geschikt was om zijn moed te verhoogenbeproefde 1 liij althans het wetsontwerp betreffende de opleiding van geestelijken op de lange baan te schuiven door voor te stellen, dat dit zou worden aangehouden tot zoolang men met den bisschop van Maintz onderhande lingen zou hebben gevoerd en een besluit zou hebben genomen over de oprichting van een katholieke-theolo- gische faculteit. Dit voorstel werd echter met 20 tegen 11 stemmen vorworpen, en de vier verschillende wets ontwerpen werden allen met vrij groote meerderheid aangenomen. Hetzij de belangstelling voor verkiezingen in Frank rijk over het algemeen min of meer begint te verflau wen dan wel dan die voor leden van de gemeenteraden, welke Zondag a. aldaar moeten plaats hebbengeen genoegzaam politiek karakter dragen om de hartstoch ten in beweging te brengen, zooveel is zeker dat men zich verwondert over de kalmte die algemeen heersoht bij het opmaken der kiezerslijsten, het samenstellen der stembureaus en het stellen van candidaten. Over het algemeen gaat men met groote gematigdheid te werk. De republikeinsche fractiën van alle nuances ontwikkelen evenwel krachtige werkzaamheid en het schijnt, dat men zich eenigszins ongerust maakt over den strijd te Bordeaux en te Parijs. In de hoofdstad heeft de verkiezing acht dagen later plaats dan in de andere ge meenten en men vreest aldaar voor de pogingen der „rooden en communardshoewel de verschrikkelijke voorstellingen daaromtrent voornamelijk afkomstig zijn van de anti-republikeinsche organen. De gematigde repu blikeinsche bladen koesteren geen vrees voor het suc ces van hunne partij. 9 Een depêche van Havas bevestigt thans dat van den uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen zal af hangen welke taal de regeering in de boodschap van Mac-Ma- hon zal voeren. Eergisteren is een langdurige minis terraad gehouden om de quaestie der constitutioneele wetten en van de indiening eener boodschap te bespre ken en de vreesdat de regeering zich van alle ver antwoordelijkheid betreffende de al of niet vaststelling van de wetten zou trachten te ontslaan schijnt maar al te zeer gegrond te wezen. Volgens de bedoelde depêche toch zou de regeering zich wel op het debat over de constitutioneele wetsontwerpen voorbereiden, teneinde hare opinie te kunnen zeggen; maar, hoewel het de organisatie van het septennaat wenschtis het van oordeel dat deze uitsluitend het werk van de vertegen woordiging is; dat aan haar alleen moet worden over gelaten te beoordeelen welke moeilijkheden daaruit kun nen onstaan en dat het ministerie alleen met de admini stratie van het zevenjarig bestuur belast is. Dit alleen is zijn roeping, en zija bestaan wordt door de organi satie van het septennaat niet in gevaar gebracht. Hier uit blijkt dus dat het ministerie grooten lust heeft om geheel aan de kamer over te laten of deze al dan niet de constitutioneele wetten wil behandelen en zelve geen enkele poging wil aanwendenom eindelijk tot een or ganisatie van het gezag van den maarschalk te geraken. Belgische brieven. Gent, 18 November. Maandag heeft de aangekondigde vergadering plaats gehad der liberale grondwettelijke vereeniging alhier over het voorstel, waarover ik u in mijn laatsten brief gespro ken hebdat strekte om de leden van den progressisten kring uit de liberale vereeniging te sluiten en luidde als volgt: „De liberale grondwettelijke vereeniging verklaart dat zij de statuten, het reglement en het programma van den progressisten-kring beschouwt als niet overeen te brengen met haar reglementen besluitmet toepas sing van haar reglement, dat al diegencnen harer leden, die, door hunne toetreding tot den progressisten-kring, het reglement en het programma van dien kring moch ten aannemen, beschouwd zullen worden hun ontslag- uit de vereeniging te hebben genomen." De vergadering was zeer talrijk bezocht, zelfs was de zaal, waar gewoonlijk de vergaderingen van de vereeniging gehouden wordente klein om het opge komen publiek te bevatten. Aan het bureel bevonden zich de drie onderteekenaars van het voorstelde liceren de Kerchovevoorzitterd'Elhougne en Metdepenningen, onder-voorzitter van de vereeniging. Laatstgenoemde begon met het voorstel uiteen te zetten en te verdedi gen en trachtte aan te toonen dat de voorgestelde maatregel hoogst noodzakelijk is, wil men de liberale partij weder opbeuren en haar eenigen kans geven om bij de verkiezingen de overwinning te behalen. Vervolgens nam de heer Rolin-Jacquemijns het woord en ondersteunde het voorstel der onderteekenaars zoo krachtig en met aanvoering van zulke overtuigende beweeggronden dat alle aanwezigen hem toejuichten en geen enkel progressist liet woord meer nam om de ingebrachte gronden voor hunne uitsluiting te weer leggen. Alleen stelde de heer Voituvon, voorzitter van den progressisten-kring, eene motie voor waarbij de vergadering zou verklaren, dat er geen reden bestond tot de aanneming van het voorstel des heeren de Ker chove c. en eindigde met de question préutalle te stel len, waarop hij de geheime stemming vroeg. Dit voorstel lokte een krachtig antwoord uit van den heer d'Elhougne, die uitriep dat men zich loyaal moest houden en geen uitvluchten zoeken. „Wij heb ben zeide hij het voorstel gedaan omdat daarvan naar onze overtuiging de dood of het leven der libe rale zaak in G-ent afhangt. Indien gij overtuigd zijt dat wij ongelijk hebben stemt er dan tegen, doch als gij denkt dat de waarheid aan onze zijde is, stemt er dan voor. Geen kleine middelen of uitvluchtsels. Doet als echte Vlamingen, stemt vrijmoedig over het voorstel met ja of neen." Deze woorden vonden bij val en na eene levendige en onstuimige woordenwisse ling tusschen het bureel en de leden van den progres sisten-kring, verklaarde de voorzitter het debat gesloten en dat de stemming over liet voorstel in het openbaar zou geschieden. Daarop verzocht de ondervoorzitter van den progres sistenkring, de heer de Brouckere, de]leden en voorstanders van dien kring geen deel aan de stemming te nemen en de zaal te verlaten. De stemming welke twee dagen opengesteld is ge weest, werd gisteren avond gesloten. Ziehier den uitslag Aantal uitgebrachte stemmen 601 voor het voorstel543 tegen het voorstel 54 vernietigde briefjes 4 Uit deze stemming blijkt dat de gematigde liberalen met eene belangrijke meerderheid de progressisten over troffen, want bij de belangrijkste stemmingen, welke in de liberale vereenigingen vroeger plaats gehad heb ben, overtrof het getal stemmen bijna nooit de zeshon derd. Bijzonder heeft ook de aandacht getrokken dat geen enkel lid van den progressistenkring het woord heeft genomen om de meeningen dier partij in den schoot der vereenigingen te verdedigen. Het zal nu te bezien zijn of de liberalen van deze zegepraal zullen gebruik maken om zich krachtig te organiseeren en ernstig aan 't werk te gaan. (Prijs der plaatsing 30 cent per regel). SPEELWERKEN. Als men in de dagbladen eene advertentie van speelwerken leest, denkt men onwillekeurig onmiddel lijk aan Zwitserland, aan Heller tè Bern, en vooral bij de nadering van de St. Nico laas- en Kerstfeesten; het schijnt wel dat de heer Heller niet rust vóórdat zich in ieder gezin eenig voorwerp uit zijne fabriek bevindt. Op de algemeene Weener tentoonstelling, alwaar deze speelwerken in een afzonderlijk daarvoor gebouwd en keurig paviljoen waren tentoongesteld, verwekten zij een algemeene sensatie onder het muzikale publiek, zoowel door hun volheid van toon, als door den rijkdom en de harmonische volmaaktheid van hunne, bij afwis seling ernstige en vroolijke melodiën, en zij trokken dan ook de algemeene aandacht. De verdienste van den heef Heller werd met de medaille van verdienste bekroondde eenige die voor dat genre van kunst werd toegekend. Geen muziekliefhebber behoeft te aarzelen zich zulk een speelwerk aan te schaffen, want behalve het ge noegen dat men daardoor aan al zijn kennissen kan bereiden, heeft men d: ardoor gelegenheid menig uur aangenaam door te brengen? Hoort de man van rijpen leeftijd een lieven walsof een aria uit een opera spelen dan gevoelt hij zich als 't ware herlevenhij geniet door de herinnering aan de gelukkige uren zijner jeugd de jongeling wordt met hoop bezieldde ongelukkige minnaar gevoelt zich getroost, want de muziek zucht, lachthoopt met hemde zieke wordt opgevroolijkt, in een woord, het is een welsprekende en getrouwe vriend. Deze speelwerken zijn bijzonder geschikt voor St. Ni- colaas- of Kerstgeschenken, want hij die ze geeft wordt nimmermeer vergeten. Daarom schaf ze u aan; zij zullen u het meest aangename, onschuldige en duur zame genot verschaffen. handelsberichten. Graanmarkten enz. Geut 20 November. Koode en witte tarwe ad 100 kilo weinig aanvoer fr. 25.50rogge op staal fr. 15.25 gerst fr.haver fr 18.50; boekweit fr. 16.paar- denboonen fr. 20.koolzaad fr. 34.lijnzaad fr. 34. lijnkoeken fr. 29.50; koolzaadkoekcn 'fr. 20.50; boteri fr. 3.40 per kilogram; eieren fr. 3.25 per 26 stuks. vlissingen, 20 November. Boter 1.32 a 1.26 per kilogram. Amsterdam, 20 November. Raapolie op zes weken 32. Lijnolie op zes weken 29j.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3