F 284, MIDDELBÜRGSCHE Maandag 1874. COURANT. 30 November. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2ea Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.f50. Middelburg 28 November. Wij herinneren onze ldesbevoegde lezers in deze ge meente, dat a. Maandag do verkiezing moet plaats hebben van zes leden voor de kamer van koophandel en fabrieken alhier en dat de opening der biljetten te 1 uur geschiedt. Niet zeer talrijk was het publiek, dat gisteren avond in de concertzaal alhier bijeengekomen was om de aan gekondigde voordracht van dr. Cohen Stuart over maatschappelijke toestanden in de Yereenigde staten van Noord-Amerika bij tr wonen. Ruim vijf kwartier uur hield de spreker met zijne medcdeelingen en opmer kingen bet publiek bezigsprekende met den gloed en de overtuiging van iemand, die veel gezien heeft en van het aanschouwde nog geheel vervuld is. Na een vluchtigen blik op de aardrijkskundige gesteldheid en de geschiedenis van het landvoerde hij ons in het midden dier overzeeschc maatschappijwier kenmer kende eigenschappen hij uit de bestanddeelen uit welke zij oorspronkelijk ontstaan is, zocht te verklaren. Inde Zuidelijke staten de afstammelingen der hovelingen van koningin Elisabeth, de latere half-feodale planters en slavenhoudersin het Noorden de naneven der vierkante HollandersKnickerbockergenaamd der ruwe Engelsche Puriteinen, der Fransehe Hugenoten, der vrome Kwa kers, wier leidsman William Penn nog in den naam van den staat Pennsylvania voortleeft. Voeg daarbij de verschillende nederzettingen van den sedert bijna ecne eeuw krachtig vloeienden stroom der Europeesche landverhuizing, den onwetenden, luclithartigen en onwerk- zamen Ier, den n ij veren, gemakkelijk in het vreemde land thuis wordenden Duitscherden vroolijken Franschman den degelijken Engelschman meng al die rassenwelke nog langen tijd na hunne aankomst in het nieuwe va derland een deel der gewoonten van het oude bewaren, dooreen en gij verkrijgt eindelijk het type van den tegenwoordigen Yankee. Van dien Yankee deelde de spreker ons eenige vluch tigedoch scherp geteekende trekken mede. Hij waar schuwde tegen oppervlakkige beoordeeling van het maatschappelijk leven in Amerika, eene onbillijkheid die wij Nederlanders ook zoo vaak van vreemdelingen te verduren hebben. Mindere huiselijkheid dan in Eu ropa wordt misschien te New-York aangetroffen, waar het hotelleven op buitengewone schaal in zwang is ge komen. Maar in de andere Amerikaansche steden, te Boston of Philadelphia vindt men niet minder gezellige kringen dan in Europa. Men maakt zich ook veelal verkeerde voorstellingen van de Amerikaansche vrou wen, die men ten onrechte als de typen bij uitnemend heid der „emancipatie" beschouwt. Waar is het, dat men ook daar geruchtmakende sterren, „stella's" vindt doch ze zijn, als hier te lande, weinig beminde uit zonderingen. Staat de vrouw in Amerika op hooger standpunt dan in Europa, zij dankt het in de eerste plaats aan de grootere vrijheid welke aan haar, als aan ieder menschop dien vrijen bodemgeschonken is om zich naar welgevallen te ontwikkelen en tot zelf standige lijpheid te komen. Dat hooger standpunt is bovendien, in een hard werkende maatschappij als de Amerikaansche, als een noodzakelijk tegenwicht te be schouwen, waardoor de licht tot ruwheid en verharding leidende arbeid, op heilzame wijze getemperd en ver edeld wordt. Vrijheid is in Amerika trouwens het wachtwoord; de oplossing en de grondslag van alle maatschappelijke toestanden. Naast het goede ontwikkelt ook het kwaad zich in vaak reusachtige afmetingen. Maar juist daar door wordt dit laatste nog het best gekend en onscha delijk gemaakt. Over het algemeen acht de heer Cohen Stuart het zedelijk gehalte der maatschappij daar ginds niet minder dan dat van het oude Europa. Men zegt wel dat in deze republiek de dollar koning ismaar inderdaad voert het geld er minder heerschappij dient het althans minder de zelfzucht dan hier te lande. Veel wordt er gedaan om geld te verdienen, maar het verdiende kapitaal wordt ook mild en ruim tot nuttige doeleinden besteed en aan de maatschappij teruggegeven. Geen bekrompen begrippen van fatsoen, geen willekeurige uitspraken der groote onbekende „men", belemmeren daar den mensch in zijne vrije, zelfstandige werkzaamheid. Wat men wezen wil, is men. De vrijheid voedt opverhefthoudt staande en, indien zij ook gelegenheid geeft tot vallenlaat zij het weder opstaan geheel afhankelijk van eigen wilskracht. Ziedaar in korte onvolledige trekken niet den letter lijken gang, maar ongeveer den zin dezer krachtige en zinrijke improvisatie, welke alleen betreuren deed dat de rijke stof, die nu slechts vluchtig aangeroerd werdniet in eene serie van voordrachten kon uitge werkt worden. Na de pauze las de spreker nog eene boeiende beschrijving van een tocht op de Hudson- rivier voor, zijnde een gedeelte van een hoofdstuk uit een weldra door hem in het licht te geven reisverhaal, dat hij ten slotte in de gunst zijner hoorders aanbeval en door zijne voordracht op gunstige wijze bij hen hoopte ingeleid te hebben. Als vervolg op het gisteren medegedeelde van het verhandelde in de najaarsvergadering van den genees kundigen raad in Zeeland melden wij nog het vol gende. De verslagen van de gecommitteerden voor de winkel- visitatiën werden niet voorgelezen, doch gaven mede aanleiding tot eenige discussion. Daar het bleek, dat niet voldaan was aan het in de vorige vergadering door dr. de Man geuite verlangen, dat de gecommitteerden, naar aanleiding van in anijs zaad voorgekomen vergiftige bestanddeelenook de anijszaad-olie in de apotheken onderzoeken zouden, zal dit onderzoek andermaal aan de gecommitteerden voor de eerstvolgende zomervisitatie opgedragen worden. Dr. Verschoor vestigde er de aandacht op, dat, blij kens de verslagen der commissiën voor de winkelvi- sitatiënbij de tot de levering van geneesmiddelen be voegde geneeskundigen vrij algemeen ontbrak de lijst opgemaakt overeenkomstig het koninklijk besluit van 23 Juli 1872 (Staatsblad n° 82) en door den inspecteur geviseerd. Het is spreker geblekenniet alleen dat die lijst voor het meerendeel ontbrak, maar zelfs dat zeer vele geneeskundigen op het platteland van dat koninklijk besluit niets wisten. Daarom zou hij gaarne zien, dat op eene of andere wijze kon gezorgd worden, dat dergelijke, zaken van algemeen belang geldende, voorschriften aan de geneeskundigen ten platten lande die geneesmiddelen leveren meer bepaald ter kennis kon worden gebracht. De heer Nauta van der Grijp zou het wenschelijk achtendat de voorzitter in de vergadering van inspec teurs eens ter sprake bracht het denkbeeld, om de ge neesmiddelen leverende geneeskundigen vrij te laten in de keuze der bij hen aanwezig zijnde geneesmid delen mits die goed en naar behooren voorhanden zijn. Vele zaken toch die zij nu volgens de lijst moeten hebben, doch die zij nooit gebruiken, blijken bij het onderzoek dikwijls bedorven te zijn, juist omdat zij ze nooit gebruiken. De voorzitter beantwoordt de beide vorige sprekers. Wat den wensch van dr. Verschoor betreft, weet hij geen middel om daaraan tegemoet te komen, doch hij meent dat ieder geneeskundige die belang in de zaak stelt en behoort te stellen wel tot de wetenschap kan geraken van wettelijke voorschriften. Met de door den heer Nauta van der Grijp verlangde wijziging kan hij zich volstrekt niet vereenigen. Juist omdat de keuze der voorhanden geneesmiddelen niet kan vrijgelaten wordenis in 1872 eene lijst der verplichte geneesmid delen voorgeschreven, en die geneesmiddelen moeten niet alleen voorhanden zijnmaar ook in goeden staat verkeeren. Tot dusver is het resultaat ten aanzien van het bezit en de toezending dier lijsten zeer ongunstig. In 1873 zijn de belanghebbenden reeds door de visi- teerende commissiën gewaarschuwdlater heeft spreker hen persoonlijk nogmaals aangeschreven om aan het voorschrift van het koninklijk besluit van 23 Juli 1872 te voldoen en de lijsten aan hem inspecteur over te leggen, en nu zal hij de visiteerende commissiën op dragen ombij gebreke daarvaneene vervolging te provoceeren door het opmaken van proces-verbaal. Enkele andere punten werden nog gereleveerddie wij voor onze lezers van minder belang achten en daarom stil zwijgend voorbijgaan. Alleen verdient wellicht nog, ter waarschuwing van geneeskundigen ten platten lande en apothekersvermelding de opmerking van den voor zitter, dat hij in de aanteekenboekjes der gecommit teerden voor de winkel visitatiëndie alleen bestemd zijn tot het relatéeren van kleine onnauwkeurigheden of weinig beduidende vergrijpen, somtijds zaken ver meld vindt die geverbaliseerd hadden behooren tc wor den, naar aanleiding waarvan hij de leden der com missiën instantelijk verzocht om bij elke overtreding- der wet proces-verbaal op te maken en hem toe te zenden, waarna hij zal beoordeelen of die processen- verbaal al of niet aan den officier van ju3titie behooren opgezonden te worden. Een volgend punt der agenda was de benoeming van commissiën, waarvan de uitslag was als volgt: a Tot leden der commissie tot het nazien der reke ning werden aangewezen de heeren de Ligny, dr. de Man en dr. Kosten de Bruijne. b Tot leden der 'commissie belast met het geven van advies aan den inspecteur in spoedeischende gevallen zijn gekozen de heeren dr. de Man, de Ligny en dr. Key- zer, de laatste na twee stemmingen in herstemming met mr. Snouck Hurgronje. c Tot leden der commissie voor de resumtie der notu len dezelfde heeren als het vorige jaarzijnde de hee ren dr. Dobbelaer de Wind en de Ligny. Onder de rubriek „voorstellen" kwam op de agenda voor: oprichting van een bureau voor scheikundige en mikroskopische onderzoekingendoch dit punt isop voorstel van den voorzitter, in de zitting met gesloten deuren behandeld. De voorzitter bracht vervolgens ter sprake het door hem in de gedrukte „mededeeling" gezegde omtrent den verkoop van ziek varkensvleesch. Aan eene bij hem door een geneeskundige ingediende klacht, dat in de ge meente Zonnemaire, tijdens het heerschen in dezen zomer van de varkensziekte, het vleesch van daaraan gestorven dieren, in zoodanigen staat dat daaraan reeds de normale kleur ontbrak, aan arbeiders voor 10 cent bet kilogram verkocht werd, is door hem geen gevolg kunnen gegeven worden, dewijl het toezicht daarop geheel bij de plaatselijke politie tehuis behoort. Te ontkennen nochtans is het zijns inziens niet, dat deze hier en daar op dit punt te wenschen overlaat: het zelfde toch moet in die dagen hebben plaats gegrepen in de gemeente Grijpskerke; en daar reeds vroeger over soortgelijke onregelmatigheden geklaagd werd en het onderwerp in een zoo nauw verband staat met de volksgezondheidzoo zou het overweging verdienen dat daaromtrent eindelijk een algemeene maatregel ge nomen werd. Spreker stelt mitsdieD vooreene commissie van drie leden te benoementeneinde een onderzoek in te stel len op welke wijze de keuring van het slachtvee in de verschillende gemeenten der provincie plaats heeft, en zoo mogelijk daaromtrent in de volgende vergadering rapport uit'te brengen. Hiertoe besloten zijndeworden tot leden dier com missie benoemd de heeren Persant Snoep dr. Kosten de Bruijne en de Visser. Naar aanleiding eener vraag van dr. de Man betref fende de vergiftige bestanddeelen van het zoogenaamde „zaaigroen"door de landbouwers gebezigd als middel om de schimmelplanten te weren deelt de voorzitter mede, dat hij ook in de dagbladen gelezen heeft, dat in de omstreken van Groede doode patrijzen gevonden zijn, wier dood men toeschreef aan het eten van tarwe die met zekere vergiftige zelfstandigheid was vermengd. Dientengevolge heeft hij dadelijk den burgemeester van Groede verzocht een onderzoek te willen instellen. Het antwoord luidde, dat werkelijk eenige doode patrijzen gevonden zijn op de landen van vier verschillende

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1