F 264. MIDDELBURGSCHE Vrijdag COURANT. 6 November. - Dit l»lad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2tn Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen, De prijs per 3/m., franco is 3.50. BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. Middelburg 5 November, Bij de verkiezing van een lid der staten-generaal voor het hooik-kiesdistrict Dockum is de heer mr. B. P. baron van Harinxma thoe Slooten met 885 stemmen herkozen. Mr. L. W. C. Keuchenius, candidaat der anti-revolutionaire partij bekwam 640 stemmen. Het district telt 2542 kiezers. De leden der provinciale staten van Zeeland bieden heden aan hunnen voorzitter, graafR. W. van Lijnden, "fti de bovenzaal der sociëteit St. Joris een diner aan. In de gisteren avond gehoudene gewone maandelijk- sche vergadering van het Zeenwsch genootschap der Wetenschappen, nam de heer m', f\ F. Lants- heer, voorzitter van genoemde instelling, wegens zijne benoeming tot lid van den hoogen raad deze ge meente verlatendevan directeurenleden en het bestuur van het genootschap afscheid. De warme toe spraak van den voorzitter werd op hartelijke wijze beantwoord door den onder-voorzitter dr. A. A. Fokker en vervolgens door het bestuurslidden heer K. R. Pekelharingdie een toepasselijk en kernachtig gedicht voordroeg, dat op alle aanwezigen een diepen indruk maakte. De burgemeester van Veere, mr. J. Snijder, heeft zijn ingediend verzoek om ontslag weder ingetrokken. Onder de wetsontwerpen gisteren in de afdeelin- gen der tweede kamer onderzocht behoort ook dat tot onteigening van gronden ten behoeve der uitbreiding van het spoorwegstation te Neuzen. De heer Fransen van de Putte, lid der tweede kamer, heeft zich voor eenigen tijd naar het buitenland begeven. Den 10en November zal te Amsterdam eene samen komst van regenten en regentessen van weeshuizen gehouden worden. Deze vergadering gaat uit vau de Vereeniging in het belang der weezen verpleging en heeft ten doel het hespreken der wenschelijkheid van het stichten van een bond van weeshuisbesturen. Te Amsterdam is eene coöperatieve winkelvereeni ging tot stand gekomen, waaraan alleeu ambtenaren deel kunnen nemen. Het plan is uitgegaan van een zeventigtal ambtenaren bij de rijkstelegraaf. Ook de werklieden te Zwolle hebben tot de oprichting van een gemeensckappelijken winkel besloten, met aan- deelen van twee guldenwelke dadelijk in voldoend aantal onder de werklieden geplaatst zijn geworden. Belangrijk zijn de discussiën, in den Amsterdam- schen gemeenteraad vau gisteren over de kanaal zaak gevoerd. Burgemeester en wethouders bestreden met nadruk het conciliante voorstel der heeren van Nierop en Crommelin (gisteren door ons medt gedeeld). Zij beschouwden de belofte van Amsterdam om eene tweede subsidie van drie millioen te verleenen verval len, nu het werk den len Augustus 1876 niet gereed kon zijn. Verlangde men nu nog die subsidie te be houden, dan moest het werk ook door den staat over genomen worden. De heer Rahusen en andere raads leden ondersteunden het gevoelen van het dagelij ksch bestuur en verlangden dat de staat in ieder geval de verplichting op zich zou nemen om, indien de kanaal maatschappij in gebreke bleef, het kanaal te voltooien. De heer van Nierop verklaarde de overname van het werk door den sta<r. t óok beter te achtenmaar meende dat men conciliant moest zijn en beproeven wat van de maatschappij en den staat verder te verkrijgen was. Hij wilde vooral voorkomen dat men buiten Amsterdam den indruk zou bekomen alsof de stad hare subsidie wilde terughouden. De heer Jitta, president der Kanaalmaatschappijverdedigde deze tegen de haar gedane verwijten. De uitslag van het zeer levendig debat was dat, overeenkomstig het voorstel, besloten werd eene com missie te benoemen om te trachten met de Kanaalmaat schappij en de regeering tot overeenstemming te gera ken, ten aanzien der door Amsterdam verlangd wor dende waarborgen bij het andermaal verleenen der subsidie. Tot voorzitter dezer commissieuit vijf leden bestaande, werd de burgemeester benoemd. Een der wethouders, de hèer Coniuck Westenberg, verklaarde dit besluit als een bewijs van wantrouwen in het dagelij ksch bestuur te beschouwen en, verzocht op dien grond zijn ontslag als wethouder. - (^schoon deze opvatting door den heer van Nierop alsmede door de andere leden van het dagelijksch bestuur bestreden werd, bleef de heer Coninck Westenberg bij zijn ver zoek volharden, waarop de raad besloot dit voor ken nisgeving aan te nemen. In zijne plaats werd vervol gens tót wethouder verkozen mr. G. van Tienhoven, die verklaarde de benoeming in beraad te zullen nemen. Men schrijft ons uit Rotterdam „De brood- en vleescliquacstie houdt ook hier sedert eenigen tijd de gemoederen bezig. Uit de berichten in onze dagbladen zal het u rcxds bekend zijn, dat pogin gen worden aangewend om eene maatschappij op te richtendie tot de minst mogelijke prijzen brood en vleesch van goede en zuivere qualiteit leveren zal. De zaak is en train en binnen kort mag men het tot stand komen der maatschappij tegemoet zien. Het benoodigde kapitaal hoopt men te vinden door eene geldleening te sluiten; een plan daartoe zal in eene algemeene verga dering van deelnemers in de maatschappij worden voor gelegd. „Eene commissie uit het voorloopig bestuur heeft een zeer uitgebreid onderzoek ingesteld nopens alles wat op de vleesch- en broodindustrie betrekking heeft, en dit onderzoek moet belangrijke resultaten hebben op geleverd. Zoo zijn er heel wat knoeierijen aan het licht gekomen bij voorbeeld dat groote slachters onder het vleeschdat zij voor eerste qualiteit verkoopen, vleesch mengen, hetwelk zij ran kleine slachters op- koopendat vele vleeschhouwersin plaats van zelf te slachten, meerendeels vleesch verkoopen, van elders in gevoerd; dat aanzienlijke hoeveelheden vleesch in con- sumtie worden gebracht van runderendie een natuur lijken dood gestorven zijnwie weet aan welke ziekte dat veel vleesch wordt ingevoerduit de Rijnstreken afkomstigslecht en onvoedzaam vleeschdoor de in- dustrieelen zeer goedkoop ingekocht, maar aan de con sumenten voor goed en duur vleesch geleverddat hier veel vleesch van oude stieren wordt geconsumeerdenz. Ook wat de broodindustric betreftzijn vele ver val - schingen en Bedriegerijen aan het licht gekomen. Zeker zou het zeer wenschelijk zijndat de resultaten van het gehouden onderzoek werden openbaar gemaakt. „Het is ook geblekenhoe het komt dat de Haag- sche maatschappij van vleeschhouwerij hooge prijzen berekent voor het vleesch, dat zij verkoopt, iets waarop de slachters zich steeds beroepen. Die maatschappij namelijk slacht alleen vee van allereerste qualiteit en dat uitsluitend met droog voeder is gevoed. In onze streken nuwaar bijna algemeen spoeling een hoofd bestanddeel der voeding van het vee is, is zulk vee schaarsclien zoo komt hetdat de Haagsche maat schappij bij hare inkoopen grof geld moet betalen. De Amsterdamsche maatschappij daarentegen werkt om groote winsten te behalen, gelijk ook met de brood fabrieken in den regel het geval is. De maatschappij, die men hier wil oprichtenheeft geen winstbejag ten doel en zal brood en vleesch leveren van dezelfde qualiteit als het gewoonlijk in consumtie wordt ge bracht, zonder natuurlijk de vervalschingen en andere kwade praktijken. „De zaak gaat uit van de middelklasse, en het be lang dezer klasse is enkelen alleen doel. Daarom ook zal iu de winkelsdoor de maatschappij op te richten, aan niet-leden voor dezelfde prijzen geleverd worden als aan de leden. Zooals men hier de zaak aanpakt, verdient het navolging". De burger-vereeniging „Vrijheid en Orde" te Kam pen heeft met algemeene stemmen besloten een adres van hulde tot generaal van Swieten te richten. Den lea Januari van het volgende aar zal de spoor- weglijn Venlo-Wezelgeopend worden. Deze spoor weg loopt, na bij Geldern de lijn KleefKeulen gesne den te hebben, van Wezel in bijna Oostelijke richting naar Hal tern en komt daar op de lijn die, ongeveer recht Noordoost, over Munster en Osnabriick naar Breinen en verder naar Hamburg en Lubeck voeren zal. Door deze verbinding wordt de ligging van Vlis- singen, thans reeds ten opzichte van het Zuiden van Duitschland de gunstigste van alle zeehavens in dit gedeelte van Europa, ook ten aanzien der gemeenschap met Noord-Duitschland weder aanmerkelijk verbeterd. Volgens eene mededeeling van gedeputeerde staten van Zuid-Holland aan de provinciale staten heeft de tegenwoordige minister van binnenlandsche zaken zich bereid verklaard het overleg nopens den aanleg van spoorwegen met het bekende bankiers-consortium voort te zetten, wanneer die vereeniging deugdelijken waar borg geven kan voor het tot stand komen der onder neming. Diezelfde voorwaarde zalveronderstellen wijhet afgetreden ministerie ook wel gesteld hebben. Men zal toch wel geen concessie verleenen aan bankiers of andere spoorwegontwerpers, van welke men niet o ver- tuigd is dat zij in staat zijn hun plannen uit te voeren. De heee mr. A. van Galen, procureur-generaal bij het provinciaal gerechtshof van Zuid-Holland, wiens ongesteldheid reeds sedert eenige dagen gemeld was, is heden overleden. Omtrent de aanvaring tusschen twee Engelsche stoomschepen welke den 2en dezer nabij Maassluis heeft plaats gehad, vernemen wij nader dat het eene schip, de Aurora, wegens den mist voor anker lag en in dien toestand door de voorbijvarende Albicora aan gevaren werd. De Aurora heeft een zwaar lek beko men en is aan den grond gezet om te los-sen. net laadruim staat vol water. Benoemingen en besluiten. RIDDERORDEN. Vergunning verleend aan N. Redeker Bisdom, te Amsterdam, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van de Kroon van Italië, hem door Z. M. den koning van Italië geschon ken en aan mr. L. Graaf van Heiden Reinestein's ko- nings commissaris in de provincie Groningen, tot het aannemen en dragen der versierselen van eere-groot- kommandeur der Huis- en Verdienstcnorde van Hertog Peter Friedrich Ludwig van Oldenburghem door Z. K. H. den groothertog van Oldenburg geschonken. eereteekenen. Vergunning verleend aan jhr. D. Lopez Suasso te Hanover, tot het aannemen en dragen der herinneringsmedaille van den veldtocht 18701871 voor niet-strijdendenhem door Z. M. den Duitschen keizer, koning van Pruisen, geschonken. muntwezen. Benoemd tot muntmeester bij 's rijkB munt de heer P. H. Taddel, adjunct-muntmeester. hooger onderwijs. Benoemd tot hoogleeraar in de faculteit van wis- en natuurkunde aan de lioogeschool te Leiden dr. C. K. Hoffmanconservator bij het rijks museum van natuurlijke historie aldaar. POLITIE. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1