BUITENLAND. Handelsberichten. evenmin als de aangestelde technicus heeft stilgeze ten. De lange duur van het onderzoek is alleen te wijten aan het groot gewicht der zaak en de eigen aardige bezwaren aan het maken der plans verbonden. Het onderzoek geschiedt tegenwoordig op een voet die alle hoop geeft dat het droog dok tot stand zal komen, en dat het een dok zal zijn geschikt voor de grootste schepen en op zeer goede wijze ingericht. De heer van Hoek bedankte voor de ontvangen inlichting. Algemeen Overzicht. Het wetsontwerp der Duitsche regeering tot organi satie van den landstorm heeft bij zijne aanbieding vooral in het buitenland terstond vrij wat sensatie ge maakt, omdat men begreep, dat daardoor de strijdkrachten van het Duitsche leger aanmerkelijk zouden worden versterkt. De regeering verklaarde echter ten stellig ste, dat de landstorm alleen moest dienen ter verdedi ging van de.onafhankelijkheid des rijks ingeval van een vijandelijken inval. De commissie uit den rijksdag, belast met het onderzoek van dit wetsontwerpkon echter niet tot overeenstemming komen ten aanzien van 3, waarin de wijze van indienstste ling van den land storm wordt vastgestelden die paragraaf werd in eerste lezing verworpen. Thans echter heeft de com missie overeenkomstig een amendement van dr. Webcr deze redactie aangenomen „Ingeval van indicnststelling tegen den vijand krijgt de landstorm militaire onder- seheidingsteekc-nen die op den afstand van een schot kenbaar zijn, en wordt in den regel in afzonderlijke afdeelingen ingedeeld. Ingeval van buitengewone be hoefte kan de landweer uit de laudstormplichtigen wor den aangevulddoch slechts danwanneer reeds alle lichtingen van de landweer en de beschikbare manschap pen der reserve zijn opgeroepen. De indienststelling heeft in de volgorde der jaren plaatsmet de jongsten te beginnen, voor zoover de militaire behoeften die vereischcn." Hoewel het zeker uitejst moeilijk is, om alle gevallen te dcfinieeren waarin de landstorm kan worden opgeroepen, springt het toch in het oog, dat deze bepaling vrij rekbaar is. De beslissing toch of er „buitengewone behoefte" bestaat zal aan de regee ring moeten worden overgelaten en wanneer deze den landstorm oproept zal zij zich steeds weten te dekken met het motief„buitengewone behoefte". Hoe men de zaak ook draait en welken fraaiklinkenden uitleg men er ook aan wil geven, het zal, indien deze wet wordt aangenomen, een feit zijn, dat de Duitsche regeering in het geval van een oorlog over een millioen man schappen meer kan beschikken. De oorlogstoestand is een buitengewone toestand waarin de regeling ge heel oppermachtig handelt, en men moet haar dan ook wel vrijheid van handelen laten, eene vrijheid die zij echter gemakkelijk kan misbruiken, omdat het bijna onmogelijk is er iets tegen te doen, daar het parle ment in geval van oorlog der regeering moeilijk kan afvallen. Zoolang de volksvertegenwoordiging het recht om oorlog te verklaren aan de regeering overlaat mist zij ook bijna alle macht om deze aan banden te leggen, want de oorlog eenmaal verklaard zijnde moet het aan de regeering worden overgelaten op welke wijze zij die wil voerenwelke financieele en militaire krach ten zij daartoe meent noodig te hebben. Is eenmaal de oorlog afgeloopen dan kan het parlement wel de handelingen der regeering afkeuren, doch zal dit niet licht doen, want was het krijgsgeluk gunstig dan heeft men veel te veel reden om zich te verheugen en was het tegendeel het geval dan heeft de regeering gehan deld met het oog op de „dierbaarste belangen van het vaderland". Zoo blijft de regeering steeds buiten schot, en daarom kan men wel zeggen, dat de Duitsche re geering volkomen vrij over een millioen manschappen meer zal kunnen beschikken, indien althans de rijksdag zich met deze paragraaf vereenigtwaardoor de land storm bij de landweer kan worden gevoegd. Indien Bismarck's zenuwen binnen kort in de war mochten raken dan zal het waarschijnlijk aan niemand anders dan aan den strijdvaardigen nationaal-liberaal Lasker te wijten zijndie steeds met onverstoorbare kalmte tegen de regeering te velde trekt, als hare voorstellen niet in overeenstemming zijn met zijne be ginselen. Gisteren waren in eerste lezing aan de orde dc wetsontwerpan betreffende de rechterlijke organisatie, en die tot invoering van een nieuw burgerlijk wetboek en een wetboek van strafrecht. Door de Pruisische, Wurtembergsche en Beiersche ministers van justitie, de heeren Lconhardt, Mittnacht en Faustle, werden deze wetsontwerpen achtereenvolgens verdedigd en de aanneming daarvan aanbevolen. Lasker was de eerste die zo bestreed, en vooral sprak hij een scherpe kritiek uit over het wetsontwerp op de rechterlijke organisatie. Hij verlangde de toepassing van het beginsel van onbe perkte openbaarheid der terechtzittingen, als de beste waarborg voor het gezag en den invloed der rechter lijke macht. Hij wilde ook, dat men bij de invoering van het nieuwe wetboek acht zou slaan op de wetgeving in de verschillende landen van het rijk. De discussie zou heden worden voortgezet en waarschijnlijk nog wel eenige dagen duren. Tot vervelens toe worden voortdurend in de buiten- landsche organen dagelijks twee onderwerpen besproken: de rede van den heer Disraeli op het banket van den lord-mayor van Londenen de brochure van den heer Gladstone tegen de katholieken. Over het eerstgenoemde punt wordt thans vooral tusschen de Fransche en En- gelsche bladen gepolemizcerd. De Fransche organen drijven er min of meer den spot mededat Disraeli zich tegenover von Bismarck zou hebben verontschul digd over de zinsnede in genoemde rede betreffende de willekeurige arrestatiën. Zij beweren, dat Engeland voor den Duitschen kanselier in -het stof kruipt. Schaamt gij Engelschen u niet vraagt het Journal des Dcbats en benijdt gij het dappere Frankrijk niet, dat eerst klaagde toen het onderworpen was Tegen der gelijke insinuatiën nemen de groote Engelsche organen den handschoen op ter verdediging van hun eersten minister. Als de Fraaschèn er zich op ve rhffen hun fouten te loochenen stellen de Engelschen er daaren tegen eene eer in hunne misslagen te erkennen, en zij juichen daarom de handelwijze van den heer Disraeli van harte toe. Indien hij in zijne rede werkelijk op de arrestatie van von Arnim had willen zinspelen zeggen zij dan zou Duitschland recht hebben om ontevreden te wezen, en nu dit zijne bedoeling niet is geweest is er niets afkeurenswaardig in dat hij dit erkent. Op die wijze wordt op dit thema tot in het oneindige gevarieerd. De brochure van den heer Gladstone wordt thans opnieuw besproken in verband met het bezoek van den aartsbisschop Manning te Rome. Volgens de Popoio Romano is de anti-katholieke richting der publieke opi nie in Engeland, aan de aandacht der regeering niet ontgaan en vandaar ook, dat zij de Engelsche bisschop pen heeft gelast een einde te maken aan de processiën op de openbare straat en de monniken te bevelen zich niet meer in hun ordegewaad in het publiek te ver- toonen. De heer Manning is nu volgens dat blad te Rome gekomen om de bevelen van den pauselijken stoel te vernemen ten aanzien van de houding door de Engelsche geestelijken te volgen, die niet gezind zijn zich klakkeloos aan de voorschriften uit Rome te on derwerpen, daar gehoorzaamheid aan de wet iederen Eugelschman is ingeschapen. Zij verlangen daarom van dc pauselijke curie vrijheidom ingeval de Engelsche regeering ook verder krachtig tegen de katholieke kerk mocht optreden, geheel naar goedvinden te han delen, en zei ven de middelen te mogen kiezen ter be strijding van de regeering daar zij de gehoorzaamheid aan de wet niet willen opgeven. Hieromtrent schijnt een conflict te bestaanwant de paus moet volstrekt niet gezind zijn om aan het verlangen der Engelsche geestelijkheid geheel toe te geven, hoewel hij bereid zou wezen, met het oog op de eigenaardige Engelsche toestandeneenige concession te doenmaar hij kan j niet besluiten om aan de Engelsche bisschoppen volko- i men vrijheid van handelen te verleenen. Men verwacht wel, dat deze mededeeling van de Popoio Romano van de zijde van het Vaticaan zal worden tegengespro- ken, omdat zij een scherpe ontkenning van de zoo i hooggeroemde eenheid der kerk bevatmaar toch wordt aan de juistheid van die mededeelingen nog van ver- schillende zijden geloof gehecht en zelfs het vermoeden uitgesproken, dat de verdere handelingen van de Engelsche bisschoppen daarmede volkomen in overeen stemming zullen wezen. Na de verschijning van Glads tone's brochure moeten de hoogo geestelijken in Enge land de overtuiging hebben verkregendat zelfs van dc meest orthodoxe priesters niet anders te wachten is, dan dat zij de laatste uitspraken der Roomsch curie zullen laten voor hetgeen zij zijnmaar ten behoeve daarvan niet zullen reageeren tegen wet en regeering. Naar aanleiding van eene interpellatie in den Oostenrijksclien rijksraad heeft de minister van koop handel de heer Banhaus een overzicht gegeven van dc spoorwegen die sedert 1872 in Oostenrijk zijn aan gelegd. Dat met dien aanleg krachtig wordt voortge gaan blijkt daaruit, dat voor 1875 bijna 50 millioen florijnen van staatswege voor dat doel wordt beschik baar gesteld. Het schijnt echter dat de wijze van exploitatie der spoorwege veel te wenschen overlaat, althans de minister verklaardedat verschillende zeer belangrijke lasten die het verkeer drukken door de regeering als onbehoorlijk worden beschouwd, zoodat zij dan ook weldrabehalve een wetsontwerp bevattend een uitvoerig plan voor aan te leggen spoorwegente vens een ander zal aanbieden tot hervorming van de spoorweg wetgeving. Voor 1876 is de aanleg van 100 kilometers spoorweg verzekerd. ?o££tiiilhnteir. Vertrokken het brikschip Clemens Florentinus, gezagvoerder van EijckDaar Engeland om steenkolen. Uitgevaren van Vlissingen den 24en November de Nooidduitschc schooner Helen, gezagvoerder Bolevin de Nederlandsché schooner Adriana Wilhelmina, gezag voerder Reijnhoutde Engelsche brik Cassandria, ge zagvoerder Jarvis 5 de Engelsche brik Elisabeth Rose gezagvoerder George, in ballast, bestemd vcor Enge land. In de op heden te Amsterdam door de Nederlandsche handelmaatschappij gehoudene veiling van 91,579 balen Java6065 balen Menado en 3142 balen Macassar koffie is alles verkocht, Preanger, Menados, en geel achtig tot 21 cent onder taxatie overigens blank en Pasaroean a 2 JMacassar en bleekgroenachtig a 1£ cent, boven taxatie goed ordinair 57a 58 cent. Graanmarkten enz. Goes 24 October. De aanvoer van tarwe was heden vrij ruim met redelijke vraag, waardoor het aanzijnde aan vorigen Weekprijs langzaam kocpers vond. Puike 8.75, mindere /8 a /8.50 naar qualitèït; rogge weinig getoond en met f 7.50 betaalderwten zeer schaars met goede vraag waardoor gaarne vorige weekprijs werd betaald 5 kookerwten /ll, mindere /10 a 10,50; wintergerst iets meer geveild en in puike soort niet beneden 7 te koopzomergerst weinig getoond en van 6.50 tot 6.60 verkocht, enkele puike partijtjes werden f 6.75 gehouden zonder koopers; haver weinig getoond en van 4.75 tot 5 verkocht: schokkers met kleinen aanvoer van 12.50 tot 12.75 verkocht; paardenboonen niet ruim ter veil en van 8.25 tot 8.40 verkochtbruine en witte boonen niet getoond koolzaad op f 11.25 gehouden zonder koopers. Rotterdam, 24 November. Runderen le qual. 82, 2° qual. 60kalveren le qual. 100, 2e qual. 80schapen 70 cent. Aanvoeren onbekend. Vlissingen, 24 November. Boter 1.35 ,a /1.30 per kilogram. Amsterdam, 25 November. Raapolie op zes weken 33f-. Lijnolie op zes weken 30. Prjjzen van Effecten Amsterdam, 25 November. Nederland. Certific. Werkelijke schuld. 2pet. 61 f} dito dito dito .3 72} dito dito dito 4 96 Aand. Handelmaatschappij 4j- 137£ dito exploitatie Ned. Staats-p. 111 België. Certificaten bij Rothschild 2k 57} Frankrijk. Inschrijvingen3 - dito5 - Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 dito Hope C°. 1855 6e serie 5 88} dito f 1000 18645 101* dito L. 100 1872 5 974 Loten 18665 Oblig.Hope C°.Leening 1860 4} 94} Certific. dito4 78 J In8cript.Stieglitz &C°. 2ea4L. 4 78 j Obligatiën 186769 4 82-^y Certificaten6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 244J Oblig. dito4 192 Aand. Baltische spoorweg 3 129 Obl. spoorweg Poti-Tiflis. .5 99 dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow .5 96} Polen. Scliatkistobligatiën4 80} Oostenrijk. Oblig.metal.in zilver Jan./Juli. 5 65,V dito dito April/Oct. 5 65 f dito in papier Mei/Nov. 5 61 j dit dito Febr./Aug. 5 Aand. Nation, bank 3 1040 Hongarije. Schatkistbiljetten 6 Italië. Certific. Amsterdam 5 Spanje. Obligatiën Buitenl3 16} dito Binnenlandsche 3 1114 Portugal. Obligatiën3 46 Turkije. Inschrijving Alg. schuld 5 42} Egypte. Obl. 1868 7 dito 1873 7 Amerika. Obl. Vereenigde Staten 1904 5 97} dito dito dito 1882 6 96} dito dito dito 1885 6 100} Illin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. 6 Oblig. Central Pacific 6 Obl.St.Paul&Pac.Spw.l'sec. 7 dito dito dito 2esec. 7 17} Braziiië. Obl. 1863 4* 90 dito 1865 5 97} Prijzen van coupon». Amsterdam, 25 November. Metall. f 22.10dito zilver 23.17 Div. Eng. per t 11.65; Eng. Portugal per f 11.65Amerikaansche dollars (in goud) f 2.38. Amsterdam, 24 November. Metall. f 22.10dito zilver 23.171; Div. Eng. per f 11.65; Eng. Russen per f 11.65Eng. Portugal per f 11.65Frans 55JBelg. f 56Pruis /34|; Hamb. Russen 31}; Russen in Z. R. 32}; Poolsche per fl. Ameri- kaansche dollars f 2.38papier f 2.12.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3