MIDDEL BUKGSCHE COURANT. F 273. Dinsdag 1874. 17 November. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. H>e prijs per 3/m., franco is f 3.£SO. BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. Middelburg 16 November. Een bij de regeering uit Xndië ontvangen telegram van 7 November jl. meldt, dat te At- chin zeven versterkingen zijn genomen en de gebeele Pedir-dijk in ons bezit is. Daarbij is éen man gesneuveld en zijn de overste Diepenbroek en 17 man gewond. De vijand is, met een verlies van 60 man aan dooden, gevlucht. De gezondheidstoestand blijft dezelfde. Nadat dc schutterij alhier heden morgen te elf uren op de Heerenbeurs was aangetreden en de manschap pen waren geïnspecteerd marcheerde zij naar de Groote marktalwaar de uitreiking plaats had der door Z. M. den koning toegekende eereteekenen wegens eervollen langdurigen wcrkelijken dienst bij de schutterij aan de heeren mr. D. A. Berdenis van Berlekom, majoor-kom- mandant, en J. W. de Raad, le luitenant kwartier meester. Het helderehoewel koude herfstweder had er zeker toe mede gewerktdat een groote menigte deze plech tigheid bijwoonde, die een aanvang nam met de voor lezing van het koninklijk besluitwaarbij de genoemde eereteekenen waren toegekend. De uitreiking van het insigne aan den majoor-kommandant had vervolgens plaats door den burgemeester dezer gemeentevoorzien van de onderscheidingsteekenen aan zijne -waardigheid verbonden, en die daarbij een hartelijke en vleiende toespraak tot den majoor-kommandant richtte, welke op gelijke wijze door dezen werd beantwoord. Ilierop volgde de uitreiking van het ondersclieidings- teeken aan den len luitenant-kwartiermeesterden heel de Raad, en wel door den majoor-kommandant, die thans het woord nam om den heer de Raad geluk te wenschen met de hem te beurt gevallen onderscheiding. Na deze eveneens korte maar hartelijke toespraakliet het muziekkorps het Nederlandsche volkslied hooren en defileerde de troep voor de pas gedecoreerden. De eigenlijke officieele plechtigheid was hiermede afgeloopen, doch zij werd nog besloten met een kleine feestviering in de sociëteit St. Joris, alwaar, op uit- noodiging van de heeren van Berlekom en de Raad, de officieren der schutterij met den burgemeester zich vereenigden en eenigen tijd gezellig bijeen waren, ter wijl door bet muziekkorps eenige muziekstukken voor het gebouw der sociëteit werden uitgevoerd. Intusschen werden de onderofficieren, de corporaals en de leden van het muziekkorps niet vergeten, daar zij zichmede op uitnoodiging van genoemde heeren, in St. Joris verzameldenalwaar hun eenige ververschingen werden aangeboden. Na aldaar eenigen tijd te hebben vertoefd werd eene deputatie tot den gedecoreerden afgezonden met het verzoek om zich even in hun midden te vertoonen, opdat ook het kader in de gele genlieid zou worden gesteld hun zijn gelukwenschen aan te bieden. Bereidwillig werd aan die uitnoodiging gehoor gege ven en op liunne komst werd hun door den onderadju dant F. W. Hering, als tolk van het kader, een har telijke gelukwensch toegesproken. Deze werd door den majoor-kommandant beantwoord. Het was hem steeds aangenaam geweest het kommando over de Middelburg- sche schutterij te voeren en vooral gevoelde hij zich tot het kader daarvan aangetrokken, daar hem haar goe den wil in alles wat den dienst betrof steeds geble ken was. Daarna werd nog van de sociëteit „Door de Wapens vrienden" door den president Weijmar een kort maar hartelijk woord van gelukwenschiug tot beiden heeren gericht, waarvoor eveneens hartelijk dank werd betuigd. Nog geruimen tijd getuigden de vroolijke liederen en de toonen der muziek voor dc feestelijke stemming, ter wijl menig woord van welwillendheid en erkentelijk heid jegens de heeren van Berlekom en de Raad, en ook van goede gezindheid jegens het vaderland en het wapen waarhij de aanwezigen dienst doen met fanfa res werd begroet. De gemeenteraad van Vlissingen heeft heden een aanvang gemaakt met de behandeling der gemeente- begrooting voor 1875die a. Zaterdag zal worden voortgezet. Het in de vorige zitting genomen besluit tot het inwinnen van een rechtskundig advies omtrent de ont binding van het contract met den pachter van den oesterput heeft geen gevolg behoeven te hebben, daar in het gerezen bezwaar reeds door den pachter is voorzien. Uit Zierikzee wordt ons liet volgende geschreven Onder de nuttelooze instellingen dezer gemeente be hoort zeker de kamer van koophandel en fabrieken, den 15fn Mei 1858 opgericht en den lcn November daarna in werking getreden. Als ik in het besluit van 9 November 1851, betref fende die kamers lees, dat zij worden gevestigd in alle gemeentenwaar de uitgebreidheid van handel en fabrieken het, volgens bet oordeel der gemeentebesturen, wenschelijk maakt, betwijfel ik zeer of liet hier wel ooit' anders dan bij wijze van proefneming noodig is geweest. Onze kamer heeft n'. nimmer haar eigenlijken werk kring kunnen vinden en ontaardde spoedig, om toch wat te doen te hebben, in eene controle van den haven meester en van de handelingen van burgemeester en wethouders. Ofschoon dit sinds lang openlijk is erkend, rekte zij tot heden haar bestaan en streek jaarlijks de toelage op, die de raad wel zoo goed was haar telkens toe te. staan. Niemand stond op, om hare doelloosheid aan te wijzen en hare opheffing te vorderen, zooals men in het naburige Goes deedwaar zijUa een bestaan van vijf jaren, in L857 werd opgeheven, zonder dat ipen daardoor eenige leemte gevoelde. De doelloosheid van haar voortbestaan spreekt uit liare eigen verslagen. Uit dat van het vorige jaar blijkt, dat zij negen zittingen heeft gehouden, die met elkander in onbelangrijkheid wedijveren, en waaruit ik als het niet onbelangrijkste aanstip, dat zij achtereen volgens besloot onder de aandacht van het dagelijksch bestuur te brengen: dat tegenover het Luitje hout ge legen isafkomstig van een gesloopt vaartuigtot groot gevaar voor de scheepvaart; dat de plaats voor een aan te leggen paarden trap niet gelukkig gekozen is; dat de beurtschipper op Amsterdam den 15-"April 1873 niet gevaren is, zonder daarvan bij tijds kennis te geven enz. In hare laatste zitting besloot zij alleen adhaesie te verleenen aan het adres van hare Haarlem- sche zuster tot afschaffing der zeepbelasting. Wijselijk houdt zij hare zittingen niet openbaar, dewijl liet publiek dan hare onbeduidendheid geheel had leeren kennen en hare opheffing sinds lang zou geëischt hebben. In de besloten zittingen ligt hare levenskracht. Dat er toch vroeger soms „sterk gewerkt" werd om lid van dat college te wordenof er iemand lid van te maken, is voor een mcnsch zonder bestuur- ofhecrsch- zuchtige plannen, zooals uw correspondent, moeielijk tc begrijpendoch niettemin volkomen waar. Nu echter vóór de stemming van twee leden de kie zers niet opgewekt zijn door deze of gene snorkende aanbeveling, omdat niemand er het ad vertentiegeld voor overhad, zijn er van de 170 kiezers 163 thuis gebleven. Het is bekend dat de Nederlandsche kiezers na een enkele opwekking slecht, en na vele opwekkingen lang zaam gaan Btemmen. Of liet echter een hunner ken merkende eigenschappen is, dat ze zonder die opwek kingen geheel te huis blijven, waag ik niette beslissen. Het mooiste van alles isdat er nu nog eeue herstem ming moet plaats hebbendie misschien nog eenig leven zal aanbrengen, omdat de eene candidaat liberaal en de andere katholiek is, en de laatsten hebben de Zie- rikzeeënaars tot nogtoe zorgvuldig uit de besturen geweerdof 't moet zijn in commissiën om geld op te halenof andere die nog minder beduiden. Sommigen zien nu in het niet opkomen der kiezers een protest tegen den langoren duur der kamer. Als het waar is, is dit zeker een flauw cn onmanlijk protest. Ik vertrouw evenwel dat do kamer het doellooze van haar eigen bestaan inziende, zelve zal besluiten den gemeenteraad voor to stellen aan den koning te verzoeken haar op te heffimeer iemand in den raad daartoe een voorstel doeten al kan zij dan niet op een schitterend verleden wijzen, omdat daarvoor hier geen plaats iszij sterft dan althans haar eigen dood en dat is altijd pleizieriger dan afgemaakt te worden. Het geld, dat zij jaarlijks trekt, kan beter besteed worden. Uit Breda wordt ons gemelddat Z. M. de ko ning den 30(n dezer te Ginneken komtom bet monu ment ter nagedachtenis der gesneuvelde Nederland sche officieren op de citadel van Antwerpen te onthnllen. Het is zekerdat Z. M. zichevenmin als bij vroegere gelegenhedenook thans niet in Breda zelve zal ophou den maar zich, na aankomst, onmiddelijk naar het Gin neken zal hegevenom na de onthulling aan een colla tion op het gemeentehuis aldaar deel te nemen en daarna weder te vertrekken. Intusschen is toch door Z. M. toestemmend beschikt op het verzoek van het weerbaarheids corps Godevaert. Montens alhier, om Z. M. bij die onthulling als eerewacht te dienen! Door mr. II. van der Hoeven is in de debatingclub te Brielle de stelling verdedigd: het is wenschelijk, dat de Nederlandsche natie door een algemeen petiti onnement aan de tweede kamer der staten-generaal doe blijken van hare ingenomenheid met het voorstel van dc heeren van Eek en Bredius betreffende de interna tionale arbitrage. Tc Hoorn is een adres van adhaesie met dat voorstel geteekend. Evenals onlangs de Nieuwe Rotterdamsche courant bestrijdt in een ingezonden stuk in bet Utrechtsch dagblad rar. W. II. de Beaufort de motie van de.heeren van Eek en Bredius en ontraadt, evenzeer de aanneming, daarvan. Uit het antwoord van den minister van binnenlandsche zaken Op het afdee- lingsverslag op zijne bcgrooting gegeven blijkt, dat hij met het. voorstel van die heeren niet is ingenomen. In de algemeene vergadering van de kiesvereeniging „Burgerplicht" te Amsterdam zal morgen o. a. wor den behandeld het voorstel van het bestuur, tot het richten van een adres van hulde aan den generaal van Swieten. De vereeniging voor Volkslezingen te Maasdam heeft zich tot den generaal van Swieten gewend met een adreswaarin hem hulde wordt gebracht voor hetgeen hij ten dienste van het vaderlandop zulk een uitstekende en echt humane wijze, op hoogen leeftijd heeit verricht. In eene Vrijdag avond te Arnhem gehouden verga dering van het aldaar bestaande departement, der loe der! andsche maatschappij tor bevordering van nijverheid werd aan de orde gesteld de bespreking- van de vraag: „Kan het departement Arnhem van nijverheid zich niet aan het hoofd stellen van eene beweging om te Arnhem goedkooper vlees h te krijgen? Te Utrecht gaf dr. Mouthaan een voorbeeld, .dat moge lijkerwijze te dezer stede nagevolgd zou kunnen worden, het ondersteunen namelijk en door eene commissie eon- troleeren van een aangestelden slager." De vergadering was eenparig van oordeel, dat dit volstrekt niet lag op den weg van het departement, daar zoodanige beweging geenszins strekt tot bevorde ring van nijverheidmaar integendeel éen tak van nij verheid, te weten het slachtersbedrijf, benadeelt. Men bad echter geen bezwaar om de belangrijke vraag te bespreken en er ontwikkelde zich dan ook al spoedig een levendig debat, waarvan het resultaat wasdat 17 van de aanwezigen zich verklaarden voor eene proef neming met liet stelsel van den lieer Mouthaan te Utrecht toegepast om zich te verbinden bij een slachter te koopen en dien ook geldelijk te steunen en 6 voor de oprichting van een maatschappij zooals te 's Graven- bage is geschiedterwijl 5 der aanwezigen z:ch buiten stemming hielden. Te Rotterdam is thans het prospectus van de naam- looze vennootschap „De K otter damsclie vleesch- houwerij en broodbakkerij" verschenen. Blijkens de ontwerp-statuten is het doel der maat schappij goed rund-kalfs-varkens- en schapcnvleesch en daaraan verwante artikelenzoomede zuiver brood en beschuit te Rotterdam tegen den minst mogelijken prijs voor het publiek verkrijgbaar te stellen. De vennootschap wordt aangegaan voor den tijd van vijf en twintig jaren. De inschrijving loopt over een kapitaal van f 100.000 verdeeld in 4000 aandeelen, elk van vijfentwintig gul den. Men teekent in voor éen of meerdere aandeelen. Mocht de inschrijving het bedrag van f 100.000 te boven gaan, dan verwerven de kleine inschrijvers dc voorkeur cn heeft verder eene ponds-pondsgewijze re- duetie plaats. In haar nommer van Zaterdag jl. werd in de Arn- hemsche courant als curiositeit medegedeeld „dat de gemeenteraad van Veenendaa) een request heeft opgezonden aan Z. M. den koning, met dringend ver zoek om als burgemeester te Yeeneudaal te benoemen den heer J. van der Zandevroeger hulponderwijzer aan de openbare school aldaarthans hoofdonderwijzer

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1