Jutlanden stafita. Het droge dok te Middelburg. Uretijd innen. gjattrMskrirftffitt. dan ook de bovenvermelde Deybach terstond op vrije voeten gesteld en de quaesfie tot voldoening der Fran- sclie regeering opgelost. Wat betrof de zaakHem- merle deelde de heer Herzog mede, dat de bedoelde persoon niet werd gevangen genomenomdat hij dienst plichtig zou zijnmaar wegens een schandelijke over treding hij is gestorveu aan een wonde die hij ont vangen heeft bij zijn vlucht. Op voorstel van den heer Windthorst werd door den rijksdag bepaalddat deze interpellatie wel een onder werp van debat zou uitmaken. Nadat echter genoemde afgevaardigde had betoogddat het antwoord van den heer Herzog niet voldoende was, daar de onderdanen van liet Duitsche rijk wel degelijk het recht hadden om de eer van Duitschland en zijne belangen te verdedi gen meldde zich geen andere spreker meer aan en werd de interpellatie gesloten. Hierop kwam eerst in behandeling een voorstel van den heer-Hassclmann om dc gerechtelijke vervolgingen te Altona tegen den afgevaardigde Ecimer en te Berlijn tegen de afgevaardigden Hasenclever en Reimer ingesteld, gedurende de zittingen van den rijksdag te schorsen. Met bijna algcmöcne stemmen werd dit voorstel aangenomen. Geheel anders was de uitspraak der vergadering over het voorstel van den heer Lieb- knecht, om aan de sociaal-democratische afgevaardigden BebelHasenclever en Mostdie zich in gevangencshap bevinden, voor den duur der zitting verlof to geven. In een uitvoerige rede ontwikkelde en verdedigde de heer Licbknecht zijn socialistisch standpunt en hekelde op bittere wijze de stedelijke rechtbank te Berlijn. Deze rede gaf aanleiding tot een langdurige discussie, waarin de heer Windthorst zijn afkeuring uitsprak over de talrijke' arïestatiën die in den laatsten tijd plaats hadden en die waardoor zelfs ambassadeurs wer den getroffen. Hierop vatte prins Bismarck vuur. Onmiddellijk nam hij het woord om te verklaren, dat die arrestatiën op wettige wijze hebben plaats gehad en_ dat zij bewijzen, dat inbreuken op de wet onder zekere klassen der burgerij toenemen, wier voornaamste plicht het is, om eerbied voor de wet te bevorderen, terwijl zij juist het voorbeeld van geringschatting der wet geven. Hij gaf tevens do verzekering, dat hij ten alle tijde bereid zou zijnom quaestiën van dien aard te bespreken. Ongetwijfeld zal deze openlijke verkla ring van den rijkskanselierdie klaarblijkelijk op de arrestatie yan den heer von Arnim doeldein clen rijks dag zoowel als in het geheel© land grooten indruk hebben gemaakt en zeer medewerken om de gemoederen niet gunstiger voor den voor mali gen ambassadeur te stemmen. De heer Laskcr bestreed het voorstel van den heer Licbknecht cn wilde, dat de quaestie waarop het be trekking had zou worden uitgemaakt bij de discussie over de wetsontwerpen betreffende hervormingen op het gebied der rechtspleging. Ten aanzien van de arrestatiëndie in den laatsten tijd in hooge maat schappelijke kringen hadden plaats gehad, betreurde hij het, dat daaromtrent vooruit niet ecnige inlichtin gen waren publiek gemaaktwaardoor onzekere onder stellingen en beweringen zouden zijn voorkomen. Toen een der woordvoerders van de clericale partij, de heer Rcichenspergerdc arrestatiën der bisschop pen afkeurde, omdat zij plaats hadden tengevolge van handelingen die aan de geestelijken door hun ge weten werd voorgeschreven, hield vou Bismarck liem voor, dat hij zijn persoonlijk geweten stelde tegen over het objectieve geweten van den wetgever. Op dezelfde manier als de clericalen, gaan volgens den rijkskanselier de sociaal democraten te werk, die ook een ander begrip van het geweten "hebben, maar zij zouden daarbij niet welvaren. De clericalen ontkennen de souvereiniteit van de wet en in dat op zicht staan zij met de socialisten op een standpunt. Het slot der discussie was, dat het voorstel-Lieb- knecht werd verworpen met algemeene stemmen tegen tweedie van de socialisieu Licbknecht en Hassclmann. Algemeen heeft het bezoek van prins Gortscliakoff, den Russischen kanselierte Berlijnde aandacht ge trokken en aanleiding gegeven tot verschillende ver moedens. Daar Gortscliakoff herhaaldelijk conferentiën met von Bismarck heeft gehouden en zoowel de Spaan- sche erkenningsquacstie als de Belgische conferentie aanleiding hebben gegeven tot zekere gespannen ver houding tusschënRusland cn Duitschland ligt het ver moeden voor de hand dat de conferentiën van de beide staatslieden over die punten hebben geloopen. Men wil dan ook thans wetendat de Brusselsche conferentie na nieuwjaar hare werkzaamheden weder zal hervatten en dat het gouvernement van maarschalk Serrano wel dra door de Russische regcering zal worden erkend. Prins Gortscbakoff is thans weder te St. Petersburg. Volgens eene nota van Havas is er thans geen sprake meer van dc aftreding van de ministers de Cumont en Tailhand, terwijl het ontslag van de heeren Desjardins en Chevreul nog niet zeker is. De heer Chevreul wilde aftreden omdat de minister van onderwijs, de Cumont, het ridderkruis van 't legioen van eer had geweigerd aan professor Blanchardterwijl hij zijn secretaris Chauf- fard, een jong menscli van 23 jaren, had gedecoreerd- Deze decoratie heeft een zóo groote ontevredenheid opgewekt, dat men algemeen van gevoelen was, dat de minister die „wegens een gebrek in den vorm" voor niet geldig zou moeten verklaren. In de nota van Havas is hiervan geen sprakedoch weldat de heer Chauffard zijne betrekking aan het kabinet van den minister zou verliezen en wc der als auditeur bij den raad van state in dienst zou treden. Door hem dus op te offeren zal het gelukken de heeren Desjar dins cn Chevreul te behouden. Intusschen heeft de minister in deze zaak eeu zeer treurig figuur gemaakt en wie weet of liet Journal officiel heden niet weder heeft verkondigddat de nota van Havas onjuist is. De Belgische kamer heeft Zaterdag de behandeling van liet wetsontwerp tot wijziging van het wetboek van burgerlijke rechtsvordering voortgezet en voorna melijk' de bevoegdheden der rechtbanken van koophandel behandeld. Dc discussie leidde echter tot geen resul taat en werd tot "Woensdag a. verdaagd. Zooals overalvindt men ook hier ter stede ongeloo- vigenhet is daarom volstrekt niet vreemddat er na eeu tijdsverloop van ruim vier maanden sedert door onzen gemeenteraad het - besluit genomen werd om 50,000 voor een droog dok beschikbaar te stelleningezetenen in onze gemeente zijndieniettegenstaande zij zeer gaarne het droog dok binnen onze gemeente zouden zienbeginnen te beweren dat het niet tot stand zal komen. Immerszoo zeggen zijals er iets van dat plan kwam, dan toch zou zeker de overeenkomst, waartoe de gemeenteraad burgemeester en wethouders machti ging verleende, reeds met de firma van Zeijlen Decker gesloten zijnof zou men er in ieder geval wel iets van vei nomen hebben. Andere ingezetenenen daartoe behoort ook schrijver dezes, verschillen daaromtrent van meening. Dezen toch beseffen te goed wat het is om onder handelingen tot een goed einde te brengen. Zij hebben te veel vertrouwen op den goeden wil en de zorg van ons gemeentebestuur waar het op de bevordering van de welvaart onzer gemeente aankomt, dat zij zouden aannemen dat dit bestuur een oogenblik nutteloos laat voorbijgaan om het droog dokzooveel het althans van hen afhangt, niet spoedig te doen tot stand komen. Ik houd het er dus voor dathoewel tot heden niets door burgemeester en wethouders omtrent deze zaak is bekend gemaakt, de onderhandelingen met de firma van Zeijlen Decker nog niet zóóver gekomen zijn, dat iets dienaangaande met zekerheid kan worden medegedeeld. Geen eigen belang dringt den schrijver van dit arti kel er toe, over het droog dok openlijk te schrijven, maar alléén dc zuclit voor Middelburg's welvaart leidde hem er onwillekeurig heen ook zijne denkbeelden mede te deelen. „Time is money" zeggen de Eugelschenen gedach. tig aan deze spreuk acht ik het nuttig en noodig dat de droogdok-quaestie haar beslag krijgt. Kan het met de firma van Zeijlen Decker tot geen goed gevolg leiden dan liever met die firma afgebro ken dan noodeloos oponthoud te veroorzaken. Nu de gemeenteraad getoond heeft bereid te zijn eene toelage van 50,000 voor een droog dok uit de ge meentekas te geven, is het wel aan te nemen dat eenige vennootschap buiten genoemde firma zal te vinden zijn welke dat plan verwezenlijkten, als dat zóo niet mocht zijn, dan bestaat er mijns inziens geen onover komelijk bezwaar om het droge dok op kosten van de gemeente te doen maken, vervolgens te verhuren, of ten haren bate te doen exploiteeren. Ik acht het maken van een droog dokvoor liet herleven van vroegere welvaart, voor onze stad niet alleen van het hoogste belangmaar beschouw het zelfs voor haar als eene levensquaestie. Letten wij op den tijd die reeds vervlogen is sedert het kanaal door Walcheren voor de scheepvaart is opengesteld, dan moeten wij met leedwezen verklaren dat de ondervinding leertdat het niets beteekent een zoo prachtig kanaal door onze gemeente te bezittenhetwelk voor de grootste schepen bevaarbaar isen waarnaar wij mogen dit luide verkondigen onze groote koop steden Amsterdam en Rotterdam te vergeefs zoeken en er naijverig op zijn, indien in onzen eigen boezem geen handen aan het werk geslagen worden om er voordeel uit te halen. Alle middelen moeten dus in het werk worden ge steld om de grootste schepen, niet alleen van Neder land, maar van andere natiën als het ware tot het bezoeken van onze gemeente te dwingen. En dit oogmerk is tc bereiken wanneer er slechts een droog* dok in onze gemeente bestaat, waarvan de grootste schepen zullen kunnen gebruik maken. Als wij letten hoeveel groote schepen ons kanaal dit jaar voorbij gevaren en naar Antwerpen gestevend zijn om aldaar te dokken, dan voorzeker is het te bejam meren dat er zooveel tijd moet verloren gaan om een plan te zien verwezenlijken waaraan eene zoo groote behoefte bestaat, en hetwelk zich te meer zal doen gevoelenwanneer eenmaal de groote stoomvaart op de buiten- en binnenhaven van het kanaal nabij Vlissiugen zich zal vestigen. Men moge eldersdoor bijzondere belangen gedreven, die stoomvaart trachten tegen te werken: de tijd, welke niet op zich laat wachten, zal omtrent de gunstige lig ging van dit kanaal wel uitspraak doen en de uitkom sten leveren. {Slot morgen.) Op 22 dezer arriveerde ter reede van Zierilczee het schip Kosmopoliet IIIgezagvoerder H. Dienskeko mende van Batavia, aan boord hebbende als passagiers de heeren Lammering,-echtgen. en 1 kind; de Quant, echtgen.4 kinderen en baboe; Albrccht, echtgen., 3 kinderen en baboeSchlosser en echtgen.Goldbach, echtgen. en 3 kinderen; -Biining, echtgen., 5 kinderen en baboe; Schuylenburch, echtgen., 4 kinderen en baboe; mevr. Verzeil met 4 kinderen; mejuff. Belir, de heeren Reisig, Eeusch, Siller en Kiihne; de luitenants ter zee de Chatelcux, Francois, Beine en Nolthenius en 12 gepasporteerde militairen. Zij werden allen met hunne bagage door de stoom boot Zierikzee van gemeld schip, ter reede op stroom liggende,, overgenomen, en naar Rotterdam getrans porteerd. Graanmarkten enz. ROTTERDAM, 23 November. Tarwe met ruimen aan voer 10 a 20 cent lager, wintergerst met kleinen aan voer 10 cent hooger, haver met ruimen aanvoer 20 cent lagerbruine booncn met ruimen aanvoor 25 cent lager, witte dito met kleinen aanvoer 25 cent hooger; overi gens met goeden aanvoer onveranderd. Amsterdam, 23 November. Raapolie op zes weken 33b Lijnolie op zes weken 30. van Effecten Amsterdam, 23 November. Nederland. Certific. Werkelijke schuld. 2* pet. 62 dito dito dito .3 72f dito dito dito 4 96 Aand. Handelmaatschappij 4* 137 dito exploitatie Ned. Staatstp. 111 België. Certificaten bij Rothschild 2* Frankrijk. Inschrijvingen3 dito5 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 101^ dito Hope C°. 1855 6e serie 5 88J dito 1000 18645 101f dito L. 100 1872 5 97£ Loten 18665 „287 Oblig.Hope C°.Leening 1860 4* Certific. dito4 Inscript.Stieglitz &C°. 2ea4L. 4 Obligatiën 1867—69 4 821 Certificaten6 58 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 244 Oblig. dito4 Aand. Baltische spoorweg 3 128 Obl. spoorweg Poti-Tifiis. 5 99* dito dito Jelez Orel 5 99i dito dito Charkow Azow 5 Polen. Schatkistobligatiën 4 80* Oostenrijk. Oblig.metal.in zilver Jan./Juli. 5 65TV dito dito April/Oct. 5 65 dito in papier Mei/Nov. 5 61f* dit dito Febr./Aug. 5 61-& Aand. Nation, bank 3 Hongarije. Schatkistbiljetten 6 Italië. Certific. Amsterdam 5 60* Spanje. Obligatiën Buitenl3 17* dito Binnenlandsche 3 12-^ Portugal. Obligatiën3 46 Turkije. Inschrijving Alg. schuld 5 42^ Egypte. Obl. 1868 7 dito 1873 7 72* Amerika. Obl. Vereenigde Staten 1904 5 97fJ- dito dito dito 1882 6 96 j dito dito dito 1885 6 100* Illin. Cert. Amsterdam 85* Oblig. Illinois Redemtion. 6 Oblig. Central Pacific 6 81* Obl.St.Paul&P-ac.Spw.lesec. 7 dito dito dito 2csec. 7 17* Brazilië. Obl. 1863 4* dito 1865 5 97* Prijzen van coupon». Amsterdam, 23 November. Metall. 22.10dito zilver 23.17*; Div. Eng. per ƒ11.65; Eng. Portugal per 11.65Amerikaansche dollars (in goud) 2.38,

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3