BUITENLAND. angen telegram meldt, dat de akte van beschuldiging hem thans beteekend is en dat de behandeling van zijne zaak voor de stedelijke rechtbank op 7 December a. is vastgesteld. Als bij die behandeling ook verte genwoordigers van de pers worden toegelaten zullen er zich waarschijnlijk niet minder aanmelden dan bij het proces tegen Kuilman het geval is geweest, want in alle landen wordt de loop van deze zaak met de grootste belangstelling gevolgd en de ontwikkeling met gespannen verwachting tegemoet gezien. Waar twee mannen als von Bismarck en von Arnim tegenover elkander staan in eene positie als met hen het geval is, is het ook wel niet anders mogelijk dan dat iedere phase van het proces met opmerkzaamheid wordt gevolgd. Het is niet te ontkennendat de verschijnselen zonderling zijn, en, bij al het vertrouwen dat men in de Berlijnsche rechters stelt, is toch zekere verander lijkheid., men zou zeggen zekere onzekerheidin hunne handelingen niet te loochenen. Wij hebben er vroeger op gewezen hoe geheel onverwachts het bericht van de invrijheidstelling volgde op de uitspraak van do recht bank van appèl dat de arrestatie slechts op een punt verdedigbaar is. De heer von Arnim werd op vrije voeten gesteld, op welk motief dan ook. Nu komt Vrijdag het bericht, dat hij weder was gearresteerd, doch Zaterdag bleek, dat hij slechts in zijn huis werd bewaakt, nadat de rechtbank had gedelibereerd over een advies van zijn geneesheeren gisteren meldde de telegraaf, dat de rechters ook het bevel tot bewaking in huis door politic-agenten hadden ingetrokkenmaar den heer von Arnim huis-arrest hadden opgelegd. Waaraan die veranderlijkheid toe to schrijven? Handelen de rechters Boms ook tengevolge van wenken, aanwijzingen of indrukken voorbarig, zoodat zij bij nadere raadpleging met het strenge recht van hun eerste beslissing moeten terug komen? Hoe dit zij, een dergelijke handelwijze maakt geen guustigen indrukmaar wekt een gevoel op als jegens een geneesheer, die bij een patient nu het een en dan het andere beproeft, omdat hij niet op de hoogte van de ziekte is. Bij de derde lezing van liet voorstel betreffende de oflicieele taal voor ambtenaren in Elzas—Lotharingen schijnt de tussclienkomst van von Bismarck noodig te zijn geweest. De rijkskanselier zal in eene zaak, die geen gevaar loopt naar zijn zin uit te vallenhet woord wel niet voeren. Zaterdag heeft hij dit echter gedaan, om het amendement van den heer Guerber te bestrij den, volgens hetwelk het recht om den termijn van het gebruik der Fransche taal voor genoemde ambte naren te verlengen, niet aan den keizer zou worden overgelatenmaar door het parlement zou worden vast gesteld. Na de bestrijding door den heer von Bismarck werd het amendement verworpen en het voorstel onver anderd aangenomen. De regeering heeft weder verscheidene financieele voorstellen ingediend, die buiten de begrooting om de uitgaven nog belangrijk zullen verhoogen. Bij de indie ning van de rijksbogrocting heeft het de aandacht ge trokken dat de post voor net departement van marine betrekkelijk laag was, dóch thans is een bijzonder wetsontwerp bij den bondsraad ingekomen om 13 mil- lioen mark te leenen tec behoeve van de marine en 3 millioen tot uitbreiding van het telegraafnet, terwijl ein delijk nog wordt voorgesteld om eene leening van 15,200,000 mark te sluiten ten behoeve van ElzasLo tharingen, teneinde te kunnen voldoen aan de bepalin gen der tusschen Frankrijk en Duitschland op 11 De cember 1871 gesloten overeenkomst. Een Zaterdag te Parijs gehouden ministerraadonder voorzitterschap van maarschalk Mac-Mahon, schijnt voor namelijk ten doel te hebben gehad om den politieken toestand van het land en van de partijen te bespreken, en te overleggen welke houding de regeering met het oog daarop zal moeten aannemen. Vooral de meer ge prononceerde houding van de Bonapartisten maakt de po sitie der regeering moeilijk. Na hunne overwinningen, die het gouvernement thans reeds zullen gaan berou wen doen zij zich steeds meer geldenen in de Liberté hebben zij de voorwaarden bekend gemaakt onder welke zij het gezag van Mac-Mahon willen steu nen en waaronder in de eerste plaats voorkomt: dat het plan tot de instelling van een eerste kamer worde opgegeven. Zij zullen begrijpen, dat deze een voor hen gevaarlijk element zou worden, hetwelk hun invloed in de tweede kamer geheel zou neutraliseeren. De strenge legitimisten scheiden zich intusschen hoe langer zoo meer van de Orleanisten af, zoodat het nog een raadsel is hoe tot eene partijvor ming te geraken die iets goeds voor het land kan opleveren. De uitslag der herstemmingen voor leden van de tweede kamer te Rome is dat Garibaldi in twee districten is gekozen. In drie andere districten zijn een lid van de linkerzijde en twee van de rechterzijde verkozen. Te Florence, Genua, Bologne, Livorno en Turijn hebben alle candidaten der rechterzijde de over winning behaald; van nog eene verkiezing is het resul taat onbekend. Over het algemeen is. dus de uitslag der herstemmingen gunstig voor de regeer ing, die door deze verkiezing veel aan kracht in het p arlement heeft gewonnen. De jongelui, die deze gezonde, echt nationale oefeningen doen, moeten om op het kanaal te komen, drie brug gen doorvaren en bovendien de kanaalbmg wanneer zij in de richting naar Vlissingen wenschen te varen. Nu bestaat het vermaak van de straatjongens daarin, om zich op die bruggen te posteeren, en bij het onder doorvaren op de booten en de roeiers te spuwenja, daar dit nog niet vermakelijk genoeg was be gonnen zij dezer dagen met eene nog walgelijker be sproeiing. De politie is niet alomtegenwoordig, maar op den tijd dat er geroeid wordt, zijn er gewoonlijk volwas senen op de bruggen of in de nabijheid. Zou het nu te veel gevergd zijn van het in het alge meen zoo welwillend Middelburgsch publiek, wanneer het verzocht wordt, om zich bij voorkomende gelegen heden daar eens mede te bemoeien? Zoodra de lieve straatjeugd bemerkt, dat zij kans heeft van den eersten den besten voorbijganger eene desnoods gevoelige vermaning te krijgenzal zij wel naar een ander meer passend vermaak uitzien'. M. N. S. Pretij dingen. Gisteren middag is alhier binnengekomen het bark schip Rigageladen met hout voor de firma den Bouw meester Borsius van der Leijé. Door het kanaal is alhier gepasseerd het stoomschip Frans Naereboutmet bestemming naar Hellevoetsluis. Het stoomschip Prins Hendrikgezagvoerder M. C. Braat, heeft 13 November op de Clyde een proeftocht gedaan waarbij het een dertienmijlsvaart heeft gehou den. Dit stoomschip vertrekt binnen weinige dagen van Glasgow naar Nieuwediepom in de geregelde lijn van de Stoomvaart-maatschappij Nederland naar Padang en Java te worden geëxpedieerd. landelHbrridTttcn. Graanmarkten enz. Rotterdam 16 November. De aanvoeren waren ruim, erwten 25 cent en kanariezaad 1.50 hoogerbruine boon en 25 cent lager overigens onveranderd. Amsterdam, 1B November. Raapolie op zes weken 33*. Lijnolie op zes weken 29* Nederland. België. Frankrijk. Rusland. Polen. Oostenrijk, Hongarije. Italië. Spanje. Portugal. Turkije. Egypte. Amerika. Brazilië. Pryzen van Effecten. Amsterdam, 16 November. Certific. Werkelijke schuld. 2* pet. dito dito dito 3 dito dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij 4* dito exploitatie Ned. Staatssp. Certificaten bij Rothschild 2* Inschrijvingen3 dito5 Obligatiën 1798/1816 5 dito Hope C°. 1855 6e serie 5 dito f 1000 18645 dito L. 100 1872 5 Loten 18665 Oblig.Hope C°.Leening 1860 4* Certific. dito4 Inscript.Stieglitz &C°. 2e a 4 L. 4 Obligatiën 186769 4 Certificaten6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 Oblig. dito4 Aand. Baltische spoorweg 3 Obl. spoorweg Poti-Tiflis. 5 dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow 5 Schatkistobligatiën 4 Oblig.metal.in zilver Jan./Juli. 5 dito dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 dit dito Febr./Aug. 5 Aand. Nation, bank 3 Schatkistbiljetten 6 Certific. Amsterdam 5 Obligatiën Buitenl3 dito Binnenlandsche 3 Obligatiën3 Inschrijving Alg. schuld 5 Obl. 1868 7 dito 1873 7 Obl. Vereenigde Staten 1904 5 dito dito dito 1882 6 dito dito dito 1885 6 Illin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. 6 Oblig. Central Pacific 6 Obl.St.Paul&Pac.Spw.lesec. 7 dito dito dito 2csec. 7 Obl. 1863 dito 1865 5 - 72* 95* 136* 108 101* 88* 101* 97* 287 94* 78* 82 243* 195 130 99* 80* 651-* 65** 62 61* 1040 17* 12* 46 42* 78* 73 96* 100* 85 17* 90 96* van Houten, Fabius en Tak (als rapporteur der com missie) benevens de heeren Godefroi en Storm en de minister van financiën. De drie eerstgenoemde sprekers maakten bezwaar zich te vereenigen met de conslusie, omdat zij niet bepaald genoeg was en de kamer te veel in bet onbestemde bond aan de opmerkingen in het rapport zelfs gemaakt en de wenschen daarin uit gedrukt. De heer Smidt maakte daartegen zelf een constitutioneele bedenking, gegrond op de vrees, dat de regeering en vooral haar hoofdde heer Heemskerk, die in het kabinet van 1866 zitting had gehad, dei- kamer de bevoegdheid zou ontzeggen zulke verzoeken tot de regeering te richten omtrent bestuursaangelegen heden van hare competentie. Dit constitutioneel be zwaar werd echter ongegrond verklaard door den heer van Houten. Voor 't overige had de heer Mees meer speciaal op 't oog de in het verslag tot de regeering gerichte aanbeveling tot ondersteuning van de pogin gen van het comité ad hoe om een directe poctgemeen- schap tot stand te brengen tusschen Vlissingen en Harwich. Hij beschouwde zulk eene van België geheel afgescheiden postdienst als eene illusie. Daarentegen werd door den heer Fabius (die tevens hulde bracht aan de vaderlandsche bemoeiingen van Prins Hendrik in deze) betoogt!, dat men geen korter en doelmatiger reeht- strcckschc verbinding met Engeland kan verkrijgen dan over Vlissingen. Dat punt werd door den heer Tak, bij de verdediging van de conclusie van het rap port, in het breede uiteengezet. De minister van financiën verklaarde bij herhaling dat de pogingen om een rechtstreeksclie stoomvaart, tusschen Engeland en Nederland tot stand te brengen door de regeering met sympathie zullen worden onder steund, maar dat de minister daarbij volstrekt niet aan eenige onderneming de voorkeur wenscht te geven, zullende hij slechts letten op de bevordering van 't al gemeen belang, hetzij dat door een verbinding met Rotterdam, Amsterdam, Harlingen of Vlissingen tot uitgangspunt mocht kunnen geschieden. De conclusie werd ten slotte onveranderd aangeno men met 27 tegen 25 stemmen. De heer van Zinnicq Bergman heeft een voorstel ge daan tot wijziging van het reglement van orde, in dier voege dat des Zaterdags de zittingen te 1 uur zouden eindigenen des Maandags te 1 uur zouden aanvangenin 't belang ook van die ledendie niet in de residentie wonen en niet spoedig hun woonplaat sen kunnen bereiken en in 't belang ook van de steno- graphen en de verslaggevers der dagbladen. Dit voorstel zal, na schriftelijk te zijn ingediendnader een onderwerp van overweging uitmaken. Zitting van Maandag 16 November. {Per telegraaf.) Ingekomen zijn wetsontwerpen tot aanvulling der wet op de besmettelijke ziekten, tot onteigening van per- ceelen ter uitbreiding van de stad Amsterdam en tot bedijking van de Legmeerscho klassen. Nadat de heer Harinxma als lid was toegelaten, kwam in behandeling het wetsontwerp betreffende de schorsing der aanmunting van zilveren standmunt, dat door de heeren Schimmelpenninckvan LoonBergsmaHcyden- rijck en van Asch van Wijck werd verdedigd. De heer 's Jacob wenschte beperking tot Juli a. Door de hee ren van Houten en Smidt werd het ontwerp bestreden. Morgen zullen de discussiën worden voortgezet. By de nadere ontwikkeling harer denkbeelden om trent de traktementsverhooging der ambtenaren zegt de regeering, in het antwoord op het verslag over hoofd stuk II der staatsbegrootingdat zij naast de dadelijk toe te kennen verhooging voor de ambtenaren indivi dueel, uitdrukkelijk ook een verh'ooging, tot geheel nieuwe regeling van de bepaalde minima en maxima voorstelt, om de positie der ambtenaren ook voor de toekomst te verbeteren. Daartoe wordt reeds een koninklijk besluit in gereedheid gebracht. Indien de aangevraagde sommen ontoereikend blij ken, zal de regeering met een voorstel tot aanvulling niet achterblijven. Overigens moet juist voor de laagste traktementen de faculteit bestaan zoo noodig meer dan 10 pet. verhooging aan te wijzen. In de memorie van antwoord betrekkelijk het hoofd stuk buitenlandsche zaken deelt de regeering mede, dat de erkenning van het tegenwoordig gouvernement van Spanje heeft plaats gehad doordat de Nedcrlandsche regeering, op het voorbeeld van bijna alle Europeaan- sche mogendheden, in oflicieele betrekking getreden is met „het uitvoerend bewind van Spanje, onder voor zitterschap van den maarschalk Serrano." Over de hier te lande aanwezigen consuls van den pauselijken stoel die te Rotterdam is in 't voorjaar overleden hebben zich geen moeilijkheden voorge daan en de minister heeft geen grond die te voorzien. De regeering is volkomen bereid om er toe mede te werkendat de daarvoor vatbare internationale geschil len door middel van arbitrage worden beslecht; daar over kunnen geen twee meeningen zijn. Niettemin ver- eenigt zich de minister gaarne met het gevoelen van bendie oordeelen dat een initiatief in die. aangelegen heid niet op den weg eener kleinere mogendheid ligt. De minister behoudt zich voor te gelegener tijd zijne denkbeelden te kennen te geven over de quaestie van een vaste woning voor den minister van buitenlandsche zaken. Algemeen Overzicht. Weldra zal toch in de zaak van den heer von Arnim eene beslissing worden genomen. Een uit Berlijn ont- Jitflfêoitcto atulilmt. Midtl elburgsehe straat) ong ens, Reeds vroeger is er in dit blad op gewezen, hoe on gemanierd onze lieve staatjeugd zich jegens vreemde lingen pleegt te gedragen. Deze zoekt thans ecue andere uitspanning, door op hare wijze deel te nemen aan de roei-oefeningen die tegenwoordig door eeu paar vereenigingeu op liet ka naal plaats hebben. Prijzen van coupons. Amsterdam, 16 November. Metall./" 22.12*dito zilver /J 23.17*Div. Eng. per f 11.62*Eng. Portugal per f 11.62*Amerikaansche dollars (in goud) f 2.38. Amsterdam, 14 November. Metall. 22.12*dito zilver f 23.171; Div. Eng. per f 11.62*; Eng. Russen per f 11.62*Eng Portugal per f 11.62*Fran ks*; Belg. f 56; Pruis /34§; Hamb. Russen f 31* Russen in Z. R. f 32Poolsche per fl. Amer kaansche dollars f 2.38papier f 2.14.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3