BUITENLAND. Bij de beantwoording van het verslag der kamer over de spoorwegbegrootingheeft de minister van binnenlandsche zaken te kennen gegevendat door het wetsontwerp tot bekrachtiging der ontwerp-concessie van het consortium, de vraag eenigszins gepraejudicieerd was of het aanleggen van nieuwe spoorwegen alleen van de onbeschermde bijzondere nijverheid zou worden ge wacht dan wel door hulp van de schatkist bevorderd. De minister heeft het voorstel ingetrokkenomdat, naar zijn meening, de uitvoering van het plan niet voldoende verzekerd was en de richting van enkelen lijnen niet met zijn inzichten strekt. Niettemin staat bij de regeering het voornemen vast, om de erkende leemte, die nog in het Nederlandsch spoorwegnet bestaan, aan te vullen, en, wanneer en voor zoover de bijzondere ondernemingsgeest daarvoor te kort schietzal zij niet schromen de middelen aan te vragen om dit van rijkswege te doen. Zoodanig voorstel wil zij niet doen zonder de volkomen moreele zekerheid, dat de verlangde wegen dan ook tot stand zullen komen en dat zij zullen worden geëxploiteerd. Er is dientengevolge nog eenige voorbereiding, ook onderhandeling noodig, alvorens eenig voorstel rijp is. De minister verzoekt de kamer te vertrouwen, dat hij daarin niet zal vertragen. Intusschen zou ook hij zich moeilijk kunnen vereeni gen met het gevoelen der ledendie aanleg van nieuwe spoorweglijnen bij concessie, zelfs zonder geldelijken onderstand zouden willen uitsluiten. De Rottere!am- sche bank c. s. verklaren zich nog steeds bereid, met subsidie van het rijk, over concessie der ontworpen spoorweglijnen te handelenzij hebben zeer onlangs uitvoerige ramingen in gezonde. Aangaande de exploitatie der havens te Vlissingen kan de regeering geheel buiten haar toedoen nog geen beslissing nemenook zijn de onderhandelingen met den heer Smit over den afstand der marinewerf niet afgebroken. Zoo voor den geregelden dienst of toenemend verkeer behoefte aan een tweede spoor blijkt, kan dat terstond worden gelegd. Klachten over onvoldoende gelegenheid op de stations in Zuid-Beveland voor het vervoer van goederen per spoor zijn niet bij de regeering ingekomen. In vorige jaren is wel eens geklaagd, dat voor het vervoer van beetwortelen niet zoo spoedig als men dit verlangde, de noodige wagens door de maatschappij werden be schikbaar gesteld. Behoefte om te scheep langs het kanaal door Zuid-Beveland aan te voeren goederen daar op den spoorweg te kunnen overladenis nog niet ge bleken. Provinciale staten van Zeeland. Zitting van heden 6 November. Voorzitter de commissaris des konings. Tegenwoordig 40 leden. De heer van der Vlietin de vorige zitting afwezig, is nader opgekomen. Blijkens de ingekomen brieven dor voorzitters van de afdeelingen zijn tot voorzitters en ondervoorzitters benoemdin de eerste afdeeling de heeren Cau en Vader: in de tweede afdeeling de heeren Hennequin en Winkelman in de derde afdeeling de heeren Mazure en Mathon. Sedert de vorige zitting is nog een adres ingekomen van J. de Feijter c. s. te Hoek, ingelanden van den Willemskerkepolderhoudende verzoek om onder een afzonderlijk bestuur, afgescheidenen dat van denLoven- polderte komen. Dit adres is aan gedeputeerde staten verzonden om onderzoek en bericht in een volgende vergadering. Voorts zijn de algemeene verslagen der afdeelingen uitgebracht over de verschillende door haar onderzochte voorstellen van gedeputeerde staten. Deze verslagen zijn deels op de griffie voor de leden ter inzage gelegd, oin nader aan de orde te worden gesteld, en deels in deze zitting in behandeling genomen. Deze laatste betroffen: a Het. voorstel van gedeputeerde staten tot. het nemen van een verbeterd besluit tot vaststelling der grenzen van de werken tot zeewering of oeververdediging van den i alamiteuzen polder Nieuw-Neuzen. Zonder be raadslaging en zonder hoofdelijke stemming is dit voor stel goedgekeurd. b Het voorstel van gedeputeerde staten tot wijziging van het reglement op het bestuur van den polder Walcheren, "hetwelk mede zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd. c Een gewijzigd voorstel van gedeputeerde staten, betreffende de aanvragen van gemeentebesturen om rentelooze voorschotten tot verbetering van wegen. Dit gewijzigde voorstel strekt, om aan de gemeente Grauw een renteloos voorschot toe te staan van f 8000 en aan de overige aanvragende gemeentebesturen te 'kennen te geven dat hun verzoeken niet kunnen ingewilligd wor den. Dit voorstel is met 22, tegen 17 stemmen aan genomen. Voorts ;3 met 32 tegen 7 stemmen besloten, op een inge komen missive van den minister van binnenlandsche zaken betreffende de aanvrage van de gemeente Philip pine om een renteloos voorschot voor de bestrating van de Posthoornstraat, waartoe de minister bereid is de helft der kosten voor rijks rekening voor te dragen in dien de provincie de andere helft wil toestaan, te ant woorden dat de provincie niet in de mogelijkheid ver keert om de gevraagde hulp te verleenen, d Het -voorstel tot het nader vaststellen der grenzen van de werken tot zeewering en oever verdediging van den calamiteuzen polder Nieuw-Neuzen. Zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. e Het voorstel tot wijziging van het reglement op het bestuur van den polder Walcheren, dat mede zon der hoofdelijke etamraing' is goedgekeurd'. Het voorstel van gedeputeerde staten betreffende de inwilliging van het verzoek van de gemeente West- kapelle tot toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs, voor wat de gewone kosten van genoemd onderwijs betreft is met 25 tegen 13 stemmen ve r- worpen. g. Het voorstel van gelijke strekking ten aanzien der gemeente Fort Bath i3 daarentegen zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Voorts is in deze zitting behandeld liet gewijzigde voorstel van gedeputeerde staten tot wijziging van het Algemeen reglement voor do polders of" waterschappen in Zeeland, met verschillende daarop voorgestelde amendementen. Het bekende amendement van den heer Fokker, ten doel hebbende om terug te komen op het besluit der staten van 7 November 1872 tot toelating van vrou- Aven in de vergadering van ingelanden en dus ook tot. de uitoefening van het stemrecht ter benoeming of aan beveling van bestuursleden, is met 24 tegen 16 stem men verworpen. De Averkzaamheden zijn thans verdaagd tot morgen ochtend te 10 uren. Algemeen Overzicht. In dit gelukkige jaar 1874gelukkig in zóóverre dat geen groote oorlogen de beschaafde volken als bar baren tegenover elkander in het harnas jagen,schijnt het politieke nieuws te moeten bestaan in eene voort durende opwarming derzelfde berichten en geruchten. Voor heden hebben wij althans Aveer vrij Avat oude kennissen als nieuwe bezoekers bij onze lezers te intro- duceeren. In de eerste plaatsde erkenning van Spanje Men herinnert zich dat dit groote feit, Avaarover zoo veel geschrevengegist en ontkend wasbij Rusland was blijven steken. Nu bericht een telegram uit Ber lijn aan de Pall Mall Gazette flat de betrekkingen tusschen Rusland en de Spaansche republiek op den besten voet staan en dat men te Sint Petersburg er ernstig over denkt om tot de erkenning der regeering van maarschalk Serrano over te gaan. Prins Gortcha- koff, Avordt er bijgevoegd, houdt zich daarmede druk bezig. Laat ons hopen dat hij niet alte lang zal peinzen! Nommer twee onzer oude vrienden iseene Duitsche annexatie. Eigenlijk geen annexatie, maar eene soort van landen-verschachering. Duitschland zou het Noordelijk deel Aran Sleeswijk aan Denemarken teruggeven en daarentegen het eiland Bornholm beko- meu, dat Deensch grondgebied is, maar in de Oostzee, tegenover de Pruisische kust, ongeveer recht Noord van Stettingelegen is. Op deze manier zon de einde- lijke uitvoering van artikel 4 van het Prager tractaat, die oude, oude kennis, tot stand kunnen komen en, wat liet merkwaardigste zou zijn, ten genoege der Bornholmers zclven. Dezen zouden toch, volgens de Baltische Zeitung altijdniets liever Avdlen dan op hunne beurt in het „groote vaderland" opgaan. Wat hiervan waar is kunnen wij onmogelijk beoordeelcn. Men heeft al zoo lang en zooveel Duitsche annexatiën verzonnen dat er eindelijk misschien wel eens een Avaar zijn zal. Nommer drie op de lijst isde quaestie-Arnim. Eigenlijk nieuw licht is daarover niet opgegaan. De graaf heeft alleen in een gecstigen brief aan een bloed verwant, den heer von Arnim-Cricwende beschuldi ging van beurs-spcculantiën wederlegd, Avaarmede men hem vervolgd heeft. Die brief beAvijst dat noch de gevangenschap noch de ziekte (over Avelke men ook alweder dagelijks tegenstrijdige geruchten verneemt) in staat zijn geweest om de vroolijkhéid endewijsgee- rige levensopvatting van den oud diplomaat te verstoren. „Wie Aveten wil hoe het met mijn fortuin^staat, schrijft hijmoet maar naar mijn bankier gaandie er sedert 25 jaren mede bekend is en waarschijnlijk op het oogen- blik beter dan ik op de hoogte is van het saldo mijner rekening. Ik durf gerust ieder die mij van beursspel beschuldigt, voor iederen thaler winst, die ik daar mede behaald mocht hebben, een „Reichsd'or" te be- loAren. Want het geld dat ik op die manier verdiend heb, kan ik wel op goeden Vrijdag bij den vleesch- houwer besteden zonder dat ik nog eenig gevaar zou loopen de vasten te verbreken." Zoo gaat de brief voortlevenslustiggeestigals van een man die, terwijl hij zelf een werkzaam aan deel in de Avereldsche zaken neemtzich in zijn j.rivé de weelde A'eroorlooft van er een weinig den draak mede te steken. Wij gelooven dat deze grappige adel lijke heer voor Bismark een lastiger tegenstander blijken zal dan al de somberedAveepzuclitige kerkvorsten, die zich in den strijd tegen hem hebben laten „martelen." Otfer Frankrijk en Spanje een paar nieuwtjes die ook al niet versch meer zijn. De Bonapartisten wor den hoe langer hoe stouter; de verkiezingen voor de gemeenteraden, welke den 22en dezer maand in het geheelc land zullen plaats hebbenkrijgen in de tegen woordige omstandigheden natuurlijk weder eene poli tieke beteekenis. De Carlisten bombardeeren Irun, tot nog toe, schijnt het, niet met bijzonder secces. Ook zegt men dat de Carlisten zoo verzwakt zijn dat zij den strijd niet lang meer kunnen volhouden. Maar ook dat heeft men ons al zóo lang verteld! Het beste hebben wij voor het laatst bewaard. Dit is werkelijk een nieuwtje, 't Komt dan ook uit de NieuAve Wereld. De democratische partij in de Vereenigde staten heeft bij de verkiezingen zoo beslist de overwin ning behaalddat ook de regeeringsgezinde bladen niet trachten de nederlaag te verbloemen. In de kamer van volksvertegenwoordigers zullen de democraten eene meerderheid van 30 stemmen hebben; in den senaat is die der republikeinen tot een tiental geslonken. Van een derde presidium van generaal Grant zal nu wel geen sprake meer zijn. Voor de toekomst der repu bliek doet ons dat genoegen. Er zijn in het oude Europa Caesareu genoeg om te wenschen dat Amerika er vooreerst, al was het dan ook in den vorm van een vijftienjarig beheer van een zelfden generaal, van verschoond moge blijven. 3Uditm£Si. (Prijs der plaatsing 30 cent per regel). Het publiek wordt bijzonder opmerkzaam ge maakt op de in de courant van beden geplaatste advertentie der firma S. SACKS C°. in Ham burg, welke door haar prompte en reëele bedie ning tegenover hare geïnteresseerden het volste vertrouwen in alle opzichten verdient. (6£ctijüing£it. Door het kanaal alhier gepasseerd de stoomboot de Rijnschelde, gezagA'oerder Storm, geladen met ijzer, bestemd voor Dordrecht. Volgens schrijven van den gezagA'oerder C. Rijke, voerende het Nederlandsch schoonerschip Francois, van Riga met hout naar Middelburg bestemd, is hij den 30en October jl., te Elseneur gearriveerd en had hij van 22 tot 25 October hevige stormen doorstaan en eenige schade aan de verschansing bekomen, doch gelukkig zijn deklast behouden; hij dacht met den eersten gun- stigen Avind naar Middelburg te vertrekken. Imtddislifflchtffl, Graanmarkten enz. Gent 6 November. Roode en witte tarwe ad 100 kilo met tamelijken voorraad fr. 25.50; rogge met weinig aanvoer fr. 16.50; gerst fr.haver fr 18.25 boekAveit fr. 16.paardenboonen fr. 20.koolzaad fr. 33.lijnzaad fr. 34.lijnkoeken fr. 28.50; kool zaadkoeken fr. 20.25; boter fr. 3.45 per kilogram; eieren fr. 2.90 per 26 stuks. Vlissingen, 6 NoA'ember. Boter 1.36, 1.30 a f 1.20, per kilogram. Amsterdam, 6 November. Raapolie op zes weken 31}. Lijnolie op zes weken /30}. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 6 November. Nederland. Certific. Werkelijke schuld. 2} pet. 61^ dito dito dito .3 73 dito dito dito .4 96 ,V Aand. Handelmaatschappij 4} 136 dito exploitatie Ned. Staats-p. 1061 België. Certificaten bij Rothschild 21 Frankrijk. Inschrijvingen3 dito5 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 101} dito Hope C°. 1855 6e serie 5 88} dito f 1000 18645 „101 dito L. 100 1872 5 Loten 18665 284 Oblig.Hope C°.Leening 1860 41 94} Certific. dito4 77} Inscript.Stieglitz&C°.2ea4L. 4 Obligatiën 186769 4 82} Certificaten6 53 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 243 Oblig. dito4 „196 Aand. Baltische spoorAveg 3 126 Obl. spoorweg Poti-Tiflis. .5 991 dito dito Jelez Orel 5 99 dito dito Charkow Azow 5 Polen. Schatkistobligatiën 4 Oostenrijk. Oblig.metal.in zilver Jan./Juli. 5 65} dito dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 62} dit dito Febr./Aug. 5 61}} Aand. Nation, bank 3 1040 Hongarije. Schatkistbiljetten 6 Italië. Certific. Amsterdam 5 61 Spanje. Obligatiën Buitenl. 3 17-fa dito Binnenlandsche 3 12 Portugal. Obligatiën3 45 Turkije. Inschrijving Alg. schuld 5 42} Egypte. Obl. 1868 7 78} dito 1873 7 73} Amerika. Obl. Vereenigde Staten 1904 5 dito dito dito 1882 6 96} dito dito dito 1885 6 100} Illin. Cert. Amsterdam .80} Oblig. Illinois Redemtion. 6 Oblig. Central Pacific 6 79} Obl.St.Paul&Pac.Spw.lesec. 7 dito dito dito 2esec. 7 16* Brazilië. Obl. 186390 dito 1865 .5 97

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2