r 27i. MIDDELBURGSCHE Zaterdag 1874 COURANT. 14 November. Rit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2tn Paasch- en Pinksterdag 33e prijs per 3/m., franco is 3.50. en een der Kerstdagen. BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. Middelburg 13 November. Heden heeft de hooge raad uitspraak gedaan in de belangrijke zaak betreffende den afkoop van tienden. Zich vereenigende met de (in ons nummer van 27 October medegedeelde) conclusie van den heer advocaat- generaal, heeft het hoogste rechtscollege thans uitge maakt dat bij .afkoop van tiendrecht over een blok, waarvan de tienden gedurende de laatste 15 jaren in éene massa in het openbaar werden verpachtalléén de gemiddelde opbrengst dier verpachtingen tot maatstaf voor de berekening der afkoopsom moet strekken, en dat de tiendheffer dus geen recht heeft om nog bo vendien vergoeding te vorderen voor de zoogenaamde slapende, tienden d. i. voor de weilanden, boomgaarden bosschen enz., in het tiendblok gelegen. Het laat zich verwachtendat na deze eindbeslissing zeer vele" tiendplichtigen van hun recht tot afkoop zul len gebruik makendie tot dusverre daarvan weerhouden werden door de, thans ongegrond verklaarde, vorde ringen van sommige tiendheffers. Met het oog op het groot belang dezer beslissing voor dit gewest, achten wij het niet ongepast hier te herinneren aan art. 5 der wet tot afkoopbaarstelling der tienden van 12 April 1872 (Staatsblad n° 25), dat aan vorderingen tot afkoop welke gedurende de maan den April tot en met September worden ingesteldeerst na afloop van Taatstgemelde maand gevolg wordt ge geven. Die zich dus van den tiendenlast reeds voor den volgenden oogst willen ontslaanmoetenwanneer min nelijke regeling onverhoopt bezwaren mocht ondervinden, vóór April a. de daartoe strekkende vordering in stellen. Naar wij vernemen zal eerlang eene belangrijke zaak door den gemeenteraad alhier moeten behandeld worden. De firma Wolterbeek van Baggen C°con cessionarissen van de gasfabriek alhier, hebben namelijk een adres aan den raad ingediend tot wijziging van het bestaande contract. Deze betreft vooreerst de behoor lijke verlichting van het stationsplein en de loskadeen verder eene belangrijke dadelijk ingaande vermindering der gasprijzen zoowel voor de gemeen te-verlichting als voor de particuliere gasverbruikers. Daartegenover vragen adressanten eene verlenging der met 30 Juni 1882 eindigende concessie voor den tijd van tien jaren. Aanstaanden Maandag zal de sehntterij alhier te elf uren bijeenkomen op de Heerenbeurswaar de man schappen zullen worden geïnspecteerdom na afloop daarvan tegen twaalf uren naar de Groote Mark te mar- cheerenwaar de plechtige uitreiking zal plaats hebben van de onlangs door den koning aan de heeren mr. D. A. Berdenis van Berlekommajoor-kommandanten J. W. de Baadle luitenant-kwartiermeestertoegekende eere- teekenenwegens eervollen langdurigen werkelijken dienst. Naar wij vernemen zal de uitreiking van het eereteeken aan den kommandant geschieden door den burgemeester dezer gemeente. Uit Pcherpenisse schrijft men ons dat jl. Dinsdag aldaar door ingelanden tot ontvanger-griffier van den polder benoemd is de heer M. Kievit Mz., met 18 tegen 8 stemmenwelke waren uitgebracht op den heer de Graaf van Oiul-Vossemeer. In eene vroeger gehouden verga dering van den dijkraad werd tot secretaris-ontvanger (buiten beheer) benoemdgenoemde heer de Graaf, terwijl in de raadsvergaderinggehouden in Octoberde nieuw-benoemdo burgemeester, de heer J. Luyk, tot secretaris der gemeente werd verkozen met het lot tegen, voornoemden heer Kievit. Gemelde drie betrekkingen werden vroeger waargenomen door den nog zoo zeer betreurden en hooggeachten vorigen burgemeester, den heer J. L. Luyk. In het overzicht van de lezing van den heer ten Kate werd gisteren met een enkel woord melding ge maakt van den strijd over de [uitgave van Geibel 's gedichten. Die strijd betrof het nadrukken door een Nederlandsch uitgever van de Duitsche uitgave van die gedichten. In de gisteren avond ontvangen Duitsche bladen lezdh wij, dat de nadeelen die Duitsche schrijverskunstenaars en uitgevers daar door ondervinden, dat zij in Nederland niet tegen nadruk en dergelijken inbreuk op hunne rechten be schermd worden, van de zijde van Duitschland aanlei ding heeft gegeven om de Nederlandsche regeering uit te noodigen tot het sluiten van eene „litteratuur-con ventie" met het Duitsche rijk. De Nederlandsche regeering heeft zich daartoe bereid verklaard, doch onder opmerking, dat het, met het oog op de Nederlandsche wetgeving, bijna onmogelijk zal zijn de conventie uit te strekken tot wcdcrzijdsche beschermingen tegen het vertalen van oorspronkelijke werken. Hoewel niet is uitgemaakt in hoeverre deze zaak tot wederzijdsch genoegen zou kunnen worden geregeldheeft de Duitsche regecring baar niet van zooveel gewicht geacht om de oplossing daarvan tot voorwaarde voor het sluiten ecner conventie te maken. De regeering hecht er meer waarde aan, dat de nadee len uit nadruk en namaak voortspruitende worden voorkomen. De Duitsche rijkskanselier heeft daarom thans de goedkeuring van den., bondsraad gevraagd tot het sluiten van een verdrag tusschen het Duitsche rijk en de Nederlanden ter wederzijdsche bescherming van het eigendomsrecht van drukwerken, plaatwerken, compositiëndramatische werken en producten der beeldende kunst. De voordracht door mejuffrouw Mina Krüseman eergisteren te Amsterdam gehouden heeft tot zeer uit- eenloopende beschouwingen aanleiding gegeven. Na de houding door de toongevende Amsterdamsche organen tegen mejuffrouw Krüseman bij haar eerste optreden aangenomen kon men ook thans ten haren aanzien van hen niet veel welwillendheid verwachten. Het gisteren door ons medegedeelde bericht van Het Handelsblad is een staaltje van de critiek der Amsterdamsche pers dat het Nieuws van den Dag zich niet minder scherp uitlaat kan geen verwondering baren. Maar, vooral ook ten aanzien van een dame, mag wel hetaudi et alteram partem (hoor ook de wederpartij) gelden, en dan verdient het terstond opmerking, dat in buiten Amsterdam gevestigde bladen een geheel an dere toon wordt gevoerd. Het Utrechtsch Dagblad neemt terstond voor mejuffrouw Krüseman den band schoen op tegen de Amsterdamsche pers. „Wij hebben zegt dit blad met zekere teleurstelling in der tijd de houding van enkele organen djr pers, o. a. te Amsterdam, tegenover het optreden van mejuffrouw Mina Krüseman opgemerkt. Men had werkelijk meer billijkheid, meer goeden toon, meer onpartijdig oordeel mogen verwachten, waar eene dame, begaafd met on miskenbaar talentvoordrachten kwam houdenal had die vrouw, in 'tgevoel barer onafhankelijkheid, soms eigenaardighedendie vreemd deden opzien. Er is wel eens 'tvermoeden opgekomen, of mannelijke kleingees tigheid niet eeue groote rol bij haar ontvangst speelde. Thans is mejuffrouw Krüseman met eene lezing te Am sterdam opgetredendie ook in dit blad is aangekondigd. „De Amsterdamsche pers beoordeelt die voordracht weder zóo, dat men uit het gevelde vonnis gerust kan opmaken, dat de afgeschoten pijlen niet 'tdoel gemist hebben." En hierop laat het Utrechtsch dagblad het bericht van een Amsterdamsch correspondent van Het Va derland volgendat ook een geheel anderen geest jegens mejuffrouw Krüseman ademt dan de Amsterdam sche bladen. Ziehier wat die de correspondent schrijft: „Gisteren avond heeft mejuffrouw Mum Krüseman, in de zaal van Frascati te Amsterdam de eerste voor dracht gehouden van haar „Kunst en kritiekeen satire of desverkiezende een tragisch kluchtspel." Zij heeft verlangd deze kritiek van de kritiekof liever van slechte kritieksehrijvers die in de pers een hoog woord voeren te doen voorafgaan aan de opvoering van haar drama, waarin zij Vrijdag e. k. te Rotterdam en den volgenden avond in den schouwburg te Amsterdam zelve de hoofdrol vervullen zal. De satire, die zij gisteren voordroeg, was een allergeestigst ingekleede, eenigszins gedramatiseerde voorstelling. „De personen zijn de kunst, een dichter, een danse res, een schildereen tooneelepeclstereen zangeres en een beeldhouwer, voorts meester kritiek (een bultje met een houten armeen lam beeneen glazen oog, een prnik, een valseh gebit, en een hoorntje aan't oor). Deze meester kritiek mishandelt achtervolgens al de jeugdige kunstenaars, tot hij op zijn beurt, wanneer deze zelfstandig geworden zijnvoor de rechtbank van het publiek, op 't tconeel zijn straf ondergaat. „Dan treedt de kunst op! Zij boog zich langzaam over de kritiek heen, greep liern bij zijn bult, lichtte hem op en hield hem omhoog ver over het voetlicht, boven het orchest. „Hier in onze kunstenaarswereldzei zehebben we voor u geen p'aats meerkleine heer, publiek, kunt gij dit mannetje gebruiken?" „Als 't publiek lacht en licm ook niet meer gebrui ken kan zegt de kunst „Gij ziet hetoude heerhet publiek is ook niet dol op u, het heeft lang genoeg aan den leiband ge- loopen van uw onzichtbare grootheid verdwijn - en rnst in vredezij opende haar hand en liet den meester los, die gillend op den grooten trom viel van den trom op den vloer, en van den vloer het artistentrapje af rollend, naar beneden storte en in den kelder terecht kwamwaar hij flauw viel en nu nog ligt te dioomen van onbeschaamde kunstenaars die niet door hun min deren overtuigd willen wordenen van een zedeloos, verwaand publiek, dat zelf oordeelt." „Mejuffrouw Krüseman droeg dit stuk voor met al den geest en de levendigheiddie haar eigen zijnzij had gelegenheid ook eenige aanhalingen uit Multatuli's vortenschool voor te dragendie ons er naar doen reik halzen haar in dit stuk te zien. Zij zal een prachtige Louise zijn. „Het was zeer opmerkelijk, dat al wat te Amster dam officieel de kunst- en letterkundige wereld uitmaakt de litteratoren van den gids van Het nieuws van den dag, afwezig waren." Het nieuw gekozen lid der eerste kamer voor Zuid- Holland mr. A. Blussê heeft verklaard de op hem uitgebrachte keuze aan te nemen. Te %s Gravenhage heeft eergisteren eene vergadering van ingezetenen plaats gehaddie pogingen wenschen aan te wenden om gcedkooper vleesch te hekomenj Er is een commissie benoemd tot het ontwerpen van een plan in den geest van het stelsel, te Utrecht in praktijk gebracht, waarbij men een gevestigden slager voorschot en klandizie heeft bezorgdonder voorwaard e dat hij in overleg met een bestuur van deelnemers de prijzen zal vaststellen, en het vleesch aan keuring zal laten onderwerpen. De belangrijke verzameling portretten van Neder landsche personen uit de collectie van mr. J. T. Bodel Nijenhuis, is vanwege den staat in haar geheel aan gekocht. In (le Staats-courant van heden is opgenomen het rap port aan den koning van de ministers van financiën en van buitenlandsche zaken betrekkelijk bet te Bern gehouden postcongres. Naar men verzekert is bij het departement van bin- nenlandsche zaken in bewerking, om in dit zittingjaar

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1