F 245, MIDDELBURGSCHE Donderdag 1874 COURANT. 15 October. Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en l'aasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. 'ÏDe prijs per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg 14 October. Bij de gisteren gehoudene verkiezing voor een lid der tweede kamer in het hoofdkiesdistrict Hoorn zijn uitgebracht op den heer I. D Fransen van de Putte 1034 en op den heer Bloem 991 stemmen, zoodat tusschen deze heide candidaten eëne herstemming zal moeten plaats hebben. De heer Faher (liberaal katholiek) bekwam 140 en de beer von Wrangel (anti-revolutionair) 46 stemmen. Gisteren werd alhier, in tegenwoordigheid van den burgemeesterdoor den voorzitterden hoer II. Rekker, het 35c jaarverslag der commissie onder de zinspreuk Loon voor werk uitgebracht. Na te hebben herinnerd, dat de heeren mr. J. de Fremery J. C. van den Broecke en L. van Benthem Jutting de in de commissie opengevallen plaatsen heb ben vervuld, werd in dit verslag onder meer het vol gende medegedeeld. De inschrijvingen der ingezetenen bedragen, met in begrip eener van elders ontvangen inschrijvingf 1506.75 dit cijfer overtrof dat van het vorige jaar, waardoor de commissie de overtuiging ontving dat het doel harer inrichting bij de (ingezetenen van Middelburg en andere weldadigen nog geenszins uit het oog werd verloren. Als zuivere opbrengst eener door de vereeniging Vriend schap en Vergenoeging alhier gegeven soirée déelama- toire ontving de commissie /89.06^. Later werden die inschrijvingen cn gift nog vermeerderd met dealtijd zoo welkome gift van 500 en voorts met 240.46 als aandeel in de opbrengst der loteiij voor vrouwelijke handwerkenzoodat de vrijwillige bijdragen in het ge heel 2336.271 bedroegen. De inschrijving van werklieden had vervolgens op de gewone wijze plaats. 326 personen meldden zich bij do inrichting aanzijnde 10 minder dan het vorige jaar. Daar de zich aangegeven hebbende personen niet allen in of buiten de inrichting tot het verrichten van werk zaamheden konden gebezigd wordenmaakte de com missie gebruik van hare bevoegdheid tot schiftingzoo dat van 'de opening der werkplaats op 22 December 1873 tot hare sluiting op 29 Maart jl. aanvankelijk in de spijkermakerij werden geplaatst, behalve de baas en een jongen, 11 werklieden, die in den loop van het werkscizoen nog met 5 voor korteren of langeren tij d zijn vermeerderdterwijl nog drie anderen optraden ter vervanging van diegenen welke inmiddels elders werk hadden verkregen. De timmcrwinkel stond, bij gebrek aan bestellingen van houtwerk, stil. Behalve de bovenbedoelde werklieden die naar mate van bekwaamheid en ijver van f 5.50 tot soms ƒ7 !sweeks verdienden, terwijl andere mingeoefenden circa 3 per week ontvingen waren bij afwisseling 70 personen aan de bolwerken werkzaam tegen een loon van 70 cent daags, welk loon hun iederen dag werd uitbetaald. Aan 94 personen werd touw ter verpluizing- in hunne huizen verstrekt; gedurende dertien weken werd ruim 900 aan pluisloon uitbetaald. Men maakt des winters gaarne gebruik van de gelegenheid om touw ter plui zing te hekomen, doch de weinige hoeveelheid oud touwwaarover de commissie in den afgelcopen winter te beschikken had, deed weldra de onmogelijkheid inzien om in ruime mate touw ter verpluizing uit te geven, zoodat die uitgifte zeer beperkt moest worden en menig huisgezin, dat naarmate zijner uitgebreidheid, in vorige winters doorgaans 2 a f 3 's weeks met touwpluizen verdiende in den afgeloopen winter daar van verstoken moest blijven. Behalve .hare tevredenheid over het gedrag der werk lieden in het algemeen betuigt de commissie die inzon derheid aan de bazen in de spijkermakerij en in de touwbereidingdie door hunne goede zorgen de com missie in de gelegenheid stelden goed fabrikaat af te leveren, waaraan het te danken is geweest dat het afgeleverde aan de directiën der marine te Arasterdam, Willemsoord en Hellevoetsluiswaarvan de keuring steeds buiten de tegenwoordigheid der commissie plaats heeftzonder aanmerkingen is aanvaard. De commissie roemt de welwillendheid die zij -altijd van genoemde directiën mag ondervindendoch betreurt het dat zij van haar kant soms verplicht is bestelling van fabri kaat af te wijzenomdat meestal wordt aangeboden op tijdstippen dat de werkplaats niet geopend is. Aan werkloon in de spijker makelij is f 960 en voor de bolwerken plus minus f 800 uitbetaald. Blijkens den staat van ontvangst en uitgaaf over 1873/74 is een batig saldo van f 48.84 aanwezig. Het gebrek aan werk dat in deze stad reeds lang heeft bestaan en het vooruitzicht dat dit met den win ter niet verbeteren zal heeft de commissie doen beslui ten om, indien zij daartoe door de ontvangst van bijdragen en bestellingen in staat wordt gesteld, in den volgen den winter weder werkzaam te blijven. De heer M. K. Jerasdie bijna twintig jaren lid van het bestuur was, doch wegens zijn hoogen leeftijd bij het begin vau een nieuw diénstjaar verzocht heeft niet meer in aanmerking te komen, ontving ten slotte een openlijke dankbetuiging voor zijn steeds wel willenden en vriendschappelijken omgang en voor alles wat hij in het belang van Loon voor werk gedaan heeft. H. M. de koningin is voornemens binnen kort eene buitenlandsche reis te aanvaarden en daarbij ook haar vaderland, Wurtemberg, te bezoeken. De minister van justitie heeft aan de prociweurs- generaal, fungeerende directeuren ran politie in de provinciën, eene circulaire gericht, om hunne aandacht te vestigen op de eerstdaags in werking tredende wet op den arbeid van kioderen, en hunne medewerking in te roepen om aan hare nauwkeurige uitvoering de hand te houden. De clericale Courrier de la Meuse zegt van den heer de Kuyper, oud-burgemeester van 's Hertogenbosch en benoemd commissaris des konings in Limburg, dat hij zich steeds getoond heeft „een man van conservatieve beginselen en van oprecht godsdienstige overtuiging." Indien hij als commissaris is wat hij als burgemeester geweest is, dan zal de Courrier hem haar steun niet onthouden. In de gisteren gehoudene bu'tengewone vergadering der provinciale staten van Zuid-Holland werd door den voorzitter, mr. C. Fock, in de eerste plaats een woord van hulde gewijd aan het afgetreden lid van gedeputeerde staten, mr. H. J. van der Heira, thans minister van financiën. Gelijk de heer van der Heim jarenlang het vertrouwen der vergadering genoot en in zijne betrekking nuttig werkzaam waszoo hoopte de voorzitter dat hetzelfde het geval zou wezen in de hooge waardigheid tot welke hij thans geroepen is. Na de reeds gisteren gemelde benoeming van m". H. C. Verniers van der Loeff tot lid van gedeputeerde staten, werdzooals wij mede bericht hebbende heer I. D. Fransen van de Putte met. 49 stemmen tot lid der eerste kamer verkozen in plaats van mr. E. J. A. graaf van Bylandt, 25 stemmen waren uitgebracht op m'. C. J. E. graaf van Bylandt, lid van den gemeeentcraad van sGravenhage. Nabij Haarlem is gisteren nacht overleden m". H. J. Koenen, wethouder en lid van den gemeenteraad te Amsterdam, lid der provinciale staten van Noord-IIol- lond, lid der koninklijke academie van wetenschappen en van verscheidene andere geleerde genootschappen. ontdekt dat de plek waar men het monument plaatsen wil, geen gemeente-, maar rijksgrond is. De heer Heems kerk zal dus nu moeten beslissen of die plek al dan niet voor de vereering der nagedachtenis van zijn grooten. voorganger bestemd mag worden. In de quaestie (treurig genoeg dat het eene quaestie is!) der plaatsing van Thorbecke's standbeeld te 'g Eage is een nieuw incident voorgekomen. Men heeft Het stodihschip Conrad vftn de maatschappij „Neder land" is 'ergisteren a vond te tien uren van Southampton vertrokken. Bij ministerieele beschikking is aan G. J. H. Weg man te Rotterdamvergunnirlg verleend den stoom- sleepdienst, geconcessioneerd bij beschikking van 23 December 1869, uit te breiden tot alle rivieren en kanalen in de provinciën Noord-BrabantGelderland, Zuid-HollandNoord HollandZeelandUtrecht, OverSjsel en Limburgwaar sleepbooten worden toegelatenals- in ïde aan J. vanderMaaden en c°. tot wederopzegging, voor een stoombootdienst tot vervoer van goederen en vee tusschen Rotterdam en Gent. fóeKoemJngen cn besluiten. schutterijen. Toegekend het bij koninklijk besluit van 5 December 1851 en 30 December 1866 ingesteld ecreteeken ter belooning van eervollen langdurigen werkelijken dienst bij de schutterijen aan m"*. D. A. Berdenis van Berlekom, majoor-kommandant, en J. W. de Raad, le luitenant-kwartiermeester, beiden bij de dienstdoende schutterij te Middelburg. marine. Eervol ontslagen de kapitein ter zee P. A. van Rees, met den laatsten dezer, uit de betrekking van directeur en kommandant der marine te Hellevoet- sluit, onder dankbetuiging voor zijne daarin bewezen diensten; en die betrekking met 1° November a. opge dragen aan den kapitein ter zee R. L. de Haes. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Numansdorp c. a.II. de Wal, thans ontvanger derzelfde middelen te Wijk,bij Duurstede c. a. Opgeheven het kantoor van waarborg der gouden en zilveren werken te Breda en voor de geheele provincie Noord-Brabant het kantoor van waarborg te 's Herto- genbosch aangewezende cssaijeur van den waarborg te Breda, W. II. Haenen, eervol uit 's rijks dienst ont slagen, behoudens aanspraak op pensioen; en hij den waarborg der gouden en zilveren werken benoemdtot controleur te Arnhem W. Hoevenaar, thans controleur te Leeuwarden; tot controleur te Leeuwarden II. W. Huber,. thans essaijeur aldaar: tot essaijeur te Leeuw arden P. H. Vreede, thans controleur te Alkmaar tot. controleur te Alkmaar J. C. Laatsman, thans contro leur te Breda. E&erfcuiïeu *rs. Naar aanleiding der door de synode voorgestelde wijziging van artikel 38 van het reglement op het godsdienst-onderwijs, heeft de kerkeraad der Neder- duitsche hervormde gemeente te Amsterdam bij een adresgericht aan de provinciale kerkbesturen en do synodale commissie der Nedcrlandsehe hervormde kerk, hare gehoorzaamheid aan de hoogere besturen opgezegd. „Die wijziging zelvewordt in dat adres gezegd, is öf eene dwaling óf een vergrijp; de wijze der indiening bij u óf ondoordachte overijling óf wel door dacht overleg. Met dit alles wordt velerlei onrecht gepleegd: tegenover de belijdenis, 'die op zij wordt gezetde kerkwier karakter wordt opgehevenhet belijdend deel der gemeente, welks bestaan men schijnt te vergeten: het recht der ouderlingen, dat wordt mis kend; de keikeraden cn klassen, wier oordeel men toont niet te achten; de kerkelijke reglementen, die worden geschonden; den zedelij keu ernst, dien men in het aangezicht slaat. „Om al deze bedroevende dingen komt de kerkeraad. van Amsterdam tot uom tegen dit alles u zijn protest aan te zeggen. Indien door uw toedoen medehetgeen. God genadiglijk verhoede, dit synodale voorstel wet mocht wordenstelt de kerkeraad ook u mede verant woordelijk voor de jammerlijke gevolgen, die daaruit

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1