brievengaarder, voorzanger, koster enz. enz. te Kerk- werve in Zeeland." In het nommer van heden van genoemd blad wordt de opmerking gemaakt, dat daar de heer van de Zande voor de bedoelde betrekking zeer geschikt zou wezen en hij voornemens was om zijn onderwijzers ambt te Kerkwerve neer te leggen ten einde zich weder te Veenendaal te vestigen, zijne benoeming tot burgemeester aldaar zeer wenschelijk zou zijn. Benoemingen en besluiten. leger. Benoemd bij het personeel en den vcteri- nairen dienst bij het leger: tot paardenarts le klasse (naar ouderdom van rang), bij het 4C regiment huzaren, de paardenarts 2® klasse H. M. Stieklcel Schoemaker, van het le regiment huzaren; tot paardenarts 2* klasse (naar ouderdom van rang), bij het 2® regiment huza ren, de paardenarts 3e klasse A. Overbosch, van lie 2e regiment huzaren. Onderwijs. Den 4cn December a. zal het 400jarig bestaan van het stedelijk gymnasium te Utrecht op plechtige wijze worden gevierd. Te 1 uur zal een feestrede in de Nederlandscho taal worden uitgesproken door den Rector van het gymnasium, in de Pieterskerkgevolgd door een feestzangonder directie van den heer R. Hol. Daarna uitreiking der herinnerings-medaille en reünie der oud-leerlingen, 's Middags diner in de zaal boven de sociëteit de Vriendschap, en 's avonds reünie in de zaal van den heer Smit, in de Maliebaan. Het aantal studenten aan het Atheneum illustre te Amsterdam bedraagt voor alle vakken 377. Kerknieuws. De heer W. F. If. Hugenholtz predikant te Zie- rikzee heeft in de avondgodsdienst-oefening van giste ren aan zijne gemeente bekend gemaakt, dat hij de toezegging van beroep naar de gemeente Sandpóort aanneemt. Door den kerlceraad van de Nedcrduitsche her vormde gemeente te Zeist is besloten om de drie maan den eene collelcte te houden ten behoeve van jongelin gen die de geschiktheid bezitten voor predikant opge leid te worden en wien de middelen daartoe ontbreken. Zondag jl. gaf de eerste gehoudene collekte een goede uitkomst. De heer F. Sehesta predikant te Nicoleitz in Mo- ravië heeft voor het beroep naar Nieuw en St. Joosland bedankt. Marine en leger. De boring voor het onderzoek van den grondwaarop de forten in de gemeente Schalkwijk en te Oud wulven gebouwd zullen wordenheeft tot dusver nog geen gewenschte resultaten opgeleverd. Honstuienws. MINA KRUSEMAN OP HET TOONEEL Rotterdam14 November. De optreding van mejuffrouw Kruseman als tooneel- speelster is, naar het ons voorkomt, eene zaak van genoegzaam algemeen belang om er nog eens afzon derlijk en anders dan op de wijze van een gewoon stads- of tooneelnieuws op terug te komen. Afgeschei den toch van de geheele geruchtmakende en gerucht- lievende persoonlijkheid van mej. Kruseman, komt bij haar début ter sprake de voor onze maatschappij niet onbelangrijke vraag, in hoeverre het in een jonge dame van fatsoenlijken huize en met een onafhankelijke positiete rechtvaardigenen te verklaren is dat* zij zich aan het tooneel wijdt. Te lang bestond in ons land het ongegrond en onverdiend vooroordeel dat „op de planken" te verschijnen en een slechte reputa tie te bezitten uitdrukkingen waren van ongeveer dezelfde beteekenis. Dat vooroordeel moet, ter wille der rechtvaardigheid niet alleen, maar ook vooral ter wille der oplossing dier hoogstbelangrijke sociale quaes- tie: de arbeid der vrouwen, uitgeroeid worden. Al ware het alleen dewijl zij daartoe naar hare krachten zoekt bij te dragen, zou de poging van mej. Kruse man reeds onze onverdeelde belangstelling verdienen. Onmiddellijk aan dit maatschappelijk standpunt van beoordeeling knoopt echter de vraag zich vast: met welken uitslag is haar zeer gevaarlijke proef bekroond omzonder te voren ooit het tooneel te hebben be treden voor het publiek te verschijnen in de zeer ver moeiende hoofdrol van haar eigen drama „de Echt scheiding" Ofschoon vrij algemeen bekendzij de loop der intrige van het drama hier nogmaals in korte trekken in herinnering gebracht. Louise van Amerongen, de zestienjarige dochter van rijk geworden burgerlieden te Samarang, huwt, half door het zedelijk overwicht liarer ouders gedwongenden reeds vrij bejaarden resi dent Stevens van Langendijk. Alvorens deze aanzoek om hare hand deedheeft hij zijn inlandsche huishoud ster, Mina, met welke hij naar Indisch gebruik jaren lang geleefd, en die hem twee kinderen geschonken heeftverstooten en naar het gebergte teruggezonden. De verstootene heeft echter gezworen zich te wreken. In eene kast verscholen, wacht zij de nieuwe gebied ster in het huis, waar zij zoo langen tijd de eerste geweest isop en staat gereed Louise, dievan de reis vermoeid, een oogenblik op een stoel is nedergevallcn, met eene kris het hart te doorboren, net gezicht van het jonge, schoone meisje brengt echter op het laatste 00genbiik de beleedigdê inlandsche vrouw tot inkeer; zij werpt de kris weg, barst in een stroom van tranen losmaakt zich bij Louise bekendvertelt haar hare geschiedenis enaan elkanders hart geklemdbelooven de beide bedrogene vrouwen elkander eeuwige vriend schap. Dat Mina die belofte wil nakomen bewijst zij door later, bij een ziekte van Louise, des nachts zelve aan haar bed te komen waken. Daar verrast haar de resident, die, woedend over het binnendringen der verstootene, en hare wraak vreezen deliaar bij de haren en met trappen en stooten de kamer uitwerpt en door zijne politic-dienaren naar de gevangenis laat brengen. Daar sterft Minatengevolge der doorgestane mishandelingen. Hare kinderen, door Louise liefderijk tot zich genomenworden in het huis van den resident opgevoed, totdat hun vader besluit hen naar Europa te zenden, ondanks de bede zijner vrouw, die voor het lot der twee jongen knaapjes, aan vreemde handen in een onbekend land overgeleverdongeruster is dan hun eigen vader. Tot hiertoe heeft het hart van Louise gesluimerd. Haar alledaagscheu en on verdragelij ken echtgenoot bemint zij niet; andere liefde heeft zij nooit gekend. Deze ontmoet zij het eerst in den persoon van een jeugdig suikerfa brikant, Werner, in wien zij niet rlleen sympathie voor haar treurig lotmaar ook de beantwoording der bange vragen over de bestemming van den mensch op deze wereld vindt, wier oplossing haar tot dusverre zoo dik wijls gepijnigd heeft. Na langen tij d weerstand geboden te hebben ontsnapt eindelijk de bekentenis zijner liefde aan de lippen van Wernerdoch Louise legt hem, strijdende met zichzelve, het zwijgen op. Den man, dien zij gehuwd heeft, kan zij niet beminnendoch be driegen wil zij hem niet. De resident heeft echter reeds lang, door zijne bedienden, bemerkt wat er gaande is. Aan die gespannen verhouding wordt weldra op nood lottige wijze een einde gemaakt. Op eene jachtpartij, waaraan Werner en de resident deelnemengaat het geweer van den laatsten door ongeluk of opzet, dit wordt in het drama niet geheel uitgemaakt onver wachts af. Het schot treft Werner doodelijk. In eeu koepel nabij het residentshuis gebracht, geeft hij, be wusteloos en in tegenwoordigheid van Louise, den laat sten snik. De maat van Louise's lijden is alzoo volgemeten. De man, dien zij nooit heoft lief gehad, heeft haar eerst bedrogen, daarna door de mishandeling van de moeder zijner kinderen, door zijne hardheid en zelfzucht zich bij haar gehaat en veracht gemaakteindelijk het voor werp harer nimmer bekende, doch hartstochtelijk ge koesterde liefde vermoord. Dat de dood van Werner met opzet geschied is, daarvan is Louise overtuigd; ofschoon liet feit op het tooneel niet ontwijfelbaar in het licht gesteld wordt. Toch laat de wet haar niet toe den gevlochten band tusschen haar en den man, dien zij verafschuwt, te ontknoopen. Tevergeefs smeekt z'j Stevens haar van de een of andere misdaad de schandelijkste wil zij zich laten welgevallen te be schuldigen, teneinde eene1 echtscheiding mogelijk te maken. De woestaard lacht haar uit. Dan blijft der ongelukkige niets anders over dan een einde aan haar leven te maken. Reeds zijn haar geestvermogens ge krenkt door do zielsfolteringen welke zij heeft doorstaan. In haar waanzin meent zij met Werner in het huwelijk vr-v nden te worden. Zoekende naar haar bruidegom ontmoet zij zijn graf. net grafgesteente tooit zij met haar bruidskrans en haren sluier. Daarna, als het eenigc middel om met den geliefde vereenigd te wor den, grijpt zij naar eene kris dezelfde die Mina gekocht had om de jonge vrouw van den resident te dooden en doorboort zich het hart. Naast het graf- teekeu zijgt zij neder. De „echtscheiding" der beide, elkander hatende zielen is ook de vereeniging der twee, welke op deze wereld vruchteloos daarnaar gesmacht hebben. Ziedaar in korte, noodzakelijk onvolledige trekken den inhoud van dit treurspel datofschoon weinig nieuw van vinding, echter, daar het den toeschouwer in het midden onzer betrekkelijk weinig bekende Indische maatschappij voert, en eene der diepste wonden dier maatschappij met den vinger blootlegtbuiten twijfel op ons tooneel als eene nieuwigheid beschouwd en begroet mag worden. Het is ons doel niet eene eigenlijke critiek van het werk te leveren, dat bovendien, als roman, reeds aan de handen der recensenten prijs gegeven is geweest en niet onbeschadigd daaruit te voorschijn is ge komen. Wat wij ons voorstellen is, op eerlijke en on partijdige wijze den indruk weder te geven dien èn het stuk èn het spel der schrijfster en actrice op het pubiek hebben teweeggebracht. Mejuffroiiw Kruseman hecht weinig dat weten wij aan dagbladen- critiek. Daarentegen beroept zij zich gaarne op de stem dcB volks, op de uitspraak van het publiek. Wij heb ben ons de moeite gegeven om in talrijke, zeer ver schillende groepen de individueele meenïngen der toe hoorders te vragen en af te luisteren. Ofschoon de hooghartige minachting der door velen veroordeelde, door anderen miskende, door sommigen bewonderde schrijfster ons niet belet eene zeer bepaalde meening omtrent haar talenten te koesterenwillen wij ditmaal vooral wedergeven wat het talrijke publiek, dat Vrij dagavond den Rotterdamschcn schouwburg vulde, ons te hooren gaf.' Mejuffrouw Kruseman zal, vertrouwen wij, even gaarne onze onpartijdigheid bij deze voor stelling willen aannemen, als onze eigen betuiging dat wij niet de minste neiging gevoelen om alleen op grond harer betuigingen vol zelfgenoegzaamheiduit vrees voor den schimp waarmede zij gewoon is dagbladen- critiek te Overladen, of eindelijk uit galanterie (een eigenschap waarmede „geëmancipeerde" dames trouwens, op grond harer beginselen, weinig mogen ophebben) aan te nemen dat wij een groot talent, een genie, vóór ons hebben zoolang dat genie of dat talent niet door onwedersprekelijke proeven hun bestaan iu het licht hebben doen treden. Wordt vervolgd.) Gemengde berichten* De slachters te Amsterdam hebben deze week bijna allen den prijs van het vleesch met 10 cents per kilo gram verminderd; men beschouwt dit als een goed gevolg van de aldaar opgerichte vereeniging. De wethouderwaarnemend burgemeester van 's Hertogenbosch, heeft de voor Zondag jl. in den schouwburg van het Casino aldaar aangekondigde opvoe ring van Het Parijsche leven, wegens de onzedelijke strekkingverboden. Op de Vrijdag gehouden najaars-paardenmarkt te Tiel waren veel paarden aanwezig en werden hoogo prijzen besteed. Een Duitsche hengst werd zelfs voor 900 niet toegewezen. Het vervoer van turf uit de Drentsche en aan grenzende veenderijen wordt thans zeer moeilijk door totaal gebrek aan water in de zoogenaamde „Wijken," zoodat alles per as moet worden getransporteerd naar de schepen in de hoofdkanalen gelegen. De schipperij, die weldra haar laatste herfstvrachten naar Holland, Gelderland en Utrecht doet, lijdt hierdoor groote schade. In Noord-Amerika wordt het schoonmaken van ge bruikte postzegels om ze een tweede maal te kunnen aanwenden in het groot in praktijk gebracht. De derde Assistant-Postmaster-Gencralde heer Barberberekent dat aan de Vereenigde staten daardoor jaarlijks voor een bedrag van een millioen dollars ontstolen wordt. Verkoopfngen en aanbestedingen. Op de griffie van het provinciaal bestuur alhier zijn ter lezing nedergelegd de voorwaarden waarop door het departement van marine, op 23 November a. zal worden aanbesteed, de levering van houtwaren, ten behoeve van de directie der marine te Amsterdam. Zaterdag is te Sevooskerke te koop aangeboden1 hectare 12 aren 80 eentiaren bouwlandgelegen in de gemeente Oostkapelle. Verkocht voor 1610. 41 aren 20 centiaren bouwland, gelegen in de ge meente Vrouwepolder. Verkocht voor ƒ500.25. Thermometerstand. 14 Nov. '8 av. 11 u. 42 gr. 15 'smorg. 7 u. 40 gr. 'smidd. lu.46gr. 'sav. 11 u. 47 gr. 16 'smorg. 7u.46gr.'smidd. lu.48gr.'sav.6u.48gr. §ta ten-generaal. tweede kameb. Zitting van Zaterdag 14 November. {Nader verslag.) De inlichtingen van den minister van binnenlandsche zaken in zake de kerkhof-quaestie van Strijp werden, ter fine van onderzoek en rapport, gesteld in handen van de lieeren Tak, Smidt, Kappeijne, van Kuyk en van der Does de Willebois. De beraadslaging over het wetsontwerp omtrent het beheer der gelden voor den vestingbouw zal worden gehouden na afloop van die over de reeds aan de orde gestelde ontwerpen. Achtereenvolgens werden de aan de orde gestelde wetsontwerpen aangenomen, waaronder dat tot onteige ning voor de uitbreiding van het station Neuzen van den spoorweg van Neuzen naar de Belgische grenzen. Over het wetsontwerp tot bekrachtiging van een pro vinciale belasting in Friesland had tusschen de heeren van den Berch van Heemstede, Bichon van IJsselmonde, Smidt, Schimmelpenninck v. d. Oije, Gratama en Mes- schert van Vollenhove eene discussie plaats over de vraag of een provinciale belasting mocht worden gehe ven tot dekking voor verhooging der onderwijzers- traktementen in de provincie Friesland. Genoemde sprekers achtten die heffing in strijd met de schoolwet en in strijd met de provinciale wet. De gemeenten, werd betoogd, behooren de kosten van het lager onderwijs te dragen, behalve in 't geval van art. 36 en met vrijheid van de provincie om provinciale scho len op te richten. De heeren Lenting en van Zin- nicq Bergmann waren van een tegenovergesteld gevoe len. Zij meenden, dat de verordening niet in strijd was met de schoolwet, ook en vooral omdat het hier gold onder wij zers-trak temen ten, ten wier behoeve de provincie, bij wijze van weldaad, een bijdrage schonk, krachtens een door den koning goedgekeurde verorde ning, welke met geen enkele wetsbepaling in strijd is. De minister echter zeide, dat zij die reeds acht jaren lang, sedert de verordening indertijd, door hem minister goedgekeurd, bestaat, hare onwettigheid betoo- gen, hadden van het recht van initiatief gebruik kunnen maken om de bedoelde verordening van intrekking, bij de wet, te provoceeren. Thans eene belastingwet af te stemmenzou niet alleen groote ongeregeldheden in de provinciale huishouding teweeg brengen, maar boven dien een zijdelingscho en onwettige terzijdestelling eener wettig bestaande verordening zijn. Dit laatste werd erkend door een harer tegenstandersden heer Mes- schert van Vollenhoven, die, ondanks zijne bedenkin gen, op grond van het zwaarder bij hem wegende constitutioneel bezwaar, verklaarde vóór het ontwerp te zullen stemmen, dat ten slotte werd aangenomen met 34 tegen 22 stemmen. Ten slotte had een uitvoerige beraadslaging plaats over do conclusie van het rapport der commissie om trent de regeerings-inlichtingen op het adres van cenige handelaren te Amsterdam over te. late aankomst van Noord-Duitscbe en Engelsche posten. Die conclusie luidde aldus: 1° den ministers van finan ciën en van binnenlandsche zaken dank te zeggen voor de gegeven inlichtingen; 2° dit verslag in afschrift aan hen mede te declcnmet verzoek omingevolge de daarin voorgestane beginselentot verbetering van den Nederlandschen postdienst, zoowel binnenslands als voor zooveel de aansluitingen met het buitenland betreft, te willen werkzaam zijn. Aan die discussie namen deel de heeren MeesSmidt,

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2