MIDDELBÜRGSCHE F 258. Vrijdag 1874. COURANT. 30 October. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL, bevattendegemeenteraadsverslagen van Middelburg, Vlissingen en Goes. Middelburg 29 October. Met den aanvang van den winterdienst bij de staats spoorwegen op Zondag 1 November a. zijn behalve het reeds erflnóemde vervallen der lokaal treinen tusschen Vlissingen en Middelburg van 's namiddags 6 en tus schen Middelburg en Vlissingen van 's middags 6.30 de volgende veranderingen in den dienst Vlissingen AntwerpenRotterdam en RotterdamAntwerpen Vlissingen gebracht. De trein van Bergen op Zoom vertrekt 's middags te 3.16 in plaats van te 3.24 naar Roosendaal, van daar te 3.42 in plaats van te 3.50 naar Breda, van daar te 5.13 in plaats van te 4.40 naar Rotterdam. De trein van Antwerpen naar Breda vertrekt des morgens te 10.25 in plaats van te 10.55, die van Roosendaal des namiddags te 5 in plaats van te 4.50 naar Bergen op Zoomdie van Goes te 7.28 in plaats van te 7.38 naar Arnemuiden, van daar te 8.03 in plaats van te 8.14 naar Middelburg, en van daar te 8.18 in plaats van te 8.32 naar Vlissingen, waar hij te 8.30 in plaats van te 8.45 aankomt. Bij de gisteren gehoudene verkiezing van een lid voor den gemeenteraad te G-oes, brachten van de 397 kiezers 210 hunne stem uit. De heer J. J. Pompe van Meerdervoort verkreeg 74de heer G. van der Hoek 64 en de heer H. E. de Bruijn 60 stemmen, zoodat tusschen de beide eerstgenoemde candidaten eene her stemming moet plaats hebben. Een telegrafisch bericht uit Singapore meldt dat vol gens aldaar loopende geruchten van Nederlandschen oor sprong, de Atchineezen sterker en vermeteler worden. Het weinig beteekencnde van dit zoo onbepaalde be richt behoeft wel niet nader in het licht gesteld te worden. Z. K. H. prins Alexander heeft zich gisteren, van zijn adjudant den kapitein Beijerman vergezeld, over Emmerik naar Coblentz begeven. De heer H. Heykamp, bisschop van Deventer bij de oud-bisschoppelijke clerezij in Nederlandvicaris- generaal van het aartsbisdom Utrecht, in de laatste jaren voornamelijk bekend wegens de door hem ver leende wijding aan den oud-katholieken Duitschen bis schop Rein kensis gisteren morgen te Rotterdam overleden. Den 25fn December a. zal te Amsterdam in het ge bouw van het Amsterdamscli Werkmansbond een tweede coöperatief congres gehouden wordenbelegd door de commissie tot bevordering der coöperatie in Nederland. Onder de punten die besproken worden behooren: Het bijeenbrengen van een, fonds tot onder steuning der coöperatieve beweging; het oprichten van een centraal magazijn van inkoop voor winkelvereeni- gingen; de aanneming van het beginsel der hoofdelijke aansprakelijkheid bij de wettelijke regeling van den rechtstoestand der coöperatieve vcreenigingende vraag wie leden moeten worden van voorschotbanken; als mede de coöperatieve bouwvereenigingen. In de Staats-courant van heden is opgenomen het verslag in de eerste zitting der commissie, tot 1 Augus tus 1875 belast met het afnemen der examens van apotheker, volgens art. 9 der wet van 1 Juni 1865, Staatsblad n° 59. Men schrijft ons uit Rotterdam: „Wij hebben vóór eenige dagen een leelijk monument onthuld, hier ter stede opgericht ter herinnering aan de feestviering op 1 April 1872. „Eene feestviering is een dwaze aanleiding voor de oprichting van een monument. Men richt gemeenlijk gedenkteekenen op ter herinnering aan eenig gewichtig historisch feit, maar het feit, dat de ingezetenen eener stad een zeker nationaal feest prettig en eendrachtig vierdenis niet zóo gewichtigdat men het vereeuwi gen moet in een monument. Ik zou bang wezen, dat onze naneven over twee, driehonderd jaar zullen denken de Rotterdammers uit de tweede helft der 19e eeuw waren zeker gewoon bij hunne nationale feestvieringen te bakkeleien en op andere wijze displeizier te hebben, dat ze den goeden afloop bij uitzonderingvan d i t feest in steen vereeuwigd hebben! „Die meening van den naneef zou onjuist wezen. De zaak isdat men in 1872 nog lang na April in den feestroes bleef en toen op het denkbeeld kwam dit monument op te richten, alleen om nog een napretje te hebben. „Het spreekt van zelf, dat de gedachte, die aan het monument ten grondslag ligt, geen kunstenaar inspi- reeren kon; maar de monumentale drinkwaterfontein (zóo is. de officieele titel van 'tding) had toch mooier kunnen zijn. Het is niet precies noodigvan een mo nument dat een dwaze gedachte vertegenwoordigt, iets wanstaltigs en leelijks temaken. Integendeel, ware iets opgerichtdat aan de eischen der kunst voldeed, dan zou men zich over het ongemotiveerde der oprich ting zelve hebben kunnen heenzetten. Doch nu staat daar ietsdat in 't geheel go-cn reden van bestaan heeft en bovendien op den goeden smaak van ons volk een ongunstigen invloed moet hebben. Ik hoop maar, dat niet de aandacht van een redacteur van de Figaro op het voorwerp valt. Hij zou in staat zijn te bewerendat de Nederlanders geen beeldhouwers meer bezitten en nu het vervaardigen hunner monumenten aan suikerbakkers opdragen als hij niet op de ge dachte kwamdat dit monument wel eens het over blijfsel kon zijn van eene reusachtige Moscovische taart, tijdens de Meifeesten opgericht. „Inderdaad heeft het monument met zijne waterspu- wende figuren uit het dierenrijk, zijne onbevallige boerendeern en zijne kleurige schilden daar alles van. „Natuurlijk had de onthulling plaats onder de noodige toespraken, waarin echter uwe lezers wel geen belang zullen stellen. De burgemeester aanvaardde het pre- cieuse cadeau voor de stad. Het monument staat op de Nieuwe marktgelukkig geen buurt in het fraaiste en door vreemdelingen het drukst bezochte gedeelte der stad." De Staató-courant van heden bevat het koninklijk besluit van den 22en dezer, betreffende de uitloting en aflossing van 3} percents schuldbekentenissen ten laste van het voormalige amortisatie syndicaat voor 1875. De Nederlandsche Industrieel meldt dat de reeds vroe ger gedane mededeeling omtrent eene uitvinding van den heer Candré te Doesburg om lichtgas te bereiden langs den kouden weg, thans in dien zin kan aange vuld worden dat de uitvinding ook vatbaar is voor toepassing op groote schaal. In wetenschappelijke tijd schriften zal eerlang uitvoerig verslag van de ontdek king gedaan worden. Blijkt deze uitvinding proefhou dend dan zullenvolgens het genoemde bladde thans besaande gasfabrieken weldra uitgediend hebben. Tegen den gewezen assistent-resident von Ranzow wordt door het openbaar ministerie geëischt12 jaren tuchthuisstraf en twee geldboeten van f 39,112.25 en 10,274. Tegen zijn mede-beschuldigde Apfcl is ge- eischtvijf jaren tuchthuisstraf. Benoemingen en beslafifen. koloniën. Benoemd tot administrateur van finan ciën voor de kolonie Suriname A. J. baron Schimmel- penninck.van der Oije, burgemeester van Nijkerk, lid der provinciale staten van Gelderland. Onderwijs. De gemeenteraad van Loehem heeft beslotenindien van het rijk eene subsidie van f 5000 verkregen kan worden, aldaar eene hoogere burgerschool met drie jarigen cursus op te richten. lïSarine en leger. Het ramtorenschip Koning der Rederlanden is gisteren met goed gevolg van de rijkswerf te Amster dam te water gelaten. De pantserplaten waarmede dit schip bekleed zal wordenzullen 0,204 meter, die van de beide torens 0,23 meter dik zijn. De projectielen die uit de vier stukken geschut zullen geschoten wor den, wegen 226 kilo, zijnde het dubbele van het ge schut op de tegenwoordige monitors. De luitenant ter zee le klasse C. Bijleveld wordt met den eersten November a. als lc' officier geplaatst aan boord van Zr. M". schroefstoomschip Leeuwarden, in stede van den luitenant ter zee le klasse C. L. van Woelderen, thans dienende als lc officier aan boord van Zr. M5. ramschip Buffeldie met den laatsten dezer op nonactiviteit wordt gesteld. Gemengde berüchten. In het volgende jaar zal Amsterdam een zesde eeuwfeest kunnen vieren. Bij giftbrief van den 27cn October 1275 verleende graaf Flores V aan deAmster- damsche kooplieden tolvrijheid voor den doorvoer hun ner koopwaren. Dit document, in het latijn gesteld, is het oudste bekende stuk dat op de stad betrekking heeft en wordt te Amsterdam nog bewaard. Van dien tijd kon de handel zich vrijer bewegen en kon voor de latere ontwikkeling der hoofdstad de grond worden gelegd. De Haagsche correspondent van de Zutfensche courant schrijft dat van het Vaderland, op den dag dat de bekende brief van generaal van Swieten daarin opgenomen wasdes middags reeds duizend exemplaren boven de gewone oplaag verkocht waren. Uit Scheveningen meldt men dat tegen het aan staande badseizoen reeds nu alle kamers in het Hotel Garni besproken zijn. Te Harderwijk is de dyssenterie uitgebroken. Reeds vijf personen, eene moeder met haar vier zonen zijn daaraan overleden. Twaalf runderen die eergisteren te Zutfen op den spoortrein waren geladen, zijn op reis naar Zwolle uit de losgeraakte deur van den wagen gesprongen zonder letsel te bekomen. Onder Deventer, Olst en Wij he werden ze later teruggevonden. De bezittingen die de valsche Tichborne niet in handen heeft kunnen krijgen, verblijven thans aan den nog minderjarigen, als echt erkenden jeugdigen Tichborne. Er zijn een aantal curatoren benoemd, die bij een parlementsakte van 146 pagina's folio gemachtigd zijn geworden, om hypotheek op de goederen te nemen tot dekking der proceskosten die niet minder dan 91,677 pond sterling of ruim een millioen gulden bedragen. Voor de rechtbank te Enfield stond Zaterdag een Duitscher Anton Joseph Hubert Halfmann terecht, beschuldigd van bedelarij, die echter geen bedelaar in den gewonen zin van het woord was. Uit de in zijn bezit zijnde papieren bleekdat hij sedert jaren bezig is met eene nalatenschap van 22J- millioen gulden op te sporen, die hem van zijn grootvader Mathias Bon- gartz zou toekomen. Hij had met de Belgische en Nederlandsche regeeringen gecorrespondeerd en de hulp van koningin Victoria ingeroepen, doch deze had hem naar een advocaat verwezen. Hij was in het bezit van een volledig geslachtsregister van zijne familie voor zoover dit noodig was en tevens van voldoende papie ren om zijn identiteit te kunnen constateer en. Hij had brieven van den koning van België en den Neder landschen minister van koloniën en andere documenten

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1