MIDDELBURGSCHE 1° 279. Dinsdag 1874. COURANT. 24 lovember. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.550. BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. bevattende: verslag van het Zaterdag verhandelde in den gemeenteraad van Vlissingen. Middelburg 23 November. H. M. de koningin is Zaterdag morgen van haar buitenlandsche reis, die eene maand geduurd heeft, te 's Gravenhage teruggekeerd. De Staats-courant van Zondag en Maandag 22 en 23 November bevat het koninklijk besluit van den 13CQ dezer, liondende vernietiging van het besluit van gedeputeerde staten van Zeeland van 21 Augustus 1874, voor zooveel betreft het bezwaar om den nom- mer ver wisselaar Adriaan Cornelis Groenenberg te onder werpen aan de herkeuring, bedoeld bij art. 116 der militiewet. Het Provinciaal blad van Zeeland n° 124 bevat een besluit van gedeputeerde staten dezer provincie van den 20en dezer tot intrekking, voor wat Walcheren en Zuid-Beveland betreft, van de vroeger verleende ont heffing van sommige bepalingen op het vervoer van rundveein verband met het ontstaan van mond- en klauwzeer in de gemeente Fort Batb. Het hoofdbestuur van den algemeenen Vredebond, bestaande uit de beeren S. Katz, algemeen voorzitter, J. G. van der Lee, 1"secretaris, en J. van Zaanen, 2" secretaris, verzoekt ons het onderstaand adres op te nemen, dat door bet hoofdbestuur onder dagteekening van den 19ea dezer aan de tweede kamer van de sta- ten-generaal is ingezonden „Mijne beeren! „Door 't geheele land, door allen die beschaving en ontwikkeling op prijs stellen, is de vrede-motie der beeren van Eek en Brediusden 12en October jl. in den boezem uwer vergaderiug neergelegd, met onver deelde sympathie begroet. „En te recht. „Daar mogen er zijn, die twijfelen aan de onmiddel lijke practische uitkomsten der internationale arbitrage; die meesmuilend de schouders ophalen, en als onbe reikbare hersenschimmen kenschetsen wat de stoutste en edelste denkers door de eeuwen heen als een heilig ideaal hebben nagestreefd't zij verre van ons te ge- loovendat ook gij er zoo over zoudt oordeelen. Daar toe staat gij te hoog, en gevoelt ge ongetwijfeld te levendig de behoefte aan vaste, erkende, algemeen- geëerbiedigde regelen in het volkenrecht. „De ernstigemannelijke overtuigingdie uit de motie spreekt: de overtuiging dat recht gaat boven ge weld, niet slechts in de levensbetrekkingen der enkele burgers, maar ook, ja bovenal, in die der staten; dat de oorlog nimmer de belangen van vrije volken kan dienen, maar schier altijd is een barbaarsche, verwer pelijke kunstgreep in de handen der dwingelandij, wordt ongetwijfeld ook door u gedeeld. „En nu gaat het niet op te beweren dat dit oordeel, op zich zeiven juist, in den mond van kleine volken misplaatst zou zijn. „Niet de grootte, de stoffelijke macht der natiën be paalt bet min of meer gepaste, om een eerlijk oordeel uit te spreken, 't Is de ernst, de geestkracht, de humaniteit, die de burgers bezielt, en onweerlegd is tot heden het betoog, dat juist kleine volken de bakermat behooren te zijn, waar gezonde, vruchtbare, vreedzame denkbeelden gekweekt en gehuldigd worden. „Wij twijfelen dan ook niet of, evenals de parlemen ten van Groot-BritanniëItalië, de Vereenigde Staten en Zweden, zult ook gij, mijne heeren, 't grootsche denkbeeld tot het uwe verheffen, en op deze wijze de Nederlandsche regeering aansporen, de scheidsrechter lijke beslissing van geschillen als regel te bedingen in hare verdragen met vreemde staten. Moge daardoor de oorlogmet zijn nasleep van onzedelijkheid en ellende, niet voor goed zijn gefnuikt; moge de ervaring leeren, dat niet ieder geschil kan worden beslecht zonder een beroep op de wapenen die gevallen zullen steeds zeldzamer worden. Waar de,volken, vertegenwoordigd door hun parlementenkrachtig en eensgezind verkla ren dat zij den krijg verafschuwendat zij recht en billijkheid geschondenniet bevorderd achten door roo- kende steden en gruwzame slagvelden; dat moord en doodslag, vaak jaren lang geprasmediteerd, straf, geen loon en eer verdienen daar moet het „droombeeld vaD den vrede.," evenals zooveel dat in vroeger jaren als een droombeeld werd bespot, eenmaal hopen wij spoedig! verwezenlijkt worden. „Mijne heeren! Een schoone taak is voor u wegge legd: de stem van recht en menschelijkheid te doen hooren in een tijdwaarin de leer der voldongen feiten maar al te veel .jammeren heeft gesticht, en de trac- taten tussehen de natiën met bloed en tranen worden geschreven. Het Nederlandsche volk ziet met vertrou wen tot u op. Het wacht van u een kloekenmoedi gen stap. Worde dit vertrouwen schitterend gerecht vaardigd en drage de motie der heeren van Eek en Bredius uw eenparigen bijval weg!" Slenoemlngcn en beslatten. ridderorden. Vergunning verleend aan N. W. P. Kauwenhoff, hoogleeraar te Utrechten aan P. de Boer, hoogleeraar te Groningentot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van de kroon van Italiëhun door Z. M. den koning van Italië geschonken. polderbesturen Benoemd in het bestuur van den Kleine-Molenpolder, tot dijkgraaf J. Sturm, en tot plaatsvervanger van den dijkgraaf J. Leunis Cz. tot lid der commissie voor de uitwatering der polders Stoppeldijk c. a., vanwege het waterschap Lamswaarde c. a., L. J. F. van Waesberghe; tot gezworen van den polder Soelekerke, D. Eemijnse; tot dijkgraaf van den Kruispolder, J. C. Rosseel; tot gezworen van het waterschap Vereenigde polders van Ossenisse, J. de Wael; tot gezworen van den polder Nieuw Sint Joos- land, J. van Waarde. schutterijen. Verleend de personeele rang van 2en luitenant bij de dienstdoende schutterij te Tiel aan den kapelmeester bij het muziekkorps C. H. Hüne. leger. Benoemd bij het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht in Nederlandsch-Indië tot officier van gezondheid 2e klasse W. Hamaker, arts. Onderwijs. Bij beschikking van den minister van koloniën, van den 20en dezer, is de hoofdonderwijzer E. S. Blek- kink gesteld ter beschikking van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indiëom te worden benoemd tot onderwijzer 3e klasse voor den dienst daar te lande. Kerknieuws. De heer A. Brink, predikant bij de Christelijk ge reformeerde gemeente te Neuzen, hoeft een beroep ontvangen naar die gemeente te Lutten, aan de Dedems- vaart. Marine en leger. Zr. M". schroofstoomschepen Cornelis Dirks en Prinses Mariaonder bevel van de kapitein-luitenants ter zee J. B. A. de Josselin de Jong en H. van Goens, zijn den 20en dezer van Brouwershaven naar zee ver trokken tot het doen van een oefeningstocht en het bezoeken van West-Indië cn eenige havens van Vene zuela en Columbia. Genoemde stoomschepen zullen in West-Indië met Zr. M\ stoomschip Leeuwarden, dat den 26tn dezer van Nieuwediep vertrektzich in eskader vereenigen. De kapitein ter zee N. M. J. Kroef en de luite nant ter zee 2" klasse A. A. Escher, beiden laatst be hoord hebbende tot de zeemacht in Oost-Indië en van daar den llcn dezer in Nederland teruggekeerdwor den met dat tijdstip op nonactiviteit gesteld. Bij de onthulling van het monument te G inneken ter eere der gesneuvelden in de citadel van Antwerpen, zal van ieder regiment de oudste officierde oudste onderofficier, de oudste korporaal en de oudste soldaat gezonden worden, om gezamenlijk het leger te vertegen woordigen. Rechtzahen. Bij arrest van het provinciaal gerechtshof in Zeeland van den 20 November jl. is Theodoras Pluijm, oud 26 jarentimmermansknecht, thans gedetineerd te Mid delburg, schuldig verklaard aan: het iemand bij naam loos geschrift bedreigen met moord en brandstichting, onder bevel of voorwaarde om eene som gelds op eene aangeduide plaats neder te leggenen onder aanneming van verzachtende omstandigheden veroordeeld tot eene correctioneele gevangenisstraf van éen jaar, in eenzame opsluiting te ondergaan, cn in de kosten der procedure. Landboaw. Verschillende middelen zijn in de laatste jaren zoo in Frankrijk als in Duitschland in toepassing gebracht tot vernietiging der keverswelke insectenvooral in streken waar veel beetwortel verbouwd wordtsomtijds groot nadeel aan den landbouw toebrengen. Een Fransch landbouwer, Giot, liet de kevers, in den tijd dat zij nog in den vorm van witte wormen onder den grond leven, door zijne kippen oppikken. Tot dat einde had bij een ouden omnibus gekocht en des morgens vroeg, op het oogenblik dat zijne akkers omgeploegd moesten wordenwerden de kippen in den omnibus gezet en naar het land gereden. Naarmate het ploegijzer den grond omwoelde kwamen de witte wormen te voorschijn, en werden door de kippen bij duizenden verslonden. Dit middel had echter het nadeel dat de eieren, gedurende den tijd dat de kippen voor deze jacht gebruikt wer den, een zesr onaangenamen smaak hadden. De kippen- omnibus is om deze reden weder in onbruik geraakt en de eigenaar er vandie aan zijn middel in het b&- gin zekere ruchtbaarheid had gegeven, durft er thans niet recht meer mede voor den dag komen. Elders richtte men honden af op de wormen-jacht en ook dit middel schijnt vrij goed te voldoen, doch de moeilijkheid om een voldoend aantal geschikte honden te krijgen en te onderhoudenmaakt het kostbaar en bezwaarlijk om in het groot toegepast te worden. In Duitschland heeft men eindelijk een middel be dacht om de kevers niet alleen te vernietigenmaar er bovendien voordeel van te trekken. De heer Wolff, hoogleeraar aan de landbouwschool te Ilohenheim in Wurtemberg, heeft in 1872, gedurende welk jaar de kevers daar te lande buitengewoon overvloedig waren en veel schade aanrichttenvan de vernieling dezer insecten eens opzettelijke studie gemaakt. De manie ren om de kevers te vangenwanneer ze eenmaal tot ontwikkeling gekomen zijn, zijn bekend en zooveel te gemakkelijker toe te passen daar men er kinderen voor gebruiken kan. De heer Wolff liet de kevers bij groote hoeveelheden in kokend water sterven en ze vervolgens op teenen horden in de zon drogen. Na met eene rasp fijngemaakt en in vaten sterk samengedrukt te zijn, kunnen ze zonder eenig bezwaar gedurende een zestal maanden bewaard blijven. Deze overblijfselen leveren, wanneer ze met grof ge malen gerst in warm water vermengd worden een uit stekend varkensvoeder op. De verhouding dezer ver menging is: een deel gerst op vijf deelen keverpoeder. Men kan het poeder ook met andere, weinig stik- stofhoudende stoffenzooals aardappelen vereenigen, Professor Wolff schat de waarde van het keverpoeder op ruim 9 de 50 kilowelke prijs ruim voldoende zou zijn om de liedendie men voor de jacht zou moeten gebruikennaar behooren te betalen. De hoornen en andere gewassen, die zooveel van de witte wormen te lijden hebbenzouden door dit middel van deze schade bevrijd en daarenboven een nieuw voeder voor de varkens gevonden wordendat bij de proefnemingen in Wurtemberg volkomen aan de vereisehten voldaan heeft.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1