer Wintgens bestreed de stellingen van de hee ren Gratama en van Houten omtrent het vrij notariaat en sprak in vele bijzonderheden tegen de inisbrniken c-n eigenmachtige handelingen aan de notarissen te 's Gravenhage verweten. Hij deed verder nadrukkelijk uitkomen de noodzakelijkheid der herziening van de wetgeving op de uaamlooze vennootschappen, teneinde onze natie voor mogelijke praktijken te bewaren als door het Gründerwezen in Duitschland zijn aan 't licht gekomen. Hij beval de toepassing aan van de beginselen, door het catheder-congres te Eisenach onlangs vastge steld: volkomen openbaarheid omtrent het doel dei- vennootschappen; vestiging van volkomen verantwoor delijkheid voor hen, die de onderneming beginnen en de financieele verantwoordelijkheid. In den loop zijner rede kwam hij in sterke bewoor dingen op tegen de door den heer Kuyper wederom ter sprake gebrachte maatschappelijke hervormingen, zonder eenige preciese aanwijzing van de middelen om die tot stand te brengen. Zulke vage beschouwin gen over rechten van bijzondere standen achtte bij ge vaarlijk. Zoo ging 't ook met de onderwijs agitatie. Ook daarover is te vergeefs gevraagd naar hetgeen men wilde. Antwoord werd niet gegevenmaar grond wetsherziening werd toen de leus waarachter men zich verschool en men sprak van een vernageld kanon. Maal ais men zoo voortgaat dan zal men een kanon hebben, dat de maatschappij vernagelt en vernielt, en daartegen waarschuwde bij. De beer van Zinnicq Bergmann roemde zeer het be staande proefhoudend gebleken stelsel van rechterlijke organisatie en wilde daaraan niet getornd hebben. Vooral met de rechterlijke bezoldigingen moet van onder op worden begonnen. Verder wees hij op het gebrek kige onzer politie en ontwikkelde liet denkbeeld om rijksveldwacht (rijkswacht wilde hij haar noemen) met maréchaussée te combineeren. De heer Saaymans Vader wilde afzonderlijke bewa ring der registers van den burgerlijken stand; wette lijke bepalingen tegen het mishandelen van dieren; geen overdreven toepassing van het cellulair gevangenisstel sel, maar tewerkstelling op het veld van den gevan gene vóórdat hij aan de maatschappij werd terugge geven; eindelijk een zoodanige rechterlijke organi satie, waarbij al de hoven werden opgehevende overige reclitscollegiën voorloopig behouden en de correctioneele appèllen afgeschaft werden. De heer van Baar wilde afzonderlijke regeling der solidariteit van kosten in politiezaken'; geen te ver gaande wettelijke regelen voor de bescherming van vogels. Hij ondersteunde de denkbeelden van den heer C. van Nispen omtrent het cassatieproces. De heer van Rappard besprak het notariaat. Met afwijzing van de denkbeelden van de heeren Gratama en van Houten wilde hij wèl wijziging van het konink lijk besluit van 1861waarbij liet maximum van nota rissen is bepaald, maar niet dadelijke aanvulling tot aan het nieuw vast te stellen examen. Mochten ei- misbruiken bestaan (die spreker niet kende) dan behoor den de tarieven veranderd en het vierde hoofdstuk van hnt reglement op 't notariaat herzien te worden. De heer van Houten hield zijn mededeelingenhem door een notaris gegeven, omtrent de notarissen in den Haag vol en meende dat deze feitelijk 12 pet. belooning bedingen. Hij beantwoordde daarna den heer Kuyperwees op de zwakheid van diens historische redeneeringenop het gemis van den historischen grondslag zijner stel lingen aan het ontbreken eener rechtsbasis voor zijn hervormingen. Wanneer de heer Kuyper overigens zich excuseerdedat hij niet tot sprekers richting was over geloopen dan verklaarde hijdat eerst nog wel eens onderzocht zou moeten worden of men den heer Kuyper in zijn kring kan ontvangen.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2