r 28i. MIDDELBURGSCHE C O U R A N T. Donderdag 1874 26 November. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Taasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m.; franco is f 3.50. Middelburg 25 November. Door het provinciaal gerechtshof van Zeeland is eene aanbevelingslijst opgemaakt ter aanvulling dei- vacature, ontstaan door de benoeming van mr. M. F. Lantsheer tot lid van den hoogen raad, waarop ge plaatst zijn de heeren mTa. jonkheer G. L. Schorer, rechter in de arrondissements rechtbank te Zierikzee; jonkheer A. van Reigersberg Versluijs, rechter in de arrondissements rechtbank te MiddelburgJ. de Clercq van Weelkantonrechter te HaarlemE. P. Schorer substituut griffier bij het hof van Zeeland; jonkheer J. J. Pompe van Meerdervoortrechter in de arron dissements rechtbank te Goes; jonkheer D. G. van Tcylingcnrechter in de arrondissements rechtbank te Dordrecht. Heden is door de commissie uit het provinciaal ge rechtshof in Zeeland geëxamineerd en toegelaten als candidaat-notaris de heer J. F. Fruitier de Talma, sur numerair bij de registratie cn domeinen alhier. Het bestuur derafdeeling Walcheren van de Zeeuwsche maatschappij van landbouw heeft een nuttig werk verricht, door den heer F. R. Gorten, uit Limburg,algemeen bekend als wandelleeraar in het vak van den weten- schappelijken landbouw, uit te noodigen tot het houden eencr voordracht, welke Maandag den 30cn dezer des voormiddags te elf uren in de concertzaal alhier zal plaats hebben. Dat het bestuur doordrongen is van den wensch om de beginselen van den wetenschappelijken land bouw te verspreiden onder dat gedeelte van het publiek, waar zij het meest nut kunnen stichten, blijkt uit de tot alle hoofd- en hulponderwijzers gerichte uitnoodiging om de voordracht te komen bijwonen. Het zijn toch dezen, die liet best in de gelegenheid zijn, niet alleen om door het uitstrooien van nuttige kiemen onder de aan hunne zorgen toevertrouwde schooljeugd, ecne hetere toekomst voor den landbouw te bereidenmaar ook oin, door mededeeling en opwekking tot ouderen van dagen, reeds dadelijk gezonde begrippen omtrent de toepassing der wetenschap op den landbouw te ver spreiden en ingang te doen vinden. Ter verdere bereiking van dit doel heeft het bestuur tot alle burgemeesters van landbouwende gemeenten op het eiland Walcheren het verzoek gericht om door hun invloed zooveel mogelijk de hoofd- en hulponder wijzers in de gelegenheid te stellen de voordracht van den heer Corten te komen bij women. Het is te wenschen dat deze uitnoodiging een gunstig gehoor moge vinden.' De schooltijd, welke daardoor misschien gedeeltelijk verzuimd zou moeten worden, zou zeker niet onder het schoolverzuim, in den gewonen zin van het woordgerekend kunnen worden. Opgave van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het postkantoor Middelburg, ge durende de tweede helft der maand October 1874. Maria Baast, Breda; H. F. Strijk, Prinsenhage; A. van de Wolff, Gorinchem; Klinkert Hansing en c°., Rotter dam, briefkaart: W. C. Kuiler, Amsterdam. Gaarne vestigen wij op daartoe tot ons gericht ver zoek de aandacht op de achterstaande advertentie betrekkelijk de voordracht, welke dr. Cohen Stuart, uit Utrecht, zich voorstelt Vrijdag den 27en dezer in de concertzaal alhier te houden. Het onderwerp dat de begaafde spreker voornemens is te behandelen, verschillende maatschappelijke belangen en toestan den in de Vercenigde staten van Noord-Amerikais op zich zelf belangrijk genoeg om de aandacht te trek ken. Voegt men daarbij dat de heer Cohen Stuart, in het vorige jaar gedurende zes maanden met eigen oogen zich van den stand van zaken in de groote re publiek heeft kunnen overtuigen en hijblijkens zijne elders reeds gehoudene voorlezingen en zijne in sommige dagbladen geplaatste reis-indrukken, het talent bezit om hetgeen hij gezien en opgemerkt heeftop boeimde wijze aan anderen mede te deelen, dan zal de verwachting wel niet ongegrond genoemd mogen worden dat de voordracht van Vrijdag avond door een talrijk en be langstellend publiek zal worden bijgewoond. Aan de gisteren avond door de rederij kers vereeniging Vriendschap en Vergenoeging alhier ten voordeele der Vereeniging tot het bezoeken der armen gegeven tooneelvoorstelling viel een talrijk bezoek ten deel, zoo dat de- medewerkers hun loffelijk doel met gunstigen uitslag mochten bekroond zien. De uitslag der gisteren te Veere gehouden verkie zing van een licl voor den grmeenteraad is, dat geko zen is de heer C. Lankester met 25 stemmen. Op den heer A. M. van Rijsoordt van Meurs waren 19 stemmen uitgebracht. Thans is weder ecne vacature in den raad aldaar ontstaan doordien ook dr. J. Strehlerdie onlangs voor de betrekking van wethouder bedankt heeftook zijn ontslag als raadslid heeft genomen. In de gisteren gehouden vergadering der eerste kamer hebben de heeren Beerenbroek en A. Blussé zitting genomen. De aanhangige wetsontwerpen zijn naar de tweede kamer verzonden. Voor den ontworpen spoorweg Harlingen-Salzber- gen isvolgens de berekening der concessionarissen, de heeren Kaptijn en Gentis te Woerdeneen kapitaal van 20 millioen noodig. Dat kapitaal is verdeeld in 6 millioen aandeden en 14 millioen in obligatiën a 5 pet. Een groot handelshuis te Berlijndat van Strous- bergverschaft 15 millioen terwijl de concessionarissen het overschietende trachten te plaatsen bij de provinciën, gemeenten en particulieren. Benoemingen en besluiten. LEGES. Benoemd tot officier van gezondheid 2C klasse van den geneeskundigen dienst der landmacht in Neder- landscb-Indië V. Kobler, civiel geneeskundige. Kerknieuws. De heer B. J. van den Berg, predikant bij de Christelijk gereformeerde gemeente te Britzum en Stiens, heeft voor het beroep naar die gemeente te Axel be dankt. Ccmengde beriebten. Naar wij vernemen is de in de vorige week van hier vertrokken zonderlinge Engelschraan uit Ipswich, de heer Bedford, weder zoek. Namens de familie is gisteren hij de politie alhier bericht ontvangendat hij te Ipswich nog steeds te vergeefs verwacht werd. Hij schijnt van zijn geleider't zij door toeval't zij opzet telijk gescheiden te zijn geraakt, zoodat laatstgenoemde alléén te Ipswich is teruggekeerd. Een belangrijke hoeveelheid zeevisch wordt tegen woordig dagelijks uit Amsterdam over Utrecht naar Duitschland verzonden. Welke goede zaken dc visch- handelaars daarmede maken, kan men nagaan als men weet dat in Duitschland somtijds tot f 9 voor een half dozijn schelvisschen wordt betaald. Op het Vreeburg te Utrecht liep Maandag jl. een groote haas rond, door een aantal schrecuwendejongens vruchteloos achtervolgd. In zijn angst .liep liet dier eindelijk een huis binnenwaar het door de bewoners met open armen werd ontvangen enafgemaakt. In den coöperatieven slachterswinkel tc Utrecht werden in de vorige week 12 koeien geslacht, hene vens verscheidene kalveren en lammeren. Te Haarlem is het lijk eener daar overledene vrouw iu handen gesteld van deskundigen om een on derzoek naar de waarschijnlijke oorzaak van den dood in te stellendaar men vermoedt dat de geheele familie, bij welke de overledene inwoondereeds sedert eenigen tijd aan vergiftiging lijdende is. In het bureau voor statistiek te Berlijn worden groote toebereidselen gemaakt voor het opmaken der statistiek van de huwelijken, waartoe het materieel wordt geleverd door de bevolkingsregisters van het ge heel e koninkrijk. Het gebouw, waarin zich te Berlijn de statistieke bureaux bevindenis opzettelijk uitge breid en een naastgelegen stuk grond is aangekocht om nog meer bureaux in te richten. In sommige streken van Zwitserland is het ver keer door hevige sneeuwbuien en lawinen geheel ge stremd, vooral in Grauwbimderlund. Uit den Rheingau wordt gemeld, dat in de vorige week alle wijnbergen met hun kostbaren last waren ondergesneeuwdde schade daardoor veroorzaakt is echter gering. In het officieele Russische orgaan is een belangrijke mededeeling opgenomen betreffende de resultaten der onderzoekingen ten aanzien van de hondsdolheid door den heer M. M. Rudrieff, hoogleeraar in de pathologi sche anatomie, ingesteld. Hij is tot de overtuiging- gekomen dat het slechts door de hulp van het micros coop mogelijk was zekere resultaten te krijgen. De hoofdoorzaak der hondsdolheid is volgens hem, een anatomische verandering der nieren door een parenchy- mateuse ontsteking. Deze laatste onderscheidt zich van andere vormen van nier-ontsteking daardoor, dat het geheele nieren-vlies te gelijkertijd ziek is, en dat zij licht ontaardt, terwijl de nierenbuisjes gelijkmatig met een emulsieve vetstof worden gevuld waaruit steeds het, doodelijk verloop van de hondsdolheid voortvloeit. In Moskau is een belangrijke inrichting geopend, nl. een algemeen archief van het Russische ministerie van buitenlandsche zaken. Het bevat alle diplomatieke documentendie sedert eeuwen door handen van het ministerie van buitenlandsche zaken zijn gegaan, of die betrekking hebben op handelingen waaraan de Russi sche diplomatie heeft deelgenomen. Volgens de Moskauer Zeitung loopt dc stad Odessa groot gevaar om bankroet te gaan. Het gemeentebe stuur verloor een procesdat zij gedurende twee jaren heeft gevoerd over den aanleg van straten, en werd veroordeeld tot betaling van 400,000 roebels terwijl de stadskas tot op den bcdem is uitgeput. Men verzekert dat het bestuur vrij eigenmachtig en onvoorzichtig me het geld heeft omgesprongen. Tlierai o efie rs Sa?* tó. 24 Nov. 'sav.llu.36 gr. 25 's morg. 7 u. 32 gr. 's midd. 1 u. 35 gr.'s av. 6 u. 34 gr. Statcn-geneniaS. TWEEDE KAMEE. Zitting van Dinsdag 24 CTorember. Nader verslag De algemeene beschouwingen over de staatsbeg rooting voor 1875 worden voortgezet. De heer Kappeyne van de Coppello stelde voorop, dat de optreding van een ministerie uit een andere richting door de vroegere parlementaire feiten niet ge rechtvaardigd is. Een parlementair ministerie kon men het zeker niet noemenmaar dat was ook tot zekere hoogte onmogelijk onder onze staatsinstellingen, die niet, zooals in Engeland, de groote partijen gelegen heid geven zich bij algemeene verkiezingen duidelijk af te teekenen. Om dit te verkrijgen ware grondwets herziening noodig en hoewel hij daarvoor niet zou terugdeinzen achtte hij den tijd evenwel daartoe niet gekomen. Maar in verband hiermede wees hij op den strijddien onze Roomsch-katholieke landgenooten mede- gestreden hébben tot verovering van de liberale instel-

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1