dering van hun aantal en het geheel verdwijnen van de tandmeesters kunnen niet uitblijvenzegt de regee ring, en het schijnt raadzaam niet zoo lang te wachten, maar thans de gelegenheid open te stellen om na een examen in de tandheelkunde beantwoordende aan de èischen der wetenschapbevoegdheid tot uitsluitende uitoefening dier kunst te erlangen. Wat het programma van dat examen betreft, wijst de regeering op het Noordduitsche. Tot hoever dat gevolgd zal moeten wordenzal rijpelij kna verhoor van deskundigen, overwogen moeten worden. Niet meer, maar ook niet minder dan noodig is, behoort van hem, die de bevoegdheid van tandmeester verlangt, gevor derd te worden. Het voorloopig verslag over de begrooting van oor log bevat in de eerste plaats een vrij scherpe critiek in twee afdeelingen uitgesproken over de politieke hou ding van den minister, vooral omdat hij naast mannen had zitting genomen, die de Atchin-politiek van het vorig kabinet zoo ernstig hebben bestreden. Voorts een niet minder scherpe afkeuring, in drie afdeelingen uitgesprokenover het zeer hooge en steeds klimmende, ja bezorgdheid inboezemende hooge eindcijfer der be grooting van oorlog. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. De aanvullings-verkiezingen, die Zondag in drie Fran. sche departementen hebben plaats gehad, verschaften aan de republiek twee overwinningen en een nederlaag. In Dröme werd de republikeinsche candidaat Madicr Montjau gekozen met 34,702 stemmen tegen 18,109, die op zijn tegenstander Morin waren uitgebracht; in Nord behaalde de conservatieve republikein Patsy met 118,689 stemmen de overwinning op den septcnnalist Fiévet, die 102,000 stemmen behaalde. Zooals men weet heerschte in Seine et Oise verdeeld heid tusschen de republikeinener waren twee republi keinsche candidaten gesteld: de heeren Rousselle, die 19,167 stemmen verkreeg en Levavasseurdie er 18.816 behaalde. Deze verdeeling kon niet anders dan nood lottig werken voor de republikeinsche partij en maakte de verkiezing van den Bonapartistischen candidaat, den hertog Mouchy bijna zeker, die dan ook met 53,554 stemmen de overwinning behaalde. Hoewel de republiek verreweg de overhand behoudt en bij de verkiezingen steeds het meeste aantal plaatsen verwierf, is het toch niet te ontkennen, dat de Bonapartisten in krachten winnen, en bij het toenemen van hun invloed in het rijk is het niet te verwonderen, dat zij ook naar bondge- nooten buiten het land omzien. Daarin stemmen toch alle partijen overeendat voor de verdere ontwikkeling van Frankrijk en om zijne verloren positie weder te herwinnenhoogstwenschelijk is, dat liet krachtigen steun van buiten krijgt. Uit Parijs wordt gemeld dat wellicht met het oog daarop onderhandelingen zijn aangeknoopt over een huwe lijk van den ex-keizerlijken prins met de dochter van de groothertogin Marie van Rusland. Deze prinses Marie is een zuster van den keizerzij is eerst gehuwd geweest met Maximiliaanhertog van Leuchtenberg en in 1856 hertrouwd met graaf Stroganow. Haar kin deren hoewel neven en nichten van den Czaar, maken geen deel der keizerlijke familie uit. Evenwel is het nog zeer twijfelachtig of de kadet van Woolwich de toestemming tot dit huwelijk zal verkrijgen. Niet minder verassend als het huwelijksplan voor den pretendent op den keizerlijken troon van Frankrijk, is het onverwachte berichtdat don Carlosdie men goed en wel voor Iruu dacht, zich sedert Zaterdag avond op Fransch grondgebied bevind. Het doel van of de aanleiding tot dit uitstapje ligt nog geheel in het duister; welke zij ook moge wezen zeker is, dat het hem, zooals met vorstelijke personen meestal het geval is, niet is gelukt om zijn incognito te bewa ren, waarop hij toch waarschijnlijk wel zal hebben prijs gesteld. Zondag morgen althans was de Spaan- sche regeering reeds bekend met het verblijf van den pretendent op Fransch grondgebied, en de Spaanse he gezant te Parijs heeft reeds van de regeering van Frank rijk de interneering van don Carlos gevraagd. De ge zant moet zeer nauwkeurig de plaats hebben aangewe zen waar de pretendent zich bevindt, die door agenten van de regeering in het oog wordt gehouden. Indien deze berichten bevestigd wordendan zal o. i. de Fransche regeering wel aan het verlangen van den Spaanschen gezant moeten toegeven. Intusschen is in den toestand van Iran geen verande ring gekomen, en de belegering schijnt slechts zwak te worden voortgezet, want volgens een telegram van gisteren hadden de Carlisten slechts enkele schoten gedaanditin verband met het onverwachte vertrek van hun „koning", geeft wel recht tot het vermoeden, dat bij hen iets bijzonders is voorgevallen of wordt voorbereid; er is ook sprake van een belangrijke zen ding waarmede don Alfonus door don Carlos bij de buitenlandsche mogendheden is belast. De uitslag der Italiaansche verkiezingen is voor de regeering vrij wat gelukkiger dan die in Frankrijk, en het kabiuet van Victor Emmanuel kan er zich in ver heugen een schitterende overwinning te hebben beh ald, waartoe ongetwijfeld de flinke en waardige taal van de ministers niet weinig zal hebben toegebracht. Van de 165 verkiezingen, waarvan gisteren het definitieve resul taat bekend was, bchooren ongeveer 70 leden tot de rechterzijde12 tot het rechtercentrumongeveer 20 tot het centrum, 15 tot het linker-centrum en 38 tot de linkerzijde; de regeering kan dus steeds op een goede meerderheid rekenen; de ministers zijn bijna allen gekozen. In verscheidene districten moeten her stemmingen plaats hebbeno. a. vier te Rome, in twee waarvan Garibaldi in herstemming komt. Men zal zich herinnerendat eenigen tijd geleden door Gladstone een belangrijk artikel is geschreven over het ritualismewaarin hij zeer scherp tegen de katholieken is te velde getrokken en o. a. heeft beweerd^ dat een goed katholiek geen ander vaderland kende dan Rome en ook geen andere wetten eerbiedigde dan die van die kerk. Ter verdediging van zijn geloofs- genooten heeft thans de aartsbisschop van Westminster, de heer Manning, de pen tegen den voormaligen premier opgevat en betoogd dat de trouw der katholieken aan de wet berust op de beginselen van hun kerk. Hij zegt 1° dat de besluiten der conciliën in geen enkel opzicht wijziging hebben gebracht in de verplichtingen of In de voorwaarden der burgerlijke trouw2° dat de bur gerlijke trouw der katholieken ondeelbaar is evenals van alle Christenen en van allen die een goddelijke of natuurlijke zedewet erkennen3° dat de burgerlijke trouw van niemand onbepaald is. De Oostenrijlcsche budgetcommissie heeft met 12 tegen 11 stemmen eene resolutie aangenomenstrekkende om de regeering uit te noodigen nog in deze zitting een wetsontwerp in te dienen, tot vermindering der belas ting van het zegel op de dagbladen met de helft. Men vreest echter, dat de kamer zich hiermede niet zal vereenigen. Een telegram uit Shangai meldtdat het gevaar voor een oorlog tusschen China en Japan over de suprematie over Formosa geheel is geweken, door een tusschen beide landen gesloten verdrag. Japan zal zijne troepen terugtrekken en China zal, voor de door Japan op Formosa aangelegde werken en gemaakte kosteneen schadevergoeding van een halt millioen dollars betalen. Daar die werken vrij belangrijk moe ten zijnis een zoodanige regeling misschien zeer in het belang van China. Belgische brieven. Gent8 November. Een zeer belangrijk politiek feit heeft zich bij de liberale partij van onze stad voorgedaan, dat groote sensatie niet alleen te Gent, maar in geheel het land heeft gemaakt. Ziehier wat er van de zaak is. Toen de liberalen bij de verkiezingen van Juni jl., voor de tweede kamerin het arrondissement Gent de nederlaag leden, heerschte onder hen eene groote ver bittering; de een beschuldigde den ander met de ultra- montanen te hebben medegedaanen van den anderen kant schreef de geavanceerde fractie de nederlaag aan de doctrinairen toe, omdat zij geen genoegzaam geavan ceerd programma hadden; laatstgenoemden daarentegen betoogden dat het de schuld van de geavanceerden of progressisten wasdat men in 1870 zoowel als in 1874 de nederlaag had geleden daar men bij de verkiezingen voor de volksvertegenwoordiging niet alleen met Gent, maar ook met de omliggende buitengemeenten te doen heeftdie men met een progressistisch programma schrik kan aanjagen. Door de wederzijdsche beschuldigingen ontstond wel dra verdeeldheid in de liberale partij die nogtans meer dan ooit behoefte aan eendracht had. Eenige progres sisten waren dan ook van oordeel dat het oogenblik gekomen was, een programma uit te geven en eene progressisten-vereeniging op te richtendat programma, hetwelk werd rondgedeeldbevatte onder anderen het algemeen stemrecht voor allen die lezen en schrijven kunnen, de volledige scheiding van kerk en staat en de geheele herziening van het belastingstelsel. Om te verkrijgen wat in de eerste twee artikelen is vervat zou eene herziening der grondwet noodig zijn. Ofschoon het programma en het reglement der progressisten tot ieders verwondering geen enkel handteeken behelsden, wist men toch, dat de oprichters van dien nieuwen kring leden van de liberale grondwettelijke vereeniging waren, en daar in het reglement der progressisten staatdat de leden van dien kring zich verbinden door alle in hunne macht staande middelen hun programma te doen uitvoeren, en hunne candidaten een imperatief mandaat daartoe oplegde, werd de opmerking gemaakt, dat dit programma en reglement in strijd waren met de statuten der liberale grondwettelijke vereeniging, daar deze laatste ten doel heeft het programma van het liberaal congres van 1846 te handhaven en de be palingen der grondwet zoo ruim mogelijk toe te passen, zonder de herziening er van te bedoelen. Diensvolgens hebben de voorzitter de graaf de Kerchove de Dentergem, en de ondervoorzitters d'Elhoungne en Metdepenningen een brief aan al de leden der libe rale grondwettelijke vereeniging gezonden, waarin zij voorstellen, dat de leden van den progressistenkring, die tevens leden der liberale vereeniging zijnzullen worden beschouwd hun ontslag van laatstgenoemde vereeniging te hebben genomen. Dit voorsteldoor twintig leden der vereeniging onderteekend, zal weldra aan het oordeel eener alge- meene vergadering onderworpen wordenwaarin die qunestie zal worden behandeld. Wij weten niet wat de uitslag van de discussie zal zijn, maar in ieder geval zal dit eene scheuring onder de beide fractiën der liberale partij veroorzaken, die ofschoon langen tijd in éene maatschappij vereenigd, toch moeilijk met elkander konden overeenkomen. Ik hoop ti op de hoogte te houden van dit belangrijke feit in onze politieke wereld. Reclames. (Prijs der plaatsing 30 cent per regel). Het publiek wordt bijzonder opmerkzaam ge- I maakt op de in de courant van lieden geplaatste advertentie der firma S. SACKS C°. in H a m- burg, welke door haar prompte en reëele bedie- ning tegenover hare geïnteresseerden het volste j vertrouwen in alle opzichten verdient. SmttMiibmcIto. Graanmarkten enz. GOES10 November. Tarwe redelijk aangevoerd, overige artikelen bijna niet ter feilprijzen flauw in een doen. rotterdam, 10 November. Runderen le qual. 82, 2e qual. 60kalveren le qual. 952e qual. 75schapen 70 cent. Aanvoeren nog niet bekend. VLTSSINGEN, 10 November. Boter 1.3S, 1.30 a ƒ1.20, per kilogram. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 10 November. Nederland. Ccrtific. Werkelijke schuld. 2* pet. 61* dito dito dito 3 72* dito dito dito 4 95* Aand. Handelmaatschappij 4* 136* dito exploitatie Ned. Staatssp. België. Certificaten bij Rothschild 2* 57* Frankrijk. Inschrijvingen3 dito5 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 101J dito Hope C°. 1855 6e serie 5 88* dito ƒ1000 18645 101* dito L. 100 1872 5 97-}* Loten 18665 286 Oblig.Hope C°.Leening 1860 4* 95* Certific. dito4 78* Inscript.Stieglitz &C°. 2e a 4 L. 4 78* Obligatiën 186769 4 82* Certificaten6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 243 Oblig. dito4 Aand. Baltische spoorweg 3 127 Obl. spoorweg Poti-Tiflis. 5 99* dito dito Jelez Orel 5 99* dito dito Charkow Azow 5 96* Polen. Schatkistobligatiën 4 80* Oostenrijk. Oblig.metal.in zilver Jan./Juli. 5 65^ dito dito April/Oct. 5 65* dito in papier Mei/Nov. 5 62 dit dito Febr./Aug. 5 Aand. Nation, bank 3 1040 Hongarije. Schatkistbiljetten 6 Italië. Certific. Amsterdam 5 Spanje. Obligatiën Buitenl3 17-^g- dito Binnenlandsche 3 12* Portugal. Obligatiën3 45* Turkije. Inschrijving Alg. schuld 5 42** Egypte. Obl. 1868 7 dito 1873 7 73 Amerika. Obl. Vereenigde Staten 1904 5 dito dito dito 1882 6 96* dito dito dito 1885 6 100* Illin. Cert. Amsterdam 86* Oblig. Illinois Redemtion. 6 Oblig. Central Pacific 6 80 Obl.St.Paul&Pac.Spw.lesec. 7 dito dito dito 2esec. 7 17* Brazilië. Obl. 1863 4* 90* dito 1865 5 96* Prijzen van coupons. Amsterdam, 10 November. Metall. f 22.17*dito zilver f 23.17*; Div. Eng. per f 11.62*; Eng. Portugal per f 11.60Amerikaansche dollars (in goud) f 2.38.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3