MIDDELBURGSCHE F 270. Vrijdag 1874 COURANT. 13 November. 'Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. BÏJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. Middelburg 12 November, In de welgevulde concertzaal alhier trad gisteren avond de heer J. J. L. ten Kate uit Amsterdam, vooral in Middelburg een geliefkoosd redenaar, voor de leden van het departement Middelburg der Maatschappij tot nut van 't algemeen en hunne dames als spreker op. De vroeger bij de „lezers" zoo geliefkoosde breed voerige verontschuldiging over „zwakke krachten" en „geringe gaven" is tegenwoordig gelukkig geheel uit de mode; in hare plaats verontschuldigde de heer ten Kate zich over zijn late komst, daar hij te Roosendaal op een verkeerden trein was gekomen, 't Is niet de eerste maal dat het Middelburgsche publiek door een dergelijke vergissing eenige teleurstelling ondervindt, en waarschijnlijk zal het daarom met zekere satisfactie uit den mond van den heer ten Kate hebben vernomen dat het in dit geval althans de schuld van den con ducteur is geweest, „die niet had gewaarschuwd", en 't is te hopen dat deze openlijke verklaring eenige meerdere activiteit van de conducteurs te Roosendaal tengevolge zal hebben. Het zou anders misschien overweging verdienen omindien talenten van elders moeten optreden, het uur van aanvang geregeld op half negen uur te stellen. En of nu de heer ten Kate zijn hoorderswier geduld hij zelf roemde, daarvoor voldoende heeft beloond, meenen wij te mogen betwijfelen, althans voorzooveel den omvang van zijne voordracht betrof, wier vorm en inhoud zoozeer naar meer deden ver langen. Al was 't alleen maar door den uitgeversstrijd over de goedkoope uitgave van diens gedichten, is de naam van Emmanuel Geibel tegenwoordig ook in Nederland algemeen bekend en bij velen ook geliefd. Over hem als de lyrische dichter van den laatsten tijd bij uitne mendheid sprak de heer ten Kate vóór de pauze. In den laatsten tijd scheen het alsof het geslacht der helden dichters was uitgestorven en het epos geheel door de lyrische poezië werd vervangen: maar ook de lierdich ter kan een heldenzanger wordenwanneer het geheel van zijne gedichten ons het beeld van den dichter geeft, die dan zelf de held is van zijn epos. Dat is het geval bij Geibel. De drie bundels gedich ten, die van hem het licht hebben gezien, leveren ons het beeld van den dichter, wiens zeldzame har monische ontwikkeling het meest karakteristieke van zijn geheele persoonlijkheid is. Het best zou men hem daarom kunnen vergelijken met onzen de Génestet; iedere andere vergelijking zou meer een tegenstelling worden; hij is geen Dante, die met scherpe geeselroe- den de zonden van zijn tijd tuchtigt, noch een Shakes peare ot een Heine. Geibel is een kalme natuurwiens gedichten volkomen de uitdrukking zijn van zijn rus tig vredelievend en flink Duitsch gemoeden wanneer de dichter ook een enkele maal in een anderen toon valt, toch loopt, evenals door het touwwerk der En- gelsche mrine, door al zijn verzen een roode draad, die zijne persoonlijkheid kenmerkt. Vandaar hebben al zijne gedichten iets liefelijks en zoetvloeiends Zijn groote dichterlijke waarde heeft Geibel echter voornamelijk te danken aan de voor den lyriscben dich ter vooral noodzakelijke eigenschap: zelfbeheerscking, welke hij zoowel over taal en maat als over zijn ge dachten en geestdrift wist in toepassing te brengendat is voor den dichter het moeilijkste wat zijn talent hem oplegt; dat verschaft hem den grootsten strijd, en juist daarin heeft Geibel zoo uitgemunt, dat hij zich nooit te vèr laat meesleepen, en daardoor steeds zijn bezie ling en geestdrift frisch heeft weten te houden. Zijn gedichten kan men naar de drie tijdperken van zijn leven verdeelenin die van zijn jeugdzijn man- nelijken leeftijdzijn ouderdom lentezomer en herfst. Vriendschap en liefde ademen vooral uit die der eerste periode den lezer tegen Geibel 's j ongel ingshart heeft gevoeld wat iedere jongeling of maagd in dat tijdperk doorleeft; in zijn gedichten heeft hij uitdrukking aas dat gevoel gegeven, zooals de heer ten Kate met de voordracht van een paar gedichten uit die periode aantoonde. In zijn mannelijken leeftijd strekt zijn blik zich echter verder uit, en bezingt hij de Vrijheid en het Vaderland, ja zelfs wijdt hij een lied aan Italië en aan eene slavin bij de wiege van een kinddie de spreker ons ver tolkte. Toen de heer ten Kate zóóver was gevorderd werd een pauze gehouden en vernam het publiek uit de derde periode van Geibel's dichterleven niets, want toen de redenaar weder het spreekgestoelte beklom riep hij de aandacht zijner hoorders in voor een paar van zijn eigen gedichten. Is het noodig te zeggen hoezeer taai en voordracht het gehoor boeiden, dat waarschijnlijk in de geheele lezing over Geibe niets hooger zal heb ben bewonderd dan het talent van onzen ten Kate om Geibels's meesterstukjes te vertolken, en waarin het de bevestiging heeft kunnen zien van de woorden door den spreker op den Duitschen dichter toegepast „den grooten geesten zijn alle goederen gemeen." Naar wij vernemen heeft mr. C. J. Pické alhier zich de benoeming tot algemeen voorzitter der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, in plaats van jonkheer mr. C. van Citters, laten wel gevallen. Aan de herstemming ter verkiezing van een lid van den gemeenteraad van Goes hebben gisteren 248 kiezers deelgenomen. Bij de eerste stemming waren 216 kiezers opgekomen. Bij de heden plaats gehad hebbende opening der stembriefjes is gebleken-, dat zijn uitgebracht op jonk heer mr. J. J. Pompe van Meerdervoort 156 stemmen en op den heer G. van der Hoek 90 stemmen, zoodat eerstgenoemde is verkozen. Voor de verkiezing van 2 leden van de kamer van koophandel en fabrieken te Zierikzee hebben van de 170 kiezers slechts 9 kun stembriefje ingeleverd. Gekozen is het aftredend lid de heer H. G. Mulock Houwer met 7 stemmenterwijl herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren J. A. van der Halen, aftredend lid, die 4 stemmen, en A. P. Paulussen, die 3 stemmen bekwam. In den aanhef van zijne rede over de Indische be grooting zeide de heer Saaijmans Vader, dat het de laatste maal zal zijndat hij deel zou nemen aan de beraadslaging over de Indische begrooting. Het Dag blad van Zuid-Holland en 's Gravenhage leidt daaruit af, dat genoemde beer het voornemen heeft zich bij de aanstaande periodieke verkiezing niet herkiesbaar te stellen. Over de lezing door mejuffrouw Mina Kruseman te Amsterdam gehouden zegt Het Handelsblad het vol gende „Dinsdag avond trad mejuffrouw Kruseman in Eras- cati op voor een vijftigtal toehoordersom hare aange kondigde satire over kunst en critiek te lezen. In een gedialogiseerd verhaal, waarin meester critiekde kunst, een schildereen dichtereen beeldhouwer, eeu tooneel- speelstereen dansereseen operazangeres optraden, betoogde mejuffrouw Mina Kruseman 1° dat de critiek waaronder zij speciaal de dagblad critiek scheen te ver staan veil is; waar bet mannen betreft voor geld, waar het vrouwen aangaat vcor „zoenen." (sic)2° dat niemand recht heeft critiek uit te oefenen, tenzij hij vooraf heeft getoond zelf iets beters te kunnen leveren. Met eene opwekking, die de kunst tot de verschillende jonge kunstenaren richtom zich toch niet aan critiek te s:oren, maar zich op het publiek te beroepen, ein digde deze historie. „Het publiek beoordeele deze lezing, die in druk verschenen is. Wij achten haar beneden critiek." In de zitting van den gemeenteraad van Am sterdam had gisteren de benoeming plaats van twee wethouders. In plaats van jonkheer G. A. Tin dal, werd bij tweede vrije stemming met 17 van de 33 stemmen gekozen de heer dr. C. E. Heynsius. Op den heer Luden waren 6, op den heer Kuiper 5 stemmen uitgebrachtde overige stemmen waren ver deeld. De heer Heynsiusin de vergadering tegenwoor dig, verklaarde de op hem uitgebrachte benoeming in beraad te nemen. In plaats van den heer J. Coninck Westenberg werdbij eerste stemmingmet 20 van de 33 stemmengekozen de heer mr. G. van Tienhoven, die de in de vorige week op hem uitgebrachte benoe ming, in plaats van jonkheer Tindal, niet heeft aan genomen, omdat hij niet belast wilde worden met het beheer der afdeeling publieke werken. Men vertrouwt dat bij niet zal weigeren om in plaats van den beer Westenberg als wethouder voor de financien op te tre den. Hij was niet in de vergadering tegenwoordig. Tot lid der raadscommissie betreffende de zaak van het Noordzeekanaal werdin plaats van het onlangs overleden raadslid, gekozen mr. H. L. M. Luden, tot curator van het stedelijk gymnasium jonkheer J. P. Six. Eergisteren werd te Amsterdam onder leiding van den heer T. Modderman Az.eene vergadering gehouden van regenten en regentessen van weeshuizen, bijeengeroepen door de Vereeniging in bet belang van weezenverplegmgdie zeer druk was bezocht. Het on derwerp waarover gehandeld werdwas de wensche- lijkheid van het stichten van een Bond van weeshuis besturen. Het resultaat van het langdurig debat was, dat de volgende motie werd aangenomen„de vergadering, prijs stellende op de samenwerking tusschen de onderschei dene weeshuisbesturen is van oordeel dat de „Vereeni ging in het belang van weezen verpleging" het meest geschikte orgaan is om dat doel te bereiken." Aan het bestuurdat dit mandaat in overweging zal nemen, is machtiging verleend zich hoogstens acht le den van weeshuisbesturen te assumeeren, om een vol gende vergadering van advies in deze te dienen. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan dr. W. F. R. Suringar, hoogleeraar te Leiden, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van de Kroon van Italië, en aan J. H. Kreïage, te Haarlem, tot het aannemen en dragen der versierselen van officier derzelfde ordehun door Z. M. den koning van Italië geschonken; en aan F. Sehenek, Oost-Indisch hoofd ambtenaar, laatstelijk resident van Ternate, thans met verlof bier te lande, tot het aannemen der onderschei dingsteekenen van ridder tweede klasse der orde van St. Annahem door Z. M. den keizer aller Russen ge schonken. eereteekenen. Vergunning verleend aan mejuf frouw A. M. C. de Leeuw, te 's Gravenhage, tot het aannemen en dragen der herinnerings-medaille van den oorlog 18701871 voor niet-strijdendenhaar door Z. M. den Duitschen keizer, koning van Pruisen, ge- ge schonken. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der gemeente 's Hertogenbosch mr. A. F. X. Luyben. Eervol ontslag verleendop verzoek'aan C. de Fouw als burgemeester van Nisse, Ovezande en Drie wegen. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te He del c. a. W. C. Verseput thans ontvanger derzelfde middelen te Alkemade c. a. leger. Benoemd bij het wapen der artillerie: bij het 2e regiment vesting-artillerie, tot len luitenant (naar ouderdom van rang)de 2e luitenant S. J. Droogleever, van het korps; bij bet 3« regiment vesting-artillerie, tot kapitein 2e klasse (naar ouderdom van rang)de le luitenant S. J. A. de Quertenmontvan het regiment rijdende artillerie. Op nonactiviteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschiktde kapitein J. B. Hey- mans van het 3e regiment vestingartillerie. Onderwijs. De aanvragen om op het gymnasium te Zetten geplaatst te worden nemen zoo zeer toedat onmoge lijk aan alle kan worden voldaan. Curatoren hebben besloten voortaan alleen met Augustus een nieuwen cur sus van oude talen te doen beginnen, zoodat in Januari a. alleen voor de voorbereidingsklasse zal worden aan genomen. Marine en leger. Sedert een paar dagen bevindt zich te Utrecht een officier van het Russische leger, van het wapen der genie, teneinde de bij het bataljon mineurs in ge bruik zijnde optische en veldtelegraaf en in de instrumentmakerij de oefening in oogenschouw te ne men. Op last van den minister van oorlog worden hem de noodige inlichtingen verstrekt. De kapitein ter zee P. van der Velden Erdbrink, de luitenant ter zee 2e klasse D. L. M. E. Keus de officieren van administratie le klasse J. F. J. Mahieu en W. F. E. le Rutte en de officier van administratie 3e klasse P. A. Molenaarlaatst behoord hebbende tot de zeemacht in Oost-Indië en van daar den 30Pti Octo ber jl. in Nederland teruggekeerdworden met dat tijd stip op nonactiviteit gesteld. Gemengde berichten. Te Goes bestaat het voornemen om bij genoegzame deelneming in den loop van dezen winter door den heer F. A. G. Kroning, kapelmeester van 't derde regi-

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1