r 283. MIDDELBURGSCHE Zaterdag 1874. COURANT. 28 November. Rit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2™ Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f' 3.50. Middelburg 27 November. Gisteren avond is alhier, onder het voorzitterschap van den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht, de najaarsvergadering van den geneeskundigen raad in Zeeland gehouden. De heer Verhulst was, uithoofde van ongesteldheid, vervangen door den heer Nauta van der Grijp, plaats vervangend lid. In de eerste plaats werd aan de orde gesteld de bespreking van de gedrukt aan de leden rondgedeelde „Mededeeling van de handelingen van het geneeskundig staatstoezicht in Zeeland." In die mededeeling wordt onder anderen gerelateerd, dat te Mcliskerke in Juni twee vrouwen aan kranpq vrouwenkoorts bezweken, die waren bijgestaan door den verloskundige J. J. Plugge te Aagtekerke, die, daar hij in het voorjaar in zijne woonplaats reeds drie vrouwen verloren had aan febris puerperaliszijne hulp voor den tijd van zes weken heeft gestaakt. Naar aan leiding hiervan wenschte dr. de Man in het openbaar mede te deelen dat de loffelijke maatregel van den heer Plugge door de ingezetenen zijner gemeente onge lukkig zeer verkeerd is uitgelegd. De heer Plugge heeft op zijn aanraden, en vermoedelijk ook op aanra den van den inspecteur, vrijwillig zijne praktijk gedu rende zes weken neergelegden na dien tijd zijn ook geen sterfgevallen meer voorgekomen. Dit nu is ver- keei d uitgelegdmen heeft beweerd dat de heer Plugge tot dien maatregel verplicht, ja zelfs dat hij voor zes weken geschorst is geworden. In het publiek wensebt spreker daarom te verklaren, dat daar niets van aan is en de heer Plugge integendeel een edelmoedige daad heeft verricht. De voorzitter zegt, dat die verkeerde uitleg hem ook bekend is en hij zelfs een deputatie uit die ge meente met den burgemeester aan het hoofdbij zich gehad heeft, om opheffing van het verbod jegens den heer Plugge tot uitoefening zijner praktijk te vragen. Hij heeft die deputatie natuurlijk op de hoogte der zaak gesteld, en waardeert evenzeer de goede bedoelingen van den heer Plugge. Later heeft hij ook niets meer van de zaak gehoord. Een ander punt der mededeeling betrof een geval van vergiftiging. Den 3Mei is te Hoofdplaat een meisje van li jaren door vergif om het leven gekomen. Zij had een rood poeder, achteloos in een stuk papier gewikkeldin huis gevondendit met water aange mengd en stond gereed om eenige voorwerpen voor het op handen zijnde Meifeest daarmede oranjekleurig te verven, toen zij van haar moeder last kreeg om het vocht op den mesthoop uit te storten. Zij voldeed eerst aan dien last nadat zijbuiten weten van de moeder, een teug van het vocht genomen haden weldra was zij, onder hevige gastro cntcritische verschijnseleneen lijk. Bij nader onderzoek is gebleken dat vergiftiging had plaats gehad door realgar of zwavelarsenik. Naar aanleiding hiervan vroeg dr. de Man aan den voorzitter, of het bekend is vanwaar het meisje die arsenicum gekregen had? De voorzitter antwoordde, dat zij het papier gevonden had in een bak met erw ten voor de varkens bestemdzij heeft het poeder met water aangemaakt en verkreeg toen een mooie oranje kleur; in de opgewondenheid van de feestelijke stem ming dier dagen wilde ook zij daarmede vervenen toen haar dit door hare moeder verboden werd, meende zij er dan toch wel eens van te mogen proeven. Het gevolg was dat zij reeds een lijk was toen de genees heer er bij kwam. Waar het vergif vandaan gekomen is weet. niemand. Wellicht was het bestemd tot het dooden van muizen. De zaak heeft dan ook geen ge rechtelijke gevolgen gehad. Nog een ander punt gaf tot een korte bespreking aanleidingde mededeeling namelijk dat haar aanlei ding eener klacht van de commissie voor de winkel- visitatiën in den tweeden ring: dat de heer W. S. van Praag te Colijnsplaat, in strijd met art. 11 der wet van 1 Juni 1865 (Staatsblad n° 61) de recepten van alle door hem bereide geneesmiddelen niet bewaart, genoemde heer door den inspecteur deswege is aange schreven, doch hij zich veronschuldigd heeft door te beweren dat hij van een vroegere commissie vernomen heeft dat het bewaren zijner voorschriften niet noodig zou zijn. De heer Persant Snoep, lid geweest zijnde van de commissie voor 1873 en meenende dat wellicht die com missie door den heer van Praag bedoeld is, achtte zich verplicht omtrent deze zaak eenige inlichtingen te geventeneinde een zijdelingschen blaam van die com missie af te werpen. Hij heeft destijds wel gezegd, dat hij het voldoende achtte als de belanghebbende ver zekerde de recepten der door hem bereide geneesmid delen te bewarenmaar dat do visiteerende commissie zijns inziens niet bevoegd is inzage van de recepten te vorderen. De voorzitter antwoordde hierop, dat laatst genoemde meening zijns inziens te ver gaat en de visi teerende commissie niet alleen bevoegdmaar wel degelijk verplicht is zich te overtuigen of de recepten behoorlijk geliasseerd of wel naar volgorde in een boek geschreven zijn. Dr. Kosten de Bruijne deelde nog mede, dat hij bij de visitatie in 1868 den beer van Praag ook gewezen heeft, op zijne verplichting tot het bewaren der recepten, daar het zijne aandacht trof dat die heer zoo weinig recepten had. Nadat de „Mededeeling" in haar geheel voor kennis geving was aangenomenwerden de ingekomen stuk ken door den secretaris ter tafel gebracht. Daaronder kwam voor eene missive van den minister van binnen- landsche zakenin antwoord op het hemvolgens in de voorjaarsvergadering door den raad genomen be sluit, gedaan verzoek om qijn ambtgenoot van buiten- landsche zaken te willen uitnoodigen de Belgische regeering in kennis te stellen met bet gebeurde met wijlen schipper van Gelder in het gasthuis te Antwer pen tijdens daar poklijders waren. [Zie het verslag dier zitting in het nommer dezer courant van 2 Juni jl.] Het antwoord van den minister luiddedat zoolang de klacht alléén berust op mededeelingen van den over leden schipper, geen termen aanwezig zijn om zich te dier zake tot de Belgische regeering te wenden. De vergadering moest hierin berusten. Wordt vervolgd.) Door de leden der sociëteit „Casino" te 'sHertogen- bosch is een adres gericht aan den koning en aan de staten-generaalwaarin verzocht wordt de handeling van den waarnemenden burgemeester den heer Luyckx, toen bij de opvoering van de operette „Pariser Leben" verbieden liette vernietigen en die als willekeurig en onwettig te brandmerken. De gemeenteraad van Maastricht heeft met alge- meene stemmen besloten voor het in den zomer van het volgende jaar aldaar te houden 13c taal- en letter kundig congres de noodige lokalen beschikbaar te stel len en de kosten dier bijeenkomst voor rekening der gemeente te nemen. SScnocmingcn en besBaiten. riduerobden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandsclien leeuw dr. Joh. G. Mezger, te Am sterdam. gemeentebesturen. Goedgekeurd de benoeming van J. Luykburgemeester van Seherpenisse, tot secre taris dier gemeente. rechterlijke macht. Benoemd tot rechter in de arrondissements-rechtbank te Hoorn mr. A. van Laer, thans kantonrechter te Delden. ijkers. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan den ijker der matengewichten en weegwerktuigen C. C. Bollee, met ingang van 1 Januari a. leger. Ontslagen uit den militairen dienst de lc lui tenant L. Schneither van het 3e regiment infanterie en aan hem tot levensonderhoud toegekend een voortdu rende onderstand ton bedrage van 172 's jaars. Onderwijs. Tot leeraar in de aardrijkskunde aan de beide hoo- gere burgerscholen en het gymnasium te Haarlem is benoemd de heer A. van der Voort, 2e luitenant bij de infanterie te Gouda. KerBiuitSeiBWS. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de Neder- d.uitsclie hervormde gemeente te Vlissingen door den heer C. F. Gronemeijer, predikant te Apeldoorn. De heer B. J. van den Bergpredikant te Brit- zum en Stiensheeft bedankt voor bet beroep naar Axel. BLandbosaw. De heer G. J. van den Bosch, van Wilhelraina- Polderdeelt in de Landbouw-courant mede dat in dien polder vroeger siüker-sorgho voor groenvoeder verbouwd, doch wegens de nadeelige resultaten welke het gewas op den duur opleverde, later door maïs vervangen werd. De heer van den Bosch geeft aan maïs voor groenvoeder bij ons te lande de voorkeur, dewijl die lang zoo onzeker niet is als de sorgliowelke eldersin Frankrijk b. v.misschien groote waarde heeft. In een ingezonden stuk in de Landbouw-courant wordt als middel tegen de rupsen opgegeven, tusschen de koolplanten hier en daar hennepplanten te plaatsen. De inzender had bij het nazien dei- koolplanten op een zoodanig beplant veld geen enkel eitje ontdektterwijl de witte vlinders wel om het land fladderdenmaar er niet op kwamen. Hij is voornemens met dit middel de proef te nemen en wekt ook anderen daartoe op, teneinde door mededeeling der verkregen resultaten, tot zekerheid omtrent de doelmatigheid daarvan te komen. In het departement de la Gironde (Frankrijk) worden jaarlijks meer dan een milioen zwaluwen gedood en als spijs verkocht. Neemt men in aanmerking dat eene zwaluw gerekend wordt dagelijks ruim 200 schadelijke insec ten te vernietigen, dan volgt hieruit van zelf welk groot nadeel door het dooden dezer in dit opzicht zoo nuttige vogels aan den landbouw wordt toegebracht. Kncistnieii ws De bekende Franscbe tooneelspeelster m"e Agar is Woensdag avond te 's Gravenhago opgetreden in de rol van Agrippine in Racine's treurspel Britannicus. De voorstelling werd door H. M. de koningin bijgewoond. Als een navolgenswaardig voorbeeld verdient ver melding dat de beer Holzmaneigenaar en bewoner van een tweetal ouderwetsche huizen te Amsterdam, eenige aldaar aanwezige behangsels van de Mouclieron, plafonds van J. de Wit en een geschilderd plafond stijl-Lodewijk XIV met zorg heeft laten restaureeren. Hetzelfde wordt gemeld van den heer Reekers, mede te Amsterdamdie de door Jan Weenix geschilderde behangsels in zijne zaal heeft doen herstellen. (ïemengde BoerlcSxten. Tengevolge van den hoogeren waterstand is «Ie scheepvaart op de bovenrivieren van ons land weder een weinig verlevendigd. De gemeente Doesburg alleen had door de stremming van de vaart op den IJsel, eene schade van f 100 per weekwegens het, minder ontvan gen wordende bruggeld. Voor de ingezetenen kwamen daar natuurlijk bij de hoogele kosten wegens het ver voer van goederen per spoor. Een jongen van 14 jaren, die als beschuldigd van liet ontvreemden van pantoffels te Rotterdam preventief gevangen zat, doch met de genoegens der gevangenis niet bijzonder ingenomen scheenslaagde er Zaterdag- in zich in een kast te verschuilen en verder naar zijne moeder te ontvluchten. Deze bracht hem echter reeds een paar uren later achter slot en grendel terug. Twee roemruchtige namen kwamen dezer dagen bij den kantonrechter te Naaldwijk ter terechtzitting voor. Het waren de be,eren Tromp en de Ruiter, tegen

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1