BUITENLAND. n ADVERTENTIËN. buitenhaven van Veere door uitbaggering op de diepte van 4,50 M. -j- A. P. te houden. Tegen den afstand der marinewerf te Vlissingen voor industrieel gebruik in 't belang van handel en scheep vaart is, zegt de regeering in de memorie van beant woording betrekkelijk hoofdstuk V, nimmer bezwaar gemaakt. Ook deze regeering is gaarne bereid daartoe hare medewerking te verleen en. Aan den heer D. Dronkers, te Middelburg, is van wege het departement van financiën de toezegging ge daan, dat behoudens de goedkeuring der wetgevende macht, op de grondslagen van het contract van 1870 een nieuwe overeenkomst tot uitgifte in erfpacht zou worden gesloten met een op te richten maatschappij voor den aanleg en de exploitatie der duinwaterleiding naar Middelburg en Vlissingenmits de oprichting vóór 1 Januari 1875 hier te lande plaats hebbe. Is deze termijn verstreken, zonder dat het tot stand brengen der waterleiding door de maatschappij verze kerd is, dan zal op andere wijze in de behoeften aan zoet water bepaaldelijk voor de haven te Vlissingen moeten worden voorzien. Algemeen Overzicht. Er zijn zoo enkele algemeene feestdagenwaarop het gewoonlijk slecht weer is; wij hebben er zelfs verschei dene. In Londen is dit het geval met den 9«n Novem ber, waarop de nieuw gekozen lord mayor dier stad met alle traditioneele en verouderde plechtigheid wordt geïnstalleerd. Uitzonderingen echter bevestigen den regel, en gelukkig zij die van uitzonderingen op den bovengenoemden regel kunnen profiteeren. Op den 9tB November jl. waren de Londenaars dan ook bijzon der feestelijk gestemd: 't was prachtig herfstweder; de prins van Wallis jarig en, last not least: de nieuwe lord-mayor werd geïnstalleerd. De geheele city was in feest gewaad getooid en een ontelbare menigte was op de been toen des avonds de deftige optocht zich naar Guildhall begaf, alwaar het banket zou plaats hebben ter eere van den nieuwe titularis en dat door de minis ters, gezanten, parlementsleden en magistraatspersonen werd bijgewoond. Onder de opwekkende melodie van het oude lied The Roast Beef of old England geeft de eerste minister van Engeland aan de vrouw van den lord-mayor den arm, en weldra is het feestmaal in vollen gangdat echter eerst zijn glanspunt bereikt als aan het dessert, na eenige andere offieieele feestdron ken, de minister-president het woord neemt. Men ver wacht dan een weinig politiek, die de Engelschen bij de grootste feestelijkheid niet versmadenen vooral in zekere mate een politiek programma. Luide toejuichin gen begroetten Disraëli toen hij het woord namen hij moest eenige minuten wachten alvorens te kunnen beginnen. Over het geheel was de speech van den premier niets dan een lierzang op den gelukkigen en voorspoedigen toestand waarin Engeland verkeert. Na een kort overzicht der gebeurtenissen gedurende zes jaren, sedert hij de vorige maal aan een dergelijk banket aanzat, kwam hij tot het meest saillante punt in zijn betoog, waarin hij de bewering van de leiders der liberale partij besprak, volgens welke de.macht der conservatieve regeering niet lang kon durenom dat zij gebaseerd is op het votum van den „conserva tieven werkman", en dit votum heeft voor die macht geen waarde daar de werkman niets te conserveeren heeft. Disraëli is een andere meening toegedaan. De werkman moge al niet veel geld en goed hebben, hij heeft menige andere zaak die groote waarde heeft nl. veiligheid, gerechtigheid, vrijheid, zooals zelfs de adel in menig ander land niet geniet; hij is vrij ook van den militairen dienst, vrij van huiszoekingen en willekeurige arrestatiën. Heeft de arbeider dan geen reden tot tevredenheid? Voorts besprak de heer Disraëli de resultaten van den parlementairen arbeid in het laatste zittingjaar, waarover hij zeer tevreden was, docli hij sprak niet over de toekomst of wat van de regeering te verwach ten is, zoodat het eigelijke programma ontbrak. Alleen bekroonde hij zijn loflied over den gunstigen economi- schen en fiuancieelen toestand van land en hoofdstad met de voorspelling dat het budget een batig slot zou aanwijzen. Ook ten aanzien van de koloniën was de rede van den minister bijzonder rooskleurig. Wat het buitenland betrof, de heer Disraëli erkende, dat daar veel gronden voor ongerustheid aanwezig waren, maar de regeering van Hare majesteit is overtuigd, dat de groote mogendheden allen geneigd zijn om den vrede te bewaren, en zij gelooft ook, dat zij dien zullen bewaren. Disraëli verwacht, dat ook de Fransche staatslieden daartoe zullen medewerkenen hij is overtuigddat Engeland door zijn zedelijken invloed zeer tot het behoud van den vrede kan mede werken. Het schijnt dat voornamelijk de periode over de werklieden do aandacht der Engelsche bladen heeft getrokken, en de Times en Daily News drijven den spot met den „conservatieven werkman" van den heer Disraëli en bestrijden diens betoog daaromtrent met scherpe ironie. De gisteren gehouden zitting der permanente com missie van de Fransche nationale vergadering heeft weinig belangrijks opgeleverd. De ministers van bin- nenlandsche zaken en van openbare werkentot wie een paar interpellatiën werden gericht, waren althans tegenwoordig, en ditmaal gelukte het eindelijk een antwoord van den minister van binnenlandsche zaken te verkrijgen met betrekking tot de vervolgingen waar aan de pers voortdurend is blootgesteld. De heer Noël Parfait beklaagde zich over die vervolging en de mi nister verklaaide dat de regeering in het belang der maatschappij gebruik maakte van de bevoegdheid die uit den staat van beleg voortvloeit. De zitting van den Duitschen rijksdag werd gisteren door den rijkskanselier bijgewoond, misschien wel in de onderstelling, dat hij zijn persoonlijken invloed zou moeten doen gelden, 't Is echter zoover niet gekomen. Door den heer Herz werd eene interpellatie tot de regeering gericht over de invoering van den burger lijken stand en het verplicht stellen van het burgerlijk huwelijk. De heer Delbrück gaf in antwoord hierop te kennen, dat hij nog niet met zekerheid kon verklaren of het hierop betrekking hebbende wetsontwerp nog in deze zitting van het parlement zou kunnen worden aange boden. Vooral met het oog op den strijddien de Duitsche regeering tegen het gezag der kerk voert, is het onbegrijpeiijk hoe zij zoo lang talmt met de invoe ring van een wet, die zeker het meest geschikt is om de macht der geestelijkheid te fnuiken en die eigenlijk de grondslag had moeten uitmaken voor de scheiding van staat en kerk. Vervolgens kwam in behandeling een voorstel be treffende de offieieele taal welke door ambtenaren aan de rechterlijke instellingen in Elzas en Lotharingen moet worden gebezigd. Dat deze eenmaal de Duitsche taal moet wezen ligt voor de hand, maar dat het moei lijk is om die taal thans eensklaps verplichtend te stellen springt evenzeer in het oog. Het voorstel slaat dan ook een middelweg in en geeft aan den rijkskan selier de bevoegdheid om den termijn voor het gebruik der Fransche taal voor de genoemde ambtenaren in de geannexeerde landen te verlengen. De afgevaardigde uit den Elzas, de heer Gurber, wenschte dat die be voegdheid aan het parlement zou verblijven, doch dankte de regeering inmiddels voor den geest yan wel willendheid die uit het voorstel sprak. Volgens de Börzen-Zeitung is Dinsdag aan graaf Arnim een akte van beschuldiging beteekenawaarin hij alleen van terughouding van offieieele documenten wordt beschuldigd. Een telegram uit Berlijn van gisteren meldt bij geruchte dat graaf Arnim gisteren mid dag weder was gearrresteerd en naar de stedelijke ge vangenis was overgebracht. De Carlisten zijn bij Irun geheel verslagen en heb ben zich met don Carlos aan het hoofd in het gebergte teruggetrokken. De republikeinsche troepen tellen ongeveer 200 dooden; generaal Lorna heeft Oyarzunen generaal Laserna heeft Larcamburo bezet. In het dok te Vlissingen is aangekomen de Noord- Duitsche schooner Helengezagvoerder Bol won, van Engeland met steenkolen voor Vlissingen. Heden middag is alhier door het kanaal gepas seerd het Pruisisch stoomschip Muelvari met bestem ming naar den Kinderdijk om gerepareerd te wordea. landdübericlthtt. Graanmarkten enz. Gent, 13 November. Roocle en witte tarwe kilo op staal fr. 26.00; rogge op staal fr. gerst fr. haver fr 18.75 boekweit fr. 16. denboonen fr. 20.koolzaad fr. 33.lijnzaad fr. lijnkoeken fr. 29.50; koolzaadkoeken fr. 20.50 fr. 3.35 a fr. 3.50 per kilogram; eieren fr. 3. 26 stuks. Vlissingen, 13 November. Boter f 1.35 a per kilogram. Amsterdam, 13 November. Raapolie op zes 31Lijnolie op zes weken 30. ad 100 15.00; paar- 34.-; boter .10 per f 1.25 weken Prijzen van Effecten. Amsterdam, 13 November. Nederland. Certific. Werkelijke schuld. 2* pet. dito dito dito 3 dito dito dito 4 A and. Handelmaatschappij 4* dito exploitatie Ned. Staatssp. België. Certificaten bij Rothschild 2* Frankrijk. Inschrijvingen3 dito5 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 dito Hope C°. 1855 6e serie 5 dito f 1000 18645 dito L. 100 1872 5 61 72* 95A 136# 107* 101# 98 Rusland. Loten 1866 Oblig.Hope O.Leening 1860 Certific. dito Inscript.Stieglitz &C°. 2e a 4 L. Obligatiën 1867—69 Certificaten Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. Oblig. dito Aand. Baltische spoorweg Obl. spoorweg Poti-Tiflis. dito dito Jelez Orel dito dito Charkow Azow Polen. Schatkistobligatiën Oostenrijk. Oblig.metal.in zilver Jan./Juli. dito dito April/'Oet. dito in papier Mei/Nov. dit dito Febr./Aug. Aand. Nation, bank Hongarije. Schatkistbiljetten Italië. Certific. Amsterdam Spanje. Obligatiën Buitenl dito Binnenlandsche Obligatiën Inschrijving Alg. schuld Obl. 1868 dito 1873 Amerika. Obl. Vereenigde Staten 1904 dito dito dito 1882 dito dito dito 1885 Illin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. Oblig. Central Pacific Obl. St. Paul Pac. Spw. le sec. dito dito dito 2esec. Obl. 1863 dito 1865 Portugal. Turkije. Egypte. Brazilië. 5 pet. 286* 4* 94# 4 78 4 78* 4 n 82* 6 53 5 243* 4 195 3 128 5 99* 5 99* 5 7) 4 T, 80* 5 65^ 5 65* 5 n 62 5 n 61f* 3 1040 6 5 17* 3 12* 3 45* 5 42* 7 79 7 n 73* 5 6 n 96# 6 100* n 85 6 6 81 7 7 4* 5 n Prijzen van coupons. Amsterdam, 13 November. MetalU/" 22.12£ dito zilver 23.17*Div. Eng. per f 11.62JEng. Portugal per£ f 11.621Amerikaansche dollars (in goud) f 2.38. Amsterdam, 12 November. Metall. f 22.15dito zilver 123.17 Div. Eng. per f 11.62*Eng. Russen per f 11.62}Eng Portugal per 11.62*; Frans 55*; Belg. 56Pruis/34$; Hamb. Russen f 31#; Russen in Z. R. f 32$; Poolsche per fl. Ameri kaansche dollars f 2.38papier f 2.14. MS>-|g- ijf m fumtÜDjaiïflc (Mttüïmtiigwjj1 yan IZAAK RISSEEUW en SARA DE MUIJNK. Oostburg, 14 November 1874, hunne dankbare kinderen. -i- Ondertrouwd KAREL CRISTIAAN MANTZ en ADRIANA CORNELIA KOULON. Ondertrouwd LEBRECIIT OPPENHEIMER, van Gladbach, en ELISABETH POLAK, van Vlissingen. 13 November 1874. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed na eene kortstondige ziekte, tot diepe droefheid van hare kinderen en behuwdkinderen me vrouw HENRIETTA WILHELMINA CORNELIA DE FR£MERIJ, weduwe mr. MEINARD PHILIP MARI- NUS VAN VISVLIET, in den ouderdom van 84 jaren. Middelburg, 12 November 1874. Heden overleed tot mijne en mijner kinderen bittere droefheid mijne dierbare eelitgcnoote MARIA ELISA BETH DE RUITER, in den ouderdom van ruim 63 jaren, na eene genoegelijke echtvereeniging van een en dertig jaren. Zwaar treft ons dit verlies doch wij hopen Gode te zwijgen en in zijnen wil te berusten. C. MOORMAN. Deze voor kennisgeving aan te nemen zoo bin nen als buiten de stad. Voor de vele bewijzen van deelneming bij het over lijden van mijnen geliefden echtgenoot, betuig ik bij deze mijnen hartelijken dank. Vlissingen, 14 November 1874. Wedc. F. VAN EETEN PRIGGE. Voor de hulpbehoevenden te Hats weder in dank ontvangen van E. I. f 25 en van B. 10. De Burgemeester, J. H. BIJBAU.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3