F 257. MIDDELBURGSCHE Donderdag 1874. COURANT. 29 October. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Faasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/xn., franco is 3.550. Middelburg 28 October. Bij tie gisteren gehoudene herstemmtng voor een lid der 2C kamer in het hoofdkiesdistrict Hoorn is de heer I. D. Fransen van de Putte gekozen met 1660 stemmen. De heer Bloem bekwam 1395 stemmen. De gemeenteraad alhier heeft in zijne heden na middag gehouden zitting onder meer de volgende zaken behandeld. De geloofsbrieven van den tot lid van den raad ge kozen lieer B. A. 'Fokker zijn onderzocht en in orde bevonden. Aan mejuffrouw A. M. Will is op verzoek eervol ontslag verleend van hulponderwijzeres op de school van mejuffrouw Gcrth .van Wijk, ingaande met 1 De cember a.wegens vertrek naar Leiden. Burgemeester en wethouders zijn gemachtigd eene oproeping van sol licitanten te doen ep eene jaarwedde van 600. Een adres van jonkheer m'. C. de Jonge en den heer E. J. W- Koch, om de leerlingen van het gymnasium in de gelegenheid te stellen, zonder verzuimen van les sen op het gymnasium, onderwijs in de gymnastiek te ontvangen, is gesteld in handen van burgemeester en wethouders, teneinde daaromtrent later advies uit te brengen. Met betrekking tot de te verbouwen school E is be sloten overeenkomstig het voorstel van burgemeester en wethouders (schoollokaal boven). De begrooting voor de schutterij is vastgesteld op ƒ3125 in ontvang en uitgaaf. De subsidie aan het burgerlijk armbestuur ad 35,000 is goedgekeurdevenals de begrooting dier instelling ten bedrage van 40,808.83. De gemeentebegrooting voor 1875 is vastgesteld tot een bedrag van f 212,635.93 in ontvang en uitgaaf, met inbegrip van ƒ.2,436.03 voor onvoorziene uitgaven. De jaarwedde van den inspecteur van politie is met ƒ50 en die der agenten met 25 voor ieder verhoogd. De voor aankoop van straatkeien uitgetrokken post van ƒ7000 is met 2000 verminderd; in verband daar mede is het uitgetrokken bedrag van den hoofdelijken omslag ad ƒ66,000, dat anders f 68,000 zou hebben moeten bedragen, onveranderd gebleven. Aan de gewezen ambtenaren der bank van leening is thans wachtgeld verleendingaande met 1 Juli jl. Een adres van den heer H. de Oude, om verhooging van zijn traktement als kwcekeling bij de gymnastiek- school, is afgewezen. Bij de uitloting van twee aandeelen in degcldleening der gemeente zijn getrokken de nommers 78 en 99. De adressen van de hceren de Broekert cn van Pagé en van den heer B. A. Fokker, om afstand van gron den voor bouwterrein, zijn ingewilligd. Naar aanleiding der conclusie van het rapport der commissie ad hoc is besloten de herstelling van het riool in de Singelstraat voor rekening der gemeente te doen- De Staats-courant van heden bevat een koninklijk besluit van den 21rn October 1874, waarbij het gewij zigd reglement van politic voor het kanaal door Wal cheren en zijtak voorloopig van toepassing wordt ver klaard op de voormalige marinehaven te Vlissingen en het voorloopig plaatselijk reglement voor die haven, vastgesteld bij koninklijk besluit van 15 Mei 18.58 (Staatsblad n° 38), wordt ingetrokken. Op de alphabetisch gestelde voordracht van zes can- didaten voor de betrekking van directeur der gemeente gasfabriek te Zutfen, vinden wij ook vermeld den beer W. de Liefde, directeur der gasfabriek te Goes. De heer Bouchon-Brandcly, adjunct-secretaris van het collége de France, die de inrichting voor kunst matige vischteelt te Amsterdam en te Yelp, de proef nemingen op het Loo en de oesterteelt in Zeeland be zichtigd heeftgeeft in het Fransche officieele blad een hoogst gunstig verslag van zijne bevindingen. Hij roemt de werkzaamheid en de schranderheid, op dit gebied in Nederland aan den dag gelegd, ten hoogste. Onze Haagsche correspondent, wiens brief wij gisteren uit plaatsgebrek genoodzaakt waren af te bre ken, schreef ons nog het volgende: „Men schrijft aan den heer van der Heim groote plan nen toe. Hij is te veel man van zaken om niet in te zien dat er behoefte bestaat aan verhooging van in komsten, en wordt gezegd die verhooging te willen zoeken in de invoering van een successierecht in rechte lijn. Een menschenleeftijd geleden was er ook eens een minister van financiën van der Heim, die een niet minder cordaat jplan ontwierp en het trachtte uit te voeren. Hij stelde, tot voorziening in de behoeften van de schatkist, eene belasting voor „op de inkomsten wegens vaste goederen, renten en ambten", met een successierecht in de rechte lijn, waarvan de opbrengst op zesde- half mihoen werd geraamd. In 1843 stuitte dit door tastend voorstel van den minister van der Ileim op den tegenstand in de staten-generaal af; zal zijn zoon in 1875 te dezen opzichte gelukkiger zijn met even cor date voorstellen? Het antwoord op deze vraag zal wel zoo weinig bevredigend uitvallendat ik mij de moeite besparen kan naar de wenschelijkheid van het invoe ren van een successierecht in de rechte lijn onderzoek te doen. In mijne slechte verwachting omtrent omvang rijke financieele plannen ben ik gesterkt door betgeen ik vernomen heb van het onthaal dat aan een ander „voorstel van wijde strekking" door de regeering in de afdeclingcn der tweede kamer" te beurt gevallen is. Ik bedoel de verhooging van traktementen voor de Haagsche bureau-ambtenaren. Dat het voorstel van de ministers bestrijding zou vinden was te voorzien. Door van de algemeene verhooging, door liet vorige ministerie ontworpen, en gemotiveerd door het verbre ken van het verband tusschen traktement en behoeften tengevolge van de steeds toenemende duurtete maken eene verhooging alleen voor hen die door „geschiktheid, dienstijver cn langen diensttijd" daarop aanspraak haddenverliet de regeering het billijke standpunt van hare voorgangster om een stelsel te omhelzendoor den voormaligen collega des heeren Heemskerk, Schiramel- penninck, eenmaal zeer naief geschetst door de woorden een minister moet faoeurs kunnen geven. Tegen het voorstel van liet vorige ministerie was weinig of niets aan te voeren; alleen het cijfer van de aangevraagde som had bezwaar kunnen gevenmaar toch geene oorzaak kunnen zijn van het stellen van billijkheid en plichtvervulling van den staat jegens zijne ambtenaren post nu tam os, cn dus van afstemming. Maar tegen het voorstel van deze regeeringdat op eene gansch andere gedachte berust, konden bergen van bezwaren wor den opgeworpen, en dit vnoet dan ook zijn geschied. Niet langer gebonden aan het eenvoudige beginsel dat de staatzoowel uit billijkheid als uit eigenbelang, aan alle ambtenaren een minimum van goede behandeling, te bepalen overeenkomstig de marktprijzen, schuldig is, zijn de afdeelingen der kamer bij het onderzoek van het voorstel aan het divagceren geraaktzoodat hoogst waarschijnlijk van de traktementsverhooging niets ko men zal. Het is wel jammer voor de ambtenaren, die het waarlijk noodig hebbenze hebben deze teleurstel ling echter te wijten aan de tegenwoordige ministers, die uit geest van tegenspraak een goed]voorstel, dat ze vonden liggenopzettelijk hebben ontaard. De twee linkerhanden schijnen hier weer druk aan het werk te zijn geweest De gisteren te Amsterdam gehoudene buitgewone al gemeene vergadering van aandeelhouders der Neder- landsch Indische spoorweg-maatschappij werd bijgewoond door den generaal van Swictenals regee- rings commissarisdie bij zijn binnentreden luide werd toegejuicht. De generaal bracht een uiterst gunstig verslag uit van zijne bevindingenbij de door hem ge dane inspectiereis op de beide spoorwegen in Indië. Zoowel personeel als materieel verkeeren in den besten toestandsommige bergwegen zijn de mooistedie men zich kan voorstellen. Er wordt veel gebruik van de lijnen gemaakt en over te hooge prijzen niet ge klaagd. net aantal op de vergadering aanwezig zijnde aan deelhouders was niet groot genoeg om volgens de statuten eene beslissing te kunnen nemen ten opzichte der door commissarissen en den raad van beheer gedane voor stellen betreffende eene geldleening van 6 millioen rentende 4£ pet., aflosbaar in 90 jaren bij jaarlijksche uitloting, waarvan de obligatiën, ter keuze van de hou ders tot het jaar 1907 verwisselbaar zullen zijn tegen daarvoor te creëeren aandeelen van gelijk bedrag. De voorzitter, de heer 's Jacob, maakte derhalve be kend datkrachtens de statutende vergadering over vier weken zal worden hervat. Blijkens eene mededeeling van den Nederlandschen gezant te Weenen behooren de verzoeken van Neder landers om vergunning tot aanbiedingv an voorwerpen van kunst of letterkundige werken aan den keizer van Oostenrijk, gericht te worden tot den Oostenrijkschen gezant te 's Gravenhage, terwijl rechtstreeksche toe zendingen aan Z. M. op kosten van den afzender zullen worden teruggezonden. (Staats-cour.) De heer Desfossez, directeur der Fransche opera te 's Gravenhage, heeft wegens krenking zijner ver standelijke vermogens, zijne betrekking moeten neder - leggen. Zijn opvolger is de heer Campbell, doctor in de medicijnen, die tot dusverre eene drukke praktijk had. De lieer Campbell is een inderdaad zeldzaam voorbeeld van eigen vorming. Hij bracht zijne kinder jaren door in een weeshuis, studeerde later voor ver loskundige en na eenige jaren de praktijk te hebben uitgeoefend is hij, reeds gehuwd zijnde, verder in de medicijnen gaan studeeren. Ook het examen voor arts heeft hij vóór een paar jaren afgelegd. Men is be nieuwd hoe bij, met zijne medische kennis, in zijne moeilijke betrekking van opera-directeur zal slagen. Benoemingen en besluiten. rrchte3lijk-S macht. Benoemd tot substituut- griflier bij de arrondissements-rechtbank te Hoorn m*. P. W. Scboltenthans griffier bij het kantongerecht te Beverwijk, en tot griffier bij het kantongerecht te Be verwijk mr. A. \V. Tliöne, advocaat te Haarlem. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan mr. J. G. Brillenburg-, als substituut-griffier bij de arrondissements rechtbank te Rotterdam, en benoemd tot substituut griffier bij die rechtbank m F. J. J. L. de Veer, thans substituut-griffier bij de arrondissements rechtbank te Brielle. landmeters. Bevorderd de landmeter der tweede klasse van het kadaster J. F. Ummeh tot landmeter der eerste klasse. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Drnten c. a. J. L. Hnygens, thans ontvanger te Koewacht. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan W. baron van Ittersumuit zijue betrekking van ontvanger dei- in- en uitgaande rechten te Veenebrugge, en voorts het ontvangkantoor der in- en uitgaande rechten te Veene brugge (gemeente Ambt-IIardenberg) ingesteld als grenskantoor der in- en uitgaande rechten, met bepa ling, dat het door een commies-ontvanger zal worden waargenomen. leger. Eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, op verzoek, aan den officier van gezondheid 2e klasse H. P. Schroder. Onderwijs. De hoofdonderwijzer van Holten te Pouderoijen (Gelderland) schrijft het volgende aan de Vereeniging tot verstrekking van dadelijke hulp aan minbezoldigde onderwijzers. „Ik kan u voor God getuigendat wij totaal honger

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1