MIDDELRURGSCHE F 267. Dinsdag 1874. COURANT. 10 November. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Faascli- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. IDe prijs per 3/m.., franco is f 3.50. BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. Middelburg 9 November. Bij dc heden gedane opening van de stembriefjes welke van 5 tot 7 November laatstleden zijn ingele verd voor de verkiezing (bij herstemming) van een commissaris in het polderbestuur van Walcherentot aanvulling der vacature wegens ontslag van den heer D. Dronkers, is gebleken dat zijn uitgebracht 262 stemmen waarvan 135 op den heer Joos Mesu te Arne- muiden, 126 op den heer Johannes Adriaan Tak te Middelburg, terwijl .1 biljet in blanco is bevonden, zoo dat eerstgenoemde tot commissaris is benoemd. Het Nederlandsche barkschip Nederland Oranje bestemd voor Middelburg is in het kanaal van een loods voorzien. Door eene voorname handelsfirma op Java is eene cir culaire aan haar correspondenten in Nederland geicht, waarbij in het belang der Nederlandsche suikermarkt drin gend geraden wordt bij de regeering aan te dringen op de geheelc afschaffing van den accijns op de suiker. Daardoor alleen zal naar het gevoelen der firma iets gedaan kunnen worden om te voorkomen dat de markt zich verplaatsen zal naar Engelandwaar sedert korten tijd de suiker van alle rechten is vrijgesteld. Zelfs indien tot die afschaffing besloten wordt, meet de firma dat toch nog dc meeste kans zal blijven be staan dat dc afschepers hun suiker rechtstreeks naar EngelscheFransche of Duitsche havens zullen zenden. Alleen zullen in dat gevalals er door de Hoïïandscho reederijen en kooplieden op gewerkt wordtook Nieu- wediep en Ylissingen voor ord erliavens kunnen dienen. „Vooral Vlissingenschrijft zijkomt ons voor, daartoe bij uitstek geschikt te zijn." Deze laatste mee ning wordt in de circulaire verder ontwikkeid met het oog op de bijlading aan koffie, die schepen naar Vlis singen kunnen medenemenop de geschikte ligging van Vlissingen zoodat de schepenmet suiker daar liggende, altijd bij de hand (o(f Coast) zijn, en op het verschil dat door de Nederlandsche gezagvoerders en reederijen gemaakt kan worden tusschen een Holland- scke en eene bnitenlandsche zeehaven. De door ons reeds gemelde inzending van honderd gulden aan de redactie van het Nieuws van den Dag, voor het aanbieden van een eeresabel aan generaal van Swieten is, naar genoemd blad mededeelt, reeds ge volgd door de aanbieding van meer giften, zoodra zich eene commissie voor de uitvoering van het plan vormen zal. De heer L. Pincoffs directeur der Rotterdarasche Afrikaansche Handelsvereniging heeft op een ter eere van hem gegeven feest door de Afrikaansche Handels vereeniging te Berlijn een feestdronk ingesteld waarbij hij met"nadruk op 'den onafhankelijkszin der Nederlan ders wees en aantoonde dat Duitschland door zijne historische ontwikkeling geroepen is de belangen van vrede en beschaving te bevorderen. De spreker zei de ook dat de afkeer, welke naar men dikwijls beweerdt in Nederland tegen Duitschland bestaat blijkbaar af nemende was. In de Staats-courant van heden is opgenomen het verslag der commissie van 1 Augustus 1874 tot 1 Au gustus 1875 belast met het afnemen der geneeskun dige examens, volgens art. 5 der wet van 1 Juni 1865 (Staatsblad n° 59), gewijzigd bij de wet van 8 Juli 1874 n° 97). Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan J. W. Witsen Eliaseerstaanwezend ingenieur voor de staats spoorwegen te 's Gravenliagetot het aannemen en dra gen der versierselen van ridder le klasse der Huis- en Verdienstorde van den Hertog Petc-r Friedricli Ludwig van Oldenburghem door Z. K. H. den groothertog van Oldenburg geschonkenen aan W. F. Rochussen's ko- nings buitengewonen gezant en gevolmachtigden minis ter te Berlijntot het aannemen van het eere-grootkruis der Huis- en Verdienste-orde van Hertog Peter Frederik Lodewijk, hem door Z. K. H. den groothertog van Oldenburg geschonken. leoer. Gedetacheerdbij hqt koloniaal werfdepot, in afwachting van nadere beschikking, de apotheker 2e klasse A. Andriessen, van de landmacht in Wcst- Indië, thans met verlof hier te lande. Onderwijs. Tot rector aan het gymnasium te Arnhem is be noemd dr. J. J. Cornelissenconrector te Deventer. Voor de betrekking van hoofdonderwijzer te Ca- pelle a/d LJsel is eene nominatie opgemaakt bestaande uit de heeren K. Missel van Schiedam, C. Heule van Ouwerkerk (Zeeland) en H. Hagen, van Dordrecht. Marlirse est leger. Weder is van 's rijks werf te Amsterdam een stoomkanonneerboot, ditmaal gedoopt met den vogelen- naam „Havik", te water gelaten. Bij de afgeloopen toelatings-examens voor de koninklijke militaire academie zijn 23 aspiranten ge slaagd, waarvan 21 het eind-examen aan de hoogere. burgerschool hadden afgelegd. Voor plaatsing bij de infanterie, dewijl door hen aan de eische.. voor de geko zen wapens, namelijk artillerie of genie, niet voldaan waswerden bovendien zes aspiranten aanbevolen waar van vier mede het eind-examen hadden afgelegd en een het onderwijs aan de hoogere burgerschool te Middelburg tot de 4C klasse gevolgd had. Hunstuieaws. Mejuffrouw Mina K ruseman zal den 13en dezer in den schouwburg te Rotterdam debuteeren en daaren boven aldaar nog éen gastrol vervullen. 33 e mengde berichten. Zaterdag had te Goes een treurig ongeluk plaats. Terwijl de persoon van H. J. M. bezig was een pistool te poetsen, dat naar hij meende ongeladen was ging het wapen plotseling af, en trof het schot de in het vertrek aanwezige huisvrouw in den buik. Haar toe stand boezemt ernstige bezorgdheid in. Volgens berichten der justitie zijn te Goes twee stukken van 25 cent, met het jaartal 1s48 cd de beel tenis van Willem II, ontvangen, welke na onderzoek aan 's rijks munt valsch bleken te zijn. Onder de runderen van een veehouder onder de gemeente Zierikzee heeft zich de tongblaar vertoond. Den 30ctl dezer zal het monument te Ginneken, bij Breda, ter herinnering aan de gesneuvelden in de citadel van Antwerpen, onthuld worden. De coöperatieve winkel vereeniging te Delft heeft ge durende liet 3c kwartaal dezes jaar voor f 4087 in den winkel omgezetwaarop eene bruto winst van 467 behaald werd. Hier moest echter af f 389 aan nadee- lige posten, zoodat de zuivere winst ten slotte onge veer f 87 bedroeg. Het kapitaal der vereeniging be droeg f900,10, met 145 deelhebbers, zoodat er over dit kwartaal nog bijna 10 pet. winst behaald is. In den Nederrijn vóór Arnhem is door een schip per een groote stoottand opgevischt, die volgens de verklaringen van deskundigen van een voorwereldlijken olifanteen mammouthafkomstig is. De tand is aan de buitenkromming lang 1,755 meter, en aan de bin- nenkromming 1,51 meter; de rechte afstand van de punt tot het uiteinde is 1,375 meter en het uiteinde heeft een omtrek van 42,5 centimeter. De heer P. van Santen, uitgever van „de Reis gids," heeft door een deurwaarder protest doen aan- teekencn tegen de te late verzending van het November nommer van genoemd maandschrift, dat hij Zaterdag avond den 31en October op het postkantoor bezorgd heeftdoch daar was blijven liggen en er den 2en No vember nog lagzoodat de abonnenten tengevolge dezer nalatigheid der ambtenaren van het postkantoor het voor hen bestemde exemplaar niet op den lcn Novem ber ontvangen hebben. Overleden: L. W. Somon, weds. van A. C.Vroone, 75 j. F. van der Heijden, man van C. J. Porton, 52 j. W. S. Vervenne, wedc. van II. G. Ludwich, 73 j. J. Leunis, vrouw van M. van Flierenburg, 69 j. j. P. Gernler, man van C. van de Woestijne, 49 j. (Van 31 October tot 7 November.) Vlissingen. Gehuwd: J. Nustelijn, jm. 30 j., met J. Geelhoed, jd. 28 j. Bevallen: A. T. Sesée, geb. van Ranst, z. M. J. Kramp, geb. Langenberger, z. C. J. Jonasse, geb. Poer- stamper, d. J. Roest, geb. de Beer, d. L. W. van dei- Star, geb. Burger, z. J. Jacobs, geb. van Uxem, z. P. van Eek, geb. Padmos, z. M. M. Schot, geb. Per soon, d. J. M. van Hoepen, geb. Monnier, z. M. J. Kampschreur, geb. Dronkers, d. A. E. Verhagen, geb. Boers, z. J. C. Bijl, geb. van Erkelens, z. Overleden: P. W. de Kater, vrouw van H. D. Slegt, 44 j. M. C. Baan, vrouw van G. J. Terwoert, 26 j. H. P. de Guij, vrouw van C. T. van der Burgh, 70 j. S. Geldhof, wede. van P. Bostelaar, 74 j. A. Smit, vrouw van W. Polie, 39 j. M. J. de Boo van Ui jen, d. 7 j. Goes. Geluiwd: J. F. Collesaer, jm. 31 j., met M. Geers, jd. 23 j. BevallenM. A. Massee, geb. Arentz, d. J. dc Jonge, geb. de Schepper, d. H. de Koning, geb. Krabbe, d. OverledenM. J. de Jongh, wedr. van W. J. V. Callenfels, 49 j. C. de Zeeuw, gehuwd met L. Holie- man, 38 j. J. Meijler, z. 21 m. W. Temperman, gehuwd met M. Groeneweg, 66 j. P. van Hoorn, z. 22 j. (te Leiden.) Zierikzee. Gehuwd: A. J. Bal, jm. 21 j., met M. J. Berrevoets, jd. 21 j. Bevallen: M. Juijn, geb. de Keijzer, d. T. A. E. Boudier, geb. Oosterwaal, z. J. van Westen, geb. Neer bout, d. G. de Paepe, geb. Rikinan, z. G. de Graaf, geb. dc Winter, d. J. Lucas, geb. Forraenoij, d. J. W. Schoenmaker, geb. Alburg, z. J. Alburg, geb. Ooster ling, z. Overleden: J. W. Trijselaar, d. 2 j. II. den Boer, z. 24 d. M. Geelhoed, wedr. 65 j. A. Kanters, d. 11£ j. ThermometcrsÉand. 7 Nov. 's av. 11 u. 50 gr. 8 's morg. 7 u. 44 gr. 's midd. 1 u. 52 gr. 'sav. 11 u. 45 gr. 9 'smorg. 7 u. 46 gr.'smidd. lu.46gr.'sav..6u.45gr. Burgerlijke stand. (Van 18 November.) middelburg. Ondertrouwd: J. Meijer, jm. 34 j., met D. van der Wielen, wedc. 43 j. A. Hendrix, jm. 48 j., met H. Hijmans, jd. 41 j. Bevallen: P. Poelman, geb. Westenberg, d. J. Schip per, geb. van der Weele, z. A. de Vries, geb. Kroese, d. N. Francella, geb. van Kooten, d. M. van Houte, geb. Smoor, d. A. C. Lievense, geb. Bosschaart, z. (levenl.) C. Groenewegen, geb. van der Zee, z. C. S. van Houte, geb. Thomas, d. ^tRtcu-gciieraal. tweede kamer. Zitting van Zaterdag 7 November. {Nader verslag.) De algemeene beraadslagingen over de Indische be grooting werden voortgezet. De minister van koloniën begonmet betrekking tot zijne koloniale politieke richting, zich te refereeren aan de rede van den heer 's Jacob, Vrijdag gehouden. De omstandigheden wijzen die richting van zelve aan. In al hetgeen in de laatste jaren voor Indië gedaan is en te midden van den oorlogstoestand, die nog zoovele offers kan eischen, ware het een roekeloos bedrijf zich te wagen aan nieuwe grepen in de Indische huishouding; aan nieuwe proefnemingen, aan nieuwe organisation. Achteruitgang noch stilstand is denkbaar; dat is des ministers overtuiging; niettemin heeft dc kamer van hem geen ingrijpende maatregelen te verwachtenzon der de ernstige overtuiging, dat zij op goede gronden rusten en zonder de zekerheiddat de minister de noo- dige middelen te zijner beschikking heeft. Reeds in de eerste dagen dan ook na zijne optreding heeft de minister een aanschrijving tot het Indisch bestuur ge richt, tot zelfbeperking in zijne eischen. Slechts waar het gold de bevordering van het inlandsch onderwijs en der middelen van gemeenschapde matericele en moreele ontwikkeling van de maatschappijkon men steeds voor alle aanvragen op zijn steun rekenen. De gerezen bezorgdheid over dc conversie van het gemeentelijk in het persoonlijk landbezit meende de minister te kunnen temperen door al dadelijk te con- stateeren, dat die overgang, die conversie feitelijk bestaat en officieel wordt erkend. In verschillende streken van Java bestaat het individueel bezit zelfs uitsluitend. In hoever nu die toestand te verkiezen is boven het gemeentelijk grondbezit wilde de minister niet onderzoeken. Maar zeker is 't, dat men zich in Indië altijd met zorg onthouden heeft (onder alle be sturen sedert 1862) van iederen aandrangvan recht- streeksche of zijdelingsche inmenging van het gezag. Alle ministers hebben de onthouding voorgeschreven. Toen nu de eerste berichten van de beweerde inmen ging den minister ter oore kwamen, en hij vernam dat

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1