MIDDELRURGSCHE COURANT. r 265. Zaterdag 1874, 7 November. Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den De prijs per 3/m. den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. franco ie f 3.50. Middelburg 6 November, De aandacht onzer lezers wordt gevestigd op de, onder onze rubriek Staten-generaal voorkomende memorie van antwoord, door den minister van binnen- landsche zaken ingediend naar aanleiding van het afdeelingsverslag der 2e kamer over de spoorwegbegroo- ting, waarin ook de exploitatie der werken te Vlissin- gen en andere punten, tot den Zeeuwschen spoorweg betrekkelijk, besproken worden. Uit Brielle wordt aan het Haagsche dagblad mede gedeeld dat in den Nieuwen Rotterdamschen water weg dezer dagen de stoomboot Sea-Gull drie dagen aan den grond gezeten heeftterwijl het stoomschip Caland reeds den 31en October voorgaats lag, doch niet ▼oor den 4'n November water genoeg vond om op te varen. Ook de Scholten had bij zijne laatste komst uit Amerika van den len October, toen het schip te Brouwershaven binnenvieltot den 8en dier maand werk om te Rotterdam te komen. Of het gebruik maken van het nieuwe vaarwater voor de Nederlandsch- Amerikaansche stoomvaartmaatschappij op die manier voordeel oplevert, mag, meenen wij, met eenigen grond betwijfeld, worden. Naar wij vernemen is de heer mr. J. D. Veegens, procureur te 's Gravenhageschrijver van het Gids artikel „Ostende en Vlissingen", waarvan wij in ons nommer van 10 September een overzicht gaven, voor nemens den 17en November a. in eene bijeenkomst van het Rotterdamsch spreekgezelschapte houden des avonds te acht uren in het gebouw der Yachtclub te Rotterdam, de volgende stellingen te verdedigen: 1° Eene directe postverbinding met Engeland is voor Nederland eene nationale behoefte. 2° Vooralsnog is Vlissingen het meest geschikte uit gangspunt voor zoodanige verbinding. Ons werd tevens medegedeeld dat ook voor belang stellen dé niet-leden van genoemd gezelschap de toegang tot bedoelde bijeenkomst zonder veel moeite tc verkrij gen zal zijn. Aspiranten voor het examen tot verkrijging van akten van bevoegdheid als hulp-apotheker of apotheker moetenvolgens kennisgeving in de Staats-courantvóór den 20en dezer van hun verlangen schriftelijk mededee- ]ing doen aan den voorzitter der commissie van examen, professor W. F. R. Suringar te Leiden. Dag en plaats der examens zullen nader bekend gemaakt worden. Gisteren avond hadden een aantal belangstellenden zich op de zaal in de Bogardstraat alhier vereenigd tot bijwoning der viering van het tweede jaarfeest der Christelijke zangvereeniging. Zij bestond in een openbare, voor geringe entrée toegankelijk gestelde, uitvoering van een met zorg samengesteld en afwisse lend programma. De toejuichingen die de zangeressen en zangers ver wierven waren een bewijs van waardeering der pogin gen, die de vereeniging aanwendt om zich in de zang kunst meer en meer te bekwamenen van den aanvan kelijk reeds verkregen gelukkigen uitslag. Ook de direc teur de heer J. H. van Linschotenmocht in het applau- dissement de erkenning van zijnen ijver vinden. De heer J. P. Nonhebei trad bij het einde der uit voering als tolk van al de aanwezigen op, toen hij leden en directeur dank bracht voor het geschonken Volgens de uit verschillende plaatsen afkomstige be richten zijn door het in werking treden der wet op den kinderarbeid, met den 15,n der vorige maand, een aantal kinderen beneden de tien jarendie op fabrieken werkzaam waren, aan de school, waarop zij thuis be- hoorenteruggegeven. Tegen eenige fabrikanten te Gouda, die kinderen beneden den wettelijken leeftijd in dienst hadden gehou den, is eene strafvervolging ingesteld. Wij hebben in de laatste dagen herhaaldelijk de aan dacht gevestigd op hetgeen in den Amsterdamschen gemeenteraad verhandeld werd. Het nationaal be lang, dat in de kanaal-quacstie gelegen is, wettigde meenden wijdeze afwijking van onze gewoonten. Thans is het echter eene treurige aanleiding welke ons andermaal over den raad der hoofdstad spreken doet. De heer C. A. Crommelin, wiens werkzaam aandeel in de debatten over de kanaal zaak wij nog gisteren ge legenheid hadden op te merken, heeft zich gisteren ochtend in het plantsoen bij de Willemspoort door een pistoolschot van het leven beroofd. Zijn lijk werd door een werkman gevonden. De overledene leed sedert jaren aan aanvallen van zwaarmoedigheid. De tragische dood van dezen uitstekenden stadgenoot maakt te Am sterdam een diepen indruk. De heer van Tienhoven heeft voor de op hem uitge brachte benoeming tot wethouder bedankt. Benoemingen en beslatten. CONSDLATEN. De heer C. E. Beek is benoemd tot Nederlandsch consul to Havannahvoor Cubaen de heer W. N. Latimer tot Nederlandsch consul op Porto- Rico. onderscheidingen. Aan den korporaal J. M. Wol- ters, van het 8e regiment infanterie, is de vergunning verleend tot het dragen der Duitsche medaille, inge steld ter herinnering aan den veldtocht tegen Frankrijk in 1870 en 1871. Onderwijs. Den 4l<u December zal te Utrecht het 400jarig be staan van het gymnasium aldaar worden herdacht. De heer Richard Hol is door het bestuur uitgenoodigd het feest door eene muzikale uitvoering onder zijne leiding op te luisteren. Kerknieuws. Naar wij vernemen heeft de heer K. R. Pekelharing, predikant bij de doopsgezinde gemeente alhier, den 4ru dezer het feest zijner 25jarige ambtsvervulling ge vierd. Verschillende geschenkenook van niet tot de gemeente behoorende vrienden en vereerders, werden den jubilaris bij deze gelegenheid aangeboden. Landbouw. Dr. L Mulder deelt in de Landbouw-courant eene uitvoerige lijst van werken en geschriften mede, han delende over de kaasmakerij in ons land. Zulk eene lijst iszooverden heer Mulder bekend isnooit gemaakt en is van belang, omdat het maken van kaas terecht meer en meer de aandacht trekt. Op eene verkooping van 143 stuks Hollandsch en Oost-Friesch vee, welke te Breslau door de Silezische land bouw-vereeniging gehouden werd, bleek dat dit vee in deze streek niet gewild is. De beste dieren kon den niet voor den prijs van inkoop verkocht worden, zoodat op de geheele partij ruim f 5000 verloren werd. Gemengde berichten. Een nieuw voorbeeld der buitengewone ontwik keling welke sommige peren en appelen dit jaar ver krijgen, is bij den heer B. A. Fokker alhier te zien Het is eene peer van de kooksoort „la belle Angélique". geleverd door den boomkweeker C. van de Putte alhier, welke een omtrek heeft van 43 centimeters over de lengte en 33 centimeters over de dikte. Door den heer de Beucker, reizend landbouw- leeraar te Antwerpen, werd den 2e" dezer te Aarden burg eene voordracht gehouden, welke door een talrijk publiek werd bijgewoond. Uit Sluis word aan het Vaderland geschreven dat met het gewicht der stukken boter daar zoo schandelijk geknoeid wordt, dat keuring van stadswege dringend noodzakelijk geacht wordt. Bij het sloopen van een gedeelte van de wallen van Maastricht, heeft men een oude vestingpoort, door twee torens geflankeerd, ontdekt. Deze poort, juist in het midden gebouwd, en sedert twee eeuwen geheel achter een groot bastion verscholenwerd in de 17e eeuw ommuurdten einde de verdediging der stad- krachti ger te makenwelke aan die zijdede Noord-Weste lijke, door een naburige hoogte werd bestreken, op welke hoogte thans het fort Willem staat. De poort is van groot belang voor militaire architectuur en dag- teekent uit de 14e eeuw. Te Venhuyzen, bij Hoorn, zijn bij de laatste verkiezing van de 107 kiezers 99 opgekomen. Van de overige acht waren G door ziekteouderdom en andere bekende redenen verhinderdzoodat slechts 2 personen verdacht kunnen worden hun kiezersplicht verzuimd te hebben. Do directeur van liet theatre de la Monnaie te Brussel heeft toegestemd aan de vier Engel schenwelke hem een proces wilden aandoen wegens het weglaten van eenige maten uit de opera Fausteeue billy ke schadeloosstelling uit te betalen. Tot de berekening daarvan zou men het geheel aantal maten, welke in de opera-partituur voorkomen, door het getal weggelatene (twaalf) deelen en naar die evenredigheid aan de onhan delbare Engelschen schadevergoeding geven. Veel zou den zij dus niet bekomen hebbendoch zij hebben, tegen het reusachtige werk van het tellen der maten opziende, hun eisch ingetrokken. - Door de Zwitsersche regeering is tot de groote mogendheden het voorstel gericht tot het houden ecner internationale bijeenkomst der besturen van alle Eu.ro- peesche spoorwegmaatschappijen. De bondsregeering wenscht de volgende vier punten aan de algemeenc be raadslaging te onderwerpen 1° De graad van verantwoordelijkheid der maatschap pijen voor langs verschillende lijnen vervoerd wordende goederen; 2° Welke rechtbank bevoegd zal zijn om ingeval van verschillen uitspraak te doen; 3° Het vaststellen van regelennaar welke de in- of uitwendige beschadiging van vrachtgoederen onderzocht en uitgemaakt behoort te worden; 4° Aanneming van het algemeen beginsel dat de maatschappij die het goed aflevert aan den geadres seerde, verantwoordelijk is tegenover dezen behoudens haar verhaal op de andere maatschappijendie in het vervoer betrokken zijn geweest. Thermometerstand. 5 Nov. 's av. 11 u. 48 gr. 6 'smorg. 7u.48gr.'smidd. lu.54gr.'sav.Gu. 5G#r. Staten-generaal. tweede kamer. Zitting van Vrijdag 6 November. (Per telegraaf.) Nadat de overeenkomst betreffende den waarborg voor de renten der geldleening van het Amsterdamsch entrepotdok door de kamer goedgekeurd was, werden de algemeenc beraadslagingen over de Indische begroo- ting geopend. De heer Saaymans Vader verklaarde zich tegen de bepaalde onzijdigheid van den staat tegenover de kerk in Indië en waarschuwde tevens, evenals de heer van den Berch van Heemstede, tegen de conversie van het gemeentelijk in individueel grondbezit. De heer van Zinnicq Bergmann trad in eene scherpe critiek van het adresdoor een aantal hoofdambtenaren en ingezetenen van Indië ingediend tegen de heffing van belastingen ten bate der Europeesche bevolking. Door de heeren Len ting c. s. en de Bruijn Kops c. s. waren amendementen voorgesteld tot afschaffing der slavernij in de buitenbezittingen en tot afschaffing der pantjensdiensten. Hierover ontstond een levendige dis cussie tus8chen den heer 's Jacobdie tegen deze maat regelen uit een staatkundig en financieel oogpunt pro testeerde en de heeren de Bruijn Kops, Mirandolle en Bredius, die de noodzakelijkheid, der beide afschaffingen betoogden, doch aan de amendementen geen politieke beteekenis gehecht wilden zien. Morgen is de minister van koloniën aan het woord.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1