MIDDELBÜRGSCHE F 246. Vrijdag 1874 COURANT. 16 October. Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.SO. Middelburg 15 October. De tweede kamer der staten-generaal Kal tegen het einde dezer maand haar werkzaamheden hervatten. In de premieleening der stad Amsterdam, grcot 21 millioen gulden, is voor ruim achttien millioen in geschreven. In -ren avond alhier gehouden vergadering van x--..delburgsehe departement der Maat schappij tot Nut van 't algemeen herinnerde de voor zitter in de eerste plaats aan de verliezen die het depar tement in den laatsten tijd geleden heeft door het overlijden van de heeren H. A. Abrahams, A. H. G. Fokker, H. D. von Bracken Fock, jhr. W. H. de Jonge en A. J. Jongkindt. Hij bracht hulde aan het geen ieder van hen in het belang van het departement verricht heeft, maar vooral aan de nagedachtenis van den in 1869 tot eerevoorzitter benoemden heer Abra hams die zeventig jaren lid van het departement was, terwijl hij van 1819 tot 1855 werkzaam was deels als bestuurder en deels als secretaris. Tegenover de geleden verliezen, zoo door overlijden als door bedanken, staat gelukkig de aanwinst van vijf nieuwe leden en twee donatrices. Uit het ingekomen verslag van de commissie der Vereeuiging tot uitspanning en nut van den ambachts man over den winter van 1873—-74 bleek dat zes bijeenkomsten gehouden zijnop dezelfde leest geschoeid als in vorige jaren; zij werden druk bezocht, ge middeld door 70 a 75 personen die van November zelfs door 82 personen. Van domino- en damspelen werd weder druk gébruik gemaakt; voor het schaak spel waren dezen winter geen liefhebbers. Tabak, die door de commissie gratis werd verstrekt, viel zeer in den smaakwat mede het geval was met bier en koffie, die voor den halven prijs verkrijgbaar werd gesteld. Ook waren steeds eenige couranten aanwezig. Wanneer de ambachtslieden zich van 79 uren hadden vermaakt met rooken, praten, lezen, domino- en damspel, werd door een der leden van de commissie het een of ander medegedeeld of voorgedragenof werden in de bus ge vonden vragen beantwoord. De commissie verklaart met genoegen werkzaam te zijn geweest en verzoekt ten slotte dat liaar voor den aanstaanden winter weder de gewone subsidie van 75 worde toegestaan. Aan dit verlangen is bij de vaststelling der begrooting vol daan. - Evenzeer is ingekomen het verslag der commissie voor de bewaarscholen over 187374, waaruit blijkt dat de toestand der scholen gunstig was, de onderwijze ressen stof tot tevredenheid gaven, en het aantal kin deren niet verminderde. Op de school in de Schuitvlot- straat, van mejuffrouw J. G. van den Broeke, gingen per maand gemiddeld 22 jongens en 21 meisjesen op die in de Langevielevan mejuffrouw E. J. Sohier Serlé, per maand gemiddeld 23 jongens en 24 meisjes. Naar aan leiding van een voorstel der commissie, die in 1868 slechts tijdelijk werd benoemd, om de tijdelijke commissie thans door eene va-stc te vervan gen, is aan het bestuur opgedragen later daaromtrent een advies en voorstel aan het departement te doen. Door de commissie tot bevordering der b.' langen van den dienstbaren stand werd mede verslag uitgebracht over bet dienstjaar 187374. Hoewel' zij weinig in het oog vallende bijzonderheden heeft mede te deelen, vleit zij zich echter dat hare werkzaamheid niet zonder vrucht is geweest. Het „ondersteuningsfonds voor oude en gebrekkige dienstboden" werd vermeerderd met eene gift van f 25 van den heer E. J. W. Kochzijnde het honorarium van het door hem in een tijdschrift geplaatst opstel ter herinnering aan den edelen Bonjean, die als gijzelaar der commune te Parijs is gedood. Het huur- en verhuur-kantoor vftor dienstboden" blijft, volgens het verslag, aan zijne Destemmingbeantwoorden. Van 1 Mei 1873 tot 30 April 1874 zijn 42 dienstboden en 39 diensten aangevraagdterwijl 27 plaatsen door tus- schenkomst van den agent zijn vervuld. De agent en zijne vrouw geven door belangstelling en ijver stof tot tevredenheid. Daar de huurt waar het kantoor geves tigd wasnaar de meening der commissiede zaak niet bevorderdeis de agent op haar aandrang verhuisd en heeft hij> onlangs eene geschikte woning gevonden in de Sint-Pieterstraat. Het gebrek aan dienstboden blijft aanhouden en aan kooksters neemt het zelfs toe. Het ligt niet op onzen weg, zegt de commissie, in dit verslag de oorzaken dier schaarschtewelke men overal opmerktomstandig te gaan behandelen. In onze ver gaderingen werd, hij de bespreking dezer zaak, wel eens gewezen op de toenemende welvaart en weelde, waardoor lieden die er vroeger niet aan gedacht zouden hebben eene dienstbode te houden daartoe thans over gaan alsmede op een sterker gevoel van persoonlijkheid, onder alle kringen der maatschappij merkbaar en waar van een overdreving opvatting terughoudt van dienst baarheid. Do rekening en begrooting van het departement werden heide zonder bedenkingen vastgesteld. Bij laatstgenoemde werden de gewone subsidiën goedge keurd de subsidie voor de uitreiking van belooningen voor getrouw schoolbezoek alhier is echter met 50 verhoogd en alzoo gebracht op f 75. Voorts werden achtereenvolgens benoemd: Tot leden der commissie belast om, met twee leden van het bestuur en een lid uit de verschillende com mission, het huishoudelijk reglement te herzien, de hee ren m|R. G. A. Fokker en P. Romeijn. Tot lid van het bestuur, tengevolge van het bedan ken van den heer J. P. van Visvlietde heer J. J. L. Luti, nadat eerst was benoemd de heer J. J. van der Harst Az.die echter bedankte. Tot lid van het bestuur der Hulpbank, in de plaats van wijlen den heer A. n. G. Fokker, de heer J. P. Fokker. Tot leden der commissie voor de volksbibliotheek, ter vervanging van de aftredende en niet herkiesbare heeren J. G. van den Broecke en P. M. de Ligny, de heeren P. W. van de Kamer en E. J. W. Koek. Tot leden der commissie tot uitspanning en nut van den ambachtsman, in de plaats der aftredende en niet herkiesbare heeren F. Nagtglas en P. D. Koning, de heeren D. Jeras MKz. en mr. E. Fokker. Blijkens medcdeeling van den voorzitter zal in de eerstvolgende bijeenkomst met dames de lieer J. J. L. ten Kate uit Amsterdam als spreker optreden. Voor die bijeenkomst zullen weder dameskaarten tegen beta ling van 75 cent verkrijgbaar worden gesteld. Het door d*". F. P. J. Sibmaclier Zijnen uitgebracht verslag als afgevaardigde ter jongste algemeene vergade ring der Maatschappij werd met belangstelling aange hoord. Uit de door den voorzitter, op eene vraag van een der leden, gegeven inlichting bleek dat de zaak der bad- en zweminrichting alhier nog steeds hangende is en van de regeering nog geen antwoord is ingekomen op de haar reeds geruimen tijd geleden gevraagde ver gunning ten aanzien der vcrcisckte waterverversching. De bij koninklijk 'besluit van 18 Augustus jl. goed gekeurde statuten voor de evangelisatie-vcreeniging onder den naam „Toevlucht" te Sierikzee zijn in de Staats-courant van heden opgenomen. Te vergeefs heeft het centraal bestuur van het Algemeen Nederlandsch Werklieden-verbond ge tracht een congres tot stand te brengen, teneinde meer samenwerking te verkrijgen tusschen patroons en werk lieden. Te weinig patroons hebben zich bereid ver klaard om op te komen. Die weinigen warenhet hoofdbestuur der Verceniging van fabriek- en hand- werksn ij verheid in Nederland te 's.Gravenhage; de heer dr. Mouton te 's Gravcnhagede Vereeuiging van fabriek- en handwerksnij verheid in Nederland afdee- ling Amsterdam; de Timmerliedcn-patroonsvereenigiug „Amstels Bouwkring" te Amsterdam; de Schilders- patroonsvereeniging „St. Lucas" te Amsterdam; de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van nijver heid te Deventer en de heer J. C. van Marken, directeur der gistfabriek te Delft. Het komt ons noodzakelijk en rechtvaardig voorbij de spanning, die in onzen tijd tusschen verschillende standen der maatschappij bestaat, duidelijk te doen uitkomen van welke zijde de pogingen tot toenadering en vreedzaam overleg uitgaan, en van welke zijde die worden afgewezen. In andere landen heeft die spanning reeds tot openbaren strijd aanleiding gegeven, in Frank rijk eindigende' in de gruwelen en vlammen der com mune in Engeland cn elders in den vorm van aanhou dende werkstakingen, met hare weinig minder verder felijke gevolgen. De overmaat van het nadeel, daar door aan beide zijden veroorzaakt, heeft in die landen zelfs reeds gedwongen tot het overleg en de toena dering welke men in den aanvang met zooveel hoog hartigheid had afgewezen. Moet hetzelfde doel in Nederland eenmaal bereikt wor den ten koste van dezelfde middelen, dan is het niet meer dan billijk dat men wete welke der stiijdende partijen de grootste mate van verantwoordelijkheid behoort tc dragen voor de rampen die teweeggebracht zullen zijn, alvorens men zal kunnen eindigen daar waar men bij ons te lande, dank zij de bezadigdheid en de ordelie vendheid door welke onze werklieden zich over het algemeen kenmerken, zoo men het gewild had, had kunnen aanvangen. Gisteren morgen werd te Utrecht de algemeene ver gadering der vergadering tot afschaffing van ster ken drank gehouden onder voorzitterschap van jonk heer J. L. de Jonge. Ruim 50 afgevaardigden uit alle oorden des lands waren aanwezig. Door de vergade ring werd besloten hij adres hare adhaesie te betuigen aan het door het hoofdbestuur tot de 2£ kamer ge richt verzoektot bekoming eener subsidie. Volgens het uitgebracht verslag steeg het drankver- bruik in Nederland van bijna 15 millioen gulden in 1871 tot ruim 17 millioen in 1873, waaruit eene ver meerdering van ongeveer een millioen per jaar blijkt In eene bijeenkomst welke den vcrigen dag geboü- den werd, besprak men de volgende drie stellingen: „Het is een eisch der beschaving, sterke dranken als ververschingsmiddelen te weren. „Godsdienstleeraars, onderwijzers, geneeskundigen en rechters behooren van ambtswege het gebruik van sterken drank na te laten. „Bij allendie met eenige leiding of zorg voor per sonen of eigendom van anderen zijn belast, is dronken schap misdrijf." In dezelfde bijeenkomst deelde de voorzitter mede dat de vereeuiging een telegram van sympathie gezon den heeft aan de „United Kingdom Alliance", die in Engeland hetzelfde doel beoogt als de vereeniging in Nederland, en op het oogenblik te Manchester haar vergadering houdt. De Staats-couraut van heden bevat het koninklijk besluit van den 9CU dezer tot aanvulling van het koninklijk besluit vau den 17cn April 1874, Staatsblad n° 59, houdende bepalingen tot beteugeling der longziekte onder het rundvee. Onderwijs- De hoogleeraar B. ter Haar heeft Dinsdag morgen aan de studenten in (le godgeleerdheid medegedeeld dat hij zich wegens den ongunstig® staat zijner ge zondheid verplicht heeft gezien tegen het einde van 1874 zijn emeritaat te verzoeken. De gemeenteraad van Haarlem heeft met 10 tegen 6 stemmen besloten den heer Schoenmaker, leeraar aan de hoögere burgerschool aldaar, als zoodanig te ontslaan, dewijl hij de handelingen van den raad in zake het onderwijs bij geschrifte gegispt heeft. Een amendement om het ontslag eervol te verleenen werd verworpen. Gisteren werd te Rotterdam het nieuwe gebouw

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1