van het tegenwoordige wetsontwerpter kennis van de tweede kamer zal komen. In eene Maandag jl. gehqudene buitengewone alge- meene vergadering van aandeelhouders in de kanaal maatschappij werd het volgende voorstel na voorlezing van de gesloten conventie bij acclamatie aangenomen. „Dc vergadering kennis genomen hebbende van de akte van overeenkomst op 27/28 October jl. door de regeering met de Amsterdamsche kanaal-maatschappij gesloten, keurt goed het sluiten door de directie van eene overeenkomst met de regeeringwaarbij een in de concessie bepaalde eindtermijn voor de voltooiing van het werk wordt verlengden waarbij de verval lenverklaring van de concessie voor het geval van niet- naleving van de met de regeering vast te stellen tus schentermijnen voor de oplevering van onderdeden van het werkafhankelijk wordt gemaakt van overmacht bij de wet te erkennen." De ontvangsten op de Nederlandsche spoorwegen, die in het begin van het jaar zoo ongunstig waren, zijn langzamerhand gunstiger geworden. *Vooral in den laatsten tijd zijn die van het goederenvervoer toegeno men. Het groote vervoer van goederen is grootendeels aan den algemeen lagen waterstand toe te ochrijven. Vóór de maand Mei, hadden alle spoorwegen behalve de Nederlandsche Centraalspoorweg minder ontvangsten dan in 1873. De maand Mei was belangrijk beterde gezamenlijke ontvangsten op alle spoorwegen in Neder land waren 9% hooger dan in 1873. In de maanden Juni en Juli bleven de ontvangsten op de Nederland sche Rijn- en Hollaudsehe ijzeren spoorwegen verre bene den die van het vorige jaar. Misschien is deze ongunstige toestand in verband te brengen met de opening van den Oosterspoorweg. Ook toonen de ontvangsten van den Nederlandschen Centraalspoorweg sedert Juni eene vermindering aan en wel ten bedrage van f 11,400, waarvan 5000 alleen in September. Wij zouden deze vermindering mede aan de opening van den Oosterspoorweg durven toeschrijven. Door de opening van de lijn HilversumAmersfoort toch is het traject AmsterdamAmersfoort veel korter dan vroeger en zullen wellicht die mindere ontvangsten voortvloeien uit minder vervoer op het gedeelte UtrechtAmers foort. Nog meer springt de ongunstige invloed in 'toog wanneer men bedenkt dat juist in September jl. toen 5000 minder ontvangen werd, het troepenvervoer uit de legerplaats te Milligen heeft plaats gehad. De ontvangsten op den Hollandschen spoorweg toonen sedert Augustus eenige vermeerdering aan terwijl de Rijnspoorweg eerst over de maand October eene ver meerdering aanwijst en wel van fl. 19,000 of 4°/0. De ontvangsten op de staatsspoorwegen begonnen reeds in April te verbeteren en zijn sedert dien tijd gestadig toegenomen; van 2 Juli tot 28 October 11. bedroegen de ontvangsten f 2,280,151 of 10 meer dan in 1873. Indien dus de aan de regeering aangeboden ontwerp overeenkomst betreffende verandering in art. 53 der concessie wordt goedgekeurd, kunnen de aandeelhouders van een hooger dividend dan het vorige jaar verzekerd zijn en zullen de ambtenaren ook in 't genot van de overwinsten deelen. De ontvangsten op de Nederlandsche spoorwegen over de maand September 1874 waren f 1,310,811 tegen f 1,253,341 in September 1873. Van 1 Januari tot 30 September 11. bedroegen de ontvangsten 10,893,494 tegen 10,729, L04 in hetzelfde tijdvak van 1873. Hierbij dienen echter de ontvangsten op den Ooster spoorweg in aanmerking genomen te worden die in de maanden Juni, Juli, Augustus en September bedroegen f 187,985. De ontvangsten op den Noord-IIollandschen staats spoorweg zijn nog slechts bekend tot 30 Juni. Van 1 Januari tot dien datum was op dien weg f 5925 meer ontvangen dan van hetzelfde tijdvak in 1873. Met het oog op de vele concessiën en de belangrijke uitbreiding die wellicht ons spoorwegnet zal ondergaan, kan het misschien zijn nut hebben er op te wijzen, dat, zal de grondslag waarop de verdere aanbouw zal berusten eene soliede zijn, die dan moet gebaseerd wezen op de behoefte, en die behoefte wordt bepaald door de vermoedelijke ontvangst. Over 't algemeen le veren de meeste spoorwegen den aandeelhouders geen belangrijke winst op. Wanneer dus de vermoedelijke ontvangsten der nog aan te leggen spoorwegen niet vol doende zijnom volgens nauwkeurige berekeningen een billijke rente af te werpen, is het uit een financieel oogpunt beter den aanbouw uit te stellen. Als men de lijn productief wil makenis het wenschelijk die niet te klein te nemen. De exploitatiekosten voor kleine lijnen zijn in den regel veel grooter dan voor grootere zoo bedroegen b. v. de exploitatiekosten van de bruto- ontvangsten in 1872 bij den staatsspoorweg 51°/0 bij den Nederlandschen Centraalspoorweg 87°/t. Benoemingen en besluiten. bidderorden. Verlof verleend aan jhr. mr. O. W. J. Berg van Middelburgh, 's konings kamerheer en buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister op nonactiviteit, tot het aannemen en dragen der orde van St. Anna le klasse, hem door Z. M. den keizer aller Russen geschonken. eereteekenen. Vergunning verleend aan d"-. M. W. C. Gori, te Amsterdam, tot het aannemen en dragen der herinneringsmedaille van den veldtocht 18701871 voor niet-strijdenden, en aan den officier van gezondheid 2* klasse P. J. L. Döring van het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Nederlandsch- Indiëthans a Is suite van het koloniaal werfdepot, tot het dragen der Duitsche medaille ingesteld tot her innering aan den veldtocht tegen Frankrijk in 1870 en 1871. MARINE. Eervol ontslag uit 's lands dienst verleend, op verzoekaan den aspirant-ingenieur der marine D. van Vliet. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Dirksland c. a K. Boudewijn, thans ontvanger der in- en uitgaande rechten en accijn sen te Aalten o. a. Onderwijs. De heer mr. H. J. Wunder is benoemd tot leeraar in de staathuishoudkunde aan de hoogere burgerschool en de landbouwschool te Wageningen. Kerknieuws. Beroepen tot predikant bij de Nederduitscke hervormde gemeente te Amsterdam dr. G. J. Vos Azn. alhier. Als prijsvraag wordt door Teyler's Genootschap voorgesteld„Eene geschiedenis der Christelijke zede- leer gedurende het tijdvak des Nieuwen Testaments." Het Genootschap herhaalt tevens de twee in 1873 ge dane prijsvragen, welke niet of onvol doende beantwoord zijn geworden, namelijk: „Geschiedenis en beoordeeling van den stelregel: de vrije kerk in den vrijen staat," benevens: „Wat leert de volkenkunde op haar tegen woordig standpunt aangaande 's menschen godsdiensti- gen aanleg?" De inzending moet geschieden vóór 1 Januari 1876 aan het fundatiehuis van wijlen den heer P. Teylcr van Hulst te Haarlem. De prijs bestaat in een gouden eerepenning ter waarde van f 400. Als eene Kerkelijke bijzonderheid wordt ons het volgende medegedeeld: De hervormde gemeente te Arnemuidenwelke in 1574 bij de classis van Walcheren als zoodanig werd opgenomen, blijkens de onderteekening van de symbo lische schriften door haren eersten px*edikantHubertus Francisci, mag alzoo thans haar 300jarig bestaan ge denken. Op den 2- Januari 1575 werd er het 1' avond maal gehouden. Ook de gemeenten van Domburg en van Zoutelande deelen in dit voorrecht, dezen werden mede in 1574 gevestigd, en verkregen respectievelijk Gabriël Appaert en Theodorus Petrus Dammius tot haren eersten predikant. Te bejammeren is het intusschendat deze drie ge meenten thans juist herderloos zijn, de eerste sinds 25 October jl.de tweede sedert 1 Mei 1872terwijl bij de derde de vacature r^eds dagteekent van 5 December 1869. Marine en leger. De officier machinist 2- klasse G. B. Hardes wordt met den eersten December a. geplaatst bij 's rijks werf te Amsterdam. Hnnsfnieanrs. Naar het Utrechtach dagblad verneemt zullen ook hier te lande gelden worden ingezameld voor het ge- denkteekendat te Kassei ter eere van den grooten componist Spohr zal worpen opgericht. 4»eracngdc berichten. De heer Vorsterman van Oijen schrijft in het Sluisch Weekblad o. a. het volgende over de tegen woordige dames-modes: God gaf den mensch een tamelijk breeden voet, die met het voor- en achtergedeelte den grond raakt; daarop staat hij stevig en volkomen in evenwicï-t Die breede voet verdriet onze dametjes. Van jongs af zijn ze er aan gewend om te nauwe schoenen te dragen en krimpende van pijn aan de eksteroogen, spotten ze met de Chineesche schoenen, die even dom behandeld worden als zij zich zeiven behandelen. Maar ze zijn nog bang bovendien, geloof ik, om vast te staan. Daarom laten ze onder hare schoenen verhoog- sels maken, die ze hakken noemen, waardoor de ach tervoet, steunende op een smal puntje, minstens drie centimeters uit het waterpas geraakt, de dracht van het lichaam op den voorvoet komt en het geheel e lichaam eene houding aanneemt, als de scheve toren van Pisa. Ze ioopen dan ook allerliefst, die geregen, hooghakkige dametjes; vooral als de openingen tus- Bchen de straatsteenen wat uitgeregend zijn. En toch hoorde ik nooit klagen over die ellendigelichaam- mismakende, gezond-en schoonheid bedervende schoe nen, maar altijd over den slechten weg. Maar genoeg van dat kleedingstuk; we wiilen thans van een ander spreken nl. van het haar. Het haar ook een kleedingstuk! Waarachtig! zoover is het gekomen- Onze dames verbeelden zich nu eenmaal dat ze geen haar genoeg hebben en koopen er liefst nog een vlecht of wat bij, soms een hcele pruik, om een aanhangsel achter in den halsof een toren boven op het hoofd te bouwen. En boven op die verhooging komt een hoedje-je-je, als de vergulde knop boven op een vlaggestok. Behalve dat die haarmassa het hoofd broeit en dus. bepaald nadeelig moet zijnlropt men nog gevaar, daardoor in de beestjes te komen. Men heeft namelijk een heel snoeperiglief diertje, een gaegarinetje, allerprachtigst om door een micros koop te bezichtigen, dat beestje leeft bij preferentie in die chignons; zoo lieeten die haarachtige hoofduit breidingen De opvoering der bekende operette „Pariser Leben" (Offenbach's „Vie Parisienne") is door den waarnemenden burgemeester van 'sHertogenbosch verboden, op grond dat deze vertooning met de zedelijkheid strijdig ge acht moet worden. Bij de honderdmaal herhaalde op voering van hetzelfde stukje in andere steden heeft men die beschuldiging nooit vernomen. Te 's Ilage is Zaterdag jl. de algemeene vergade ring van de Yereeniging van officieren der scherpschut terskorpsen in Nederland gehouden. Bij deze gelegen heid werden de ontworpen statuten goedgekeurd en het definitief bestuur gekozen. Tot president daarvan is benoemd de majoor A. van Stolk, kommandant der Rotterdamsche scherpschutters. Het te Wageningen gevestigd departement der maatschappy tot Nut van 't Algemeen heeft de onder wijzers aan de openbare lagere scholen aldaar in de gelegenheid gesteld eene proef te nemen met de oprich ting van school-spaarbanken. Tot verdere aanmoedi ging van het sparen is de rente van de door de kinderen ingebrachte gelden hooger gesteld dan die welke anders door de spaarbank toegekend wordt. Te Heerlen (Limburg) is eene nieuwe steenkolen mijn ontdekt, bevattende kolen van de beste soort, namelijk vet- of gaskool. Te Leksmond heeft men beslotenuithoofde van den zwakke toestand, waarin de kerktoren zich bevindt, de klok niet meer te luiden. De Hollandsche rederijkerskamer te Kaapstad heeft een portret van Z. M. den koning, met 's konings l.andteekening voorzienten geschenke ontvangen en naar aanleiding daarvan den wensch uitgedrukt ook het portret van II. M. de koningin te mogen ontvan gen. Op den dag toen de mailboot het kostbaar ge schenk had aangebracht woei, door een zonderlinge toevalligheid, juist van den Tafelberg, aan wiens voet de stad ligt, de Nederlandsche vlag. Een tiental leden der rederijkerskamerdie een pleiziertocht naar den berg dedenhadden geheel toevalligdaar zij niet kon den weten dat het portret juist in aantocht was, op den berg de driekleur geplant. Weldra zal Europa een bezoek te beurt vallen van Z. M. den koning der Sandwich-eilanden Kalakua. Met toestemming van zijn geheimen staatsraad heeft de koning de uitnoodiging der regeering van de Ver- eenigde staten, om Amerika te bezoeken, aangenomen. Z. M. verlangt zeer ook een bezoek aan Europa te brengen. Hij zou door een Amerikaansche stoomboot van Honolulu worden afgehaald, die door de regeering der Vereenigde staten ter zijner beschikking is'gesteld, om de opening van het congres te Washington bij te wonen, en vervolgens, teneinde den strengen winter in Amerika te ontgaan, zich naar het zuiden van Europa begeven. De Droit deelt mede, dat dezer dagen te Parijs op éen avond, door de politie een tal van krankzinnigen zijn aangehouden. Des avonds te acht uren werd een jongmensch gearresteerd, die met geweld het Louvre wilde binnendringen om de ex-keizerin op te zoeken, die hij met Gambetta wilde laten huwen. Op hetzelfde oogen- blik maakte de politie zicli meester van eene oude vrouw, die met veel misbaar het publiek meedeelde, dat- Parijs verwoest zou worden door de Pruisen. Een uur later zag de politie zich genoodzaakt een jongmensch te arresteerendiein de verbeelding dat hij op de jacht was, ieder met straatsteenen wierp. Op.den boule vard du Temple werd een 45jarige man aangehouden, die het circus wilde binnengaan zonder de entree te be talen omdat hijzooals hij voorgaf, op dc koord moest dansen. Ten half twaalf viel der politie een man in handen die zich meester maakte van alle dieren die hij ontmoette en eindelijk des nachts ten half een werd een jongmensch gearresteerd, die. bepaalde bewijzen van geestverbijstering gaf.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2