De gemeenteraad van Middelburg zal op Woens dag a. des namiddags te half twee uur een openbare zitting houden ter behaudeling der volgende zaken: Beëediging nieuw benoemd raadslidde heer B. A. Fok ker; adres concessionarissen gasverlichting verlenging contract; adres mr. M. F. Lantsheer daarbij verzoe kende ontslag als curator gymnasiumvoordragt bur gemeester en wethouders hulponderwijzer school C; voorstel idem verkoop boomen; idem betaling uit on voorziene uitgaven kosten van verbouwing voormalig telegraafbureau; idem vacature hulponderwijzeres school A; rekening Concertgebouw; missive commissie van bestuur Ylissingschen rijweg, verkoop van een zestal boomen. Door de alhier gevestigde vereeniging „Uit het Volk, voor het Volk" is bij eene heden rondge zonden circulaire het programma bekend gemaakt voor de dezen Avinter te geven volksbijeenkomstengewijd aan voordrachten in proza en dichtmaat, door muziek- en zanguitvoeringen afgewisseld. De eerste bijeenkomst, op welke door den heer F. H. de Beer uit Goes eene voordracht gehouden zal wor den, zal plaats hebben op Zondag den 29en dezer. Met aandrang voegen wij onze aanbeveling bij die van het bestuur dat ieder in zijn eigen kring zich beijvere om deze bijeenkomsten te doen bijwonen door hen voor wie ze voornamelijk bestemd zijn. De toegangsprijs van vijf cent kan bijna voor niemand een bezwaar zijn; waar het zoo wezen mocht, daar is het zeker eene dank bare en licht te vervullen taak voor anderen om het bezwaar op te heffen, 'tls hier te doen zegt het bestuur om het strooien van zaden van vaderlands liefde, zelfkennis, deugd, burgerplicht, natuurkennis en godsdienstzin. Is er iemand die aan het nut en de noodzakelijkheid daarvan tAvijfelt? Als een blijk van sympathie voor den soldaat dat in ons land wel op prijs gesteld mag Avordenheeft het bestuur ook besloten bij iedere bijeenkomst een vijf en tAvintigtal toegangkaarten gratis in de kazerne beschik baar te stellen. Men schrijft ons uit Vlissingen: „Gisteren morgen heeft op plechtige wijze de ope ning plaats gehad van het nieuwe schoolgebouAVvoor rekening der gemeente gebouAvd ten dienste \Tan het openbaar lager onderwijs. De gemeenteraad, de school commissie en de geneeskundige inspecteur der provincie woonden deze plechtigheid bijzijnde de inspecteur van het lager onderwijs en de schoolopziener door omstandigheden verhinderd hier tegemvoordig te zijn. „Nadat de kinderen der school de verschillend auto riteiten met gezang ontvangen hadden werd door den burgemeester en den heer Callenfels, voorzitter dei- plaatselijke schoolcommissie, het woord gevoerd, waarna de hoofdonderwijzer, de heer Sitsen, in eene gepaste rede, die heeren beantAvoordde. Ook de geneeskundige inspecteur voegde hieraan een toepasselijk woord toe. „Na afloop der plechtigheid werden aan heeren genoo- digden door het dagelijksch bestuur, op het raadhuis eenige ververschingen aangeboden. „In het lokaal der Christelijke bewaarschool aan de IJzeren brug aldaar werd eergisteren avond door den heer Klappers hoofdonderAvijzer der bijzondere school voor nationaal Christelijk onderwijs, eene tAAreede leziug gehouden betrekkelijk de opvoeding der kinderen in Christelijken zin. De behandeling van het onderwerp getuigde van ernstige studie, en hoewel theoretische bespiegelingen over opvoeding gewoonlijk in de prak tijk zelden geheel bruikbaar blijken te zijn, bevatte het gesprokene menigen wenk, die een goeden en nut tigen indruk teAveeggebracht kan hebben. „In de zaal van den heer J. B. Kuypers Averd door den heer Koch uit Middelburg voor de leden der afdee- ling „Evangelische vooruitgang" eene voordracht gehou den die zeer goed voldeed. „Beide voordrachten Averden door vele belangstellen den bijgewoond." De kamer van koophandel en fabrieken te Rotter dam heeft een missive ontvangen van hetzelfde college te Dover waarin inlichtingen gevraagd worden omtrent de haven te Vlissingen, dewijl de kamer te Dover ver nomen heeft dat er plan bestaat om eene lijn te openen van Vlissingen op eene der Engelsche havens. De En- gelsche kamer wenschte te weten wat er van dit plan is en of Dover als punt van aankomst in Engeland de voorkeur niet zou verdienen. De kamer te Rotterdam heeft besloten hierop te ant woorden dat zij zelve een nieuwe lijn op Engeland van Rotterdam zou willen doen uitgaan; dat ook zij wel gehoord heeft dat er sprake is van eene postlijn van Vlissingen op eene der Engelsche havens, maar dat haar daaromtrent niets bepaald bekend is; endatalzoo de de kamer te Dover, indien zij met juistheid Avil inge licht zijn zoowel omtrent dit plan als omtrent de voor treffelijkheid van de haven te Vlissingen, het best zal doen zich tot de kamer van koophandel aldaar te wenden. De gemeenteraad van Vlissingen heeft heden namiddag de behandeling der gemeentebegrooting voor 1875 voortgezet en ten einde gebracht. Het totaal der uitgaven is vastgesteld op 159,266.80, zijnde 10,235 minder dan eerst geraamd was. Onder die uitgaven komen thans de subsidiën aan het arm- en gasthuis en aan het burgerweeshuis respec tievelijk voor ad 10,695.471 cn 7186. De inkomsten zijn op gelijk bedrag als de uitgaven vastgesteld. Daaronder is de belasting op de dranken begrepen ad 9840 (primitief 10,364) en die op het gemaal ad 32,630 (primitief ƒ36,302). De hoofdelijke omslag, aanvankelijk Aroorgedvagen op ƒ35,000 (zijnde 22,000 hooger dan voor het loopende jaar) is vastgesteld op f 34,000. Vooraf was een voor stel van den heer Pot verworpendat strekte om het verschil van 21,000 tusschen inkomsten en uitgaven (bij behoud van den tegenwoordigen hoofdelijken omslag) te vinden door eene leening, liefst door eene premie- leening. De Staats courant van heden beArat het koninklijk besluit van den 7en November 1874, bepalende de plaat sing in het Staatsblad van een additioneel artikel op het tusschen Nederland en de Vereenigde staten van Amerika op 26 September 1867 gesloten postverdrag en op de additionele conventie Van 10/29 Januari 1870. In de Staats-couraut van heden is opgenomen een koninklijk besluit van den 10en dezer bevattende bepalingen betreffende de landmeters en aspirant landmeters bij het kadasterhun aantalbezoldiging, examens enz. De minister van binnenlandscho zaken brengtin de Staats-courant van heden, ter algemeene kennis, dat de commissie, belast met het afnemen van het prak tisch examen van hulp-apothekervolgens art. 8en van het examen van apotheker, volgens art. 9 der wet van 1 Juni 1865 (Staatsblad n° 59), zitting zal houden op Maandag 23 Novenber a. en volgende dagen te Leiden. Aan de kweekschool voor Zeevaart te Leiden zal den 30en dezer eene keuring plaats hebben van knapendie bij 's rijks zeemacht eene verbintenis Avenschen aan te gaan. Door 4500 bewoners' van het noordoostelijk deel van Noordholland is een adres tot den koning gericht om in het genot yan een spoorweg gesteld te worden, hetzij door aanleg van staatawrege of met krachtige ondersteuning van den staat. Het bestuur der Ne derlandsche Rijnspoorweg maatschappij heeft een adres tot den minister van binnenlandsche zaken gericht, waarin de voorgedragen wetsbepalingen tot regeling van den dienst en het ge bruik der spoorwegen onraadzaam en onwettig worden genoemd. Het bestuur geeft verder te kennen dat bij de nieuAve uitgeving ook behoort te worden voorzien in de bezwaren welke thans daaruit voortvloeien dat de wetgevende macht zoowel van de provinciën als van de gemeenten en waterschappen haar best doet om de spoorwegen onder haar gebied te krijgen, waar van botsingen en gevaren voor den Aveg en den dienst het gevolg zijn. Benoemingen en besluiten. notarissen. Eervol ontslag verleendop verzoek, met ingang van 1 Januari 1875 aan A. B. Zuure als notaris te Amsterdam. BELAS 1TNGEN. Opgeheven de ontvangkantoren der directe belastingen en accijnsen te Heteren c. a. en te Eist c. a. zooals die thans bestaan; ingesteld een ont vangkantoor der directe be'astingen en accijnsen te Valburg c. a.bevattende de burgerlijke gemeenten Valburg, Eist (met uitzondering van de kadastrale gemeente Lent) Heteren en Hemmen, en benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Val burg c. a.O. baron van Dedemth;ms ontvanger der zelfde middelen te Eist c. a. Onderwijs. Door eenige ingezetenen der gemeenten Brouwers haven Dreischor, Kerkwerve, Noordgouwe en Zon- nemaire is een adres tot den minister van binnenland sche zaken gericht, met verzoek een wetsontwerp tot verhooging van de minima der onderwijzerstractemen- ten voor te stellen. Kerknieuws. Beroepen tot predikant te ISieuwvliet de heer C. Rogge, predikant te Retranchement. Te Amsterdam heeft zich eene commissie gevormd voor de oprichting van een godenktceken op het graf van den predikant Meyboom. Het zestigjarig bestaan van het Nederlandsch bijbelgenootschap werd Donderdag avond te 's Gra- venhage door de Haagsche afdeel ing van het genoot schap feestelijk herdacht. Marine en leger. De oorlogstoomschepen Cornelis Dirks en Prinses Maria liggen te Brouwershaven gereed om bij de eerste goede gelegenheid zee te kiezen. Bij beschikking van den minister van marine, is de student voor den militairen genet skundigen dienst bij de zeemacht J. W. E oster, op het daartoe gedaan verzoek met den 20ec dezereen ol uit die betrekking ontslagen. Kunsd nieuws. Het nieuw opgerichte gebouw voor kunsten en we tenschappen te 's Gravenhage zal den 20'1 December feestelijk ingeAvijd worden. Door een koor van 250 dames en heerenondersteund door mevronw Offermans van Hovemevrouw Storm Mauve de heeren de Goey en Goudal als solistenen gedirigeerd door den heer Jahu, vroeger directeur van den Haagschen Schouwburg, zal een muzikaal programma uitgevoerd worden, be staande uit eene inwijdingscantate van Nicolaï, met woorden A'an den heer Wap; psalm 145 van Verhulst, dc Vliegende Hollander van Richard Hol en een Motet van Seiffert. De Nederlandsehe kunst Avordt dus op dit feest naar behooren vertegenwoordigd. De bekende zangeres Anna de Eelocca, de dochter van een hooggeplaatst Russisch staatsambtenaar, is gis teren als Rosine in de opera le Barbier in den Haag schen schouAvburg opgetreden. Daverende toejuichingen vielen ten deel aan de zangeres, welke nog eenmaal in eene andere rol voor het Haagsche publiek zal ver schijnen. Het te Amsterdam in den schouwburg gegeven Caecilia-concert heeft 2280,50 opgebracht ten voordeele van het kunstenaarsfonds. ftcuieugde berichten. Een knaap van tien jaren te 's Gravenhage heeft dezer dagen zijn zesjarig broertje uit het Avater gered. Een ingezetene der residentie heeft deu wakkeren knaap tot beloon ing een zilveren horloge geschonken. Te Amsterdam heeft eene vergadering der ge meenschappelijke vleeschhouwerij plaats gehad, waariu de statuten zijn vastgesteld. Het maatschappelijk ka pitaal is bepaald op 15,000, in aandeelen van 10, waarvan reeds denzelfden avond voor meer dnn een derde Averd ingeschreven. Door den heer Mijnsscningenieur te Amsterdam, werd Donderdag avond in de vereeniging tot bevorde ring van fabriek- cn handwerksnijverheid te Rotterdam eene mededeeling gedaan over het opslaan van petro leum en andere licht ontvlambare vloeistoffen. De spreker beschreef de petroleum-reservoirs te Marseille, waarvan hij een glazen model vertoonde, dat ge\ruld en weder geledigd Averd, benevens de inrichting te AntAverpen, bestaande uit ijzeren vaten, die onderwa ter bewaard Avorden. De reservoirs van Marseille, waarbij het gevaar voor brand geheel is weggenomen, verdienen echter volgens spreker dc voorkeur. De door tAvee ingezetenen van Gouda genomen proef met het slachten van twee koeien heeft tot de gevolg trekking geleid dat, ofschoon men door bijzondere om standigheden de winst niet nauwkeurig kon berekenen; men toch niet ver meende mis te tasten indien men haar op 60 per koe schatte. In eene gehoudene vergade ring is dientengevolge besloten pogingen aan te wenden tot de oprichting eencr onderlinge vleeschhouAverij. De bemanning der reddingboot te Ter Heijde heeft Donderdag de schepelingen van de gestrande Duitsche schooner Emilia van den dood gered, nadat men tevoren door middel eener vuurpijl eene reddings- lijn over het schip geAvorpen had. Het Berlijnsche blad de Post meldtdat den 18ttt dezer van de publieke tribune in de zittingszaal van den Duitschen rijksdag een heer werd venvijderd, die zich van een zeer sterke opera-kijker bediendeom den inhoud van eene correspondentie uit te vorschenwelke door den rijkskanselier van zijne plaats werd gevoerd. Volgens het Fransche blad la Libertè leven er te Parijs ongeveer een zestigduizendtal Hollanders of Vla- mingers, die veelal ongehuwd hun land verlaten, doch gewoonlijk spoedig gehuAvd raken. De meesten zijn schoenmakersschrijnwerkers of timmerlieden. De groote verdeeling van den arbeid die te Parijs heerscht is echter oorzaak dat zij zich geAvoonlijk slechts tot een enkel onderdeel van hun vak moeten bepalen en na eenige jaren geAvcrkt te hebben buiten staat zijn om een geheel paar schoenen of eeu meubel af te wer-

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2