r 26a MIDDELBURGSCHE COURANT. Woensdag 1874. 4 November. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paascli- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. X)e prijs per 3/ni., franco is f 3.SO. Middelburg 3 November. De heer I. D. Fransen van de Putte heeft ver klaard het lidmaatschap der 2e kamer voor het hoofd kiesdistrict Hoorn aan te nemen. Tot de nieuwe verkiezing van een lid der eerste kamer, welke dientengevolge plaats moet hebben, zal door de provinciale staten van Zuid-Holland worden overgegaan op den 10tn dezer. Te Ouwerkerk (Duiveland) is den 31cn October op 79jaiigen leeftijd overleden de lieer J. van dor Have Cz grondeigenaar en landbouwer aldaar, die gedurende een aantal jaren burgemeester van Ouwerkerk en lid der provinciale staten van Zeeland geweest is. In de vergadering van den raad van state (afd.ee- ling geschillen van bestuur) van den 28n October jl. is o. a. ingekomen een koninklijk besluit, waarbij ge handhaafd wordt het besluit van gedeputeerde staten van Zeeland om niet goed te keuren bet plan van den gemeenteraad van Ijzend ijke tót het aangaan eener gcldlcew'ng van 31.000 met de Maatschappij van grondcrediet te Amsterdam. Aan de Gocsclie courant wordt medegedeeld dat men reeds plannen maakt om in de vóór korten tijd be dijkte schorren van het Sclienge woningen te bouwen. In de nabijheid van de zoogenaamde Knik, een haventje der gemeente Wolfaartsdijkis men voorne mens een twaalftal gebouwen te zetten, waaronder eene bakkerij en een herberg. De Maatschappij tot Nut van den Javaan heeft in haar maandblad een „Roepstem" tot bet Nederlandscbe volk gericht, teneinde door algemeene deelneming in staat gesteld te worden voortaan in meer practische richting werkzaam te zijn. In den laatsten tijd is de belangstelling in de maatschappij zoodanig verflauwd dat in hare jongste algemeene vergadering zelfs door het hoofdbestuur de vraag aan de orde werd gesteld: of de maatschappij al dan niet moest blijven bestaan. De maatschappij wil zich thans in de eerste plaats op de bevordering van het onderwijs op Java toeleggen en cene kweekschool voor onderwijzers oprichten. De kosten daarvan bedragen gemiddeld 12,000 'sjaars, welk bedrag gedurende minstens vijf jaren verzekerd moet zijnzoodat in bet geheel 60,000 benoodigd is, over vijfjaren verdeeld. Tot verkrijging van dit bedrag is een afzonderlijk schoolfonds opgericht, waarin de giften en bijdragen afzonderlijk zullen worden verant woord. Op politiek gebied wenscht de maatschappij door alle haar ten dienste staande middelen de afscheiding der Indische financiën van die van het moederland te be vorderen, en langs dien weg een einde te maken aan het. misbruik der betaling van zuiver Nederlandsche behoeften door middel van uit Indië afkomstig geld. Voor de bereiking dezer practische doeleinden zijn noodig: milde bijdragen voor het schoolfonds en toe nemend aantal leden om den politieken invloed der maatschappij te versterken. Het hoofdbestuur doet daarom een beroep op bet publiek. Terwijl wij zulks ter kennis onzer lezers brengen, herinneren wij tevens dat ook hier ter stede eene af- deeling der maatschappij bestaat en dat men zich om lid te worden kan aanmelden hij den secretaris der afdceling mr. J. W. T. Swaters van Schaumburg. Wij hebben voor eenige dagen bet antwoord mede gedeeld, door de ministers van binnenlandsche zaken en van financiën gegeven op het verzoek van den Amster- damschen gemeenteraad, om maatregelen te nemen tot verzekering der voltooiing van het kanaal door Hol land op zijn Smalst. De regeering verklaarde zich bereid om de noodige gelden voor het bouwen vus een golfbreker bij do staten-generaal aan te vragen, indien de gemeenteraad van Amsterdam liet tweede subsidie van drie millioen, dat toegezegd was op voorwaarde dat de werken met 1 Augustus 1876 voltooid zoiiden zijn, ook wilde ver strekken wanneer liet kanaal op het einde van 1877 gereed kwam. Daarentegen zou reeds den lcn Octo ber 1875 - tien maanden dus voor den aanvankelijk bepaalden termijn het kanaal bevaarbaar worden gemaakt voor schepen met beperkten diepgang, en op 1 Augustus 1876 een geul worden geleverd voor schepen van icderen diepgang. Het dagelijkscli bestuur der hoofdstad bad tegen deze voorstellen bezwaren. Het achtte de opening van een kanaal met beperkten diepgang, en later die eener geul, bijna nog; gevaarlijker dan liet kanaal zoolang gesloten te houden. Bekwam het kanaal toch gedurende het eerste tijdvak zijner onvolledige voltooiing een slechten naam bij de scheepvaart, dan was die voor de toekomst misschien onherstelbaar bedorven. Het Handelsblad van beden dringt in een hoofdartikel op de aanneming der ministcrieele voorstellen aan. Al wil de regeering niet overgaan tot eene overname van het werk, toch moet de hoofdstad niet weigeren, nu de regeering zich bereid verklaart tot eene uitgaaf van drie a vier millioen voor het aanleggen van -een golf breker en nu de maatschappij de havenhoofden zoo veel als noodig is verhoogen wil. Alleen verlangt het blad dat de gemeenteraad nu aan zijne toestemming zekere voorwaarden verbinder! zoöals liet recht om de gemeente door een of meer commissarissen te doen vei- tegenwoord igen. Tevens moet er nu gezorgd worden voor de oplossing der quaestie van het peil in het kanaal. In 1873 werd reeds door eene staatscommissie verklaard dat zonder wijziging van het bij de concessie bepaalde peil, liet kanaal niet te gelijk tot afwatering en voor de scheepvaart zou kunnen dienen. Daarin moet dus nu voorzien worden. „Door aan de regeering te antwoorden, zoo besluit bet Handelsblad zijn artikel, dat Amsterdam onder zu'ke voorwaarden bereid is den termijn te verlengenzelfs zonder eenige compen satie door vroegere gedeeltelijke openstellingzal de gemeenteraad de belangen der gemeente beter behar tigen dan door enkel, zooals burgemeester en wethou ders voorstellen, het aanbod voor onaannemelijk te verklaren." Men schrijft ons uit Rotterdam: „Door het overlijden van den bisschop Heijkamp ver keert het kerkgenootschap der oiul-bisschoppelijke kle- rezy in een ongunstigen toestand. Het heeft thans nog maar éen bisschop, dien van Haarlem, tegelijk met mgr. Reinkens, door den nu overleden kerkoverste tot bisschop gewijd. „De betrekking van aartsbisschop is sedert het over lijden van mgr. Loos vacant. De heer Heijkamp die wegens zijn hoogen leeftijd voor dat ambt bad bedankt, was als vicaris-generaal van het aartsbisdom het tijde lijk hoofd van het kerkgenootschap. Er zullen thans te benoemen zijn een aartsbisschop van Utrecht en een bisschop van Deventer. Wat daarbij den toestand ongunstig maakt, is dat er in den boezem van liet kerkgenootschap verdeeldheid hecrsclit. Die verdeeld heid alleen is oorzaak, dat men het nog altijd niet eens is kunnen worden over de benoeming van een opvolger voor mgr. Loos. Twee partijen staan tegen elkander over, waarvan de eene inwendige hervorming en een bedrijviger leven van het kerkgenootschap wil, met andere woorden: deel wil nemen aan den grooten strijd van onze dagen, met nauwer aansluiting aan de oud-katholieke gemeenten in het buitenland terwijl de andere partij niets van dit alles wil cn slechts een rustig en kalm leven verlangt. „Nu er al weder in eene gewichtige vacature te voor zien iszal de strijd tusschen deze beide partijen weder ontbranden, doch het zal thans wel tot de beslissing moeten komen. Men zal niet beide vacatures onver vuld kunnen laten. Het onbezet laten van den aarts- bisschopszetel had minder bezwaar, zoolang' bij mgr. Heijkamp het hoogste kerkbestuur in goede handen was. „Sommige bladen hebben gemeld, dat de Duitscke oud-katholieke bisschop Reinkens herwaarts overge komen was op bet bericht der ziekte van mgr. Heij kamp. Dit is echter onwaar. Mgr. Reinkens is hier niet geweest." Tengevolge der te Rotterdam gehoudene bijeenkom sten tot bekoming van goedkooper brood en vleesch, werden op eene gisteren avond door het voorloopig bestuur gehoudene vergadering, de ontworpen statuten ter tafel gebracht voor eene naamlooze vennootschap, genaamd „de Rottcrdamsche Vlcesckhouwerij en Brood- bakkerij". Men zal nu overgaan tot de oproeping van allendie van hunne instemming met de zaak liebbcu doen blijken, teneinde de statuten goed to keuren, liet benoodigde kapitaal bijeen te brengen en vervolgens door de vergadering der aandeelhouders het definitief bestuur te benoemen. Twee ingezetenen van Goudade kecren Klop en Spruijt, zijn voornemens, teneinde eene afdoende bijdrage tot de juiste kennis der vleeschquaestie te leveren, twee puike runderen door een bekwaam vleescbbouwer te doen slachten cn liet vleesch onder streng toezicht te verkoopen. Van hunne bevinding zullen zij in het publiek verslag doen. „Blijken de prijzen dan te boog, zeggen zij, dan kan men handelen; blijken zij niet te hoogdan houde ook het klagen op." Aan bet Utrechtsch dagblad wordt geschreven dat een detachement van honderd Indische soldaten, grootendeels strijders uit Atchin, waaronder eenige verminkten, 's morgens te 7 uren per stoomboot uit den Helder vertrokken, des avonds bij aankomst te Utrecht nog geen voedsel genoten hadden en toen nog per staatsspoor naar Harderwijk moesten reizen. Toen zij daar aankwamen hadden zij in geen 14 uren iets te eten gehad. Geen aangename tehuiskomst voor oud strijders Eerlang zal naar Batavia verzouden worden het ge- denkteeken voor den gesneuvelden generaal-majoor Is öhler, dat thans in de werkplaats der heeren Devil- lers en c\ te 'silage tentoongesteld wordt. Het is 2,75 meter hoog 1,50 meter breed aan den voetvierkant van vorm en van hardsteen vervaardigd. Op de voor- zijd? is een marmeren plaat aangebracht, met liet op schrift: „Den generaal-majoor J. H. R. Kohier, ridder der militaire Willemsorde 4C klasse, bevelhebber 1*ex peditie tegen Atjeh." Een marmeren plaat aan de ach terzijde vertoont de woorden„Zijne weduwe, vrienden en vereerders cn zijne kameraden van het Ncd. Ind. leger 1873." Aan de zijde wit marmeren medaillons met de inscriptie ter rechterzijde: „Wij zullen onzen plicht doen" links„Gesneuveld voor Atjeli 14 April 1873." Bovendien zijn toepasselijke zinnebeelden en versieringen op liet monument aangebracht. De stoombootmaatschappij Java heeft aangeboden hot gedenktecken kosteloos naar Indië over te brengen. De Staats-courant van lieden bevat het koninklijk besluit van den 27eT1 October jl.houdende intrekking van het laatste lid van art. 60 van liet Algemeen re glement voor de spoorwegdiensten, vastgesteld bij koninklijk besluit van 12 Mei 1863, Staatsblad n° 58. In hetzelfde nommer is opgenomen het koninklijk besluit van den 26eu October jl. tot vaststelling van een tarief van kanaalge! den op de Willemsvaart in Overijsel. iScROC555lng<;es cks besIuEtfem. ridderorden. Vergunning verleend aan f. Polak, R. T. Maitland en M. Henriquez Pimentelalle te 's Gravenliagctot het aannemen en dragen der versier selen van ridder der orde van de Kroon van Italië, bun door Z. M. den koning van Italië geschonken. eereteekenen. Toegekend de bij besluit van 22

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1