BUITENLAND. aan 's rijks veeartseny school te Utrecht ons het vol gende, waaraan wij gaarne eene plaats inruimen: „Dat er steeds gespeculeerd wordt op de beurs van niet wetenschappelijk gevormde landbouwers, daarvan kan ook dit product weder getuigen. liet mengsel, onder bovenstaanden naam in den handel gebracht,om, na met keukenzouthoudend water gekookt te zijn, als waschmiddel van het zaaigraan gebruikt te worden, bevat als werkzame bestanddeelen le koperzout (blauwe vitriool) en 2° aluin. Daargelaten dat met de eerste stof, zonder eenige aanduiding hoegenaamd, een vergiftige zelfstandigheid wordt afgeleverd, komt er nog iets anders bij. Het is mij n. 1. gebleken dat in ieder pakje, wegende 500 gram, c. c. 225 gram zand voorkomt. Ik wil hier niet spreken over de waarde van koperzout en aluin voor meergenoemd doel, maar protesteer tegen de gewichtsvermeerdering met een niets kostend bijvoegsel dat voor werkzame stof wordt in rekening gebracht. Na aftrek van het zand blijven over 275 gram; rekent men die tegen den prijs van koperzout alleen dan vertegenwoordigt dit de waarde van 28 cent, berekent men ze tegen den prijs van aluin, dan komt men tot de waarde van 11 cent. De prijzen zijn die waarvoor men deze stoften bij den drogist be komen kan. „Stel nu, wat niet ver van de waarheid af is, dat in de resteerende 275 gram van beide stoffen de helft bevat is, dan is de wezenlijke waarde 20 cent. Ieder pakje wordt echter voor 50 cent afgeleverd. De con clusie volgt nu van zelve. „Nog iets ten slotte; er bestaan goede middelen om eene sterke ontwikkeling der woekerplant (Tilletia Caries Tul.), die den brand in het graan veroorzaakt, tegen te gaan'mitsen hierop diene wel gelet, deze middelen goed worden aangewend. „Mochten er onder uwe lezers van den landbouwers stand zijn, die hieromtrent iets wenschen te weten, dan ben ik ten volle bereid naar vermogen de noodige inlichtingen te geven. In 't algemeen zou ik hun in deze cn soortgelijke gevallen den raad geven zich lie ver te wenden tot deskundigen, dan te vertrouwen op aankondigingen van middelen waarvan de waarde óf twijfelachtig is óf te duur moet worden betaald." Gemengde berichten. De waterstand in de Geldersche rivieren is op het oogenblik zoo laag dat men op verscheidene plaat sen door de Ysel en den Berkel droogvoets kan loopen. De 1° luitenant van Asbeck, die voor esnige weken een wethouder uit Yenlo een slag in het aange zicht toebracht, is door den krijgsraad te 's Hertogenbosch onder het aannemen van verzachtende omstandigheden veroordeeld tot vier dagen kamerarrest zonder acces ter vervanging der geldboete van f 25. Men verzekert dat de veroordeelde in hooger beroep is gekomen. De flaagsche vereeniging tot bescherming van dieren heeft eene oproeping tot stad-en landgenooten gericht om tot het lidmaatschap toe te treden. De vereeniging telt thans na een tienjarig bestaan reeds ruim 900 leden en heett reeds op belangrijke uitkomsten in het belang van het doel dat zij zich voorstelt te wijzen. De Beierscho kolonel von Egloffstein, een zeer verdienstelijk officieris uit den Beierschen dienst ont slagen omdat hij op een feestmaal een dronk heeft uitgebracht op de koning van Beieren, „eersten vazal van den Duitschen keizer." In Pruisen bestaat het voornemen om een nieuwe provincie te vormen uit Berlijn, Charlottenburg en eenige omliggende plaatsen samengesteldterwijl men in Engeland Londen onder een centraal bestuur wil bren gen en alle daar bestaande besturen voor afzonderlijke stadsgedeelten opheffen. Een Poolsch orgaan heeft er over geklaagd, dat bisschop Janiszewski gedurende zijn overtocht van Kozmin naar Posen slechts kaas en brood tot middag maal had gehad. De Volks Zeitung verzekert echter, dat de bisschop wel degelijk warme spijzen heeft gehad, en maakt de opmerkingdat de apostelen het bij lange na zoo goed niet hadden en toch niet morden. Uit Oldenburg wordt in de Volks-Zeitung met groote blijdschap melding gemaakt van het vooruitzicht, dat weldra de spoorwegverbinding met Nederland zal tot stand komen, daar deze baan de hinderpalen, die voor het verkeer tusschen beide landen bestonden, zal wegruimen en, behalve andere voordeelen, de handel en het verkeer met het Nederlandsche volk zeer zal bevorderen. Aan de Barmer-Zeitung wordt uit Liidenscheid gemeld, dat in 1868 de burgerij aldaar door een alge- meene staking in het verbruik van gas de ondernemers der gasfabriek noodzaakte om den prijs van het gas van 174 op 16 cent per kubiek meter te brengen. Daar echter de prijs van het gas niet in verhouding staat tot de tegenwoordige kolenprijzenbesloot de burgerij thans weder tot denzelfden maatregel als in 1868 over te gaanwaarvan het gevolg isdat tegen 1° Novem ber a. een prijsvermindering van het gas tot 13J cent is aangekondigd. Alweder een bewijs dat wanneer de verbruikers zich willen vereenigen de loveranciers hunne prijzen wel moeten verminderen. Yerkooplngea en aanbestedingen. Gisteren is te Neuzen, door het bestuur der water- keering van den calamiteuzen polder Nieuwe Neuzen, bij minste inschrijving in twee perceelen aanbesteed: het doen van drie grondboringenhetwelk is aange nomen door den heer C. Hoogendoorn, te Giesen- dam, voor ƒ1344, en het leveren en storten van 3991 scheepston gewonen DoornikschenLessineschen ot bazaltsteen, en van 2878 scheepston afval van een der genoemde steensoortenwaarvan aannemer is geworden de heer D. de Jong, te Sliedrecht, voor 20,790. Vhermometerstand. 16 Oct. 's av. 11 u. 56 gr. 17 's morg. 7 u. 56 gr. 's midd. 1 u. 65 gr. 'sav. 6 u. 63 gr. Algemeen Overzicht. De wereld is oud, maar men moet haar nog verma ken als een kindzeide Lafoutaineen zoo schijnen sommige Fransche bladen er ook over te denken. Zij trachten althans hare lezers te amuseeren met berich ten die zelfs geen schijn van waarheid bevatten. Het nieuwtje door de Soir medegedeeld, dat Thiers van de Italiaansche regeering eene aanschrijving zou heb ben ontvangen om het grondgebied van Italië te ver laten hebben wij gisteren, onder voorbehoud van nadere bevestiging, medegedeeld, en het blijkt thans dat de twijfel aan de waarheid volkomen gegrond was. Het bericht is niets anders dan een leugen. De Figaro doet voor de Soir niet onder; eerstgenoemd blad vertelde eergisteren, dat Thiers te Montefiascone door roovers was aangevallen en gevangen genomen; ook hiervan is niets waar. Het doel dat die bladen met dergelijke verzinsels hebben is echter niet uitsluitend oih hunne lezers te amnseeren; zóo onschuldig zijn die leugen achtige berichten niet. Behalve om lucht te geven aan de vijandelijke gevoelens van dergelijke organen tegen Thiers, strekken zij ook om hem in de oogen van het Fransche publiek gevaarlijk of bespottelijk te maken en daardoor tegenzin tegen hem op te wekken, maar tevens om der tegenwoordige regeering aangenaam te wezen en deze te verheerlijken. Bij de algemeene nei ging der Franschen voor spotternij kan men er echter zeker van wezen, dat zij in de eerste plaats over der gelijke verhalen hartelijk lachen. De verkiezingsstrijd in Seine et Oise neemt, tenge volge der houding van den hertog van Paduaeen hoogst ernstig karakter aan. De hertog heeft in ant woord op het besluit van zijne afzetting als maire een brief aan den maarschalk-president gerichtwaarin hij zijne mededeeling over het met dezen gehouden gesprek blijft handhaven en hem tot een andere politiek dan door zijn kabinet wordt gevolgd opwekt. „Onder andere omstandigheden zou ik aldus schrijft hij met stilzwijgende onverschilligheid deze daad van het gezag (n.l. zijne afzetting) hebben laten voorbijgaan. Thans echter kan ik niet zoo handelen. Indien de maatre gel moet strekken ter verloochening van het gesprek met u bij mijn laatste bezoek gehouden, dan gevoel ik mij verplicht nogmaals de waarheid van het door mij mede gedeelde ten stelligste te bevestigen, en niemand zal mijne woorden in twijfel trekken. De verkiezingsstrijd in Seine et Oise, mijnheer de maarschalk, heeft, welke ook den uitslag moge wezen, tot nog toe eene voor mijn tegenstander gunstige richting verkregen ten ge volge van een betreurenswaardige inmenging. Som migen zullen zich daarover verheugenmaar dat zullen niet de vrienden der orde, niet de onafhankelijke bur gers wezen, maar wel uwe en onze vijanden. Ik hoop, mijnheer de maarschalk, dat de naaste toekomst niet voor allen de treurige gevolgen van de onvoorzichtige politiek, die door uw kabinet wordt gevolgd, in het licht zal stellen. Voor uwe excellentie blijf ik steeds gevoelens van diepen eerbied en achting koesteren, enz." Behalve dit stuk heeft de hertog van Padua nog maals eene circulaire tot de kiezers van Seine et Oise gericht, waarin hij hun kennis geeft van zijn ontslag en zich als martelaar aanstelt, niet van de moreele orde die de regeering steeds beweert voor te staan maar van de legale orde! Welke de verhouding tusschen de regeering en de Bona- partisten is, kan men uit den brief van den hertog aan den maarschalk voldoende opmaken. Hij heeft wat den toon betreft veel van eene oorlogsverklaring aan het ministerie; wel een bewijs hoezeer de Bona- partistische partij zich van hare kracht bewust iswant ongetwijfeld zou men niet van republikeinen hebben geduld wat, ten aanzien van de verkiezing in Seine et Oise, aan Bonapartisten en hunne organen oogluikend is vergund. En toch durft de hertog zulk een toon aanslaan en zelfs dreigen met de gevolgen der politiek van het kabinet. Waar moet dit nu zijn steun zoeken? Niet bij de republikeinen; evenmin bij de Bonapartis ten geen van beiden willen meer van de dubbelzinnige mannen wetendie beide partijen van zich hebben ver vreemd. Maar die partijen, vormen juist de groote meerderheid in het land. De laatst gehouden verkiezin gen hebben duidelijk getoonddat de monarchale partij op sterven ligt; bij haar kan de regeering dus geen steun vindenen toch was zij nog de eenige waarop het kabinet zich kon verlaten, welks positie dus zeer geïsoleerd wordt. In het departement Nice wordt de verkiezingstrijd voor namelijk gevoerd tusschen de ware Franschgezinden en de separatisten, dn verlangen dat Nice weder onder de heerschappij van het huis van Savoie zal terugkee- ren en in den laatsten tijd eenige kracht hebben ver kregen onder het bestuur van den prefect de Villeneuve- Bargemontdie volstrekt niet regeeringsgezind is en dan ook de candidatuur van den separatistischen candi- daat steunde, tegenover die van den republikein den heer Médecin. Ter elfder ure echter heeft de regeering eene aanschrijving tot den prefect gerichtwaarin zij hem gelast de onzijdigheiddie de regeering wil zien toegepast, in acht te nemen. De prefect, de onder prefect en de maire van Nice storen zich echter niet aan deze aanschrijving, maar ijveren tegen de candida tuur van den heer Médecin, zoodat de regeering het aan den invloed van staatsambtenaren zal te danken hebben als een anti-Franschgezind man in de vertegen woordiging wordt verkozen. Tusschen Spanje en Frankrijk is weder een incident voorgevallen, dat wellicht tot nieuwe reclamatiën van Spaansche zijde aanleiding kan geven. Het schip, dat zooals gemeld isop de Spaansche kusten wapenen en amunitie voor de Carlisten heeft gelost, is de Spaansche stoomboot Nieve. Bij kaap Figuier heeft het zijne lading gelost en is vervolgens naar de baai vanSocoa, op Fransch grondgebied, vertrokken. Aldaar is een Spaansch oorlogschip aangekomen, om de uitlevering van de Nieve te eischende autoriteiten te Socoa heb ben naar Parijs om instructiën getelegrafeerd, en ter wijl men aldaar over de quaestie delibereerde is de kapitein van de Nieve in den nacht op de vlucht gegaan. Kan men nu de Fransche autoriteiten in deze zaak van nalatigheid of partijdigheid beschuldigen, dan zal daarvan ongetwijfeld door de Spaansche regeering gebruik worden gemaaktdie in de gegeven omstan digheden niets door de vingers zal zienterwijl zij zelve niet in staat blijkt te wezen om de kusten van haar land behoorlijk te doen bewaken. Te Madrid werden onderhandelingen gevoerd over de voorwaarden voor de onderwerping van de Carlistische bataljons die door Bernualu en Goroso worden gekommandeerdwaarom trent liet resultaat ieder oogenblik werd verwacht. Met groote gestrengheid zet de Berlijnsche justitie het onderzoek in de zaak van den heer von Arnim voort, en bijna had daarbij een groot ongeluk plaats gehad. Donderdag werd eene huiszoeking ingesteld in het paleis der schoonmoeder van den graaf, de gravin von Arnim-Boytzenburgtoen, door de onvoorzichtigheid van een der ambtenaren met het onderzoek belast, brand onstond. Gelukkig was men het vuur spoedig meester, zoodat het slechts geringe schade kon toebrengen. Op die wijze zouden de rechterlijke ambtenaren de papie ren die zij zoo ijverig zoeken wel eens aan de vlammen kunnen prijs geven. Ook in de woning van graaf Arnim te Berlijn heeft een nieuwe onderzoek plaats gehad en wel in neven gebouwen waarin men de meubelen en kisten had geplaatst die uit Parijs waren gekomen en nog geheel gevuld waren met onuitgepakte goederen van den voor- maligen ambassadeur. Volgens de Kreutz-Zeitung zijn 14 kisten in beslag genomen en naar het paleis van justitie overgebracht. Belgische brieven. Gent16 October. De tentoonstelling van schilderijen, welke in het Casino alhier gehouden wordt, trekt nog steeds vele bezoekers tot zichvooral des Maandagswanneer het entréegeld slechts 10 centimes bedraagt. Ook de koning der Belgen heeft met zijn gezin de tentoonstelliug be zocht en bij die gelegenheid negen stukken, voor een gezamenlijk bedrag van 23,000 franken, gekocht. Over het algemeen wordt er veel verkocht, terwijl de kun stenaars over de gemaakte prijzen zeer tevreden zijn. De beide schouwburgen zijn hier met het begin van October geopend. De Fransche schouwburg heeft een troep voor groote opera en opera-comique, die een goed ensemble oplevertal de artisten van de opera-comique

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2