BUITENLAND. ADVERTENTIËN. Gemengde berichten. Te Tholen is een kindje dat op straat lag te slapen, door een kar overreden. De voerman is door den schrik ernstig ongesteld geworden. Een baklor te Rotterdam heeft den heer Heyer- mans aldaar, die in het Zondagsblad beweerd heelt dat de bakkers het brood op te "hoogen prijs houdenuit- genoodigd om met een paar deskundigen in zijn huis getuige te ziju van de verwerking van een baaltje bloem, teneinde vervolgens publiek verslag te geven van hun bevinding. Een jager te Ootmaarsum velde dezer dagen met éen schot een vos en een haas. De vos was namelijk, met een haas in zijn bek, op weg naar zijn verblijf. De ballon van den heer Godard die gisteren te Utrecht omstreeks 4 uren opsteeg kwam over halfvijf niet ver van Amersfoort neder, steeg nadat de reizh gers bij den heer Beaufort een goed onthaal gevonden haddente half acht weder op en kwam te 8 u. 23 m. aan de boerderij Bruinsburg hij Woudenburg neder. In het faillissement der kassiersfirma J. II. Schuij- mer en zoon is een accoord aangeboden dat de stoutste verwachtingen overtrof, namelijk 100 pet. Het blijkt dat de gefailleerde zich door angst heeft laten beheer- schen, of niet juist wist hoe zijne zaken stonden. Volgens de Magdeburger Zeitung zijn, bij de laat ste huiszoeking in het paleis van gravin von Arnim, zelfs kasten en cylinder-bureau's in beslag genomen in de onderstelling, dat die meubelstukken geheime vak ken of laden ter bewaring van papieren konden be vatten. In Graauwbunderla.nd is het dorp Peist een prooi der vlammen geworden; van de 51 huizen, benevens de stallen en schuren, zijn slechts 5 a 6 huizen over gebleven. Dezer dagen is te Weenen de voormalige hof kapellaan van Napoleon III, Charles Mautour, gestorven, die, tengevolge van onaangenaamheden met de ex-kei zerin Eugenie, zijne betrekking had neergelegd. Bij tes tamentaire beschikking heeft hij de helft van zijn gel delijk vermogen ad 300,000 franken aan den jongen prins Napoleon vermaakt; de andere helft is voor Pie terspenning bestemd Onder verscheidene andere be schikkingen komt ook nog deze voor, dat een levens groot portret van den overledene in de kerk te Lour- des moet worden geplaatst, waarvoor 10,000 franken zijn aangewezen. De uit Amerika ontvangen berichten deelen treurige bijzonderheden mede omtrent de aardbeving, die in September in Guatemala heeft plaats gehad, waardoor de stad Antigua bijna geheel is vernietigd en 32 per sonen zijn omgekomen. Zonder dat eenig ander ver schijnsel zich had voorgedaan begon de aarde plotse ling in de richting van Oost naar West te schudden. De beweging bestond in een reeks van horizontale en ver ticale schokken. De aardgolven verhieven zich meer dan een voet hoog en iedereen werd op den grond ge worpen. Het tooneel dat hierop volgde was hartver scheurend, daar, te midden van de nachtelijke duis ternis de angstkreten der bevolking zich vermengden met het gekraak en gedreun van invallende huizen en muren'en een onderaardsch gedruisch. De eerste schud ding duurde ongeveereen halve minuut en daarop volgden gedurende den nacht eenige stooten die minder sterk waren. De bewoners, die in het leven waren geblevendwaalden onder den b'.ooten hemel rond, doch werden door roovera overvallendie, met lange messen gewapend, kwamen moorden en plunderen. Thcrmomelerstand. 20 Oct. 's av. 11 u. 55 gr. 21 'smorg. 7 u. 51 gr. 's midd. 1 u. 54 gr., 'sav. 6 u. 48 gr. Algemeen Overzicht. Daar in de laatste dagen geen berichten uit Spanje waren ontvangen vermoedden de meeste bladendat de communicatie tusschen Madrid en Santander was afgesneden. Dit is echter gebleken niet het geval te zijn, daar thans weder dagbladen en brieven zijn aan gekomen; de oorzaak der vertraging schijnt evenwel nog niet te zijn opgehelderd. Het belangrijkste nieuws uit Madrid betreft inderdaad ook al het achterwege houden van belangrijke staat kundige stukken, hoewel dan ook niét door zulke hooggeplaatste personen als de heeren von Arnim, Rouher of de Graraont. De redactie van het republi- keinsche dagblad Igualdad beweerde eenige dagen ge leden in het bezit te zijn van brieven, die verleden jaar door de radicale partij tot de generaals van het noor- derleger waren gericht, teneinde hen te bewegen tegen over den Carlistischen opstand met toegevendheid te werk te gaanom op die wijze de wederoptreding der radicalen in dó regeering te bevorderen. Deze verkla- ing had tengevolge, dat de radicalen den Igualdad sommeerden om deze compromitteerende documenten publiek te maken. De Igualdad weigerde en toen kwam de regeering tusschenbeidedie de briefschrijvers wel wilde kennen om hen te kunnen straffen en aan de verachting der publieke opinie prijs te geven. De di recteur van genoemd blad werd gearresteerd en, hoe wel hij bij de mededepling in zijn blad gedaan vol hardde en het bestaan der brieven bevestigde, heeft hij echter bepaald geweigerd om die aan de rechterlijke macht uit te leveren; deze heeft geen middel kunnen vinden om er zich van in het bezit te stellen terwijl onder hare leden een twist is ontstaan over de al- ot niet bevoegdheid tot vervolging. Intusschen heeft de gelieele zaak te Madrid groot opzien en spanning ver wekt en de ongunstige verstandhouding tusschen de republikeinen, radicalen en progressisten nog erger ge maakt. De Carlistische aanvoerder Mogrovejo was den 15tn dezer Castilië binnengerukt en werd door gene raal Blanco vervolgd. Toen hij van de vervolging onderricht was, was de Carlist na Soniello te heb ben ingenomen, naar do vallei van Mena aan den ingang der provincie Burgos teruggetrokkenalwaar generaal Blanco hem slag hoopte te leveren. In Murcia hebben de republikeinsche troepen onder Davau een vrij belangrijke overwinning behaald te Bogarraalwaar zij des nachts de bende van Lozano hebbe overvallendie uit 800 infanteristen en 200 ruiters bestond. Na een gevecht van een kwartier waren 15 Carlistische officieren, 9 onderofficieren en 190 kor poraals en manschappen gevangen genomen. Daarenbo ven vermeesterden de republikeinen een groot aantal wapenen, 12,000 patronen en 8000 peseta's, zij telden slechts 2 dooden en de Carlisten 15. Onder de troepen van don Alphonsus schijnt de insubordinatie niet min der te zijn dan bij die van don Carlosin het leger van eerstgenoemden zijn verscheidene officieren om die reden gefusilleerden bij gebrek aan een voldoend getal geregelde troepen heeft Alphonsus het plan om de Ebro over té trekken opgegeven. Het schip Nieve, waarvan de uitlevering was ge vraagd, is aan den Spaanschen consul overgegeven en van Sodoa naar een Spaansche haven opgebracht. Hoe slecht de Spaansche regeering nog in staat is om de kusten van haar land te bewaken blijkt daaruit, dat in plaats van een, in den laatsten tijd wel drie sche pen oorlogsbehoeften voor de Caslistcn hebben gelost. De parlementaire arbeid, neemt in de verschillende landen een aanvang. Met de sluiting der onderscheidene Oostenrijksche landdagen is een einde gekomen aan het provincialistische gekibbel, waarvan zij steeds getuige zijn, terwijl de opening van den rijksraad een krachti ger en belangrijker politiek leven doet ontwaken. De Oostenrijksche minister heeft gisteren zijn millioenen- speech gehouden bij de aanbieding van het budget voor 1875. Niettegenstaande de groote zuinigheid door de regeering in acht genomen sluit de begrooting met een deficit van 12,352,857 florijnen. Yoor alle departe menten zijn de uitgaven tot de strikt noodzakelijke beperkt, zoodat het totale bedrag 1,482,551 florijnen minder is dan in het vorige jaar maar toch bedragen de uitgaven nog 381,783,551 florijnen en de inkomsten slechts 369,429,694 florijnen. Het tekort kan gedekt worden door een overschot uit beschikbare renten, maar voor het vervolg zal het noodzakelijk wezen om te zorgen voor nieuwe brouuen van inkomsten, en de minister heeft dan ook verklaard, dat hij voorstellen tot hervorming der belastingen zal indienen, die hij verzocht aan een nauwkeurig onderzoek te willen onder werpen. Verschillende belangrijke wetsontwerpen wachten den Duitschen rijksdag in zijn aanstaande zittingdie waar schijnlijk tegen het einde van deze maand zal worden geopend. Vooral komen daarbij in aanmerking die op burgerlijk en strafrechterlijk gebiedhet wets ontwerp op de banken en dat tot regeling van den landstorm, de levée en masse welke aan de landweer aansluit, alle weerbare mannen van 32 tot 42 jaren omvat, en waardoor het Duitsche leger met een millioen manschappen kan worden versterkt, die alle in de kracht van hun leven zijn en een uitstekende militaire opleiding hebben gehad toen zij in actieven dienst bij het leger stonden. De officieren zullen uit voormalige onderofficieren en officieren van het leger of van de landweer worden gekozen. Tegen de oor logzuchtige bedoelingen die menop grond van dezen maatregel, aan de Duitsche regeering heeft toegeschre ven voeren de officieuse Berlijnsche organen aan, dat de landstorm niet kan worden opgeroepen dan in den uitersten nood, ter verdediging van het vaderland tegen een vijandelijken inval. Het bericht, dat de regeering heeft besloten om het budget van oorlog over 1874 te vermeerderenmet 16,000,000 Thalers, inplaats van met 13,500,000 Thalers, zooals zij in de laatste zitting van den rijksdag had verklaard zal zeker niet strekken om het vertrouwen in haar vredelievende bedoelingen te verhoogen. Aan verschillende Engelsche bladen wordt uit Berlijn gemeld, dat de Duitsche regeering het plan onderzoekt om een internationaal maritiem-wetboek samen te stel len, en volgens de Morning Post zou zij daartoe reeds een definitief voorstel tot. de mogendheden hebben gericht. ^tijdingen. Den 6en October te New-York gearriveerd het bark schip Luctor Emergogezagvoerder Haasnootvan Batavia. Schip en equipage in goeden staat. lantekricltten. De op heden te Rotterdam door de Nederlandsche Handelmaatschappij gehoudene veiling van 100,640 balen Java en Macassar koffie is willig afgeloopen Tjilatjap en blank 2 a 4 cent, goed ordinair lj 2 cent boven taxatie. De waarde van goed ordinair is 57 a 57} cent. Graanmarkten enz. Amsterdam, 19 October. Raapolie op zes weken f 32. Lijnolie op zes weken 32. I?r|jzen van Effecten. Amsterdam, 21 October. Nederland. Certific. Werkelijke schuld. 24 pet. 60^ dito dito dito .3 711 dito dito dito 4 95} Aand. Handelmaatschappij 44 137} dito exploitatie Ned. Stuatssp. België. Certificaten bij Rothschild 2$ Frankrijk. Inschrijvingen3 B dito5 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 101} dito Hope C°. 1855 6e serie 5 88 dito f 1000 18645 100* dito L. 100 1872 5 97* Loten 18665 „283 Oblig.Hope C°.Leenmg 1860 44 94 Certific. dito4 Inscript.Stieglitz&C°.2ea4L. 4 Obligatiën 186769 4 821 Certificaten6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 2424 Oblig. dito.4 Aand. Baltische spoorweg 3 1264 Obl. spoorweg Poti-Tiflis. .5 99 dito dito Jelez Orel 5 991 dito dito Charkow Azow 5 96§ Polen. Schatkistobligatiën4 Oostenrijk. Oblig.metal.in zilver Jan./Juli. 5 65^ dito dito April/Oct. 5 65} dito in papier Mei/Nov. 5 61} dit dito Febr./Aug. 5 61-| Aand. Nation, bank 3 1032 Hongarije. Schatkistbiljetten 6 Italië. Certific. Amsterdam 5 Spanje. Obligatiën Buitenl3 174 dito Binnenlandsche 3 12W Portugal. Obligatiën3 451 Turkije. Inschrijving Alg. schuld 5 43} Egypte. Obl. lè687 dito 1873 7 714 Amerika. Obl. Vereenigde Staten 1904 5 dito dito dito 1882 6 97 dito dito dito 1885 6 1001 Illin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. 6 Oblig. Central Pacific 6 79 Obl.St.Paul&Pac.Spw.Dsec. 7 dito dito dito 2esec. 7 Brazilië. Obl. 1863 44 dito 1865 5 96 fl Prijzen van coupon». Amsterdam, 21 October. Metall. f 22.174 5 dito zilver 23.274; Div. Eng. per f 11.674; Eng. Portugal per£ f 11.674: Amerikaansche dollars (in goud) f 2.384. Amsterdam, 20 October. Metall. f 22.271; dito zilver 23.274; Div. Eng. per f 11.674; Eng. Russen per 11.67}; Eng. Portugal per f 11.674; Frans 56Belg. f 56}; Pruis 34-^Hamb. Russen ƒ31}; Russen in Z. R. f 32-^; Poolsche per fl. Ameri kaansche dollars f 2.394papier 2.15. Gehuwd G. K. ALL AARD, van Biggekerke, CATID. MAANDAG, die langs dezen weg hun dank betuigen voor de onder vonden blijken van belangstelling. Helder, 21 October 1874.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3